Turkulaiset historiantutkijat ja opettajat protestoivat Kansallisarkiston rajoituksia vastaan

Turun yliopiston ja Åbo Akademin historia-aineiden tutkijat ja opettajat järjestävät Kansallisarkiston Turun toimipisteen huhtikuun ainoana kaikille avoimena tutkijasalipäivänä 16. huhtikuuta toimintapäivän. Vuonna 1932 perustettu entinen maakunta-arkisto sijaitsee osoitteessa Aninkaistenkatu 11.

Tutkijat kokoontuvat arkistolle tekemään työtään arkistolähteiden parissa ja samalla esittämään vastalauseensa Kansallisarkiston nykypolitiikalle sekä osoittamaan tukea niille paikkakunnille, joiden arkistot uhataan sulkea kokonaan. Suomen Historiallinen Seura tukee turkulaisten mielenilmaisua ja on mukana tapahtumassa.

Toimintapäivä alkaa kokoontumisella kello 9.45 arkiston ulko-ovien eteen, jossa Suomen historian professori Kirsi Vainio-Korhonen pitää puheen ennen ovien avautumista. Tavoitteena on koota paikalle mahdollisimman suuri joukko tutkijoita ja opiskelijoita kaikista turkulaisista historian oppiaineista osoituksena siitä, kuinka monien työtä uudistus haittaa. Tämän jälkeen tutkijat ja opiskelijat siirtyvät sisälle arkistoon tekemään työtään tutkijasaliin tilattujen aineistojen parissa.

Kansallisarkisto on säästöpaineisiin vedoten lakkauttamassa monia toimipisteitään ja siirtymässä toisissa ensisijaisesti aineistojen digitaaliseen toimittamiseen. Turussa toimipiste säilyy, mutta se on kaikille avoinna enää vain yhden päivän kuukaudessa. Asioinnin kiireellisyyteen vetoava voi lisäksi hakea lupaa omatoimiasiointiin, jolle on varattu viikko kuukaudessa.

Tutkijasalien sulkeutumiset on tarkoitus korvata digitaalisella toimittamisella, mutta sen kautta saa tilattua vain yhden arkistoyksikön kerrallaan ilmaiseksi ja toimitusaika on kaksi viikkoa. Seuraavan ilmaisen tilauksen voi tehdä vasta edellisen saavuttua. Edes muutaman arkistoyksikön tilaaminen digitoituna on hidasta, ja tutkimuksessa pitää usein käydä läpi kymmeniä yksikköjä. Useampia tilauksia saa maksullisesti, mutta tutkijoilla ja etenkään opiskelijoilla ei ole varaa maksaa hinnaston mukaista lähes 60 euron summaa arkistoyksiköltä.

Kysymys ei ole ainoastaan Kansallisarkiston sisäisistä järjestelyistä vaan laajemmin koulutus- ja tiedepolitiikasta sekä alueellisesta tasa-arvosta.

Kansallisarkisto ei ole ottanut huomioon historiantutkijoiden jo pitkään esittämää kritiikkiä siitä, että malli, jonka on tarkoitus parantaa aineistojen saatavuutta, tosiasiassa samalla heikentää tutkijoiden pääsyä niiden pariin ja vaikeuttaa sekä pahimmillaan jopa estää työntekoa. Arkistomateriaaleja käyttävät tutkimuksen lähteinä historiantutkijoiden lisäksi myös muut humanististen ja yhteiskuntatieteellisten alojen tutkijat.

Suomen Historiallinen Seura on esittänyt tilanteen ratkaisemiseksi kansallisen arkistostrategian laatimista ja vedonnut tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitiehen (kok.) sekä useisiin kansanedustajiin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

EVA: Joka toinen keventäisi veroja, jotta osaajat ja omistajat pysyisivät Suomessa

Puolet suomalaisista katsoo, että verotusta pitäisi alentaa, etteivät osaajat ja omistajat muuttaisi pois Suomesta, selviää kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Roskapussien sisältöä selvitetään Topinojalla

Asukkaiden jätteitä tutkitaan parasta aikaa Topinojan jätekeskuksessa.

Sekajätteen kotiroskapusseja ja biojätepusseja tutkitaan tällä hetkellä Topinojalla Turussa. Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ja Luonnonvarakeskuksen (Luke) tutkimuksissa selvitetään kotitalouksien jätteen koostumusta sekä saadaan tietoa siitä, miten alueen asukkaat jätteensä lajittelevat ja mistä kotitalouksien ruokahävikki muodostuu.

Latausmaksu sekoitetaan pysäköintimaksuun

Sähköautojen yleistyminen on tuonut tänä keväänä pysäköintialueille uudenlaisia ongelmia. ParkkiPaten mukaan sähköautoilijoille sattuvat toistuvasti samat viisi virhettä: esimerkiksi pysäköintikiekko unohtuu, maksu jää hoitamatta ja latauspaikkoja pidetään omina varapaikkoina.

Saaristolaismarkkinat uuteen kävijäennätykseen

Turun saaristolaismarkkinoilla vieraili yli 65 000 kävijää. Kuva on vuodelta 2023.

Sunnuntaina päättyneillä Turun Saaristolaismarkkinoilla poikkeuksellisen aurinkoinen ja lähes kesäisiin lämpötiloihin yltänyt sää houkutteli jokirantaan kolmen päivän aikana ennätyksellisesti yli

Yrittäjägallup: Suuret yritykset pidentäneet maksuaikoja

Lähes kolmannes pk-yrityksistä ilmoittaa, että sopimuskumppanit ovat pidentäneet maksuaikoja.

Aatola lähestyy sarjan kärkeä

Vilho Aatola (14) ajoi vahvan viikonlopun.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola , 17, ajoi tasaisen viikonlopun USF Juniors -formulasarjassa Etelä-Carolinassa. Aatola nappasi kolmesta kilpailusta sijoitukset 2., 4. ja 5. ja vahvisti sijoitustaan sarjassa kolmantena vain 21 pisteen päässä kärjestä.

Näistä ulkomaannumeroista huijarit lähestyvät suomalaisia

Suomalaiset ottavat nyt nopeasti käyttöön uusia tapoja suojautua yleistyviltä huijauspuheluilta. Jo yli sata tuhatta Elisan asiakasta on estänyt ulkomaannumeroista saapuvat puhelut liittymässään. Huijarit yrittävät soittaa samaan liittymään jopa yli tuhat kertaa päivässä.

Partioviikko huipentuu Partioparaatiin

Partioparaatiin odotetaan edellisten vuosien tapaan noin 4 000 partiolaista. Kuva on viime vuoden paraatista.

Partioviikkoa juhlitaan 20.–26. huhtikuuta. Tänä vuonna perinteinen Partioparaati huipentaa Partioviikon Turussa sunnuntaina 26. huhtikuuta kello 14 alkaen. Partioparaati tuo yhteen kaikenikäisiä partiolaisia koko Lounais-Suomen alueelta. Tapahtumaan odotetaan edellisten vuosien tapaan noin 4 000 partiolaista sekä tuhansia katsojia katujen varsille.

Noin kahden miljoonan suomalaisen veroilmoituksen määräpäivä tiistaina

Noin kahden miljoonan palkan-, etuuden- ja eläkkeensaajan pitää muistaa tarkistaa ja tarvittaessa täydentää esitäytettyä veroilmoitustaan viimeistään 21. huhtikuuta.

Kesä lapsille -hyväntekeväisyyskonsertti tukee ukrainalaisia lapsia ja nuoria

Ukrainalaisia lapsia ja nuoria vieraili Turussa vuonna 2024.

Turussa järjestetään sunnuntaina 26. huhtikuuta erityinen hyväntekeväisyyskonsertti Mikaelinkirkossa kello 17. Konsertin tuotot käytetään Ukrainasta tulevien lasten ja nuorten tanssi- ja musiikkiryhmien kesäleirin järjestämiseen.

Kissa pelastettiin puusta, apuna erityiskoulutettu pelastusryhmä

Kissa karkasi omistajaltaan ja kiipesi talutushihnoineen päivineen puuhun Talolankadun ja Varsojankadun risteyksessä Jäkärlässä myöhään sunnuntaina illalla. Oli epätodennäköistä, että kissa olisi itse päässyt puusta, sillä talutushihna oli kietonut puun ympärille ja oksistoon.

Vesiensuojeluprosessissa käytiin talven aikana läpi 360 hehtaaria peltolohkoja kolmen varsinaissuomalaisen uoman alueella

Maanpintaa on kaivettu lapion ja lusikkakairan kanssa, jotta nähdään myös se, miltä pelto näyttää pinnan alapuolelta.

Pyhäjärvi-instituutti toteuttaa Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen tilaaman maatalouden vesiensuojeluprosessin Aurajoen, Paimionjoen ja Kemiönsaaren valuma-alueiden pilottikohteissa. Talvikaudella käytiin läpi kaikki prosessiin valitut demomaatilojen 56 lohkoa reilun 360 hehtaarin alalta.

Navetta tuhoutui tulipalossa Mynämäessä

Omakotitalon pihapiirissä varastokäytössä ollut noin 300 neliömetrin kokoinen vanha navettarakennus tuhoutui tulipalossa kokonaan Kustavintiellä Mynämäessä sunnuntaina illalla. Tulipalossa tuhoutui myös pieni saunarakennus ja kylpytynnyri. Myös heinikkoa ja sänkipeltoa ehti palaa noin 25 aaria.

Yhteisvastuu-työryhmä järjestää äitienpäivän brunssin

Raision seurakunnan Yhteisvastuu-työryhmä järjestää äitienpäivän brunssin Raision seurakuntatalolla 10. toukokuuta. Tilaisuuden tuotot ohjataan Yhteisvastuukeräykselle. Lions Club Raisio ry lahjoittaa brunssilippuja pienituloisille raisiolaisille yhden vanhemman perheille.

Mitä jos seuraava lääkärikäyntisi päättyisi luontolähetteeseen?

Luonnossa vietetty aika edistää mielenterveyttä, toimintakykyä ja pärjäämistä. Vaikka tutkimusnäyttö on vahvaa, on tiedon soveltaminen terveydenhuollossa lapsen kengissä.

Turkulaista taidetta Tukholman taidemessuilla

Annika-Dahlsten, Kliivian kukka, 2021.

Turkulainen Galleria Aski on jo toista vuotta peräkkäin saanut kutsun Tukholman kansainvälisille SUPERMARKET-taidemessuille 23.–26. huhtikuuta. Messujen teema on Grand Gala. Askin 16 taiteilijaa juhlistavat näyttelyllään taiteen kuritonta runsautta ja ilon välttämättömyyttä.

Sydämen vajaatoiminta vakavampi kuin aluksi luullaan

Moni suomalainen ajattelee sydämen vajaatoiminnan olevan vain iäkkäiden vaiva tai luonnollinen osa ikääntymistä. Todellisuudessa kyse on vakavasta sydämen sairaustilasta, jonka ensioireet voivat hiipiä arkeen huomaamatta.

Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle.

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius , joka sai avukseen Tomi Saarisen . Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Näköislehti

Urheilu

Aatola lähestyy sarjan kärkeä

Vilho Aatola (14) ajoi vahvan viikonlopun.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola , 17, ajoi tasaisen viikonlopun USF Juniors -formulasarjassa Etelä-Carolinassa. Aatola nappasi kolmesta kilpailusta sijoitukset 2., 4. ja 5. ja vahvisti sijoitustaan sarjassa kolmantena vain 21 pisteen päässä kärjestä.

Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle.

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius , joka sai avukseen Tomi Saarisen . Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Otteluanalyysi: TPS ei ujostele liigassa, nyt kaatui SJK

Albijon Muzaci.

Kolme ottelua, seitsemän pistettä. Ei yhtään tappiota ja jaettu kakkostila Veikkausliigassa. Harva uskoi ennen kauden alkua, että TPS pystyisi tällaiseen aloitukseen jalkapalloilun pääsarjassa. Nyt TPS-hurmosta joutui todistamaan Seinäjoen Jalkapallokerho, joka kaatui Kupittaalla 2–0 Albijon Muzacin kahdella maalilla.

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.