Piispainkokous jatkaa avioliittokysymyksen käsittelyä
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon huhtikuun piispainkokous järjestetään Helsingissä keskiviikkona 10. huhtikuuta. Piispainkokouksessa käsitellään maaliskuun ylimääräisessä piispainkokouksessa valmisteltu esitysluonnos kirkkojärjestyksen muuttamisesta.
Esitysluonnoksessa esitetään kirkkojärjestyksen muutosta, joka mahdollistaisi samaa sukupuolta olevien parien vihkimisen niin, että kirkossa olisi kaksi rinnakkaista avioliittokäsitystä. Luonnoksesta on saatu laintarkastustoimikunnan lausunto. Päätösehdotus on, että käsittelyn jälkeen piispainkokous tekee kirkolliskokoukselle esityksen kirkkojärjestyksen muuttamisesta siten, että se mahdollistaisi myös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisen tai avioliiton siunaamisen.
Piispainkokouksen käsittelyyn tuodaan esitys Kirkollisten toimitusten kirjan uudistamisesta sekä suunnitelma kirkollisten kirjojen uudistamisesta vaiheittain. Kokouksessa käsitellään lisäksi rukouselämän vahvistamista kirkossa. Piispainkokoukselta pyydetään myös palautetta Rippisalaisuus ja vaitiolovelvollisuus kirkossa -asiakirjaluonnoksesta.
Piispainkokouksessa käydään lähetekeskustelu toisen evankelis-luterilaisen kirkon tai muun kristillisen uskontokunnan tai yhteisön papin edellytyksistä suorittaa jumalanpalveluksia ja muita kirkollisia toimituksia.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)












