Ruotsin lähiöiden todellisuus ui uudessa Vareksessa itä-Turkuun

 Reijo Mäki hyödyntää Vares-kirjoja luodessaan omaa arkistoaan, johon on koonnut vuosien varrella erilaisia tarinoita, anekdootteja ja sanaleikkejä. Reijo Mäki hyödyntää Vares-kirjoja luodessaan omaa arkistoaan, johon on koonnut vuosien varrella erilaisia tarinoita, anekdootteja ja sanaleikkejä. Kuva: Jane Iltanen

Reijo Mäen luoma yksityisetsivä Jussi Vares on vannoutunut baarien mies, jonka lasi täyttyy oluen lisäksi toisinaan väkevimmilläkin juomilla. Tuoreen Vares-dekkarin nimi on Maitolasimies. Mäen mukaan ei kuitenkaan tarvitse pelätä, että Vares olisi liittynyt Raittiuden Ystävien jäseneksi.

– Maitolasimies merkitsee tarinassa jotain ihan muuta. Kun lukijalla on 400 sivua takanaan, niin kyllä asia sitten kirkastuu, Mäki vakuuttaa.

Tarina ottaa kierroksia, kun Vares saa toimeksiannon Amerikasta saakka. Tehtävänä on selvittää kadonneen turkulaisen monialaliikemiehen kohtalo. Toisena punaisena lankana on Varissuon ja Lausteen välillä riehuvat jengisodat, joihin Mäki on hakenut innoitusta Ruotsin lähiöiden tilanteesta.

– Olen jo pidemmän aikaa tarkkaillut länsinaapurin lähiöiden tilannetta. Suomenkin suhteen vakavia varoitusmerkkejä on ilmassa. Jokunen vuosi sitten vielä vakuutettiin, ettei Suomessa ole oireita jengiytymisestä, mutta nyt todellisuus on iskeytymässä tietoisuuteen, Mäki sanoo.

– Kirjassa otin toki taiteellisia vapauksia, kun rakensin konfliktia Varissuolla ja Lausteella vaikuttavien ryhmittymien välille, hän toteaa.

Maitolasimies on järjestyksessään 35. Vares-dekkari. Tämän päälle Vares on seikkaillut muun muassa novelleissa. Aika monta ideaa moisen kasan synnyttämiseen on tarvittu, eivätkä kaikki ideat kanna romaaneiksi asti.

– Joku keksintö saattaa ensi-istumalta tuntua kovinkin oivaltavalta, mutta sitten sen kiilto katoaa. Minun tekniikkani on sellainen että kirjan synty vaatii useampia risteäviä tarinalinjoja, jotka sitten muodostavat lopullisen kokonaisuuden.

Hehkunsa menettäneitäkin ideoita saattaa tarkka lukija bongata Vares-tarinoista. Ne saattavat päätyä liejuksi esimerkiksi novellikirjailija Luusalmen ajatusten Aurajokeen.

– Luusalmi saattaa kertoa vaikkapa uudesta novelli-ideastaan, jossa palkkatappaja nimeltä Loppu-Liisa murhaa uhrinsa teatterissa näytöksen väliajalla. Ja novellin nimeksi tulee tietysti Lämpiöstä kylmiöön.

Ideoista Mäellä ei toistaiseksi ole ollut pulaa. Myös seuraava Vares on jo kertaalleen kirjoitettu. Se tullee ulos keväällä 2025.

– Synnynnäinen uteliaisuus kai auttaa ideoiden putkahtelussa. Veikko Huovinen kuvaili joskus omaa prosessiaan lauseella ”ajatus on hiirihaukka”. Minulla ajatuksen lentokorkeus vaihtelee. Joskus se on ehkä haukka ja joskus matalalentoisempi talitintti.

– Joskus osuu ja joskus ei. Silloin kun on kyse huumorista, niin luonnon laki on se, että se mikä uppoaa toiselle lukijalle, ei sitten maistu sille toiselle ei ollenkaan.

Ilkka Lappi

Kiroilun lyhyt historia

Katsoimme tänä syksynä perheen kera Nelosen kotimaisen draamasarjan Räjähdyspiste . Sarjan keskiössä on Suomen rikoshistoriaan jäänyt vuoden 1986 Mikkelin panttivankidraama ja sen taustat. Vahvojen roolisuoritusten lisäksi sarjassa ihastutti taitavasti rakennettu aikalaiskuvaus ja aito kasariestetiikka. Tuntui kuin olisi hypännyt aikakoneella takaisin lapsuutensa kahdeksankymmentäluvulle. Puvustus ja lavastus olivat viimeisen päälle rakennettua, aina poliisien sinivalkoisia Saabeja myöden.

Varhan käyttämässä potilastietojärjestelmässä tekninen häiriö, potilastietoja saattoi jäädä kirjautumatta

Varhan käyttämässä potilastietojärjestelmässä oli lyhyt tekninen häiriö iltapäivällä perjantaina 18. syyskuuta.

Silakka ui tähän päivään

Marthojen silakkapuikot.

Perinteikäs suomalainen ruokakala nousee valokeilaan esimerkiksi kekseliäinä silakkavohveleina, herkullisina ravintola-annoksina ja moderneina kotiruokina.

Oikeuspalveluviraston verkosto supistuu 158:sta 38:aan toimipaikkaan

Oikeusavun, edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan palveluja antavan Oikeuspalveluviraston toimipaikkaverkostoon tulee muutoksia ensi vuoden alussa. Jatkossa palveluita on saatavilla 38 toimipaikassa ympäri Suomen. Oikeusministeriö antoi asetuksen asiasta perjantaina.

SisuSemi lähtee Turusta San Franciscoon kisaamaan miljoonasta dollarista

Kansainvälistä kasvua hakevien ja pidemmälle edenneiden yritysten sarjan voitti SisuSemi. Lavalla teknologiajohtaja Zahra Jahanshah Rad ja toimitusjohtaja Erkki Seppäläinen.

Turussa 16.–17. syyskuuta järjestetyn historian ensimmäisen Turku Startup Prize -kilpailun voittajiksi nousivat SisuSemi ja Sealevä. Kilpailuun haki yhteensä 148 yritystä 21 maasta. Pääsarjan voittanut SisuSemi etenee marraskuussa San Franciscoon Startup World Cupin finaaliin kilpailemaan miljoonan dollarin pääpalkinnosta.

Kysely: Pitkät käsittelyajat heikensivät vastaajien kokonaisarviota tuomioistuimen toiminnasta

Tuomioistuimissa toteutettiin keväällä asiakaskysely, jonka tulosten perusteella asiakkaiden kokemukset tuomioistuinten toiminnasta ovat pääosin myönteisiä. Asiakkaiden luottamus tuomioistuinten toimintaan sekä kokemukset oikeudenmukaisesta kohtelusta ovat vahvalla tasolla.

Suomalaistutkimus voi parantaa miljoonien koe-eläinjyrsijöiden anestesiaturvallisuutta

Vatinoksaani estää rottien silmien ulospullistumisen. Tällä rotalla silmät ovat kunnossa.

Helsingin yliopiston eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa on osoitettu, että vatinoksaani-lääkeaine parantaa merkittävästi rottien anestesiaturvallisuutta. Löydös voi vaikuttaa miljooniin koe-eläimiin maailmanlaajuisesti: pelkästään länsimaissa jyrsijöitä käytetään vuosittain arviolta toistasataa miljoonaa biolääketieteellisessä tutkimuksessa.

Puhelu, johon ei tarvitse vastata

Yhä harvempi suomalainen vastaa tuntemattomasta numerosta tulevaan puheluun. Elisa, Nokia ja Scailarc kehittävät uudenlaista ratkaisua, joka kertoo vastaajalle kuka soittaa ja millä asialla jo ennen kuin puheluun on vastattu.

Nälkäpäivänä kerätään varoja nopeaan apuun Suomessa ja maailmalla

Nälkäpäivän valtakunnallinen lipaskeräys järjestetään torstaista lauantaihin 24.–26. syyskuuta.

Suomen Punaisen Ristin Nälkäpäivänä kerätään varoja järjestön katastrofirahastoon. Suomessa Nälkäpäivä-varoilla autetaan äkillisissä onnettomuustilanteissa, kuten tulipalossa kotinsa menettäneitä. Ulkomailla varoilla autetaan luonnonkatastrofien ja konfliktien uhreja. Nälkäpäivän valtakunnallinen lipaskeräys järjestetään torstaista lauantaihin 24.–26. syyskuuta.

Paluuasetus tehostamaan laittomasti EU:ssa oleskelevien palautuksia

Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle esitysluonnoksen ulkomaalaislain muuttamiseksi. Muutoksia ehdotetaan muun muassa säilöönoton perusteisiin ja pääsyn epäämistä koskevaan muutoksenhakuun. Esityksen taustalla ovat EU:n paluuasetus, vastaanottodirektiivi ja Schengenin rajasäännöstö. Lausuntokierros päättyy 16. lokakuuta.

Kuljetuskustannukset ja taloudellinen eriarvoisuus vaikuttavat ruoan globaaliin saavutettavuuteen

Kuljetusverkostoilla ja taloudellisella eriarvoisuudella on keskeinen merkitys ruoan saavutettavuudelle eri puolilla maailmaa.

Maailmanlaajuinen ruokaturva ei riipu pelkästään siitä, kuinka paljon ruokaa tuotetaan, vaan myös siitä, kuinka hyvin liikenneverkosto mahdollistaa ruoan kuljettamisen kysynnän ja tarjonnan välillä. Tuore tutkimus osoittaa, että kuljetusverkostoilla ja taloudellisella eriarvoisuudella on keskeinen merkitys ruoan saavutettavuudelle eri puolilla maailmaa.

Vain yksi viidestä ei jännitä pysäköintiä koskaan

Pysäköinti aiheuttaa stressiä tai jännitystä joskus tai usein jopa 42 prosentille suomalaiskuskeista. Pysäköintitilanteista hankalimmaksi koetaan taskuparkki, ja yleisesti eniten stressiä aiheuttavat muun muassa ahtaat pysäköintiruudut ja pelko joko oman tai toisen auton kolhimisesta.

Korkea painoindeksi nuoruudessa voi kiihdyttää biologista vanhenemista

Biologinen vanheneminen voi edetä kalenteri-ikää nopeammin, mikä on yhdistetty korkeampaan riskiin sairastua useisiin kansansairauksiin ja kuolla ennenaikaisesti.

Jyväskylän yliopiston tutkimus osoitti, että korkea painoindeksi nuoruudessa voi olla yhteydessä kiihtyneeseen biologiseen vanhenemiseen aikuisuudessa. Tulokset viittaavat siihen, että erityisesti nuoret, joilla on korkea painoindeksi vanhenevat biologisesti muita nopeammin.

Tutkijat löysivät masennukselle viisi erilaista aivoprofiilia

Kaksi ihmistä voi saada saman masennusdiagnoosin, vaikka heidän oireensa poikkeavat toisistaan huomattavasti. Tutkijat halusivat selvittää, näkyykö tämä yksilöllisyys myös aivojen toiminnassa.

Ruissalojuoksut jälleen lauantaina Ruissalon syksyisissä maisemissa

Ruissalossa on kisattu vuodesta 1973 alkaen.

125-vuotias Turun Urheiluliitto järjestää jälleen yhden Suomen pitkäikäisimmistä vuosittain järjestettävistä juoksutapahtumista, kun Ruissalojuoksut juostaan lauantaina 19. syyskuuta jo 54. kerran.

Johtajan nimissä tuleva kiireellinen maksupyyntö voi olla huijaus

Traficomin Kyberturvallisuuskeskukselle ilmoitetaan säännöllisesti huijauksista, joissa rikollinen esiintyy organisaation johtajana ja yrittää saada työntekijän siirtämään rahaa.

Hirvikolarien riski kasvaa syksyllä

Hirvet liikkuvat paljon kiima-aikana syys- ja lokakuussa. Myös syksyn hirvenmetsästyskausi sekä muutto talvilaitumille saa hirvet liikkeelle.

Hirvikolareiden määrä vaihtelee vuosittain hirvikannan koon mukaan. Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna hirvikolareita tapahtui yhteensä 1 814. Syksyn tullen hirvet liikkuvat aktiivisesti, ja hirvikolarien määrä kasvaa. Vakuutusyhtiö Pohjantähti koosti ohjeet hirvikolarien ehkäisyyn.

Talous kasvaa, mutta kotitaloudet yhä varovaisia

Kotitalouksien säästäminen pysyi tavanomaista korkeammalla tasolla ja velkaantumisaste laski edelleen vuoden toisella neljänneksellä. Velkaantumisaste on laskenut jo vuodesta 2022 lähtien.

Näköislehti

Urheilu

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.

Åboraakkeli: Interillä maalikuninkuus otettavissa

Alie Conteh.

Inter tavoittelee tänä syksynä kahden Cup-mestaruuden lisäksi Suomen mestaruutta tosissaan. Kotimainen tripla olisi joukkue- ja organisaatiotasolla huikea juttu, mutta panosta riittää myös yksilötasolla.

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Otteluanalyysi: Sjögrellin vaparimaali vapautti Interin piinasta

Interin uudet miehet Muhammed Suso (vas.), Herman Sjögrell ja Robert Ivanov nöhtiin kentällä VPS.ottelussa.

Yksi laukaus kaiken muuttaa voi. VPS:n Razak Simpson veti Jussi Niskalta jalat alta juuri ennen rangaistusalueen rajaa. Jarosta hankittu Herman Sjögrell pääsi vasurillaan kokeilemaan suoraan vapaapotkusta ja yläkierteinen pomppukuti upposi takakulmaan, josta VPS-vahti Mamadou Jalloh oli ottanut askeleen keskelle. Sillä maalilla Inter löi VPS:n 1–0.

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.