Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) kirkastuu aamutaivaalla

C/2025 R3 (PANSTARRS) kuvattuna Tervakoskella 8. huhtikuuta. Kuvaa on valotettu 17 sekuntia.
C/2025 R3 (PANSTARRS) kuvattuna Tervakoskella 8. huhtikuuta. Kuvaa on valotettu 17 sekuntia. Kuva: Petri Kuossari

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) on jo nyt havaittavissa kiikareilla ja valokuvaamalla, mutta lähipäivinä sen odotetaan kirkastuvan himmeästi paljain silmin nähtäväksi. Komeetta lienee parhaimmillaan 10.–20.4., minkä jälkeen se katoaa Auringon kirkkauteen. Pyrstötähtien kirkkauden ennustaminen on kuitenkin aina epävarmaa.

Komeetta PANSTARRS on jo Suomen taivaalla. Se on kuitenkin ollut vielä toistaiseksi niin himmeä, että sitä on ollut havaittava kiikareilla tai kaukoputkella.

Komeetan kirkkaus eli magnitudi on nyt noin 5, eli se alkaa hahmottua pimeälle taivaalle paljain silmin. Tämänhetkisten tietojen mukaan komeetta on kirkastumassa 19.4. noin magnitudiin 3,5, eli noin neljä kertaa kirkkaammaksi. Samalla komeetta kuitenkin lähestyy taivaalla Aurinkoa, ja sen taustataivaan kirkkaus kasvaa. Tämä tekee komeetasta vastaavasti vaikeammin havaittavan.

Komeetta pysyttelee aamutaivaalla idän ja koillisen välillä. Kuukauden edetessä se lähestyy Aurinkoa, joka myös nousee päivä päivältä aikaisemmin. Komeetta katoaa todennäköisesti taustataivaan loisteeseen 20.4. jälkeen. PANSTARRSin odotetaan jatkavan kirkastumistaan tämän jälkeenkin, mutta Suomen taivaalta sitä ei voi enää nähdä.

Paras aika havaita tätä pyrstötähteä on suunnilleen 10.–20. huhtikuuta puoli neljän jälkeen aamulla, havaintojakson alussa jopa aiemmin, kun komeetta on korkeammalla taivaalla.

Komeettojen kirkkauden kehitystä on vaikeaa ennustaa, sillä niissä saattaa tapahtua äkillisiä purkauksia, jotka aiheuttavat pyrstötähden äkillisen kirkastumisen tai ne saattavat hajota kappaleiksi, mikä saa kirkkauden romahtamaan.

C/2025 R3 (PANSTARRS) on lähimmillään Aurinkoa avaruudessa 19. huhtikuuta ja voi olla, että se ei selviä ohituksesta, vaan hajoaa. Näin kävi vastikään myös toiselle komeetalle C/2026 A1 (MAPS), jonka odotettiin myös näkyvän Suomen taivaalla paljain silmin sen ohitettua Auringon.

Vaikka PANSTARRS saattaa erottua taivaalta lopulta jopa paljain silmin, kiikari auttanee sen löytämisessä merkittävästi. Mitkä tahansa kiikarit käyvät apuvälineeksi.

PANSTARRS on nyt horisontin yläpuolella Maan pohjois- ja eteläosissa, pohjoisessa jopa korkeammalla. Pohjois-Suomeen yöt ovat kuitenkin jo niin paljon valoisammat, että taustataivaan valoisuus vaikeuttaa komeetan löytämistä.

C/2025 R3 (PANSTARRS) on kotoisin aurinkokuntaa joka puolella ympäröivästä Oortin pilvestä. Se on jäisistä komeetanytimistä koostuva harva pilvi, joka alkaa noin 2 000 kertaa Maa-Aurinko-etäisyyden (au) päästä ja jatkuu ehkä jopa 200 000 au:n päähän. Yksikkö au tulee englanninkielisestä termistä astronomical unit, ja sen suuruus on tosiaan yksi Maan ja Auringon välinen keskietäisyys (noin 150 000 000 kilometriä).

Komeetta PANSTARRS tulee noin 6 200 au:n etäisyydeltä, ja sen matkaan kohti Aurinkoa on kulunut noin 170 000 vuotta. Auringon ympäri kiepahdettuaan komeetta tulee laskelmien mukaan poistumaan aurinkokunnasta. Se ei siis tule enää palaamaan taivaallemme.

Kaikki komeetanytimet ovat hyvin jäistä materiaalia, joka alkaa kaasuuntua komeetan lähestyessä Aurinkoa. Ytimen ympärille kehittyy pyöreä kaasuhuntu, jota kutsutaan nimellä koma. Auringon säteily ja hiukkasvirta puhaltavat koman materiaalia pyrstöksi.

Auringon lähelle tulleita ja aktiivisiksi muuttuneita komeettoja kutsutaan usein myös pyrstötähdiksi, ja niillä onkin usein kaksi erillistä ja hieman eri tavoin käyttäytyvää pyrstöä: kellertävä pölystä muodostunut pyrstö sekä sinertävä, ionisoituneesta kaasusta muodostunut pyrstö.

Komeetan kirkkaus johtuu tästä höyrystymisestä. Auringon valo heijastuu höyrystyneestä materiaalista – komasta ja pyrstöstä – ja saa komeetan näin näyttämään kirkkaalta avaruuden mustuutta vasten. Mitä enemmän kaasua komeetasta irtoaa, sitä kirkkaammalta se näyttää.

Komeetta havaittiin ensimmäistä kertaa 8.9.2025 Havaijilla, osana PANSTARRS-kartoitusta. PANSTARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) etsii avaruudesta erityisesti Maata mahdollisesti uhkaavia asteroideja, mutta sen haaviin jää muitakin kohteita, kuten komeettoja, supernovia sekä niin sanottuja muuttuvia tähtiä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Putiikit tarjoavat elämyksiä ja työtä

Suomalaiset viehättyvät Keski- ja Etelä-Euroopassa vierailleissaan siitä, että saavat kulkea mukulakivisiä, kapeita kujia, ihailla elävää katukulttuuria ja astua ihastelemaan jotain lukuisista idyllisistä putiikeista tai ostaa patonkinsa kerrankin ihan oikeasta leipomosta.

Äitikapina osoittaa mieltä Turussa

Kansainvälinen Mothers’ Rebellion for Climate Justice kannustaa vanhempia, hoivaajia ja liittolaisia kokoontumaan 24.–25. lokakuuta yhteen teemalla Jokaisella lapsella on oikeus elinkelpoiseen planeettaan. Suomen Äitikapina on mukana mielenilmauksin Jyväskylässä, Kuopiossa, Helsingissä, Oulussa, Tampereella, Turussa, Vaasassa sekä Lahdessa.Turussa kokoontuminen on kello 13–14.30 pääkirjaston kahvilassa.

Urheiluvalmennus osaksi erityisen tuen ammattiopintoja Turussa ja Kaarinassa

Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Ammattiopisto Spesia Turun ja Kaarinan opiskelijoilla on mahdollisuus yhdistää tavoitteellinen urheilu ja ammatilliset opinnot entistä sujuvammin. Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Tallinkin liikevaihto ja matkustajamäärä kasvoivat

AS Tallink Grupp teki tämän vuoden kolmannella neljänneksellä 43,8 miljoonan euron nettotuloksen. Vahva kesäkausi näkyi liikevaihdon kasvuna 246,7 miljoonaan euroon. Matkustajamäärä kasvoi 2,8 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna ja oli 1,82 miljoonaa. Vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden tulokseen vaikuttivat korkeat polttoainehinnat, geopoliittiset jännitteet ja osingonmaksu.

Kiinteistöliitto: Taloyhtiön tärkeää puuttua nopeasti vastikerästeihin

Vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä.

Maksamattomat vastikkeet aiheuttavat taloyhtiöissä päänvaivaa, ja aihe nousee esiin myös Kiinteistöliittoon tulevissa neuvontapuheluissa. Aiemmin tänä vuonna tekemämme kyselyn mukaan vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä, ja pääkaupunkiseudulla niitä on enemmän kuin muualla maassa.

Neljää epäillään rikoksesta Turussa hoivakotikuolemassa

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi joulukuussa 2025 turkulaisessa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen esitutkinnan. Neljää yksityisen hoiva-alan yrityksen työntekijää epäillään rikoksista.

Kodittomien kissojen hoito jää vapaaehtoisten harteille

Villiintyneet kissapopulaatiot syntyvät ihmisen toiminnan seurauksena.

Kissan arvostus lemmikkinä on edelleen heikkoa, ja eläinsuojelujärjestöjen laskelmien mukaan Suomessa hylätään vuosittain yli 20 000 kissaa. Heitteille jätetyt ja villiintyneet kissat ylläpitävät populaatiokissaongelmaa, jonka hoitaminen jää usein vapaaehtoisten vastuulle.

Parainen haluaa osaksi Business Turku Oy:tä

Paraisten kaupunginhallitus käsittelee 26. lokakuuta esitystä Paraisten liittymisestä alueellisen elinkeinoyhtiön Business Turku Oy:n osakkaaksi. Tavoitteena on vahvistaa kaupungin vaikutusmahdollisuuksia Turun seudun elinkeinoelämän kehittämisessä sekä tukea Paraisten strategista tavoitetta kasvaa osana alueen yhteistä työmarkkina- ja talousaluetta. Lopullisen päätöksen asiasta tekee kaupunginvaltuusto.

Väsymys vaanii kuljettajaa valon vähentyessä

Väsymys on suomalaisille turhan arkipäiväinen kumppani liikenteessä.

Kelloja siirretään tulevana viikonloppuna, mikä voi sekoittaa vuorokausirytmiä ja lisätä väsymystä. Liikenneturvan kyselyssä joka viides suomalainen kertoo olevansa todella väsynyt pimeinä aamuina liikenteessä. Suurin osa kuljettajista kokee, että väsymys on myös vaarantanut ajamisen turvallisuutta edeltäneen vuoden aikana.

Päiväsakon alinta määrää korotetaan kymmeneen euroon

Hallitus esittää, että minimipäiväsakon rahamäärää korotetaan kuudesta eurosta kymmeneen euroon. Päiväsakon alinta rahamäärää on tarkistettu viimeksi vuonna 2002. Lainsäädäntöä ajantasaistetaan myös muutoin.

Koiran ja omistajan suhde luultua syvempi

Miiamaaria Kujalan tutkimus koiran ja ihmisen suhteesta osoittaa, että lajit mukautuvat toisiinsa sekä tunnetasolla että fysiologisesti.

Koiran ja ihmisen välinen side näkyy tunteiden lisäksi myös kehon reaktioissa. Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että koiran ja omistajan sykevälivaihtelu mukautuu toisiinsa heidän ollessaan yhdessä. Tutkimusta rahoitti eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimusrahasto.

Turun kaupunki ja Turun Yrittäjät vahvistavat yhteistyötään elinvoimalupauksella

Turun kaupunki ja Turun yrittäjät laativat elinvoimalupauksen ja siihen liittyvän toimintasuunnitelman. Elinvoimalupauksen tarkoituksena on vahvistaa entisestään kaupungin ja yrittäjien välistä vuoropuhelua sekä kehittää Turusta entistä yrittäjäystävällisempää kaupunkia.

Kaarinan tori sai ensimmäisen pysyvän taideteoksen

Matti Kalkamo Kolibrikruunu on Kaarinan torilla.

Kuvanveistäjä Matti Kalkamon veistos Kolibrikruunu on lokakuussa asennettu jalustalleen Kaarinan uudelle torille. Kalkamon veistos voitti Kaarinan torin taidetta koskeneen julkisen taideäänestyksen. Teos on osa Kaarinan torin julkisen taiteen kokonaisuutta.

Kirjastosilta hohtaa punaisena poliopäivänä

Maailman poliopäivää vietetään vuosittain 24. lokakuuta. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta poliotautia vastaan tehtävästä kansainvälisestä työstä ja muistuttaa tavoitteesta hävittää polio kokonaan maailmasta.

Arkkipiispa tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa

Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa 29.10.–1.11. Seurakunnissa säännöllisin väliajoin pidettävässä piispantarkastuksessa käsitellään nykytilannetta ja tulevia vuosia: seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispa neuvottelee seurakunnan työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja tapaa seurakuntalaisia. Sisältöinä ovat muun muassa hengellinen elämä, toiminnan tukeminen, hallinnon ja talouden kehittäminen sekä seurakunnalle ajankohtaiset aiheet.

Furuholm: Sosiaaliturvan leikkaukset ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset vievät suomalaisia todella ahtaalle

Oppositiopuolueet jättivät perjantaina Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kelloja siirretään tunti taaksepäin ensi sunnuntaina 25. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa ollut häiriö ohi

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa oli häiriö, joka on hidastuttanut kirjepostia asiakkaille. Häiriö on ohi, mutta kirjeiden perille saapumisessa voi olla vielä viiveitä.

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.