Breaking the Waves hyökyy kaupunginteatteriin
Tanskalaisen Lars von Trierin ohjaaman Breaking the Waves -elokuvan näytelmäsovitus nähdään Suomessa kantaesityksenä Turun kaupunginteatterissa. Näytelmä toteutetaan yhteistuotantona Espoon kaupunginteatterin kanssa.
1970-luvun Skotlantiin sijoittuva tarina kertoo sinisilmäisestä Bessistä, joka elää puritaanisessa uskonnollisessa yhteisössä. Muiden mielestä Bess on outo ja on sitä yhä enemmän, kun tämä rakastuu 27 vuotta vanhempaan, öljynporauslautalla työskentelevään Janiin. Bess on aidosti rakastunut koko sydämestään, silloinkin, kun Jan loukkaantuu vakavasti työpaikallaan ja halvaantuu.
– Von Trier tekee hyvin voimakkaita, omannäköisiä elokuvia. Niistä Breaking the Waves on jättänyt ehkä vahvimman jäljen. Siinä on roolit, joissa on mahdollisuus todella näytellä. Kun kuulin, että siitä on näytelmäversio, olin heti liikkeellä ja sain varattua sen, kertoo ohjaaja Mikko Kouki.
Näytelmäversiossa on joitakin yksityiskohtia jotka poikkeavat elokuvan juonesta, mutta pääosin näytelmä pysyy erittäin uskollisena alkuperäisteokselle. Janin roolia näyttelevä Taneli Mäkelä on kertonut, ettei ole nähnyt alkuperäistä elokuvaa, eikä nyt näytelmäsovituksen luettuaan välttämättä enää haluakaan nähdä.
– Tilasin elokuvan netistä, kun oli lähes mahdotonta löytää sitä mistään muualta. Vähän vielä puntaroin, katsonko sen vai säästänkö sen ensi-illan jälkeiseen aikaan, Kouki sanoo.
Bessin roolissa nähdään Helmi-Leena Nummela, joka on näytellyt kuluneen syksyn ajan kaupunginteatterin Seili-musikaalissa. Teemojen puolesta Seilissä on paljon yhtymäkohtia Breaking the Wavesiin: kielletty rakkaus, vanhempi mies, suljettu yhteisö.
Itse elokuvan Nummela on nähnyt kahdesti, kerran ennen roolin koe-esiintymistä.
– Bess on totaalinen, herkkä ja kauhean vilpitön. Hän katsoo maailmaa lapsen lailla. Sosiaalisissa tilanteissa on aina paljon tiettyä koodistoa, mutta Bess on auki ja hänessä kaikki on totta koko ajan, Nummela sanoo.
Nummela näkee Seilin tapaan myös Breaking the Wavesissa hahmoja yhdistävää naisvoimaa. Tähän yhtäläisyydet ehkä loppuvatkin, sillä jälkimmäisessä näytelmässä hahmoilla on paljon huonompaa tuuria ja ihmiskohtalot ovat julmempia.
– Seili on kuitenkin mielestäni aika eteerinen näytelmä, tietynlainen melodraama. Breaking the Waves on rankempi. Siinä mennään esimerkiksi seksuaalisuuden kanssa paljon pidemmälle. Aika paljon rouheampaa meininkiä on luvassa, Nummela sanoo.
Breaking the Wavesin ensi-ilta Logomo-teatterissa 17. huhtikuuta.



















