Keon sillan esteettömyysparannukset vaikuttavat jalankulun ja pyöräilyn reitteihin Raision keskustassa
Turun kehätien ylittävälle jalankulun ja pyöräilyn sillalle rakennetaan ramppi, joka mahdollistaa esteettömän kulun sillalle. Rampin rakentamisen aikana alueen jalankulun ja pyöräliikenteen reitteihin tulee muutoksia.
Keon sillan länsipäähän rakennetaan uusi esteetön ramppi, joka parantaa jalankulkijoiden, pyöräilijöiden ja muiden liikkumisesteisten käyttäjien kulkuyhteyksiä.
Keon sillan alle rajataan työmaa-alue, minkä vuoksi jalankulun ja pyöräilyn reitit muuttuvat hieman. Silta on käytössä normaalisti, mutta sillan länsipäässä Kerttulantien puoleinen porrasyhteys suljetaan rampin asennuksen ajaksi, ja kulku sillalle on kehätien puoleista ramppia pitkin. Sillan alla kulkeva jalankulku- ja pyöräliikenne ohjataan työmaan ohi kiertoreittiä pitkin. Kerttulantie 4:n pysäköintialueelta poistuu töiden ajaksi käytöstä muutamia pysäköintipaikkoja.
Työmaa sulkee Keon sillan porrasyhteyden Kerttulantien suuntaan sekä sillan ali kulkevan jalankulun ja pyöräilyn reitin. Kiertoreitti kulkee työalueen pohjoispuolelta.
Keon sillan parannustyöt käynnistyvät tämän viikon lopussa. Esteetön ramppiyhteys valmistuu arviolta lokakuun alussa. Sen jälkeen Keon sillalle pääsee kulkemaan sekä uuden rampin kautta länsipuolelta että nykyisiä yhteyksiä pitkin. Sillan alapuolinen jalankulku- ja pyöräliikenne säilyy kuitenkin poikkeusreitillä vuoden loppuun saakka.
Tällä viikolla suljetaan myös Raisiontien alikulkukäytävä kehätien itäpuolella. Lähin Raisiontien ylityspaikka on Kirkkoväärtinkujan kohdalla.
– Pitkäkestoiset liikennejärjestelyt liittyvät kehätien ja Raisiontien risteysalueella tehtäviin töihin, joissa rakennetaan tulevia liikennejärjestelyjä palveleva kiertotie. Alueella on nyt paljon töitä käynnissä, joten siellä liikkuessaan on hyvä pysyä tarkkaavaisena, projektipäällikkö Mauri Mäkiaho Väylävirastosta muistuttaa tiedotteessa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)














