Parannuksia hoivakodin arkeen hoitokulttuuria, hoitajien roolia ja ympäristöä kehittämällä

Noora Narsakka .
Noora Narsakka . Kuva: Turun yliopisto

Ikääntyneiden fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi hoivakodeissa tarvitaan kokonaisvaltaista lähestymistapaa. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi tarvitaan muutoksia hoitokulttuuriin, hoitajien rooliin ja ympäristön hyödyntämiseen, mutta muutosten toteuttaminen ei edellytä huomattavia lisäresursseja.

Turun yliopiston väitöstutkimuksessa tutkittiin ikääntyneiden fyysisen aktiivisuuden edistämistä hoivakodeissa. Tutkimuksen tulosten mukaan ikääntyneiden fyysinen aktiivisuus hoivakodeissa oli vähäistä. Arkea vietettiin pääosin paikallaan ollen. Huomattava osa ikääntyneiden fyysisestä aktiivisuudesta tapahtui päivittäisten toimintojen, kuten peseytymisen ja pukeutumisen, sekä itsenäisen yksikössä kävelyn seurauksena. Ikääntyneet jäivät vaille mielekkäitä fyysisiä aktiviteetteja, ja heidän osallistumisensa arkisiin askareisiin, harrasteisiin tai liikuntaharjoitteluun oli vähäistä.

– Hoitokulttuuri on ikääntyneitä passivoiva. Liikkumattomuutta, fyysisten aktiviteettien puutetta ja liikkumisen rajoittamista pidetään normaalina hoivakodeissa, vaikka ikääntyneen olisi tärkeää olla arjessaan niin aktiivinen kuin se hänen terveytensä ja toimintakykynsä huomioiden on mahdollista, väitöskirjatutkija Noora Narsakka sanoo tiedotteessa.

Fyysinen aktiivisuus muun muassa ylläpitää toimintakykyä, mielenterveyttä ja ehkäisee kaatumisia. Jo pienikin fyysisen aktiivisuuden lisäys voi olla hyödyllistä.

– Positiivinen löydös tutkimuksessa oli, että fyysisen aktiivisuuden edistämistä voitiin parantaa ilman huomattavia lisäresursseja, Narsakka jatkaa.

Hoivakodeissa elävät ikääntyneet ovat yhä monisairaampia ja huonokuntoisempia. Hoitajien rooli fyysisen aktiivisuuden edistämisessä onkin välttämätön, sillä ikääntyneet tarvitsevat tukea ollakseen fyysisesti aktiivisia arkisissa toimissaan.

Tutkimuksessa hoitajien roolia, toimintatapoja ja ajankäyttöä kehittämällä lisättiin ikääntyneiden fyysisiä aktiviteetteja. Tämä vaati olemassa olevien käytäntöjen kriittistä tarkastelua ja tietoisuuden lisäämistä fyysisen aktiivisuuden tärkeydestä. Oleellista muutokselle oli, että hoitajat osallistuivat itse kehittämään omaan työtään tutkimusnäyttöön pohjautuen yhdessä muiden ammattilaisten kanssa.

– Tällaisten prosessien avulla on mahdollista myös muuttaa nykyistä passivoivaa hoitokulttuuria. Lisäksi fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi on tärkeää kehittää samanaikaisesti ympäristöä, Narsakka kertoo.

Ympäristön hyödyntäminen fyysisen aktiivisuuden edistämisessä on toistaiseksi ollut hoivakodeissa rajoittunutta. Niiden esteettömyys huomioidaan yhä paremmin, mutta fyysistä ympäristöä ei juurikaan hyödynnetä aktivoivana.

– Fyysisessä ympäristössä voisi olla monenlaista nähtävää ja tehtävää, joka saa liikkumaan. Näitä voisivat hyödyntää ikääntyneet itsenäisesti sekä ammattilaiset ja vierailijat yhdessä ikääntyneiden kanssa. Myös sosiaalisen ympäristön, kuten omaisten ja vapaaehtoisten osallistaminen, tarjoaa erilaisia mahdollisuuksia ikääntyneiden aktiivisuuden edistämiseen, Narsakka selittää.

Väitöstutkimuksessa kehitettiin kokonaisvaltainen malli, jota voidaan hyödyntää fyysisen aktiivisuuden edistämisessä. Malli tuo esiin hoitotyön, hoitokulttuurin, fyysisen ja sosiaalisen ympäristön sekä näiden kokonaisvaltaisen tarkastelun tärkeyden fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi hoivakodeissa.

MSc, sairaanhoitaja (AMK) Noora Narsakka esittää väitöskirjansa Promoting the physical activity of older adults in institutional long-term care as nursing practice using the environment: a metaphorical model julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 30. tammikuuta kello 12 (Turun yliopisto, Educarium, Edu1-luentosali, Assistentinkatu 5).

Vastaväittäjänä on professori Sandra Zwakhalen (Maastrichtin yliopisto, Alankomaat) ja kustoksena professori Minna Stolt (Turun yliopisto). Tilaisuus on englanninkielinen. Väitöksen alana on hoitotiede.

Yleisön on mahdollista osallistua väitökseen myös etäyhteydellä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kysely: Nuorten työllistyminen huolestuttaa – yritykset varovaisia rekrytoinneissa

Yrityksen rajalliset resurssit haastavat nuorten palkkaamista, selviää kauppakamarien kyselystä.

Kauppakamarien tekemän kyselyn mukaan yritysten nuorten palkkausaikeet pysyvät viime vuoteen nähden lähes ennallaan. Vain noin kuusi prosenttia Turun kauppakamarin jäsenyrityksistä suunnittelee lisäävänsä nuorten rekrytointia, kun taas kymmenen prosenttia aikoo palkata heitä jopa aiempaa vähemmän. Jopa 26 prosenttia vastanneista kertoi, ettei aio tarjota nuorille lainkaan kesätyö-, harjoittelu- tai tuettua työpaikkaa tänä vuonna.

Tutkijat etsivät keinoja Suomen innovaatioparadoksin ratkaisemiseksi

Suomessa on huipputason osaamista, vahvaa koulutusta ja mittavia TKI-panostuksia – mutta silti kestävää talouskasvua ei synny. Tutkijat haluavat ratkaista tämän ristiriidan, jota kutsutaan Suomen innovaatioparadoksiksi.

Parannuksia hoivakodin arkeen hoitokulttuuria, hoitajien roolia ja ympäristöä kehittämällä

Noora Narsakka .

Ikääntyneiden fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi hoivakodeissa tarvitaan kokonaisvaltaista lähestymistapaa. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi tarvitaan muutoksia hoitokulttuuriin, hoitajien rooliin ja ympäristön hyödyntämiseen, mutta muutosten toteuttaminen ei edellytä huomattavia lisäresursseja.

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeuksia menetettiin edellisvuotta enemmän

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeus menetettiin viime vuonna useammin kuin vuonna 2024. Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöiden valvontalautakunta teki 161 sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeuden menetystä koskevaa päätöstä, kun edellisenä vuonna vastaava luku oli 132.

Harakka taantuu, puukiipijä runsastuu

Urpiainen.

Viime viikonloppuna järjestetyssä Pihabongauksessa nähtiin runsaasti puukiipijöitä ja pyrstötiaisia. Sen sijaan urpiainen oli toista talvea peräkkäin miltei kadoksissa.

Raision kaupunki Varsinais-Suomen aktiivisin työpaikka

Raision kaupunki on valittu Varsinais-Suomen aktiivisimmaksi työpaikaksi Varsinais-Suomen Urheilugaalassa. Palkinto myönnetään vuosittain organisaatiolle, joka edistää esimerkillisesti henkilöstönsä hyvinvointia, liikunnallista elämäntapaa ja arjen aktiivisuutta.

Auto roihusi ilmiliekeissä Jäkärlässä – poliisi selvittää asiaa

Lounais-Suomen poliisi sai maanantaina puolen päivän aikoihin ilmoituksen palavasta ajoneuvosta Turun Jäkärlässä. Poliisin ja pelastuslaitoksen päästyä tapahtumapaikalla selvisi, että linja-autoksi rekisteröity ajoneuvo oli ilmiliekeissä autokatoksessa.

Turun yliopisto perustaa Suomen ensimmäisen biodiversiteettitieteiden laitoksen – perustutkimuksen rinnalla lisätään monitieteisyyttä

Kasvitieteellinen puutarha Turussa, Saaristomeren tutkimuslaitos Seilissä sekä Kevon tutkimusasema Utsjoella ovat osa Turun yliopiston biodiversiteettitieteiden laitosta.

Turun yliopisto on ollut luonnon monimuotoisuuden tutkimuksen edelläkävijä 1990-luvulta lähtien. Tänä vuonna yliopisto vahvistaa tieteenalaa, kun yliopiston biodiversiteettiyksikkö laajentaa toimintaansa ja muuttuu Suomen ensimmäiseksi biodiversiteettitieteiden laitokseksi 1. huhtikuuta alkaen. Laitoksen tavoitteena on perustutkimuksen rinnalla lisätä tutkimuksen monitieteisyyttä, laajentaa biodiversiteettitieteiden opetusta sekä vahvistaa yhteiskunnallista vaikuttavuutta.

Irtisanomisperusteen keventäminen yrittäjille tärkeintä sääntelyn purkamisessa

Varsinais-Suomen Yrittäjät ja osuuspankit julkaisivat aiemmin julkaisemattomia tämän vuoden Varsinais-Suomen Maakuntaennusteen tuloksia, jotka kertovat, ettei kansainvälistymiskipinä ole purrut suurta osaa yrittäjistä. Kyselyssä kävi ilmi myös, ettei elinvoimakeskuksia tunneta vielä, ja että irtisanomisperusteen keventäminen on yrittäjille tärkeintä työelämän sääntelyn purkamisessa.

Luonto lainassa -viikko Raision kirjastossa

Raision kirjasto nostaa esiin lähiluontoa ja kestävää kehitystä.

Raision kaupunginkirjastossa vietetään luonto lainassa -viikkoa 2.–7. helmikuuta. Viikon aikana kirjasto nostaa esiin lähiluontoa ja kestävää kehitystä.

Lumikasa ei anna lupaa pysäköidä mihin tahansa

Moni autoilija uskoo, että pysäköintisäännöt eivät päde lumisateella tai kireällä pakkasella. Ilmiö näkyy Suomen suurimman pysäköintialan työllistäjän ParkkiPaten saamissa reklamaatioissa. ParkkiPate listaa neljä yleisintä harhaluuloa, jotka johtavat valvontamaksuun talvikeleillä.

Tallinkin Baltic Queen telakalle Naantaliin helmikuussa

Baltic Queen.

Tallinna–Tukholma-reitin Baltic Queenille tehdään määräaikainen tekninen telakointi Turun korjaustelakalla Naantalissa 1.–12. helmikuuta. Huoltotyöt painottuvat erityisesti laivan teknisiin järjestelmiin. Laivan runko käsitellään uudella pohjamaalilla, joka vähentää veden vastusta.

Yhä useampi suuryritys hakee kasvua – joka toinen kaavailee merkittäviä yrityskauppoja

Suomalaisten suuryritysten toimintaympäristössä näkyy positiivisia merkkejä. Kuluvalle vuodelle ennakoidaan kysynnän kasvua erityisesti Suomen ulkopuolella, ja investointihalukkuus on varovaisessa nousussa.

Turun musiikkijuhlien myynti- ja markkinointipäälliköksi kulttuurialan viestintäkonkari Heli Koskinen

Heli Koskinen.

Turun musiikkijuhlasäätiö on nimennyt filosofian maisteri ja musiikkipedagogi Heli Koskisen uudeksi myynti- ja markkinointipäällikökseen. Koskinen aloittaa uudessa roolissaan 2. helmikuuta.

Nuori nainen vangittu epäiltynä vakavan rikoksen valmistelusta Turussa

Lounais-Suomen poliisilaitos selvittää rikosepäilyä, jossa tutkittavana rikosnimikkeenä on törkeä henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelu. Epäilty vangittiin Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätöksellä perjantaina.

Rakennuspalon sammutusharjoituksia Naantalissa keskiviikkona ja torstaina

Varsinais-Suomen pelastuslaitos järjestää rakennuspalon sammutus- ja pelastustoiminnan harjoituksia Naantalissa keskiviikkona 28. tammikuuta osoitteessa Haapalanniementie 20 sekä torstaina 29. tammikuuta osoitteessa Merimaskuntie 764. Harjoitukset toteutetaan purkukuntoisten rakennusten alueella.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Turun AMK:lle oikeus rakennusarkkitehdin YAMK-koulutukseen

Valtioneuvosto on antanut Turun ammattikorkeakoululle mahdollisuuden tarjota rakennusarkkitehdin ylempää ammattikorkeakoulututkintoa. Valtioneuvoston päätös tuli joulukuun lopussa, ja se vahvistaa Varsinais-Suomen ja Lounais-Suomen osaamispohjaa. Uusi YAMK-koulutus vastaa rakennus- ja suunnittelualan pitkään jatkuneeseen osaajatarpeeseen.

Näköislehti

Urheilu

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.

Åboraakkeli: Hyvää kyytiä, Muuse!

Mustafe Muuse.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muuse on ollut alkuvuodesta hyvässä vauhdissa. Turkulainen aloitti vuotensa parantamalla maantiejuoksun kymmenen kilometrin Suomen ennätystä. Valenciassa juostu kymppi kulki aikaan 27.50. Viime syksynä Lillessä Muuse kellotti aiemman SE:n 28.16.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.