Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.

Näin todetaan 13.2.2026 julkaistussa Pk-yritysbarometrissa, joka kuvaa pienten ja keskisuurten yritysten toimintaa ja taloudellista toimintaympäristöä.

Yhtä moni pk-yritys odottaa taloustilanteen paranevan kuin heikkenevän.

– Suomen talouden kehitys riippuu pitkälti yksityisen kulutuksen elpymisestä sekä vientimarkkinoidemme kasvusta. Molempiin liittyy edelleen epävarmuutta ja etenemistä seurataan varovaisen toiveikkain mielin. On huolestuttavaa, että rahoituksen saatavuuden vaikeutuminen edelleen haittaa yritysten hankkeiden toteutumista, sanoo elinkeinoministeri Sakari Puisto (ps.).

Maksuvaikeudet helpottamassa – kasvua jarruttaa rahoituksen puute ja se, ettei rahoitusta haeta.

Pk-yritysten maksuvaikeuksien määrä väheni selvästi loppuvuoden aikana. Erityisesti nuorempien yritysten tilanne on parantunut. Pk-yritysten suhdannepohja lienee takanapäin, mutta yritysten rahoituksen saatavuudessa on edelleen merkittäviä haasteita. Nyt 38 prosenttia rahoitusta tarvinneista yrityksistä ilmoitti, ettei ole saanut tai hakenut rahoitusta tarpeesta huolimatta.

– Tämä viesti on syytä ottaa vakavasti. Jos yritykset eivät saa rahoitusta tai kokevat, että hakeminen on liian vaikeaa, rahoitusmarkkina ei tue riittävästi Suomen talouden kasvua. Helpotamme osaltamme pienimpien ja aloittavien yritysten tilannetta mikroyrityslainallamme, ja näyttää siltä, että myös pankit ja muut rahoittajat ovat lisäämässä yritysrahoitusta. Samaan aikaan täysin velattomien yritysten määrä on kasvanut, mikä kertoo, ettei investointeja ole viety eteenpäin. Tuntuvat kasvutoimet edellyttävät usein ulkoista rahoitusta, se on työkalu kasvuun. Yritysten onkin tärkeä huomata, että myös investointivelka on velkaa. Se on pois yrityksen tulevasta kasvusta ja menestyksestä”, sanoo Finnveran liiketoimintajohtaja Juha Ketola.

Finnveraa vaaditaan yhä usein yritysten pankkilainojen takaajaksi. Barometri osoittaa, että voimakkaasti kasvuhakuisilla pk-yrityksillä peräti 58 prosentilla pankkirahoituksen saaminen edellytti Finnveran takausta. Vaikka rahoituksen saanti on heikentynyt viime vuosina, kehitys näyttää tasaantuneen.

– Hyvä uutinen on, että voimakkaasti kasvuhakuisten pk-yritysten rahoituksen saatavuus ei ole viime vuosina entisestään heikentynyt. Monilla yrityksillä on taloudellisen tilanteensa puolesta erittäin hyvä hetki tehdä investointeja. Korkotaso ja inflaatio ovat vakaat, työvoimaa on saatavilla ja viennin tilauskirjat kasvussa, joten kotimaista ja kansainvälistä kysyntää on, jatkaa Ketola.

Pk-yritysten investointihalukkuus on pysynyt vaatimattomana. Kaikilla päätoimialoilla on enemmän investointeja vähentäviä yrityksiä kuin niitä, joilla investointien odotetaan lisääntyvän.

Epävarmuudesta huolimatta pk-yritysten rekrytointiaikeet eivät ole juuri vähentyneet syksyn barometriin verrattuna. Pk-yrityksistä 14 prosenttia aikoo lisätä henkilökuntansa määrää, kun 12 prosenttia ennakoi vähentävän sitä. Suurin joukko, 74 prosenttia pk-yrityksistä, aikoo säilyttää nykyisen henkilöstönsä. 

– Työllisyyden laaja-alaista toipumista joudutaan odottamaan vuoden 2026 loppupuolelle. Pk-yritykset ovat ymmärrettävästi varovaisia palkkaamaan uusia tekijöitä ennen kasvun ja kysynnän selvää käännettä, sanoo Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen.

Pk-yritysten kasvuhakuisuus on laskenut pitkään, mutta nyt on havaittavissa myönteistä kehitystä, kun kasvuhakuisuus on kääntynyt lievään nousuun. Yli 40 prosenttia pk-yrityksistä on joko voimakkaasti tai mahdollisuuksien mukaan kasvuhakuisia. Lupaavasta kohenemisesta huolimatta kasvuhakuisuus on edelleen pitkän aikavälin tasoon verrattuna vaatimatonta.

Myönteistä on, että nuorten, vuoden 2019 jälkeen perustettujen pk-yritysten tulevaisuuden näkymät ovat säilyneet vahvoina. Kasvuyrityksillä on keskeinen rooli taloudessa: ne kehittävät uusia innovaatioita, toimivat kasvun moottoreina ja kirittävät muita yrityksiä. Niiden joukosta nousee myös kaivattuja kansainvälisiä kärkiyrityksiä.

– Kasvuhakuisten yritysten määrän kääntyminen kasvuun on kauan odotettu tulos. Suomi tarvitsee lisää kasvuhakuisuutta ja uudistuksia, jotka rohkaisevat yhä useampaa yrittäjää ottamaan riskiä ja kasvuaskeleita, sanoo Malinen.

Pk-yritysten tekoälyn sekä muiden digitaalisten palveluiden ja työkalujen käyttöönotto on kiihtynyt. Lähes puolet pk-yrityksistä kokee tekoälyn käytön yrityksen toiminnan kannalta aiheellisena nyt tai seuraavan vuoden aikana. Viime vuonna samoin koki joka kolmas pk-yritys.

Hieman yli neljännes pk-yrityksistä kertoo käyttävänsä tekoälyä säännöllisesti ja yli kolmannes satunnaisesti. Barometrin tulosten perusteella tiedon tai osaamisen puute hidastaa tekoälyn käyttöönottoa pk-yrityksissä.

– Tuoreimmissa kansainvälissä vertailuissa suomalaiset yritykset ovat EU-maiden kärkeä tekoälyn käytössä. On ilahduttavaa, että yrityksissä on havahduttu tekoälyn mahdollisuuksiin ensimmäisten joukossa. Tämä lupaa hyvää myös kilpailukyvyn näkökulmasta”, toteaa elinkeinoministeri Puisto.

– Pk-yritysten tekoälyloikka herättää toiveita tuottavuuden noususta. Suomalaisilla pk-yrityksillä on hyvät valmiudet uuden kriittisen teknologian käyttöönottoon, iloitsee Malinen.

Pk-yritysbarometrin kyselyyn vastasi tällä kertaa noin 4 400 yritystä. Vastausaika oli joulukuun puolivälistä tammikuun puoliväliin. Sen julkistavat kaksi kertaa vuodessa Suomen Yrittäjät, Finnvera ja työ- ja elinkeinoministeriö.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Skanssissa luistellaan talvilomalla muovijäällä

– Kauppakeskus Skanssiin rakennetaan INICE synteettinen 50 neliömetrin muovijääkenttä. Luistelukenttä on avoinna joka päivä 15.–22. helmikuuta kello 11–19. Kenttä tarjoaa hauskaa ja helppoa luistelua kaikenikäisille ilman kylmyyttä tai säiden huolia. Synteettinen jää on hitaampi ja turvallisempi kuin tavallinen jää, ja lapsi voi tulla kokeilemaan luistelua vanhemman kanssa myös aivan ensimmäistä kertaa. Vanhempi voi olla mukana jäällä tai aivan vieressä, kertoo Kauppakeskus Skanssin kauppakeskuspäällikkö Heli Järvelä tiedotteessa.

Foodora ajaa alas toimintansa Suomessa

Foodoran 12. tammikuuta aloitettu muutosneuvotteluprosessi on päättynyt. Yhtiö vahvistaa lakkauttavansa toiminnot Suomessa. Foodora-sovellus ja -kuljetuspalvelu toimivat normaalisti 27. helmikuuta saakka, minkä jälkeen palvelut eivät ole enää saatavilla.

Logomon Terassikesä täydentyy – Lordin The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka ja isolla kokoonpanolla esiintyvä Pepe & Saimaa

Lordi voitti Euroviisut 20 vuotta sitten. Logomon Terassikesässä kuullaan Lordin menestyksekkään The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka.

Logomon Terassikesän kattaus vahvistuu viidellä merkittävällä tapahtumalla. Aiemmin julkistettujen The Arkin, Jenni Vartiaisen ja Arpan keikkojen lisäksi Logomon Teatron laajennetulla terassialueella nähdään muun muassa eksklusiivinen Lordin The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka sekä isolla kokoonpanolla esiintyvä Pepe Willberg & Saimaa, jotka esittävät kokonaisuudessaan albuminsa Pepe & Saimaa .

Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.

Veera Sipilä TPS:n vahvuuteen, Rosa Rantanen jatkaa keskikentällä

Veera Sipilä.

TPS on tehnyt kauden 2026 kattavan sopimuksen wingbackina ja laitapelaajana viihtyvän Veera Sipilän kanssa. 19-vuotias Sipilä on Tampereen Ilveksen kasvatti. Oikeajalkainen, 168-senttinen Sipilä tunnetaan erityisesti vahvasta työmoraalistaan, tunnollisuudestaan ja kyvystään pelata laajalla alueella kentän laidalla.

Paraisten kaupunki suunnittelee yhteistoimintaneuvotteluja

Paraisten kaupunki aikoo ryhtyä toimenpiteisiin toimintansa ja kustannustensa sopeuttamiseksi taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Kaupunginhallituksen on määrä 16. helmikuuta tehdä päätös yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämisestä.

Kipsinlevitys vähentää Itämeren rehevöitymistä – levitykset jatkuvat

Kipsinlevitysalue vuonna 2026.

Kipsiä on levitetty kuluneen viiden vuoden aikana jo 84 000 peltohehtaarille. Levitysten ansiosta fosforia arvioidaan jäävän huuhtoutumatta yhteensä 117 tonnia, mikä vastaa noin 5 571:tä 700 kilon lannoitesäkillistä kasvien käyttöön peltomaahan jäävää ravinnetta. Pitkän aikavälin vaikutuksena tämä tarkoittaa arviolta 163 000 kilogrammaa vähemmän fosforikuormitusta vuoden 2030 loppuun mennessä Itämereen.

Hiihtolomakausi lisää merkittävästi rannevammoja – liukkaat kelit ja talviurheilu voivat johtaa pitkiin sairauspoissaoloihin

Talvilomaviikot aiheuttavat joka vuosi selkeän piikin rannevammoissa. Rinteissä sattuu paljon lumilautailu- ja lasketteluonnettomuuksia, ja liukkaat kadut kaatavat aikuisia. Arviolta satoja ranteita murtuu yhden lomaviikon aikana.

Eläkkeelle siirtyminen myöhentynyt nopeasti

Eläkkeellesiirtymisikä on noussut Suomessa tavoiteltua ripeämmin. Viime vuonna suomalaiset jäivät työeläkkeelle keskimäärin 63,2-vuotiaana. Samalla ikääntyneiden työllisyysaste jatkoi nousuaan.

HKFoodsin tulos koheni roimasti viime vuonna

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos vahvistui viime vuoden viimeisellä neljänneksellä ja on parantunut yhtäjaksoisesti jo 12 neljännestä peräkkäin vertailukauteen nähden. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos parani selvästi.

Varsinais-Suomen pk-yritysten suhdanneodotukset maan keskiarvoa korkeammalla

Jutta Wirén.

Varsinais-Suomen pk-yritysten suhdannenäkymät ovat Pk-yritysbarometrin mukaan odottavan positiiviset. Suhdanneodotusten käyrä on positiivinen, kun koko maassa suunta on toinen. Seuraavan 12 kuukauden näkymät nähdään parempina kuin aiemmin. Epävarmuudet kysynnässä ja toimintaympäristössä vaimentavat yhä yrittäjien odotuksia.

Someron Säästöpankin kasvu jatkui

Someron Säästöpankin tasainen kasvu jatkui viime vuonna. Someron Säästöpankki on perustettu vuonna 1880. Vuosi oli 145-vuotiaalle pankille suosiollinen. Pankin asiakkaiden liiketoimintavolyymi päätyi lähes 2,6 miljardiin euroon ja asiakasvarat nousivat yli 170 miljoonaa euroa.

Tuomiokirkon peruskorjauksen projektinjohtourakoitsijaksi NCC Suomi Oy

Tuomiokirkon peruskorjaus alkaa maaliskuun lopussa. Viimeinen messu ennen remonttia pidettiin 8. helmikuuta.

Turun tuomiokirkon peruskorjausta ryhtyy projektinjohtourakoitsijana toteuttamaan NCC Suomi Oy. Urakoitsijavalinnan teki Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän yhteinen kirkkovaltuusto kokouksessaan 12. helmikuuta.

Hallitus esittää sakkomenettelyn uudistamista

Hallitus esittää sakkomenettelylain soveltamisalan laajentamista ja muita muutoksia menettelyyn. Sakkomenettelyssä poliisi tai syyttäjä voi määrätä sakon yksinkertaisessa ja selvässä asiassa. Esitys edistää osaltaan hallitusohjelman tavoitetta rikosprosessien sujuvoittamisesta.

Aloite Kustavin, Taivassalon ja Vehmaan seurakuntien liitoksesta etenee kirkkohallitukseen

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli teki 23.10.2025 aloitteen Vehmaan, Kustavin ja Taivassalon seurakuntien yhteen liittämiseksi. Seurakuntien jäsenillä on ollut mahdollisuus jättää kannanottoja aloitteeseen, ja seurakuntien kirkkovaltuustot ovat antaneet lausuntonsa.

Luomun myynti kääntyi kasvuun

Luomun kuluttajamarkkinat alkoivat elpyä Suomessa viime vuonna, kun suurien luomutuoteryhmien maidon, hedelmien ja vihannesten ja kananmunien myynnin arvo kehittyi myönteisesti. Tofu, kuivatut hedelmät ja pähkinät sekä hunaja liikkuivat luomuna hyllystä poikkeukselliseen tahtiin.

Turun ammatti-instituutista ennätyssuuri joukkue Taitaja2026-tapahtuman finaaliin

Ammattitaidon SM-kilpailu Taitajan semifinaaliviikko järjestettiin tammikuun lopussa noin 30 oppilaitoksessa eri puolilla Suomea. Semifinalisteja oli yli 1 800. Tulokset julkistettiin torstaina 12. helmikuuta.

Raseko lisää suosikkialalle opiskelupaikkoja

Rasekolla ottaa sähkö- ja automaatioalalle yhden ryhmän aiempaa enemmän.

Yhteishaku perusopetuksen jälkeiseen koulutukseen alkaa tiistaina 17. helmikuuta. Yhteishaussa hakevat peruskoulunsa päättämässä olevat 9.-luokkalaiset sekä muut ilman peruskoulun jälkeistä tutkintoa olevat, kuten TUVA-koulutuksen suorittaneet tai aiemmin koulutuksen keskeyttäneet. Yhteishaku on auki 17. maaliskuuta kello 15:een asti osoitteessa www.opintopolku.fi

Näköislehti

Urheilu

Veera Sipilä TPS:n vahvuuteen, Rosa Rantanen jatkaa keskikentällä

Veera Sipilä.

TPS on tehnyt kauden 2026 kattavan sopimuksen wingbackina ja laitapelaajana viihtyvän Veera Sipilän kanssa. 19-vuotias Sipilä on Tampereen Ilveksen kasvatti. Oikeajalkainen, 168-senttinen Sipilä tunnetaan erityisesti vahvasta työmoraalistaan, tunnollisuudestaan ja kyvystään pelata laajalla alueella kentän laidalla.

Bolerolle kaksi mitalia latinalaistanssien SM-kilpailuista

Juuso ja Tiia Karonen.

Salossa tanssittiin lauantaina 31. tammikuuta latinalaistanssien Suomen mestaruuksista. Tanssiurheiluseura Boleron edustajat toivat kotiin kaksi mitalia. Salossa käydyissä kilpailuissa kilpailtiin eri ikäsarjoissa aina Juniori 1 -luokasta, 12-vuotiaista, Seniori 1 -luokkaan, yli 35-vuotiaisiin asti. Semifinaali- ja finaalisijoitusten lisäksi Bolero saavutti kaksi pronssimitalia.

Iina Maria Pienimäki Seinäjoelta TPS:ään

Iina Maria Pienimäki.

TPS:n jalkapallonaiset saivat vahvistuksen ensi kauden keskikentälle, kun SJK:n organisaatiossa viime kaudella pelannut Iina Maria Pienimäki teki sopimuksen Palloseuran kanssa. Alkujaan Pienimäki on lähtöisin Kemistä.

Palloiluhallin tulevaisuuden alustaa selvitetään kevään aikana

Salibandy käyttää Kupittaan palloiluhallia neljän pääsarjajoukkueen voimin. Kaupunki tekee kevään aikana selvityksiä, olisiko aika vaihtaa palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon.

Turun kaupunki selvittää mahdollisuutta vaihtaa Kupittaan palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon. Selvityksiä asian tiimoilta tehdään kevään aikana. Mahdollisten muutostöiden aikataulu selviää myöhemmin, jos vaihtamiseen päädytään.

Topparilupaus Axel Sandler sinimustaan paitaan

Axel Sandler.

FC Inter ja ruotsalaisseura AIK ovat sopineet Suomen U19-maajoukkuetoppari Axel Sandlerin siirrosta Interiin. Puolustajan sopimus Interin kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027 ja sisältää seuran option kaudesta 2028.

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin kutsuttiin Minihuuhkajiin

Rasmus Mendolin (keskellä).

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin on valittu alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkueeseen. Minihuuhkajat matkustaa helmikuussa Portugalin turnaukseen. Suomi kohtaa 13. helmikuuta Saksan, 15. helmikuuta Portugalin ja 18. helmikuuta Espanjan.