Kaskis paras Helsingin ulkopuolella

Kaskis on maan parhaiden ravintoiden listalla viides ja siis edelleen Turun paras. Kaskis on maan parhaiden ravintoiden listalla viides ja siis edelleen Turun paras. Kuva: Riitta Salmi

Helsinkiläinen Ravintola Palace on edelleen maan paras ravintola. Palace vei nimiinsä Suomen 50 Parasta Ravintolaa -äänestyksen jo seitsemännen kerran peräkkäin. Ravintola-alan ammattilaisten äänestyksessä toiseksi tuli BasBas ja kolmanneksi Grön. Molemmat ovat Helsingistä.

Ammattilaisten ammattilainen on Jari Vesivalo ravintola Jasonista. Paras muutoksentekijä on Backaksen Kartanon ravintolanyrittäjä Lauri Kaivoluoto. Tulokset julkistettiin Gastro Helsinki -messuilla.

Helsingin Etelärannassa sijaitseva Ravintola Palace pitää tiukasti paikkansa Suomen johtavana ravintolana. Palace äänestettiin jo seitsemännen kerran peräkkäin Suomen 50 Parasta Ravintolaa -äänestyksen ykköseksi. Palace on pitänyt hallussaan kärkipaikkaa vuodesta 2020 lähtien.

Ravintola- ja ruoka-alojen sekä matkailun ammattilaiset äänestivät toiseksi BasBasin. Listan kolmas on Grön ja listan neljä Jason. Kaikki kolme ovat myös Helsingistä.

Turun Michelin-tähtiravintola Kaskis nousi viidenneksi. Kuudes on Kajo Tampereelta. Kymmenen kärkeen mahtuvat vielä Alexanderplats ja Savoy Helsingistä, Solitary Rantasalmelta sekä Luovuus kukkii kaaoksesta Helsingistä.

Helsingin Messukeskuksen jakaman Ammattilaisten Ammattilaisen -tunnustuksen sai Jari Vesivalo ravintola Jasonista Helsingistä. Paras muutoksentekijä on ravintoloitsija Lauri Kaivoluoto Ravintola Backaksesta Vantaalta.

Wihuri Metro-tukun nimeä kantavan Paras innovatiivinen ravintola -palkinnon sai Nolla Helsingistä. Pöytävarausjärjestelmä Quandoon Paras tulokas -tittelin vei nimiinsä helsinkiläinen Esmes. Paras viinilista on Palacessa. BasBas palkittiin Paras tunnelma ja Paras palvelu -palkinnoilla.

Viisi Tähteä -verkkomedian järjestämä Suomen 50 Parasta Ravintolaa 2026 -lista julkistettiin Gastro Helsinki -messuilla keskiviikkona. Listauksen pääyhteistyökumppani on Helsingin Messukeskus. Muina kumppaneina ovat Quandoo-pöytävarausjärjestelmä ja Wihuri Metro-tukku.

Viisi Tähteä julkistaa myös äänestyksessä 51–100 sijoittuneet ravintolat. Niiden sijoitukset ovat luettavissa verkkosivuilta viisitahtea.com.

Bistrokulttuuri on muokannut syömisen kulttuuria Suomessa. Se on nostanut kokkien profiilia ja tuonut rennon laadun osaksi arkea. Kehitys on näkynyt koko Suomen 50 Parasta Ravintolaa -listan olemassaolon ajan vuodesta 2004 lähtien.

Aluksi bistro tarjosi rennon vaihtoehdon fine diningille: hyvää ruokaa, kohtuullinen hinta ja mutkaton tunnelma. Ranskalaisen alkuperän mukaisesti bistro oli arkinen, nopea ja edullinen ruokapaikka.

– Vuosien varrella bistronomia kuitenkin muuttui kokkivetoiseksi ilmiöksi, jossa tekninen kunnianhimo, sesonkiajattelu, kokeilullisuus ja maistelumenut nostivat tasoa – ja hintoja. Bistro alkoi muistuttaa fine diningia ilman sen rituaaleja. Samalla syntyi lukemattomia alalajeja korttelibistroista viinibistroihin, pohjoismaisesta bistrosta neobistroihin, kertoo Viisi Tähteä -verkkomedian päätoimittaja Eeropekka Rislakki tiedotteessa.

Rislakki kysyykin, onko Ilmiön venyminen kaikkeen johtanut identiteetin hämärtymiseen. Ranskassa kehitys on jo johtanut 9 000 bistron ja brasserien sulkemiseen pelkästään viime vuonna. Suomessa bistro on alusta asti ollut keskiluokan ravintola eli laadukas, rento ja keskihintainen, muttei arkinen vaan iltapainotteinen.

– Tällä hetkellä bistronomia käyttäytyy kuin fine dining samaan aikaan, kun fine dining haikailee posttraumaattisesti aikaan ennen koronaa, jolloin kaikki oli paremmin. Yhdistelmä ei ole taloudellisesti kestävä kuin harvoille huippuravintoloille, Rislakki perustelee.

Jos suomalaiset bistrot haluavat selvitä kiristyvässä taloustilanteessa, niiden on uskallettava palata juurilleen eli selkeään, maukkaaseen, kohtuuhintaiseen ruokaan sekä ennen kaikkea asiakkaiden kuuntelemiseen.

– Muuten Ranskan kehitys toistuu myös meillä. On täysin mahdollista, että 2030-luvulla nähdään uusi nousu – mutta vain, jos kuunnellaan asiakkaita” Rislakki kiteyttää.

Äänestykseen osallistui 500 ravintola-, matkailu-. hotelli- sekä ruoka- ja juoma-alojen ammattilaista. Osallistujamäärä on vuonna 2004 alkaneen äänestyksen uusi ennätys. Kutsuja lähetettiin noin 1 700 ammattilaiselle.,

Suomen 50 Parasta Ravintolaa 2026 -listalla on kahdeksan ensikertalaista. Helsingistä ravintoloita on mukana 35 ja muualta Suomesta 15. Vuosi sitten Helsingin ulkopuolelta ravintoloita oli 13.

Perinteisen Turku vastaan Tampere -kamppailun listalla vei jälleen nimiinsä Turku, josta mukana on viisi ravintolaa. Tampereelta ravintoloita on kolme. Turkulainen Kaskis (5:s) ja tamperelainen Kajo (6:s) ovat Suomen parhaat ravintolat Helsingin ulkopuolella.

Turun parhaat ravintolat ovat Kaskis, Mami, Smör, Gustavo ja Vinossa (uusi). Tampereelta listalle ylsivät Kajo, Apaja ja Raviteli Huber.

Itä-Suomi tekee nousua parhaiden ravintoloiden listalla. Solitary Rantasalmelta sijoittui viime vuoden tapaan yhdeksänneksi. Kuopiolainen Musta Lammas (43:s) teki paluun listalle peräti 18 vuoden tauon jälkeen. Listalla ovat myös Sky Kitchen & View Rovaniemeltä, Vår ja SicaPelle Porvoosta, Fröj Vaasasta sekä Vintero Vantaalta.

Viime vuosien tapaan äänestyksen järjestäjä Viisi Tähteä Media julkaisee myös sijoille 51–100 sijoittuneet ravintolat. Niin sanotulla bubbling under -listan ravintoloista joka toinen on pääkaupungin ulkopuolelta.

Suomen 50 Parasta ravintolaa 2026:

1. Palace, Helsinki

2. BasBas, Helsinki

3. Grön, Helsinki

4. Jason, Helsinki

5. Kaskis, Turku

6. Kajo, Tampere

7. Alexanderplats, Helsinki

8. Savoy, Helsinki

9. Solitary, Rantasalmi

10. Luovuus kukkii kaaoksesta, Helsinki

11. Vinkkeli, Helsinki

12. Demo, Helsinki

13. Olo, Helsinki

14. Finnjävel Salonki, Helsinki

15. Bona Fide, Helsinki

16. Teller, Helsinki

17. Café Savoy, Helsinki

18. Kuurna, Helsinki

19. Le Grec, Helsinki

20. Shii, Helsinki

21. Nolla, Helsinki

22. Mami, Turku

23. Sky Kitchen & View, Rovaniemi

24. Bistro Bardot, Helsinki

25. Vår, Porvoo

26. Nokka, Helsinki

27. The Grand Bar & Grill, Helsinki

28. Bisoubisou, Helsinki

29. Smör, Turku

30. SicaPelle, Porvoo

31. Ravintola 305, Helsinki

32. Muru, Helsinki

33. Twenty Four Social Club, Helsinki

34. Kosmos, Helsinki

35. Wellamo, Helsinki

36. Fröj, Vaasa

37. Boreal, Helsinki

38. Boulevard Bar & Seafood, Helsinki

39. Le Ankka, Helsinki

40. Plein, Helsinki

41. Laivakoira, Helsinki

42. Apaja, Tampere

43. Musta Lammas, Kuopio

44. Gustavo, Turku

45. Vinossa, Turku

46. Ravinteli Huber, Tampere

47. Vintero, Vantaa

48. Goose Pastabar, Helsinki

49. The Bull & The Firm, Helsinki

50. Esmes, Helsinki

Kategoriavoittajat:

Paras Innovatiivinen (Wihuri Metro-tukku): Nolla, Helsinki

Paras Tulokas (Quandoo): Esmes, Helsinki

Paras Tunnelma: BasBas

Paras Palvelu: BasBas

Paras Viinilista: Palace

Ammattilaisten Ammattilainen (Helsingin Messukeskus): Jari Vesivalo, ravintola Jason, Helsinki

Paras Muutoksentekijä: Lauri Kaivoluoto, ravontola Backas, Vantaa.

Suomen 50 Parasta Ravintolaa -äänestyksen voittajat:

2026 Palace, Helsinki

2025 Palace, Helsinki

2024 Palace, Helsinki

2023 Palace, Helsinki

2022 Palace Helsinki

2021 Palace, Helsinki

2020 Palace, Helsinki

2019 Grön, Helsinki

2018 Grön, Helsinki

2012 Olo, Helsinki

2011 Farang, Helsinki

2010 Chez Dominique, Helsinki

2009 Chez Dominique, Helsinki

2008 Chez Dominique, Helsinki

2007 Chez Dominique, Helsinki

2006 Chez Dominique, Helsinki

2005 Chez Dominique, Helsinki

2004 Chez Dominique, Helsinki

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aurala kutsuu mukaan valtakunnalliseen Naapuruusviikkoon

Auralan Setlementti osallistuu yhdessä muiden Suomen setlementtien kanssa valtakunnalliseen Naapuruusviikkoon 18.–24. toukokuuta. Viikon aikana järjestetään monipuolista maksutonta ohjelmaa ympäri Turkua yhteisöllisyyden, välittämisen ja naapuruuden vahvistamiseksi.

Asuinrakennuksissa syttyy noin 3 000 tulipaloa vuosittain

Kotitalouksien yleisimmät tulipalojen aiheuttajat ovat liesi tai uuni, kiuas ja pyykinpesukone.

Asuinrakennuksissa syttyy noin 3 000 tulipaloa vuosittain. Viime aikojen palotapaukset ovat tuoneet huolta taloyhtiöihin paloturvallisuudesta. Paloturvallisuuden lisääminen on kaikkien asukkaiden etu, sillä palo voi levitä ja johtaa pahimmillaan ihmishenkien menetykseen. Asukkaiden kannalta tärkeää on tuntea oikeat toimintaohjeet ja oman asuintalonsa pelastussuunnitelma. Tilastojen mukaan kotitalouksien yleisimmät tulipalojen aiheuttajat ovat liesi tai uuni, kiuas ja pyykinpesukone.

Varha siirtyy Googlen toimistosovelluksiin

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on siirtymässä käyttämään Googlen palveluita. Uudistus toisi kaikkien hyvinvointialueen 23 000 työntekijän käyttöön tekoälyn, pilvipohjaisen työskentelyn ja parantaisi tietoturvaa. Siirtymällä tavoitellaan vuosittain useiden miljoonien eurojen säästöjä.

Turussa mielenosoitus Palestiinan puolesta Nakba-päivänä

Gazan palestiinalaissiviilejä tukeva mielenosoitus kokosi lokakuussa 2023 noin 150 osallistujaa.

Turussa osoitetaan mieltä Palestiinan puolesta Nakba-päivänä perjantaina 15. toukokuuta kello 16. Nakba-päivän tarkoituksena on muistuttaa palestiinalaisten joukkokarkoituksesta, joka tapahtui vuonna 1948, 78 vuotta sitten. Palestiinalaiset viittaavat tähän sanalla “Nakba”, joka tarkoittaa arabian kielellä katastrofia. Palestiinalaisille tämä “katastrofi” ei kuitenkaan ole yksittäinen historiallinen tapahtuma, vaan osa yhä jatkuvaa Israelin toteuttamaa sortoa. Gazan väestöstä yhdeksänkymmentä prosenttia elää tällä hetkellä pakkosiirtolaisuudessa. Koko Gazan väestö kärsii nälänhädästä.

Lajitteluasemien vuoden vilkkain päivä lähestyy

Helatorstain jälkeinen perjantai on perinteisesti vuoden vilkkain päivä lajitteluasemilla. Helatorstaina 14. toukokuuta kaikki LSJH:n lajitteluasemat, toimistot ja asiakaspalvelu ovat suljettuina. Myös jäteastioiden tyhjennyspäivät voivat poiketa totutusta arkipyhän vuoksi.

Kaapelityö sulkee ajokaistan Koulukadulla

Koulukadulla tehdään torstaina 14. toukokuuta kaapelityötä Yliopistonkadun risteyksen kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Työaika on torstaina kello 8–16.

Elorieha valtaa taas Uittamon elokuussa

Vähävaraisille lapsiperheille suunnattu ilmaistapahtuma Elorieha järjestetään yhdeksännen kerran Uittamon lavalla sunnuntaina 16. elokuuta.

Tarvashovin viimeinen suuri kokoontuminen yhdistää hyväntekeväisyyden, paikallishistorian ja metallimusiikin

Linja-autokaravaanit jättivät nuoret juhlijat Tarvashovin yläparkkipaikalle. Sieltä juhlapaikalle kujlettiin portaita, joiden askelmat ovat edelleen yhtä matalat ja pitkät.

Thrash to Dust – Tarvashovi Finale järjestetään Tarvasjoella lauantaina 16. toukokuuta. Lions Club Lieto järjestää tapahtuman hyväntekeväisyystapahtumana, jonka tuotot käytetään Liedon alueen nuorten urheiluseurojen tukemiseen.

Näytösajotapahtuma vanhoille kilpa-autoille ja moottoripyörille sulkee liikenteen Itäharjun alueella

Näytösajotapahtuma Itäharjun ajot sulkee liikenteen Itäharjun alueella helatorstaina 14. toukokuuta kello 9–16. Tapahtumapaikka on rajattu reitillä Teollisuuskatu – Karjakatu – Ilmarisenkatu – Tierankatu – Teollisuuskatu.

Missä viipyy koiravero?

Suomessa verotetaan ja leikataan kaikkea mahdollista, ja verokohteita keksitään aina vain lisää.

Turun vihreät esittää Eelin Hoffström-Cagirania Varsinais-Suomen vihreiden jäsenkyselyyn eduskuntavaaliehdokkaista

Turun vihreiden hallitus esittää humanististen tieteiden maisterin Eelin Hoffström-Cagirania ehdolle Varsinais-Suomen vihreiden neuvoa-antavaan jäsenkyselyyn eduskuntavaalien ehdokasasettelusta. Hoffström-Cagiran työskentelee Aurajoen varren kuntien, Varsinais-Suomen MTK:n ja Lounais-Suomen Kalatalousalueen perustaman Aurajokisäätiön toiminnanjohtajana.

Parvekkeella saa grillata, kunhan huolehtii paloturvallisuudesta

Parvekegrillauksessa kannattaa käyttää sähkö- tai kaasugrilliä ja välttää kohtuutonta käryttämistä.

Kesän lähestyessä käynnistyy monella parvekkeella myös grillauskausi. Grillaaminen on parvekkeellakin sallittua, kunhan se tehdään paloturvallisuutta noudattaen.

Hallitusta vastaan osoitetaan mieltä Vanhalla Suurtorilla

Suomessa järjestetään usealla paikkakunnalla Petteri Orpon hallituksen vastaisia mielenosoituksia lauantaina 16. toukokuuta. Tavoitteena hallituksen ero. Turussa mielenosoitus järjestetään Vanhalla Suurtorilla. Mielenilmauksien taustalla on puoluepoliittisesti sitoutumaton ja kansalaislähtöinen Te puhutte teoin -liike. Liike kannattaa vankkumattomasti suomalaista demokratiaa ja laillisuutta.

Hesburger ottaa Huhtamäen uudet kuitukannet käyttöön juomamukeissaan

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin.

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin. Siirtymä muovisista kansista kuitupohjaisiin vähentää 41 000 kiloa muovia vuositasolla mitattuna.

Tulevat viikot ratkaisevat kasvukauden vauhdin Varsinais-Suomessa

Huhtikuun lopulla kasvukauden alku oli Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa vielä selvästi odottavassa vaiheessa. Toukokuun edetessä tilanne on edistynyt, mutta viileä sää ja vähäiset sateet hidastavat edelleen kasvun käynnistymistä. Kokonaiskuva on kuitenkin monin paikoin varovaisen myönteinen.

Kaavamuutos mahdollistaa Kauppahallin korttelin uudistumisen

Näkymäkuva Kauppahallin korttelista Eerikinkadulta.

Kauppahallin korttelista tavoitellaan kaupunkilaisia ja yrittäjiä palvelevaa elävää ja monimuotoista kokonaisuutta. Korttelin kaavamuutos mahdollistaa täydennysrakentamisen ja Kauppahallin toiminnan avautumisen myös hallin ulkopuolelle.

Raision kaupunki käynnistää yt-neuvottelut – organisaatiota muokataan

Raision kaupunki aikoo muokata organisaatiotaan. Tarkastelu voi sisältää johtamisrakenteiden päivittämistä, henkilöstön siirtoja ja tehtävänkuvien muutoksia – mutta työntekijöitä ei irtisanota. Organisaatiorakenteen kehittämiseksi käynnistetään kaupunkitasoiset yhteistoimintaneuvottelut. Kaupunginhallitus käsittelee kehittämistyötä 18. toukokuuta.

Eurooppalaisten suojelualueiden hoitajat sopeutuvat ilmastonmuutokseen

Lintuja Natura 2000 -suojelualueella. Linnut reagoivat herkästi ympäristömuutoksiin, minkä vuoksi ne ovat tärkeitä ekosysteemin hyvinvoinnin indikaattoreita.

Uusi tutkimus osoittaa, miten ilmastonmuutos muuttaa luonnonsuojelualueiden hoitoa. Prosessin helpottamiseksi tarvitaan kuitenkin lisää rahoitusta ja tieteellistä tietoa.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.