Ukkoskaudella salamoi keskimääräistä enemmän ‒ alkukesä erityisen aktiivinen

Kuva: Veikko Wahlroos

Ukkoskauden salamamäärä nousi neljänneksen yli pitkän ajan keskiarvon. Touko- ja kesäkuussa Suomessa havaittiin kaksinkertainen määrä maasalamoita keskimääräiseen verrattuna.

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan Suomessa havaittiin touko-syyskuussa noin 140 700 maasalamaa. Määrä on noin neljäsosan suurempi kuin ajanjakson 1991–2020 keskimääräinen maasalamamäärä, joka on 113 100. Ukkosia esiintyi koko Suomen alueella, mutta eniten salamoi maan etelä- ja keskiosissa.

Eniten ukkosti alkukesällä. Touko- ja kesäkuun salamamäärä oli yli kaksinkertainen kyseisten kuukausien keskiarvoon nähden: toukokuussa havaittiin 22 400 maasalamaa ja kesäkuussa 56 300 maasalamaa.

– Toukokuussa on havaittu yli 22 000 maasalamaa vain kuusi kertaa aikaisemmin vuodesta 1960 alkavan mittaushistorian aikana, kertoo ukkostutkija Meri Virman Ilmatieteen laitokselta tiedotteessa.

Yli puolet kesäkuun salamamäärästä saatiin kesäkuun kahden ensimmäisen päivän aikana. Eniten koko kesänä salamoi 1. kesäkuuta, jolloin Suomessa havaittiin noin 14 100 maasalamaa, sekä 2. kesäkuuta, jolloin havaittiin noin 21 200 maasalamaa. Yli 20 000 maasalaman päiviä esiintyy Suomessa keskimäärin kerran kahdessa vuodessa. Toukokuun lopussa ja kesäkuun alussa rajuja ukkosia esiintyi laajoilla alueilla ympäri Suomea pohjoisinta Lappia myöten.

Loppukesällä salamoi keskimääräistä vaisummin. Heinä- ja elokuussa havaittiin vain noin 37 900 ja 20 600 maasalamaa, kun kyseisten kuukausien ilmastollisen vertailukauden 1991–2020 keskiarvot ovat 54 300 ja 24 300 maasalamaa.

Syyskuussa ylitettiin 30 vuoden keskiarvo, kun maasalamoita havaittiin 3 600, mutta salamamäärä jäi silti selvästi pienemmäksi kuin muina kuukausina.

– Pitkällä aikavälillä Suomessa salamoi keskimäärin eniten heinäkuussa. On kuitenkin tyypillistä, että maasalamoiden määrässä esiintyy suurta kuukausien ja vuosien välistä vaihtelua, kertoo ukkostutkija Terhi Laurila Ilmatieteen laitokselta.

Ukkoskausi alkaa Suomessa yleensä toukokuussa ja päättyy yleensä syyskuussa. Tänä vuonna ukkosista saatiin esimakua jo huhtikuun alussa, kun aprillipäivänä 1. huhtikuuta maan etelä- ja keskiosissa paikannettiin 260 maasalamaa. Ukkosta voi esiintyä myös talviaikaan, mutta se on melko harvinaista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lyhyt kuumennus säästää kasvisten vitamiineja

Fresh Servant Groupin ja Turun yliopiston tutkimuksessa selvitettiin lämpökäsittelyn vaikutusta tomaatin, porkkanan, paprikan ja lehtikaalin vitamiineihin.

Kasvisten lyhyttä kuumennusta ei tarvitse välttää vitamiinien menettämisen pelossa. Fresh Servant Groupin yhteistyössä Turun yliopiston kanssa tekemässä tutkimuksessa muutaman minuutin käsittelyn jälkeen kasviksissa oli jäljellä yli puolet ja parhaimmillaan kaikki alkuperäisestä C-vitamiinista. Pitkän kuumennuksen jälkeen jäljellä oli enää noin kymmenesosa tai vähemmän. Vitamiinien säilymisessä ratkaisevaksi osoittautui kuumennuksen kesto.

Lokakuussa mitattiin maailmanlaajuisesti ennätyksellisen korkeita lämpötiloja

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan vuodesta tulee todennäköisimmin mittaushistorian toiseksi lämpimin vuosi.

Puiden syttymiseen tulisijassa kiinnitettävä huomioita koko lämmityksen ajan

Huono syttyminen lisää erityisesti orgaanisten kaasumaisten hiiliyhdisteiden pitoisuutta.

Puiden laadukas syttyminen on tärkeää sekä ensimmäisessä panoksessa, että lisäyspanoksissa. Itä-Suomen yliopiston ja Tulikiven yhteistutkimuksessa huonosti syttyneen lisäyspanoksen orgaanisten kaasumaisten hiiliyhdisteiden pitoisuus lähes kuusinkertaistui hyvin syttyneeseen panokseen verrattuna. Tutkimus osoittaa myös, että eri päästökomponentteja on tarkasteltava yhdessä tulisijojen kehittämisessä ja päästörajojen asettamisessa.

Vuonna 1965 syntyneen eläkeikä vahvistettu – elinajanodote vaikuttaa ensimmäistä kertaa eläkeikään

Oletko syntynyt vuonna 1965? Alin vanhuuseläkeikäsi on 65 vuotta ja osittaisen vanhuuseläkkeen alaikärajasi 62 vuotta. Ikäluokkasi on ensimmäinen, jonka eläkeikä määräytyy elinajanodotteen perusteella.

Yleisötilaisuus Kähärin puistotien asemakaavanmuutoksesta – osallistua voi myös etänä

Kähärin puistotien kaava-alue.

Turun kaupunki järjestää yleisötilaisuuden Kähärin ja Pitkämäen kaupunginosia koskevasta Kähärin puistotien asemakaavanmuutoksesta. Kaava-alue ulottuu Satakunnantieltä Pitkämäenkadulle.

Suomeen tullattujen halpatuontilähetysten tavaraerien arvo puolittui heinä–syyskuussa

Suomeen tullattujen EU:n ulkopuolelta tilattujen halpatuontilähetysten tavaraerien yhteismäärä ja kokonaisarvo laskivat selvästi sen jälkeen, kun halpatuontilähetyksille tuli kesällä uusi tullimaksu. Osa suomalaisten tilaamista halpatuontilähetyksistä kuitenkin tullataan muissa EU-maissa tai tuodaan ennen myyntiä isompina määrinä myyntivarastoihin EU:n alueelle. Tämän takia muutoksen vaikutuksia suomalaisten ostokäyttäytymiseen voidaan arvioida luotettavammin vasta, kun koko EU:n tiedot valmistuvat.

Väitös: Lapsen hampaiden harjaustottumukset alkavat kauan ennen hammasharjaa

Hanna Suokko.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että lapsen hampaiden harjaustottumukset vakiintuvat jo varhain, ja niihin vaikuttavat erityisesti vanhempien omat suunhoitotottumukset sekä perheen arjen rutiinit. Tulokset korostavat varhaisen, koko perheeseen kohdistuvan tuen merkitystä lasten suunterveyden edistämisessä ja terveyserojen kaventamisessa.

Kaksi kandidaattia jäljellä Kaarinan kaupunginjohtajakisassa

Kaarinaan valitaan joulukuussa uusi kaupunginjohtaja. Kaupungin asukkaat, työntekijät ja muut kiinnostuneet kutsutaan kaikille avoimeen Kaarina kysyy -paneeliin ja keskustelutilaisuuteen tiistaina 17. marraskuuta kello 17 Kaarina-talon Kaarina-saliin (Lautakunnankatu 1).

Nuoret tekivät Itämeren roskista asuja kahdeksassa maassa

WAM nykytaiteen museon uudessa WAMx-tilassa on esillä kuvataiteilijoiden Kati Rapian ja Ilona Valkosen yhteisötaideprojekti Muistiinpanoja maailman tilasta 31.10.–3.1. Projektista tuotettu kirja Drifting / Drafting – Notes on the State of the World on myynnissä WAMin museokaupassa.

Varha aloittaa yhteisneuvottelut – henkilöstöä ei vähennetä mutta työskentelypaikkoihin voi tulla muutoksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) suunnittelee ensihoitopalveluihin muutoksia, joiden tavoitteena on turvata palvelujen saatavuus koko maakunnassa. Palveluja kehitetään uusilla ensihoidon erityistilanneyksiköllä ja pelastus- ja ensihoitopalvelujen moniosaajayksiköllä, joka parantaa erityisesti saariston palvelujen saatavuutta. Suunnitteilla on uudistaa henkilöstömitoitusta ja -resursointia niin, että ensihoidon työntekijöiden pääasiallisia työskentelypaikkoja kohdennetaan uudelleen. Henkilöstön vähentäminen ei ole suunnitteilla.

Milloin auto on kääntyvä ja väistää risteävää tietä ylittäviä?

Kääntyvän autoilijan on ennen kääntymistä tärkeää tarkistaa myös auton sivu ja kuollut kulma.

Kääntyvän ajoneuvon kuljettaja väistää risteävää tietä ylittävää kävelijää, pyöräilijää ja mopoilijaa. Tuttuun sääntöön liittyy kuitenkin kysymys, joka voi aiheuttaa päänvaivaa: mikä oikeastaan on risteävä tie ja milloin auto on kääntyvä? Liikenneturva muistuttaa, että risteystä kannattaa tarkastella ajolinjojen kautta.

Raisio Oyj varoittaa – liikevaihto ei kasva arvioidusti

Raisio Oyj laskee ohjeistustaan kuluvalle vuodelle. Syynä on myynnin arvioitua heikompi kehitys loppuvuoden aikana. Ohjeistukseen vaikuttavat myös yhtiön käynnissä olevan ERP-projektin arvioitua korkeammat kustannukset.

Hammasimplantti vaatii elinikäistä ylläpitohoitoa – laiminlyönti voi johtaa jopa luukatoon

Implanttihoitoihin liittyvien potilasvahinkojen taustalla on useimmiten puutteita hoidon suunnittelussa.

Implanttihoitoihin liittyvien potilasvahinkojen taustalla on useimmiten puutteita hoidon suunnittelussa. Myös puutteellinen ylläpitohoito voi johtaa implantin ympäristön tulehdukseen ja lopulta luukatoon. Vaiva voi edetä pitkään oireettomana, ja siksi implantti vaatii tiivistä seurantaa koko elinkaarensa ajan.

Bodenin Toto64-kierrokselta yli 75 000 euron voitto Lietoon

Suomeen osui torstai-iltana kaksi yli 75 000 euron voittoa Pohjois-Ruotsin Bodenin Toto64-kierrokselta.

Stockmann-tavaratalojen satuikkunat avautuvat

Stockmannin jouluikkunassa nähtiin vuonna 2014 hiiriä televisioaterialla.

Stockmann-tavaratalojen jouluiset satuikkunat avautuvat lauantaina 7. marraskuuta kello 14 Helsingin keskustassa, Tampereella ja Turussa. Tämän vuoden ikkunat ovat ylistys kaupunkilaisuudelle. Osa satuikkunoissa nähtävistä hahmoista on saanut inspiraationsa Stockmannin asiakkaista.

Mies putosi työtapaturmassa katolta Paraisilla ja kuoli

Lounais-Suomen poliisi sai torstaina aamupäivällä tiedon Paraisilla tapahtuneesta työtapaturmasta. Katolla töitä tehnyt mies putosi alas katolta. Hän menehtyi tapahtumapaikalle.

Myyräkannat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana Lounais-Suomessa

Kainuussa on tänä syksynä myyrähuippu. Lounais- ja Pohjois-Suomessa kannat ovat runsastuneet selvästi, mutta eivät ole vielä huipputiheyksissä. Itäisessä Suomessa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja valtaosassa Etelä-Pohjanmaata myyräkannat ovat romahtaneet kesän aikana.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelunsa huippuvaiheessa Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa. Lounais-Suomessa ja osissa Lappia myyräkannat ovat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana. Muualla maassa myyriä on niukasti.

Poliisiasema suljetaan väliaikaisesti Paraisilla

Poliisipäivystyksen ja lupapalveluiden asiakaspalvelu suljetaan tilapäisesti Paraisilla. Poliisiaseman rakennuksessa tehdään korjaustöitä ja tämän vuoksi poliisiasema joudutaan sulkemaan väliaikaisesti poliisin palveluilta. Aseman kiinniololla ei ole vaikutuksia poliisin hälytystehtäviin tai rikostutkintaan.

Näköislehti

Urheilu

TPK ei hae pikavoittoja ulkomailta

TPK:n Sami Niittysalo tuulettaa osumaa. TPK on aloittanut kauden miesten Futsal-liigassa kaksijakoisesti.

TPK:n alkukausi miesten Futsal-liigassa on ollut ainakin tuloksellisesti kaksijakoinen. Voittojakin on tullut, mutta viime aikoina pisteet ovat olleet tiukassa. Marraskuun alun parin viikon ottelutauolle lähdettäessä TPK oli tukevasti sarjan keskikastissa.

Puukkokatsomo: Interille eettisyydestä keltainen

Turkulaisessa juniorijalkapallossa on kiehunut viime aikoina, kun julkisuuteen levisi tiedot Interin harrastamasta pelaajakalastelusta.

Mici "Roofman" Saaristo täydentää Hamara X:n

Mici Saaristo.

Kupittaan palloiluhallissa lauantaina 7. marraskuuta käytävä Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma on saanut viime hetken lisäyksen ottelukortilleen, kun useampaan kertaan Hamaran illoissa nähty Mici ”Roofman” Saaristo ottelee jälleen kotiyleisön edessä. Näyttävistä ja vauhdikkaista otteluistaan tunnettu Saaristo kohtaa vapaaottelukamppailussaan ranskalaisen Marzi Ammarin .

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.

Ommi Mingsupphakunille thainyrkkeilyn Euroopan mestaruus

Ommi Mingsupphakun voitti thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa teknisellä tyrmäyksellä.

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun voitti viime lauantaina thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa toisen erän teknisellä tyrmäyksellä. Mingsupphakun löi Tanskan Siam Warriors -tapahtumassa Kööpenhaminassa kyynärpäällä haavan vastustajalle silmien väliin. Mingsupphakun on vienyt jo kolmannen mestaruusvyön ulkomailta.