Kaisa Sillanpään taidetta esillä Raision kaupungintalolla
Raision kaupungintalon Galleriassa nähdään lokakuussa Kaisa Sillanpään näyttely, jossa yhdistyvät satuhahmot ja luonto. Mielikuvitusta ja todellisuutta – maalauksia, grafiikkaa ja nukkeja on esillä 2.–29. lokakuuta.
Sauvolainen, Naantalista kotoisin oleva kuvataiteilija ja kirjailija tuo näyttelyyn linografiikkaa, akryylimaalauksia ja taidenukkeja. Teosten aiheet ovat inspiroituneet lähiluonnosta, ilmasta, vedestä ja eläimistä. Esillä on myös kuvituksia Kotikissa Maukan tarinaan ja Hyönteishotellin maailmaan.
Sillanpää kertoo tehneensä käsitöitä ja kuvataidetta pitkään. Hän sanoo pitävänsä siitä, että voi tehdä monipuolisesti luovaa työtä ja haastaa itseään. Sillanpää on aloittanut öljyväreillä maalaamisen jo 1980-luvulla ja viime vuosina tehnyt ahkerasti akryylitöitä ja linografiikkaa.
Sillanpään teoksia on ollut esillä useissa näyttelyissä, ja hän on kirjoittanut 13 tietokirjaa. Raision kaupungintalon Gallerian näyttely on yleisölle maksuton.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)










