Paasio mukaan SDP:n kuntavaalilistalle
Turun SDP nimesi lisää kuntavaaliehdokkaita. Nimettyjen joukossa on Saana Opacic. Hän on turkulainen kuluttamiseen ja talouteen keskittyvä sisällöntuottaja, jonka Instagram-tilillä on jo yli 30 000 seuraajaa. Opacic on 32-vuotias yrittäjä, oikeustradenomiopiskelija ja äiti.
– Lähden politiikkaan mukaan muuttamaan asioita, sillä vaikka meillä on asiat joitain paremmin, ei se tarkoita, että asiat olisivat hyvin. Tarvitsemme jatkuvaa, ihmisiä ja luontoa kunnioittavaa kehitystä ja muutosta. SDP – koska haluan olla mukana sosiaalista oikeudenmukaisuutta ja yhteiskunnallista tasa-arvoa, Opacic kertoo.
Ehdolle nimettiin myös toimitusjohtaja, kiinteistövälittäjä Jouni Paasio, 47, joka jatkaisi valituksi tullessaan Paasion suvun vaikuttajaperinteitä. Jouni Paasion isä Pertti, äiti Kirsti, sisko Heli ja isoisä Rafael Paasio ovat vaikuttaneet Turun kaupunginvaltuustossa.
Lisäksi nimettiin pääkäyttäjä Nanna Dragneva, 51, tarjoilija, opiskelija Aleksandra Helin, 36, lukiolainen, yrittäjä Markku Kauppinen, 18, lukiolaisten liiton ja palvelualojen ammattiliiton aktiivi Peeta Mittilä, 20, sähköasentaja, luottamusmies Tuomo Myllärinen, 66, Pernon alueaktiivi Mika Santaluoto, 62 sekä luokanopettaja, luottamusmies OAJ Sameli Valkama, 41.
SDP:n ehdokaslistan loput reilu kymmenen paikkaa täytetään alkuvuodesta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















