Kuntien kulutusperäiset päästöt kaukana kestävästä tasosta

Suomen ympäristökeskus (Syke) on julkaissut kaikkien Suomen kuntien kulutusperäiset kasvihuonekaasupäästöt vuodelta 2019. Tulosten mukaan Suomen kunnissa ollaan hyvin kaukana kestävästä kulutuksesta.

Kuntien asukaskohtaiset kulutusperäiset päästöt vaihtelivat 7,7 ja 12,5 tCO2e välillä. Tästä kotitalouksien kulutuksen osuus on noin 82 prosenttia vaihdellen kunnan mukaan 6,1 ja 10,4 tonnin välillä. Kuntien hankintojen osuus on noin 12 prosenttia ja investointien loput kuusi prosenttia.

– Pariisin ilmastosopimuksen mukaiseen 1,5 asteen tavoitteeseen pääsemiseksi henkeä kohden lasketun päästötason tulisi olla noin 2,5 tCO2e vuoteen 2030 mennessä ja laskea edelleen 0,7 tonniin vuoteen 2050 mennessä. Tästä ollaan vielä hyvin kaukana, erikoistutkija Santtu Karhinen Suomen ympäristökeskuksesta sanoo tiedotteessa.

Päästösektoreiden osuudet vaihtelevat kunnan tilanteen mukaan. Esimerkiksi kasvavissa kunnissa investointien osuus on suurempi, kun taas terveyspalveluiden osuudet ovat suuremmat asukasikärakenteiltaan vanhemmissa kunnissa.

Vuoteen 2015 verrattuna kehitys on ollut myönteistä mutta hidasta. Yhteenlaskettuna kuntien kulutusperäiset päästöt laskivat 4,4 prosenttia. Kotitalouksien kulutuksen päästöt laskivat 4,3 prosenttia, kuntien hankintojen 4,2 prosenttia ja investointien 6,6 prosenttia. Kuntien välillä on kuitenkin suuria eroja, sillä muutokset vuodesta 2015 vaihtelevat suurimmillaan noin 29 prosentin päästövähenemästä 18 prosentin päästökasvuun.

Tutkijat pystyvät jo nyt ennakoimaan, että päästöt tulevat pienenemään selvästi seuraavissa laskennoissa. Tämä johtuu tuotannon, erityisesti energiasektorin puhdistumisesta. Tuotanto puhdistuu sekä kotimaassa että ulkomailla.

– Kulutuksen päästöjen alentamisen kannalta on olennaista, että päättäjät ja kunnat jatkavat ilmastonmuutoksen hillintään tähtäävää työtä. Ihanteellista olisi, jos asukkaille luotaisiin ympäristö, jossa ilmastoystävällisten valintojen tekeminen olisi helppoa ja itsestään selvää. Ihmisillä on arjessaan paljon muutakin olennaista kuin miettiä jatkuvasti kulutuksensa kestävyyttä. Kulutuksen ohjauksen pitäisi olla sisäänrakennettuna esimerkiksi hyödykkeiden hintoihin, Karhinen sanoo.

Kotitalouksien asumisen päästöt ovat keskimäärin pienemmät taajaan asutuissa ja maaseutumaisissa kunnissa. Asumisen päästöjen eroihin vaikuttaa esimerkiksi kaukolämmön tuotannon lämmönlähteet.

Maaseutumaisissa kunnissa liikkumisen päästöt ovat puolestaan keskimäärin suuremmat kuin taajaan asutuissa ja kaupunkimaisissa kunnissa, mikä johtuu rajallisista joukkoliikenteen ja kevyen liikenteen käyttömahdollisuuksista.

Kulutetun ruoan määrä ei riipu aluetyypistä, mutta ruokavalinnoista aiheutuviin päästöihin aluetyypillä on vaikutusta esimerkiksi siten, että lihan kulutuksen päästöt ovat taajaan asutuissa ja maaseutumaisissa kunnissa suurempia kuin kaupunkimaisissa kunnissa.

Tavaroiden kokonaiskulutuksen osalta aluetyyppien välillä ei ole merkittäviä eroja. Palveluihin liittyviä päästöjä muodostuu selvästi eniten kaupunkimaisissa kunnissa, joissa palveluja on enemmän tarjolla kuin maaseutumaisissa kunnissa.

Maakunnista suurimmat asukaskohtaiset päästöt ovat Kainuussa, Lapissa ja Ahvenanmaalla.

Asukaskohtaiset päästöt pienenivät vuodesta 2015 eniten Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa, kun taas päästöjen kasvu oli suurinta Kainuussa ja Etelä-Pohjanmaalla.

Tuloksiin vaikuttavat alueiden maantieteelliset ja rakenteelliset ominaisuudet, sääolosuhteet sekä kaukolämmön tuotannon energiavalinnat.

Kotitalouksien kulutuksessa merkittävimmät päästövähennykset liittyvät ruoan ja tavaroiden kulutukseen. Sen sijaan asumisen päästöt kasvoivat edelleen hieman.

Myös palveluiden hankinnan päästöt laskivat, kun taas liikkumisen päästöt pysyivät lähes muuttumattomana.

Kuntien hankinnoissa asiakaspalveluostoihin liittyvät päästöt kasvoivat hankintojen määrän kasvaessa. Samalla kuitenkin muissa hankintaluokissa tapahtuneet päästövähenemät johtivat hankintojen kokonaisuuden päästöjen vähenemiseen.

Investoinneissa rakentamishankkeiden päästöt pysyivät lähes muuttumattomana, kun taas muissa luokissa, kuten koneiden ja laitteiden hankinnoissa, päästöt pienenivät selvästi.

Kuntien kulutusperäiset päästöt sisältävät kotitalouksien kulutushyödykkeiden, kuntien hankintojen ja investointitavaroiden tuotannossa syntyneet päästöt Suomessa ja ulkomailla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Helsinginkadun ja rautatien ylittävä kansi etenee kohti toteutusta

Näkymä joukkoliikennekäytävälle.

Turun Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke etenee kohti toteutusvaihetta. Infrahankkeen toteutussuunnitelma viedään Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn 10. marraskuuta yhdessä Taito-kampuksen toteutussuunnitelman kanssa. Tavoitteena on rakentamisen aloittaminen alkuvuonna. Infrahankkeen toteutussuunnitelmassa tilaajan kokonaiskustannusarvio on noin 87,1 miljoonaa euroa.

Meri vetää, mutta auto yskii

Varsinais-Suomen elinkeinoelämä kulkee kahden vastakkaisen kehityskulun poluilla. Meriteollisuus vahvistaa asemaansa maakunnan talouden veturina, kun taas autoteollisuus on isoissa vaikeuksissa. Kokonaiskuva on silti toiveikas, koska lääketeollisuudellakin menee vahvasti, ja alueen monipuolinen elinkeinorakenne tarjoaa vakautta. Varsinais-Suomen alueelliset kehitysnäkymät ovat Varsinais-Suomen ELY-keskuksen yhdessä muiden aluekehittäjien kanssa muodostama näkemys alueen nykytilasta sekä lähiajan näkymistä.

Teemalauantai tuo kirjastoon outoja vieraita

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa vietetään Halloweenia lauantaina 8. marraskuuta kello 10–13. Muun tekemisen lisäksi tapahtumassa julkistetaan RaisioKumma-kirjoitus- ja piirustuskilpailu.

Täyttä asiaa: Kaikkien aikojen suosikki

Kaikkien aikojen suosikkisarjakuvani ovat Ulla ja Pelle sekä Harald Hirmuinen .

Jo yhdellä huumausaineen käyttörikoksella voi olla vaikutuksia ajo-oikeuteen

Huumausaineen käyttörikoksen seuraukset voivat olla kauaskantoiset, jos rikokseen syyllistyneellä on ajo-oikeus. Poliisi muistuttaa, että jo yhteen huumausaineen käyttörikokseen syyllistynyt ajo-oikeiden haltija voidaan määrätä toimittamaan poliisille päihdealaan perehtyneen lääkärin antaman lausunnon ajoterveysvaatimuksen täyttymisestä.

Viisi vinkkiä puhtaampaan puunpolttoon

Kuiva puu palaa puhtaammin ja tuottaa enemmän lämpöä.

Syksy on saapunut, ilmat viilenneet ja lisälämmityksen tarve on ajankohtainen. Puu on uusiutuvaa energiaa, mutta puunpoltto aiheuttaa kuitenkin haitallisia päästöjä. Hyvillä puunpolttotavoilla varmistat paremman lämmöntuoton ja vähennät ilmaan syntyviä päästöjä.

Mielen kriisit kasvava osa poliisin työtä

Poliisi kohtaa päivittäin tilanteita, joissa kansalaiset tarvitsevat apua mielenterveysongelmien vuoksi. Tämä näkyy poliisitoiminnan kaikilla osa-alueilla, erityisesti valvonta- ja hälytystehtävissä.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät World Luxury Awards-äänestyksessä

Radisson Blu Marina Palace Hotel voitti maailman parhaan hotellin palkinnon kategoriassa Luxury Riverside Hotel.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.

Työterveyshuollossa yksi koko ei sovi kaikille – uusi malli vastaa pienten työpaikkojen tarpeisiin

Moni pieni työpaikka kokee työterveyshuollon järjestämisen työlääksi ja kalliiksi. Työterveyslaitoksen uusi toimintamalli tukee työterveyshuollon ja pienten työpaikkojen yhteistyötä ja ohjaa hyödyntämään rajalliset resurssit tehokkaasti. Malli on kehitetty yhdessä työterveyshuollon toimijoiden ja pienten työpaikkojen kanssa.

Kolmen maan huippumuusikot kohtaavat lauantain Flame Jazz -illassa

Trio Raulin–Bekkas–Biayenda esiintyy Logomossa lauantaina.

Kansainvälinen trio rakentaa hypnoottisen kudelman jazzista, afrikkalaisista polyrytmeistä ja hengellisestä gnawa-perinteestä 8. marraskuuta kello 19 Logomon Logi-salissa.

Lounatuulet Yhteisötalo järjestää Turun Joulupuu-keräyksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on linjannut, ettei se tänä vuonna osallistu joululahjojen jakamiseen. Varhan Turun sosiaalitoimi on kuitenkin vuodesta 2020 lähtien ollut mukana yhteistyössä jakamassa perheille lahjaseteleitä, joilla sosiaalitoimen asiakasperheet voivat hakea lapsille ja nuorille sopivia lahjoja Turun Joulupuu-keräyksen vapaaehtoisten ylläpitämästä noutopaikasta. Näin toimitaan myös jouluna 2025.

Väitös: Näkökyvyn heikkeneminen maksaa Suomelle jopa kolme miljardia euroa vuodessa

Lääketieteen lisensiaatti Joonas Taipaleen väitöstutkimus osoittaa, että näkökyvyn ylläpitämisellä on merkittävä positiivinen vaikutus kansantalouteen. Näkökyvyn heikkeneminen aiheuttaa vuodessa jopa kolmen miljardin euron kustannukset, mutta niistä vain 1,9 prosenttia johtuu silmälääketieteellisestä hoidosta. Lisäksi näkökyvyn heikkeneminen alentaa huomattavasti elämänlaatua. Kun terveydenhuoltojärjestelmää kehitetään kustannustehokkaammaksi, laskelmissa tulisi ottaa huomioon myös hoitamatta jättämisen ja hoidon lykkääntymisen tuomat kustannukset.

Mainiokodit avaa uuden ikääntyneiden hoivakodin Raisioon

Ikääntyneiden asumispalveluita tarjoava Mainiokodit avaa uuden asumispalveluyksikön Raisioon keväällä. Mainiokoti Myllynhelmen uusi asumispalveluyksikkö rakentuu Raision Nikkarinkadulle, kauppakeskus Myllyn taakse. Yksikössä on 35 asukaspaikkaa, ja se tarjoaa myös yhteisöllistä asumista, jossa asukkailla on omat keittiöt ja yhteiset oleskelutilat.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen

Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.

POOL-hanke tutkii kausikosteikkojen piiloelämää – taide ja tiede kohtaavat hankkeen loppunäyttelyssä

Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle.

Suomen metsien painanteissa piilee elämää kuhiseva maailma. Kausikosteikkojen jatkuvasti muuttuvaa elämää ja niiden merkitystä Suomen luonnolle selvittänyt POOL-hanke järjestää tiedettä ja taidetta yhdistävän loppunäyttelyn ja päätösseminaarin Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa marraskuussa.

Varha kysyy toivetaksipilotin asiakkaiden kokemuksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) käynnisti kesäkuussa toivetaksipilotin, jossa toivetaksin käyttöoikeus laajeni ympärivuorokautiseksi ja palvelun käyttörajoitukset poistuivat. Kyselyllä kartoitetaan muun muassa asiakkaille kertyneitä kokemuksia ja heidän ajatuksiaan palvelun käytöstä tulevaisuudessa. Toivetaksi on osa liikkumisen tuen palvelua eli vammaispalvelulain sekä sosiaalihuoltolain mukaan järjestettäviä asiointi- ja vapaa-ajan matkojen kuljetuspalveluja.

Historiallinen nuottiteline Kuninkaantien muusikoiden esityksessä

Ilpo Laspas.

Ennen nykyisen modernin orkesterin aikaa – ja jo kauan ennen sitä – musiikin, erityisesti kirkkomusiikin, esityskäytännöt olivat täysin toisenlaisia kuin nykyään. Esimerkiksi Vatikaanin Sikstiiniläiskappelissa, sen kuoroparvekkeella eli cantoriassa, kuoron kaikki laulajat lauloivat yhdeltä yhteiseltä nuottitelineeltä. Tämä oli laajasti vallitseva käytäntö Euroopassa renessanssin aikana, ja joissakin paikoissa tätä harvinaista, lähes sukupuuttoon kadonnutta esitystapaa ylläpidetään yhä tänäkin päivänä.

Urheilu

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.