Turun ensimmäinen Icehearts-joukkue täysi-ikäiseksi
Ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä tekevän Icehearts-toiminnan ensimmäinen urheilujoukkue Turussa on saavuttanut täysi-ikäisyyden. Suurin osa joukkueesta on joko työelämässä tai opiskelee.
Icehearts-toiminnassa tukea tarvitsevan lapsen rinnalla kulkee sama kasvattaja esikoulusta täysi-ikäisyyteen saakka. Kasvattaja tukee lasta koulussa, iltapäivätoiminnassa, opinnoissa, harrastuksessa ja yhteiskunnan palveluissa. Turussa urheilulajina joukkueella on erityisesti jalkapallo. Lapsen ohella kasvattaja tukee koko perhettä.
Turun kolmesta joukkueesta ensimmäinen on tullut tiensä päähän. Joukkueen kasvattaja Niko Valikainen on kulkenut saman poikajoukkueen rinnalla 12 vuotta.
– Joukkueen 18 nuoresta lähes kaikilla on selkeä suunnitelma elämässään eli nuori käy töissä tai opiskelee. Arvioni mukaan viisi tai kuusi nuorta olisi jäänyt kokonaan ilman tukea opiskelu- tai työpaikan haussa ilman Icehearts-toimintaa. Olen konkreettisesti nähnyt, miten vaikuttavaa työtä teemme, iloitsee Icehearts-kasvattaja Valikainen tiedotteessa.
Iceheartsin vaikuttavuus tulee pitkäkestoisesta varhaisen tuen mallista, jossa tuetaan koko perhettä elämän eri osa-alueilla. Tarkoituksena on auttaa lasta löytämään omat vahvuutensa ja oppia näkemään hyvää niin itsessään kuin muissa.
– Icehearts ja Niko on opettanut minulle monia elämän taitoja. Muun muassa miten elämässä pärjätään ja miten ihmisiä kohdellaan. Hän on auttanut minua kasvamaan. Kunniaa Jumalalle, että tällainen kuin Icehearts tuli Pansioon ja tuollainen mies kuin Niko tuli elämääni, pohtii kiitollisena Leksa, joka on muutama vuosi sitten löytänyt myös kirkon ja uskon elämäänsä.
Myös Leksan äiti on tyytyväinen, että hänen pojallaan on ollut elämässään turvallinen mies.
– Icehearts ja Niko on auttanut perhettämme monessa asiassa, mahdollistanut liikuntaharrastuksen sekä ollut apuna liikuntayläasteella ja lukio-opinnoissa. Niko on auttanut olemalla läsnä turvallisena ja luotettavana aikuisena ja mieskaverina. Miehelle on ollut helpompi puhua mieltä askarruttavissa aisoissa kuin aina äidille, kertoo Leksan äiti kiitollisena, nyt kun poika on aloittamassa armeijan.
Työ Icehearts-kasvattajana on niin palkitsevaa, että Niko Valkainen on jo lupautunut uuden joukkueen kasvattajaksi. Syksyllä Valikainen valitsee uuteen joukkueeseen neljä tai viisi esikouluikäistä lasta Pansio-Perno -alueelta. Joukkue liittyy mukaan nappulaliigaan ensi keväänä.
Icehearts-toimintaan tarvitaan koko yhteisön apua. Lasten leiritoimintaan, tukeen ja elämyksiin kaivataan lahjoittajia. Icehearts Turun hallituksessa otetaankin ilolla vastaan niin yksityisten kuin yritysten lahjoituksia.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)