Vilja vaikuttaa leivän valintaan

Ruis on suosituin leipävilja. Ruis on suosituin leipävilja. Kuva: Leipätiedotus ry

Kalevalan päivänä 28. helmikuuta vietetään Ruisleipäpäivää jo yhdeksättä kertaa. Suomalaisista 50 prosenttia pitää leivän viljaraaka-ainetta kolmen tärkeimmän tekijän joukossa heidän valitessaan leipää. Tämä käy ilmi Leipätiedotuksen tuoreesta kuluttajatutkimuksesta.

Leipää ostaessaan suomalaiset kertovat katsovansa pakkauksesta ensisijaisesti viljan, josta leipä valmistettu.

– Leipätiedotuksen kuluttajatutkimuksen mukaan puolet suomalaisista pitää leivän viljaraaka-ainetta kolmen tärkeimmän tekijän joukossa heidän valitessaan leipää, kertoo Leipätiedotuksen toiminnanjohtaja Kaisa Mensonen.

– Ruis on perinteinen leipäviljamme ja tämä näkyy siinä, että ruis on suosituin leipävilja. Ruisleipää mieluisimpana leipävaihtoehtona pitää 58 prosenttia Leipätiedotukseen kyselyyn vastanneista, hän jatkaa.

– Suomalaiset syövät vuodessa ruisleipää keskimäärin noin 14 kiloa henkilöä kohti. Tämä tarkoittaa reilua viipaletta päivässä, kertoo Leipätiedotuksen leipomotuotteiden toimitustilastoa ylläpitävä Terhi Virtanen. Ruisleivän kulutus on viime vuosina laskenut hitaasti ja vielä vuonna 2015 suomalaiset söivät ruisleipää lähes 18 kiloa hekilöä kohti, harmittelee Virtanen.

– Etenkin nuorten kannattaisi lisätä ruista ruokavalioonsa. Rukiin monien terveysvaikutusten takia sen syöntiä olisi hyvä lisätä. Ja onhan kyseessä myös kansallisruokamme, Virtanen muistuttaa.

Leipätiedotuksen kuluttajatutkimuksen mukaan viljaraaka-aineen lisäksi leivän valintaan vaikuttavien kolmen tärkeimmän tekijän joukkoon kuluttajista 44 prosenttia nimeää leivän kotimaisuuden ja 44 prosenttia säilyvyysajan.

– Leivän kotimaisuus on noussut vuosi vuodelta tärkeämmäksi valintakriteeriksi suomalaisille. Vuonna 2018 tekemässämme kuluttajatutkimuksessa vain 22 prosenttia vastaajista valitsi kotimaisuuden kolmen tärkeimmän leivän valintaan vaikuttavan tekijän joukkoon. Vuonna 2022 tekemässämme kyselyssä luku oli 32 prosenttia ja viime vuonna 39 prosenttia, Mensonen toteaa.

Vielä 2020-luvun alussa suomalaiset kertoivat painottavansa hintaa enemmän kuin kotimaisuutta, mutta tämä on muuttanut viime vuosien aikana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Louhos Digital ja Sivustamo yhdistävät voimansa

Louhos Groupin osakkaat Petteri Poukka, Iiro Junnila, Arttu Arojoki ja Esko Junnila.

Turkulainen digitoimisto Sivustamo Oy on liittynyt 1. huhtikuuta voimaan tulleella järjestelyllä osaksi turkulaislähtöistä digimarkkinointiyritystä Louhos Group Oy:tä.

Turun Kokoomus esittää, että raitiotiehanke hylätään

Turun Kokoomus on hallituksen kokouksessaan päättänyt kannan joukkoliikenneratkaisuun. Se katsoo, että raitiotiehankkeeseen liittyy kapasiteetti- ja vetovoimahyötyjä, mutta se ei täytä taloudellisuuden kriteerejä. Kaupungin selvitysten mukaan raitiotie on kokonaistaloudellisesti selvästi vähiten kannattava vaihtoehto. Runkolinjoihin perustuva bussiverkko on Turun Kokoomuksen hallituksen mielestä kustannustehokkain. Superbussi on alustavien laskelmien mukaan toiseksi taloudellisin, mutta hanke vaatisi omat tarkemmat suunnitelmat.

Turun lankamarkkinoille uusi tulokas

Kurala-langan takana on värjäri Ann-Cathrine Sipilä.

Kurala on saanut oman lankansa, jonka sävyissä hehkuvat museorakennusten värit. Turkulainen indie-lankavärjäri Ann-Cathrine Sipilä säväyttää Ullrike by Anki -yrityksensä takaa ja lanseeraa uuden Turku-aiheisen käsityöläislankansa Kuralan.

Vastuullisuusseminaari kokoaa asiantuntijoita Turkuun

Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta järjestää vastuullisuusseminaarin Mauno Koivisto -keskuksessa BioCityssä (Tykistökatu 6) 16. huhtikuuta kello 17–20. Tapahtuma kokoaa yhteen asiantuntijoita ja yleisöä keskustelemaan luonnon monimuotoisuudesta, vastuullisesta liiketoiminnasta ja yksilön roolista kestävässä tulevaisuudessa.

Kelan matkakorvausmenot kasvoivat, taustalla etenkin arvonlisäveron ja taksitaksan korotukset

Sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä hyvinvointialueittain ja yhteensä vuosina 2016–2025. Kuvasta näkee, että sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä kasvaa. Yhteensä korvattuja matkoja oli yli 4,5 miljoonaa vuonna 2025, joista valtaosa oli taksimatkoja.

Kela maksoi viime vuonna matkakorvauksia 364 miljoonaa euroa yhteensä 4,6 miljoonasta matkasta. Matkoista 3,3 miljoonaa oli taksimatkoja. Kela-taksipalvelu toimi koko maassa hyvin, ja vain hyvin pieni murto-osa taksikyydeistä viivästyi tai jäi toteutumatta.

Koulupoliisien työ jatkuu

Poliisi kehitti viime vuonna uuden poliisin ja koulujen yhteistyömallin, jossa keskeisenä tavoitteena on ollut tavoittaa nuoret ja lapset heidän omassa ympäristössään, sekä ohjata kouluissa työskenteleviä aikuisia ongelmatilanteissa. Toiminnalle asetetut tavoitteet täyttyivät jopa paremmin kuin osattiin odottaa, ja siksi koulupoliisimallia jatketaan myös tulevaisuudessa.

Vanhat metsät sitovat hiiltä ja ylläpitävät hiilivarastoja

Sammaloitunut lahopuu vanhassa metsässä.

Luonnontilaisten, ikärakenteeltaan vanhojen metsien hiilensidontakyvystä on saatu uutta tutkimustietoa. Havainnot osoittavat, että vanhoilla metsillä on tärkeä rooli ilmastonmuutoksen hillinnässä. Lisäksi ne ovat merkittäviä luonnon monimuotoisuuden turvaajia.

Aaltorata piirtäisi uuden raideliikenteen selkärangan Suomen länsirannikolle

Aaltorata-rautatieyhteyttä koskeva ensimmäinen tarveselvitys on valmistunut. Selvitys on toteutettu yhteistyössä Satakuntaliiton, Varsinais-Suomen liiton ja Pohjanmaan liiton kanssa. Työssä on tarkasteltu uuden länsirannikon suuntaisen ratayhteyden toteutusmahdollisuuksia sekä sen vaikutuksia liikennejärjestelmään, elinkeinoelämään ja aluekehitykseen. Tarveselvitystä hyödynnetään maakuntakaavojen ja muiden alueiden käytön suunnitelmien taustaselvityksinä.

Naantalissa äänestetään asukasbudjetista – mukana 18 ideaa

Vuonna 2024 naantalilaiset äänestivät Naantalin historiasta kertovien opastaulujen puolesta.

Naantalilaiset saavat tänäkin vuonna äänestää, mihin kaupunki käyttää 50 000 euroa.

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin. Käsittelyajat ovat lyhentyneet niin että kaikkien asioiden keskimääräinen käsittelyaika oli alle kahdeksan kuukautta. Myös vanhojen asioiden määrä on vähentynyt.

Uusi tila, akustiikka ja yleisö vaikuttavat siihen, miten musiikki etenee

Eero Savela on verrannut musiikin syntymistä kaatuneeseen puuhun, joka jää paikalleen mutta alkaa vähitellen muuttua osaksi maata ympärillään.

Trumpetisti Eero Savela matkusti viime vuoden tammikuussa pohjoisen talvesta Ranskaan äänittämään musiikkia osana äänitaideprojektia Atmosfärg Travelogue, jonka hän toteutti Yle Radio 1:lle ja on kuultavissa myös Yle Areenassa. Projektin ajatuksena oli matkustaa, kohdata muusikoita ja tallentaa ensimmäiset yhteiset äänet sellaisina kuin ne syntyvät.

Uusi tiedustelututkimuksen opintokokonaisuus vastaa muuttuvan maailman osaamistarpeisiin

Turun yliopisto käynnistää syksyllä uuden tiedustelututkimuksen opintokokonaisuuden, joka tarjoaa opiskelijoille ajankohtaisen ja monitieteisen näkökulman turvallisuuteen, tiedonhankintaan ja kansainvälisiin toimintaympäristöihin.

Lapset tenttaavat päättäjiä Maskussa

Maskun ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä ensi maanantaina.

Maskussa tehdään maanantaina 13. huhtikuuta historiaa, kun kunnan ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä monipuolisista aiheista. Maskulaisista 4.-luokkalaisista muodostuva kymmenjäseninen lapsiparlamentti on kokoontunut lukuvuoden 2025–26 aikana jo kolmesti keskustelemaan ajankohtaisista asioista, ja muotoilemaan kiperiä kysymyksiä valtuutetuille.

Kuluttaja-asiamies vie Finnairin pitkittyneet rahanpalautusajat markkinaoikeuteen – lahjakorttikäytäntöjen korjaamisesta sopu

Kuluttaja-asiamies vaatii markkinaoikeutta kieltämään Finnair Oyj:n menettelyn, jossa perutuista lennoista ei palauteta rahoja matkustajille EU-asetuksen vaatiman seitsemän päivän kuluessa. Kuluttaja-asiamiehen vaatimuksesta Finnair suostui muuttamaan lainvastaisen lahjakorttikäytäntönsä.

Martin Taidepäivä -tapahtumat starttaavat

Ilana Gothóni.

Martinseurakunnassa alkavat kaikille avoimet Martin Taidepäivä -tapahtumat. Ensimmäinen pidetään huhtikuussa. Tapahtuma tuo taiteen, musiikin ja yhdessäolon kaikkien ulottuville. Taidetoiminnan ”kotipesä” on Hirvensalon seurakuntakeskus.

LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 416 823 kilometriä

LiikUn ja 42 kunnan yhteisessä LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 10.1.–31.3. yhteensä 416 823 kilometriä. Kokonaiskilometrimäärä jäi vähän edellisvuotta pienemmäksi, mihin vaikuttivat erityisesti talven poikkeukselliset sääolosuhteet. Alkuvuotta leimasivat pitkät pakkasjaksot sekä vähäluminen talvi, mikä rajoitti erityisesti perinteisten talvilajien harrastamista.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) kirkastuu aamutaivaalla

C/2025 R3 (PANSTARRS) kuvattuna Tervakoskella 8. huhtikuuta. Kuvaa on valotettu 17 sekuntia.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) on jo nyt havaittavissa kiikareilla ja valokuvaamalla, mutta lähipäivinä sen odotetaan kirkastuvan himmeästi paljain silmin nähtäväksi. Komeetta lienee parhaimmillaan 10.–20.4., minkä jälkeen se katoaa Auringon kirkkauteen. Pyrstötähtien kirkkauden ennustaminen on kuitenkin aina epävarmaa.

Lounais-Suomen poliisilaitos selvitti laajan petosvyyhdin – pääepäilty oli vangittuna syksyn ja talven

Poliisi epäilee, että vuosina 2024–25 toteutetussa petosrikosten sarjassa tekijät saivat erehdytettyä uhreiksi joutuneilta yhtiöiltä varoja, irtainta omaisuutta sekä erilaisia palveluja yhteensä yli 700 000 euron arvosta. Epäiltyjä on yhteensä yhdeksän.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Imppari jää muistoihin

Marko Kiprusoff.

Yksi aikakausi turkulaista jääurheiluhistoriaa tuli päätökseensä pääsiäisen alla, kun Impivaaran jäähallin ovet sulkeutuivat viimeistä kertaa ja lopullisesti. Sisäilmaongelmista kärsineen ”Impparin” painoarvo turkulaisen jääkiekkoilun kehittäjänä on valtava.

Turun Voimamiesten nuorille painijoille alkuvuonna kuusi SM-mitalia ja kolme edustuspaikkaa PM-kisoihin

Roope Rusi.

Turun Voimamiesten nuoret urheilijat ovat saavuttaneet alkuvuoden aikana neljän ikäluokan Suomen mestaruuskisoissa kuusi mitalia. Kevät huipentuu tulevana viikonloppuna, kun kolme SM-mitalisteista suuntaan Suomen maajoukkueen mukana Pohjoismaiden mestaruuskisoihin (PM-kisat Nykøbing Falster, Tanska, kreikkalais-roomalainen paini, alle 17-vuotiaat ja alle 20-vuotiaat, naispaini alle 17-vuotiaat).

Turun Pallokerhon värit ensi kaudella futsalin kahdella korkeimmalla sarjatasolla

TPK2 varmisti sarjanousunsa Hämeenlinnassa maanantaina.

Turun Pallokerhon kakkosjoukkue, TPK2, varmisti maanantaina 6. huhtikuuta Nokialla sarjanousun miesten toiseksi korkeimmalle sarjatasolle Futsal-Ykköseen. Seuran edustusjoukkue on jo pelannut viisi kautta putkeen korkeimmalla sarjatasolla Futsal-Liigassa.

SBS Wirmo voiton päässä liiganoususta

SBS Wirmo hävisi Superfinaalissa SPV:lle mutta on nyt yhden voiton päässä noususta naisten F-liigaan.

SBS Wirmo löi naisten salibandyn F-liigan karsinnassa kotonaan PSS:n 5–1 ja on enää voiton päässä ensi kauden liigasta johtaessaan ottelusarjaa 2–0.

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.