Apua senioreille
Väestön nopea ikääntyminen ja seniori-ikäisten yksinäisyys aiheuttavat lisätarpeita hoitopalveluissa. Niinpä tarvetta on myös kunnallisen kotihoidon tukemiseen sekä täydentämiseen. Pääkaupunkiseudulla vuodesta 2009 toiminut Home Instead Seniorihoiva on laajentamassa toimintaansa lähitulevaisuudessa Turun seudulle.
Mistä yrityksessänne on kysymys, toimitusjohtaja Samuli Suominen?
– Kyse on Yhdysvalloissa 1990-luvulla perustetusta yrityksestä, joka on levinnyt ympäri maailman. Home Instead Senior Care etsi sopivaa hoiva-alan yrittäjää Suomesta ja minä yhdessä vanhempieni kanssa tulimme valituiksi, Suominen sanoo.
Hän kertoo, että perheyrityksen ideana on tarjota henkilökohtaista ei-sairaanhoidollista hoiva-apua seniori-ikäisille.
– Työnkuva voi olla tavanomaista arkiaskareissa auttamista, kuten siivoamista, ruoanlaittoa, pyykkäämistä, asioilla käyntiä, lääkkeistä muistuttamista, harrastustoiminnassa avustamista, seuranpitoa, ulkoilua, saattoapua tai vaikka matkaseuraa matkoilla. Työntekijöidemme asenne on: ”Meille ei mikään ole mahdotonta”, Suominen toteaa.
Hinta palvelulle muodostuu tehtäväkohtaisesti ja se on kotitalousvähennyksen piirissä. Suominen korostaa lisäksi, että yritys haluaa kannustaa ikäihmisiä aktiivisuuteen.
– Hoivanantajamme innostavat asiakkaita arjen askareiden ohella sekä liikunnalliseen että virikkeelliseen aktiivisuuteen. Haluamme olla ennen kaikkea ”ihminen ihmiselle”, hän sanoo.
Palvelu on lähtenyt pääkaupunkiseudulla hyvin käyntiin ja franchising-yrittäjyydellä työllistetään tällä hetkellä noin 80 hoivanantajaa.
– Saamme päivittäin asiakaspalautetta ja sen mukaan palveluumme ollaan erittäin tyytyväisiä. Parhaiten tyytyväisyys näkyy siinä, että saamme uusia asiakkaita suositusten kautta, kun tyytyväinen asiakas tai omainen on kertonut palvelustamme eteenpäin.
Sosiaali- ja terveysministeriön laatiman tavoitteen mukaan tänä vuonna 75 vuotta täyttäneistä henkilöistä reilut 90 prosenttia tulee asua kotona itsenäisesti tai erilaisten tukipalveluiden voimin. Se aiheuttaa kysyntää myös yksityisille yrityksille.
– Siksi olemme laajentamassa toimintaamme Turun seudulle. Olen itse aikoinani tehnyt hyppäyksen it-maailmasta hoivayrittäjäksi ja nyt saan tehdä työtä, jossa omat arvoni ja yrittäjyys kohtaavat toisensa. Voin toimia hyvän asian eteen. Tämä työ on erittäin merkittävää, autamme vanhuksia ja työllistämme samalla ihmisiä tärkeälle alalle, hän sanoo.



















