Moni juo raskausaikana kahvia yli suosituksen – kohtuullinenkin kofeiinin saanti voi heikentää sikiön kasvua

Kofeiinin saanti on suositeltua runsaampaa kolmasosalla raskaana olevista naisista, osoitti Kuopiossa tehty tutkimus. Jo kohtuulliseenkin kofeiinin saantiin alkuraskauden aikana liittyi kohonnut riski vastasyntyneen pienipainoisuuteen raskausviikkoihin nähden. Kofeiini saatiin pääosin kahvista.

– Raskausajan kofeiinisuosituksen noudattaminen on tärkeää. Alkuraskaus on sikiön kehityksen kannalta erityisen herkkää aikaa, joten jo raskautta suunnittelevat tarvitsevat käytännönläheistä tietoa ja ohjausta kofeiinia sisältävien elintarvikkeiden maltillisesta käytöstä, sanoo TtM, laillistettu ravitsemusterapeutti Anni Kukkonen tiedotteessa.

Kukkonen selvitti väitöskirjassaan Kuopion syntymäkohorttitutkimukseen (KuBiCo) osallistuneiden naisten kofeiinin saantia raskausaikana ja sen yhteyttä äidin ja lapsen terveyteen. Väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 13. maaliskuuta.

Suositeltu kofeiinin saannin yläraja raskausaikana on 200 milligrammaa vuorokaudessa. Kaksi desilitraa kahvia sisältää kofeiinia noin 160 milligrammaa. Teessä kofeiinia on kahden desin annoksessa noin 40 milligrammaa, kolajuomassa 22 milligrammaa ja kaakaossa kuusi milligrammaa. Energiajuomissa määrä vaihtelee ja esimerkiksi 0,6 desin energiashotti voi sisältää jopa 200 milligrammaa kofeiinia. 50 gramman suklaapatukassa kofeiinia on keskimäärin 18 milligrammaa, tummassa suklaassa enemmän.

Tutkimuksessa kofeiinin saanti raskausaikana ylitti suosituksen noin kolmanneksella kaikista naisista ja puolella kahvinjuojista. Alkuraskauden kofeiinin saannilla todettiin yhteys vastasyntyneen pieneen painoon raskausviikkoihin nähden (SGA): suosituksen ylittävä sekä jo kohtuullinenkin, 51–200 milligramman saanti vuorokaudessa oli yhteydessä pienipainoisuuden riskiin.

Aiemmissakin tutkimuksissa raskausajan runsas kofeiinin saanti on yhdistetty muun muassa keskenmenoriskiin ja sikiön kasvuhäiriöihin. Nykyistä raskausaikaisen kofeiinin käytön turvarajaa onkin kyseenalaistettu sikiön mahdollisiin riskeihin vedoten.

Naiset käyttivät kolajuomia raskauden aikana melko vähän. Kuitenkin jo noin 0,3 desiä päivässä ylittävä käyttö oli yhteydessä suurempaan raskausdiabeteksen riskiin, kun huomioitiin sekä sokerilliset että sokerittomat kolajuomat. Sen sijaan kofeiinin määrällä tai kahvinjuonnilla ei havaittu yhteyttä raskausdiabeteksen riskiin.

Energiajuomia ei suositella lainkaan raskaana oleville, ja niitä käyttikin raskausaikana vain kolme prosenttia naisista.

– Kolajuomien merkitystä raskausdiabeteksen riskitekijänä on tutkittava vielä lisää, mutta tämän tutkimuksen valossa niitäkin on hyvä käyttää raskausaikana mahdollisimman vähän, Kukkonen toteaa.

Energiajuomien on havaittu kasvattavan suosiotaan nuorten aikuisten keskuudessa. Väitöstutkimuksen aineisto oli vuosilta 2013–23, ja sen jälkeen KuBiCo-tutkimuksessakin on havaittu yhä useamman käyttävän niitä myös raskausaikana.

– Energiajuomien välttäminen raskausaikana voikin jatkossa olla kasvava haaste.

Raskaana olevat naiset ja lapset ovat erityisen herkkiä kofeiinille. Raskaus muuttaa kofeiini- ja sokeriaineenvaihduntaa. Myös sikiö altistuu äidin saamalle kofeiinille, mutta sikiöaikaista altistusta on ollut vaikea arvioida. KuBiCo-tutkimuksessa todettiin, että äidin loppuraskauden aikana nauttima kofeiini kertyy sikiön hiuksiin ja on mitattavissa vastasyntyneen hiuksista.

Tutkimukseen osallistui Kuopion yliopistollisessa sairaalassa synnyttäviä naisia ja heille syntyviä lapsia. Ruokavaliota ja kofeiinin saantia kartoitettiin kyselyillä. Sikiöajan kofeiinialtistusta mitattiin vastasyntyneiden hiusnäytteistä korkean erotuskyvyn massaspektrometrialla (HRMS).

Kukkosen väitöskirja Coffee and caffeine intake during pregnancy – associations with maternal and neonatal health (Kuopio Birth Cohort) (Kahvi ja kofeiini raskausaikana – yhteys raskaana olevan naisen ja syntyvän lapsen terveyteen, Kuopion syntymäkohorttitutkimus) tarkastetaan 13. maaliskuuta Itä-Suomen yliopiston terveystieteiden tiedekunnassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Valtuustoryhmille lisätietoa raitiotiestä – vastaukset yli 200 kysymykseen

Turun raitiotiepäätökseen tarvittavat loput suunnitelmat ja selvitykset julkaistiin tammikuun lopulla. Turun valtuustoryhmät jättivät julkaisun jälkeen kaupungille suuren määrän täsmentäviä kysymyksiä materiaaleista. Vastaukset tarjoavat valtuutetuille taustaksi lisätietoa varsinaisiin päätöksentekomateriaaleihin.

Inter kohtaa Odds Ballklubbin Norjassa

Inter hakee tuntumaa kesän Konferenssiliigan karsintoihin Norjasta.

Inter jatkaa harjoitusotteluita tällä viikolla Liigacupin välieräottelua odotellessa. Inter kohtaa sunnuntaina 8. maaliskuuta harjoitusottelussa Norjan toisella sarjatasolla pelaavan Odds Ballklubbin. Ottelu käynnistyy Norjassa kello 13 Suomen aikaa.

Kolmekymppinen mies syyllinen Kyrön kaasupullovarkauksiin

Lounais-Suomen poliisille on talven aikana ilmoitettu useista kaasupullovarkauksista Pöytyällä Kyrössä. Teoista epäillään kolmekymppistä miestä. Poliisi epäilee miehen varastaneen useita kaasupulloja kotitalouksilta pääosin pihoilta ja terasseilta.

Rajavartiolaitos luopuu Tursas-vartiolaivasta

Vartiolaiva on luovutettu Rannikkolaivastolle.

Rajavartiolaitos ottaa vuoden aikana käyttöön uuden Turva-luokan vartiolaivan. Rajavartiolaitos luopuu suunnitelmallisesti Tursas-luokan aluksista. Rajavartiolaitos luovutti vartiolaiva Tursaan Puolustusvoimille tammikuussa. Alus luovutettiin huollettuna Rannikkolaivastolle. Merivoimat suunnittelee aluksen jatkokäytön tulevaisuuteen.

Moni juo raskausaikana kahvia yli suosituksen – kohtuullinenkin kofeiinin saanti voi heikentää sikiön kasvua

Kofeiinin saanti on suositeltua runsaampaa kolmasosalla raskaana olevista naisista, osoitti Kuopiossa tehty tutkimus. Jo kohtuulliseenkin kofeiinin saantiin alkuraskauden aikana liittyi kohonnut riski vastasyntyneen pienipainoisuuteen raskausviikkoihin nähden. Kofeiini saatiin pääosin kahvista.

Ilmaisnäytöksiä viime vuoden parhaista eurooppalaisista elokuvista Kino Killassa

LUX Film Days 2026 -ehdokaselokuvat.

Euroopan parlamentin LUX-yleisöpalkinnon finalistielokuvien ilmaisnäytöksiä järjestetään maalis–huhtikuussa Helsingissä ja Turussa. Katsojat pääsevät äänestämään palkinnon saajasta.

Pandemia-ajan ylikuolleisuus Suomessa vähäistä

Tuoreen tutkimuksen mukaan koronapandemian vaikutus kokonaiskuolleisuuteen Suomessa oli vähäinen WHO:n määrittelemänä pandemia-aikana, eli alkuvuoden 2020 ja kevään 2023 välisenä aikana. Ylikuolleisuutta havaittiin kuitenkin pandemia-aaltojen aikana.

Uuden sellirakennuksen rakentaminen alkaa Turun vankilassa – 143 uutta vankipaikkaa

Etualalla oikealla uusi lisärakennus, sen vieressä kaksi jo olemassa olevaa sellirakennusta.

Turun vankilaan rakennetaan uusi 143-vankipaikkainen lisärakennus, jonka rakennustyöt käynnistyvät maaliskuussa. Rakennuksen valmistuttua Turun vankilan vankipaikkamäärä kasvaa noin 400:aan.

Turun osallisuuden toimintamalli vahvistettiin

Turun kaupungin osallisuustyötä ohjaava toimintamalli on päivitetty, jotta se vahvistaa kaupunkilaisten mahdollisuuksia osallistua ja vaikuttaa arjen päätöksiin entistä paremmin.

Aprillirockin voittaja esiintyy TYYlikäs Vappupiknik -tapahtumassa

Vartiovuoren puistossa järjestettävä TYYlikäs Vappupiknik kuuluu olennaisena osana turkulaiseen opiskelijaperinteeseen.

Kesärauha ja TYY elvyttävät turkulaisen opiskelijabändikilpailu Aprillirockin. Logomon Teatro-salissa aprillipäivänä järjestettävän kilpailun voittaja pääsee esiintymään Turun perinteisellä ja vuosi vuodelta suositummalla vappupiknikillä, jossa esiintyy myös Nössö Nova ja julistetaan vuosittainen kesärauha.

Seudullinen asunnottomuuden poistamisen toimintasuunnitelma valmistui

Turun kaupunki ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue saivat ympäristöministeriöltä viime vuonna rahoituksen yhteisen, Turun hallinnoiman TurVa-hankkeen käynnistämiseen.

Varsinais-Suomen ELY-keskus rahoitti maaseudun kehittämistä 175 miljoonalla eurolla vuosina 2014–22

Kun tämä kyltti tulee vastaan, tietää olevansa kohteessa, joka on saanut EU:n maaseuturahoitusta kaudella 2014–22.

EU:n maaseuturahoituksen avulla kehitetään maaseutua. Tarjolla on yleishyödyllistä hankerahoitusta sekä yritysrahoitusta maaseudun yritysten käynnistämiseen, kehittämiseen ja investointeihin. Maatiloille rahoitusta on tarjolla muun muassa investointeihin ja neuvontaan.

Turun kaupunginhallitus hyväksyi Länsirata-hankkeen osakassopimuksen päivityksen

Länsirata Oy:n ratahankkeen ensimmäisen rakentamisvaiheen Suomen valtion ja kuntaosakkaiden välillä neuvotellun osakassopimuksen ehtoja päivitetään Kirkkonummen kunnan jättäydyttyä pois Länsirata-hankkeen rakentamisvaiheesta. Turun kaupunginhallitus hyväksyi muutoksen maanantaina.

Föli-linjoihin tulossa muutoksia

Fölin runkolinjauudistuksen ohjausryhmä on laatinut ehdotuksen joukkoliikenneyhteyksien parantamiseksi useilla Turun alueilla. Ehdotus on tehty Fölin asiakkailta ja kaupunginvaltuutetuilta saadun palautteen sekä bussien käyttöasteiden perusteella.

Siitepölykausi alkanut Suomessa

Suomen eteläosiin on viikonlopun aikana kulkeutunut lepän siitepölyä etelämpää Euroopasta. Maan etelä- ja keskiosiin on odotettavissa lisää lepän ja pähkinäpensaan siitepölyn kaukokulkeumia lähipäivien aikana.

Miksi työelämä naurattaa?

Sohva-näytelmä on teatterin kulisseihin sijoittuva työpaikkakomedia.

Turun yliopiston tutkijat nousevat Tieteen lavalle tarkastelemaan Sohva -näytelmän herättämiä ajatuksia työyhteisöistä, johtamisesta ja arjen vuorovaikutuksesta Turun kaupunginteatterin lämpiössä torstaina 5. maaliskuuta.

Paraisten kaupunki mukaan Luontoviisaat kunnat -verkostoon

Paraisten kaupunki on tehnyt päätöksen vahvistaakseen luonnon monimuotoisuuden turvaamista ja kestävän kehityksen tavoitteitaan liittymällä mukaan Suomen ympäristökeskuksen ja Kuntaliiton koordinoimaan Luontoviisaat kunnat -verkostoon. Päätös liittymisen valmistelusta tehtiin kaupunginvaltuustossa 9.12.2024. Hyväksymispäätös saatiin luontoviisaat kunnat -verkostolta 9.2.2025.

Selvitys: Turun raitiotien pitkän aikavälin ilmastopäästöt pienemmät kuin runkobussilla

Yksi raitiotien pysäkeistä olisi Kauppatorin kulmassa Eerikinkadulla.

Raitiotie vähentäisi pitkällä aikavälillä asukaskohtaisia päästöjä Turussa verrattuna pelkkään runkobussiin perustuvaan joukkoliikennejärjestelmään. Liikenteen päästöjä vähentävät reitin varrella tiivistyvä kaupunkirakenne, joukkoliikenteen käytön arvioitu lisääntyminen ja raitiovaunujen pitkä käyttöikä. Asia selviää Euroopan investointipankin tilaamasta selvityksestä.

Näköislehti

Urheilu

Inter kohtaa Odds Ballklubbin Norjassa

Inter hakee tuntumaa kesän Konferenssiliigan karsintoihin Norjasta.

Inter jatkaa harjoitusotteluita tällä viikolla Liigacupin välieräottelua odotellessa. Inter kohtaa sunnuntaina 8. maaliskuuta harjoitusottelussa Norjan toisella sarjatasolla pelaavan Odds Ballklubbin. Ottelu käynnistyy Norjassa kello 13 Suomen aikaa.

EräViikingit löi FBC Loiston Suomen Cupin finaalissa

Tuulia Lahden kavennusosuma ei riittänyt Loistolle. Kuva on vuodelta 2024.

Helsinkiläinen EräViikingit juhlii kaikkien aikojen ensimmäistä naisten Suomen Cupin voittoaan kaadettuaan iltapäivän loppuottelussa Turussa FBC Loiston 6–2.

Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen.

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki.

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Viki Savonen tuli Savosta Turkuun etsimään tulevaisuuden timantteja

Alle 20-vuotiaana Interiin tullut Axel Kouame on esimerkki nuoresta pelaajasta, josta oli Interille iloa ja joka jatkoi Interistä kovempiin sarjoihin.

Inter sai alkavaan jalkapallokauteen mielenkiintoisen vahvistuksen pelikentän ulkopuolelle, kun Viki Savonen aloitti vuodenvaihteessa työt Turussa pelaajatarkkailun päällikkönä. Kuopiolaislähtöistä Savosta pidetään yhtenä keskeisenä taustatekijänä KuPSin viime vuosien menestyksessä.

TPS sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua

Keskikenttäpelaaja Timo Zaal on yksi TPS:n uusista hankinnoista.

Turun Palloseura on sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua. Veikkausliigan kauteen valmistautuva TPS-miehistö kohtaa harjoitusotteluissa Veikkausliiga-joukkueet SJK:n ja VPS:n sekä Ykkösliiga-joukkueet EIF:n ja PK-35:n.