Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.

Näin todetaan 13.2.2026 julkaistussa Pk-yritysbarometrissa, joka kuvaa pienten ja keskisuurten yritysten toimintaa ja taloudellista toimintaympäristöä.

Yhtä moni pk-yritys odottaa taloustilanteen paranevan kuin heikkenevän.

– Suomen talouden kehitys riippuu pitkälti yksityisen kulutuksen elpymisestä sekä vientimarkkinoidemme kasvusta. Molempiin liittyy edelleen epävarmuutta ja etenemistä seurataan varovaisen toiveikkain mielin. On huolestuttavaa, että rahoituksen saatavuuden vaikeutuminen edelleen haittaa yritysten hankkeiden toteutumista, sanoo elinkeinoministeri Sakari Puisto (ps.).

Maksuvaikeudet helpottamassa – kasvua jarruttaa rahoituksen puute ja se, ettei rahoitusta haeta.

Pk-yritysten maksuvaikeuksien määrä väheni selvästi loppuvuoden aikana. Erityisesti nuorempien yritysten tilanne on parantunut. Pk-yritysten suhdannepohja lienee takanapäin, mutta yritysten rahoituksen saatavuudessa on edelleen merkittäviä haasteita. Nyt 38 prosenttia rahoitusta tarvinneista yrityksistä ilmoitti, ettei ole saanut tai hakenut rahoitusta tarpeesta huolimatta.

– Tämä viesti on syytä ottaa vakavasti. Jos yritykset eivät saa rahoitusta tai kokevat, että hakeminen on liian vaikeaa, rahoitusmarkkina ei tue riittävästi Suomen talouden kasvua. Helpotamme osaltamme pienimpien ja aloittavien yritysten tilannetta mikroyrityslainallamme, ja näyttää siltä, että myös pankit ja muut rahoittajat ovat lisäämässä yritysrahoitusta. Samaan aikaan täysin velattomien yritysten määrä on kasvanut, mikä kertoo, ettei investointeja ole viety eteenpäin. Tuntuvat kasvutoimet edellyttävät usein ulkoista rahoitusta, se on työkalu kasvuun. Yritysten onkin tärkeä huomata, että myös investointivelka on velkaa. Se on pois yrityksen tulevasta kasvusta ja menestyksestä”, sanoo Finnveran liiketoimintajohtaja Juha Ketola.

Finnveraa vaaditaan yhä usein yritysten pankkilainojen takaajaksi. Barometri osoittaa, että voimakkaasti kasvuhakuisilla pk-yrityksillä peräti 58 prosentilla pankkirahoituksen saaminen edellytti Finnveran takausta. Vaikka rahoituksen saanti on heikentynyt viime vuosina, kehitys näyttää tasaantuneen.

– Hyvä uutinen on, että voimakkaasti kasvuhakuisten pk-yritysten rahoituksen saatavuus ei ole viime vuosina entisestään heikentynyt. Monilla yrityksillä on taloudellisen tilanteensa puolesta erittäin hyvä hetki tehdä investointeja. Korkotaso ja inflaatio ovat vakaat, työvoimaa on saatavilla ja viennin tilauskirjat kasvussa, joten kotimaista ja kansainvälistä kysyntää on, jatkaa Ketola.

Pk-yritysten investointihalukkuus on pysynyt vaatimattomana. Kaikilla päätoimialoilla on enemmän investointeja vähentäviä yrityksiä kuin niitä, joilla investointien odotetaan lisääntyvän.

Epävarmuudesta huolimatta pk-yritysten rekrytointiaikeet eivät ole juuri vähentyneet syksyn barometriin verrattuna. Pk-yrityksistä 14 prosenttia aikoo lisätä henkilökuntansa määrää, kun 12 prosenttia ennakoi vähentävän sitä. Suurin joukko, 74 prosenttia pk-yrityksistä, aikoo säilyttää nykyisen henkilöstönsä. 

– Työllisyyden laaja-alaista toipumista joudutaan odottamaan vuoden 2026 loppupuolelle. Pk-yritykset ovat ymmärrettävästi varovaisia palkkaamaan uusia tekijöitä ennen kasvun ja kysynnän selvää käännettä, sanoo Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen.

Pk-yritysten kasvuhakuisuus on laskenut pitkään, mutta nyt on havaittavissa myönteistä kehitystä, kun kasvuhakuisuus on kääntynyt lievään nousuun. Yli 40 prosenttia pk-yrityksistä on joko voimakkaasti tai mahdollisuuksien mukaan kasvuhakuisia. Lupaavasta kohenemisesta huolimatta kasvuhakuisuus on edelleen pitkän aikavälin tasoon verrattuna vaatimatonta.

Myönteistä on, että nuorten, vuoden 2019 jälkeen perustettujen pk-yritysten tulevaisuuden näkymät ovat säilyneet vahvoina. Kasvuyrityksillä on keskeinen rooli taloudessa: ne kehittävät uusia innovaatioita, toimivat kasvun moottoreina ja kirittävät muita yrityksiä. Niiden joukosta nousee myös kaivattuja kansainvälisiä kärkiyrityksiä.

– Kasvuhakuisten yritysten määrän kääntyminen kasvuun on kauan odotettu tulos. Suomi tarvitsee lisää kasvuhakuisuutta ja uudistuksia, jotka rohkaisevat yhä useampaa yrittäjää ottamaan riskiä ja kasvuaskeleita, sanoo Malinen.

Pk-yritysten tekoälyn sekä muiden digitaalisten palveluiden ja työkalujen käyttöönotto on kiihtynyt. Lähes puolet pk-yrityksistä kokee tekoälyn käytön yrityksen toiminnan kannalta aiheellisena nyt tai seuraavan vuoden aikana. Viime vuonna samoin koki joka kolmas pk-yritys.

Hieman yli neljännes pk-yrityksistä kertoo käyttävänsä tekoälyä säännöllisesti ja yli kolmannes satunnaisesti. Barometrin tulosten perusteella tiedon tai osaamisen puute hidastaa tekoälyn käyttöönottoa pk-yrityksissä.

– Tuoreimmissa kansainvälissä vertailuissa suomalaiset yritykset ovat EU-maiden kärkeä tekoälyn käytössä. On ilahduttavaa, että yrityksissä on havahduttu tekoälyn mahdollisuuksiin ensimmäisten joukossa. Tämä lupaa hyvää myös kilpailukyvyn näkökulmasta”, toteaa elinkeinoministeri Puisto.

– Pk-yritysten tekoälyloikka herättää toiveita tuottavuuden noususta. Suomalaisilla pk-yrityksillä on hyvät valmiudet uuden kriittisen teknologian käyttöönottoon, iloitsee Malinen.

Pk-yritysbarometrin kyselyyn vastasi tällä kertaa noin 4 400 yritystä. Vastausaika oli joulukuun puolivälistä tammikuun puoliväliin. Sen julkistavat kaksi kertaa vuodessa Suomen Yrittäjät, Finnvera ja työ- ja elinkeinoministeriö.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jatkoaika ei palvele enää katsojia

Kirjoittaja haluaa muutoksia pelien jatkoaikaan Liigassa.

Jääkiekon SM-liigassa viiden minuutin jatkoaika kolmella kolmea vastaan on nykyään tylsää ja passiivista viivelähtöpeliä omalla alueella. Joukkueet pelaavat liian varman päälle ja peruuttavat omalle alueelle odottaen täydellistä maalipaikkaa ratkaisua varten. Toinen ongelma on se, että pelit menevät liian usein voittomaalikilpailuun. Voittomaalikilpailu ei ole mielestäni oikea tapa ratkaista tiukkoja pelejä, ja tietyt pelaajat vain laukovat ne aina.

Kehätiellä kaksi kolaria, ketjukolarin aiheutti pölypilvi

Turun kehätiellä tapahtui pakettiauton ja kolmen henkilöauton ketjukolari Avantin kohdalla Piikkiöön ja Helsinkiin menevillä kaistoilla keskiviikkona iltapäivällä.

Hannes-myrsky kuritti myös mökkejä

Talven aikana mökeillä sattuneista vahingoista noin neljännes ilmoitetaan vasta kolmen kuukauden jälkeen.

Viime vuoden Hannes-myrsky aiheutti suomalaisille mökeille poikkeuksellisen suuria vahinkoja. Ifin tilastojen mukaan myrskyn jäljiltä ilmoitettiin lähes 2 000 mökkivahinkoa, kun tavanomaisina vuosina vahinkoja tulee samalla ajanjaksolla vain muutamia kymmeniä.

Sofia Virta: Puolueiden sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi

Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin Pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.

Uni puhdistaa aivoja

Aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.

Uni auttaa aivoja puhdistumaan, ja nyt tätä prosessia voidaan mitata ihmisillä täysin kajoamattomasti. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jolla aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.

Kysely: Valtaosa nuorista tavoittelee edelleen omistusasuntoa

Danske Bankin tuoreen Ensiasunnon ostajat 2026 -kyselyn mukaan valtaosa suomalaisnuorista haluaa edelleen omistaa asunnon. Asunnon hankkimista harkitsee 32 prosenttia vastaajista, jotka eivät ole koskaan omistaneet asuntoa. Niistä 68 prosentista, jotka eivät nyt harkitse asunnon ostamista, 86 prosenttia haluaisi kuitenkin joskus omistaa asunnon. Tutkimuksessa selvitettiin 18–39-vuotiaiden näkemyksiä ensiasunnon ostamisesta ja omistamisesta.

Nuoret rakastavat rusketusta riskeistä huolimatta

Nuorten auringolta suojautuminen ei useinkaan ole riittävää, vaikka he itse kokevat suojaavansa ihoa. Nuoret suojautuvat erityisesti käyttämällä aurinkovoidetta, aurinkolaseja ja hattua. Peittävät vaatteet ovat vähän hyödynnetty keino.

Syöpäjärjestöjen ja Säteilyturvakeskuksen (STUK) tekemä selvitys osoittaa, että rusketus on vahva ihanne 16–20 vuotiaiden joukossa. Vaikka nuoret tuntevat ultraviolettisäteilyn (UV säteilyn) terveysriskit kohtuullisen hyvin, he kokevat ruskettumisen houkuttelevaksi ja kertovat jopa lisänneensä auringossa oleskeluaan. Asia käy ilmi Syöpäjärjestöjen ja STUKin joulukuussa toteuttamasta kyselystä, johon vastasi 780 iältään 16–20-vuotiasta nuorta.

Englanninkielinen Varha-sovellus avautuu – digipalvelu vaihtoehtoinen asiointikanava yhä useammalle

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen Varha-sovellus avautuu 1. huhtikuuta englanninkielisenä. Uudistus parantaa erityisesti niiden asiakkaiden asiointia, joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi, ja tukee samalla yhdenvertaista mahdollisuutta digipalveluiden käyttöön.

Philia Ensemblen konserteissa soivat pääsiäismusiikin helmet keskiajalta 2000-luvulle

Philia Ensemble joulukonsertissa.

Philia Ensemble tuo suositut O res mirabilis! -pääsiäiskonserttinsa Turkuun ja Helsinkiin nyt jo kolmatta kertaa. Tänä vuonna pääsiäisen tunnelmaan virittäydytään Turun Martinkirkossa sunnuntaina 5. huhtikuuta kello 18 ja Helsingin Käpylän kirkossa maanantaina 6. huhtikuuta.

Lietekuljetukset laajenevat uusille saarille

Lietekuljetukset laajenevat uusille lossi-, lautta- ja yhteysalusliikennöidyille saarille. Lautakunnalle esitettiin uutta saariston vyöhykemaksua, mutta lautakunta päätti säilyttää maksut samansuuruisina koko toimialueella.

Pääsiäinen vaikuttaa jätehuoltoon

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) asiakaspalvelu, toimistot Turussa ja Salossa sekä kaikki lajitteluasemat ja jätekeskukset ovat suljettuina 3.–6. huhtikuuta.

Pääsiäinen tuo muutoksia Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemien, asiakaspalvelun ja toimistojen aukioloaikoihin sekä jäteastioiden tyhjennyspäiviin. Jotta kierrätettävät materiaalit saadaan pelastettua sekajätteestä, ei lajittelua pidä unohtaa pyhinäkään.

Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia huhtikuun alusta alkaen

Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1. huhtikuuta alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.

Raision kaupunki kaipaa vuokralaista Friisilän verstasalueen Navetta-rakennukseen

Vuokrattava työpajatila sijaitsee oikeassa reunassa olevan Navetta-rakennuksen päädyssä.

Raision Friisilän idylliseltä verstasalueelta vapautuu vuokralle työpajatila Navetta-rakennuksen päädystä 1. heinäkuuta alkaen.

Maaliskuu mittaushistorian lämpimin Suomessa

Lähes jokaisella havaintoasemalla mitattiin uusi maaliskuun keskilämpötilan ennätys. Sodankylässä maaliskuu oli lämpimin yli sataan vuoteen.

Topinojan risteyssilta korjataan Orikedolla – työmaasta haittaa liikenteelle Kehätiellä

Kehätien ylittävän Topinojan risteyssillan peruskorjaus alkaa viikolla 15. Työmaa muuttaa liikennejärjestelyjä Kehätiellä ja Pitkäsaarenkadulla. Sillan korjaustyöt valmistuvat marraskuussa.

Kiirastorstai pääsiäisliikenteen vilkkain päivä

Pääsiäisliikenteen vilkkain päivä, kiirastorstai (2.4.), lähestyy ja tuhannet suomalaiset valmistautuvat lähtemään pian pyhien viettoon. Fintraffic, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, poliisi, Sisäministeriön pelastusosasto, Hätäkeskuslaitos sekä Liikenneturva toivottavat turvallista matkaa tienpäälle. Katso nyt pääsiäisen tieliikenne-ennusteet ja varmista turvallinen sekä sujuva matka ajankohtaisilla pääsiäisliikenteen vinkeillä.

Turvaväli auttaa välttämään routakuoppaan ajon

Operaatio Pajunkissa turvaa pääsiäisliikennettä kiirastorstaista pääsiäismaanantaihin jo 56. kerran.

Routakuoppaan ajo saattaa vaurioittaa autoa ja aiheuttaa rengasrikkoja. Pitämällä riittävää turvaväliä edellä ajavaan parantaa mahdollisuuksia havaita kuoppa ajoissa.

Föli haluaa kokeilla nivelbusseja, kapasiteettia tarvitaan lisää

Seudullinen joukkoliikenne aikoo käynnistää nivelautokokeilun yhdessä Turun Kaupunkiliikenne Oy:n kanssa ruuhkaliikenteen matkustajakapasiteetin kasvattamiseksi. Kokeilu alkaisi kesällä ja kestäisi kesään 2029. Liikenteeseen tulisi vähintään yksi sähköinen nivelauto. Kokeilun aikana viranomainen kerää tietoa kaluston soveltuvuudesta uusille runkolinjoille, korkean kuormituksen täydentäville linjoille sekä asiakkaiden kokemuksia kalustotyypistä.

Näköislehti

Urheilu

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.