Kolme puhuttelevaa kivitaloa keskustasta

Askalan talo sai nykyisen muotonsa talvisodan jälkeen. Jugendista kielii muun muassa tyylille ominainen kulmaovi. Askalan talo sai nykyisen muotonsa talvisodan jälkeen. Jugendista kielii muun muassa tyylille ominainen kulmaovi. Kuva: Ilkka Lappi

Arkkitehtuurin asiantuntija Mikko Laaksonen valitsi Turun keskustasta kolme itselleen tärkeää rakennusta, joiden kivijalkaliikkeisiin hänellä on vahva henkilökohtainen side.

Askalan talo

Humalistonkatu 4:ssä sijaitseva talo on sillä tavalla mielenkiintoinen, että talon suunnittelija Karl Johan Sahlberg ei ollut arkkitehti eikä rakennusmestari, vaan alkuperäiseltä koulutukseltaan agronomi. Sahlberg oli 1800-luvun lopulla 11 vuotta töissä arkkitehtitoimistossa Chicagossa, joka oli tuohon aikaan yksi arkkitehtuurin johtavia kaupunkeja. Siten hän sai käytännön rutiinin suunnitteluun.

Talon rakennutti paimiolainen maanviljelijä Juho Askala vuosina 1910–11. Rakennus ei kuitenkaan ole alkuperäisessä asussaan. Humalistonkadun ja Yliopistonkadun kulmauksessa oli torni, joka tuhoutui talvisodan aikaan pommituksissa, eikä tornia koskaan rakennettu ennalleen.

Tämä on sekä suunnittelijansa että luonteensa puolesta erikoinen jugendrakennus. Talo rakennettiin jugendkauden lopussa, mikä näkyy siinä, että kansallisromanttisen jugendin sijaan rakennukseen on haettu wieniläisjugendista piirteitä.

Tämä on siinä mielessä tyypillinen keskustarakennus, että rakennuksen kivijalassa on aina ollut liiketiloja. Askalan talossa näkee myös Turun keskustan rakentamisolosuhteet, koska rakennuksen Yliopistonkadun puoleinen sivu on selvästi notkahtanut ennen kuin rakennus on paalutettu uudelleen.

Casagranden leluliike on toiminut Reginan talon kivijalassa vuodesta 1930. Casagranden leluliike on toiminut Reginan talon kivijalassa vuodesta 1930. Kuva: Ilkka Lappi

Reginan talo

Linnankadulla oleva Reginan talo tunnetaan ennen kaikkea varmaan Casagranden leluliikkeestä. Vuonna 1927 valmistunut talo on Valter ja Bertel Jungin suunnittelema ja se edustaa pohjoismaista klassismia. Jungin veljekset tekivät Turkuun paljon varakkaampien ihmisten suuria rakennuksia. Heitä voi hyvällä syyllä luonnehtia suurpääoman arkkitehdeiksi.

Reginan talo on kooltaan valtavan suuri rakennus. Se ulottuu aika pitkälle korttelin sisään. Talon kivijalassa on myös varsin suuret liiketilat. Talossa on tehty ratkaisuja, joilla liiketilaa on saatu syvemmälle asuinrakennuksen rungon alle. Talossa on myös aika paljon isoja ja edustavia asuntoja.

Talossa näkyy selvästi 1920-lukulainen ajattelu, jossa Turusta tulee suurkaupunki ja rakentaminen on sen mukaista. Se ajattelu on aiheuttanut myös edelleen Turussa näkyviä ristiriitoja, kun viereen on sitten rakennettu vaatimattomammin.

Läntisen Rantakadun parvekejulkisivun jokaiselta parvekkeelta on näkymä Aurajoelle. Läntisen Rantakadun parvekejulkisivun jokaiselta parvekkeelta on näkymä Aurajoelle. Kuva: Ilkka Lappi

Läntinen Rantakatu 21

Erik Bryggmanin suunnittelema talo on yksi ensimmäisistä arava-rahoituksella tehdyistä taloista. Kun rakennus 1951 valmistui, arava-taloissa ei vielä ollut pinta-alarajoituksia. Niinpä jokirannan puoleisessa päädyssä on isoja asuntoja, joista näkyy sekä Turun linnalle, jokirantaan että tuomiokirkolle. Bryggman itsekin asui sellaisessa elämänsä viimeisinä vuosina.

Läntinen Rantakatu 21 oli osa Bryggmanin laajempaa korttelisuunnitelmaa, jossa ajatuksena oli, että alueelle olisi tullut neljä viistoon sijoitettua rakennusta. Pekka Pitkäsen mukaan rakennuksen porrastetun muodon esikuva oli Arne Jacobsenin Tanskaan 1930-luvulla suunnittelema Bellavista-rakennuskompleksi.

Pidän rakennusta yhtenä Bryggmanin viimeisten vuosien päätöistään. Se myös esittää mielestäni sen, että Bryggmanilla oli koulukunta, jotka vaikuttuivat hänen töistään. Muun muassa Martissa on, esimerkiksi Aarne Ervin taloja, joissa näkee selvästi Bryggmanin vaikutuksen.

Ilkka Lappi

Mikko Laaksonen tuntee turun kivitalot. Mikko Laaksonen tuntee turun kivitalot. Kuva: Jori Liimatainen

Osa töihin haluavista ei hae niitä – sopivien töiden puuttuminen yleistynyt hieman

Työttömien määrä on kahden viime vuoden aikana kasvanut. Sen sijaan pitkälti ennallaan on pysynyt sellaisten 15–74-vuotiaiden joukko, jotka haluaisivat työtä mutta eivät etsi sitä. Yleisimmät syyt olla etsimättä ovat opiskelu, sairaus tai vamma sekä se, ettei sopivia töitä ole saatavilla.

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

HKFoods liikevaihto supistui mutta liiketulos kasvoi

HKFoodsin kannattavuus kasvoi vuoden kolmannella neljänneksellä. Vertailukelpoisen liiketuloksen kasvu jatkui, ja se oli vertailukautta parempi. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos kasvoi.

Kliininen silmä Leena Viikarille työstä geriatristen potilaiden parhaaksi

Kliinisellä silmällä palkittu Laura Viikari.

Turun yliopiston lääketieteellinen tiedekunta jakoi vuoden tunnustuspalkinnot Turun Lääketiedepäivien avajaisissa tiistaina 4. marraskuuta. Dosentti, geriatrian erikoislääkäri Laura Viikari sai vuoden 2025 Kliinisen silmän, ja Vuoden opetusteko 2025 -palkinto myönnettiin korva-, nenä- ja kurkkutautien oppiaineen työryhmälle, johon kuuluu LT, EL Jaakko Piitulainen , LT, EL Lotta Ivaska , EL Satu Rantanen , EL Sampo Mäkinen , fysioterapeutti Vilma Lehtinen , audionomi Sanna Karhu ja audionomi Heli Lehtinen .

Raision Kuloistenniityn rivitalotonttien tontinluovutuskilpailun voittajat valittu

Raision Kuloistenniityn rivitalotonttien tontinluovutuskilpailun voittajat on valittu. Kilpailussa oli jaossa neljä rivitalokorttelia, joista arviointiryhmä päätti valita voittajaehdotukset kahdelle kohteelle. Kaksi muuta korttelia ehdotetaan otettavaksi uudelleentarkasteluun niissä havaittujen suunnitteluhaasteiden vuoksi esimerkiksi kaavamuutoksen yhteydessä toteutettavan suunnittelukilpailun kautta.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Juhana Herttuan puistokadulla

Juhana Herttuan puistokadulla tehdään kaukolämpötyötä 5.–7. marraskuuta Satamakadun ja Kuljetuskadun välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä Pansiontien suuntaan ajettaessa.

Eurojackpotissa perjantaina jaossa 53 miljoonaa, Jokerista 40 000 euron voitto Paimioon

Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten perjantaina on jaossa noin 53 miljoonan päävoitto.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Ratapihankadulla

Ratapihankatu 20:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 5.–7. marraskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä sataman suuntaan ajettaessa.

Teollisuus kasvun veturina

Teollisuuden tilaukset ovat olleet kasvussa. Kuva on Telesten tehtaalta vuodelta 2022.

Talous takkuaa mutta Elinkeinoelämän Keskusliiton (EK) tuorein suhdannebarometri lupailee jo hieman parempaa. Barometrin tuloksia Turussa esitellyt johtaja Sami Pakarinen EK:sta arvioi, että kyse ei ole enää siitä, lähteekö kasvu liikkeelle, vaan siitä kuinka vauhdikkaasti mennään eteenpäin.

Etäpäivätoimintaa kolmen hyvinvointialueen yhteistyöllä

Länsi-Uudenmaan, Pohjois-Karjalan, ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue tuottavat vammaispalvelujen etäpäivätoimintaa hyvinvointialuerajat ylittävällä yhteistyöllä. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (LUVN), Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) ja Pohjois-Karjalan hyvinvointialue – Siun sote ovat jatkaneet keväällä aloittamaansa onnistunutta yhteistyökokeilua, jossa vammaispalvelujen avoimeen etäpäivätoimintaan voi osallistua yli hyvinvointialuerajojen.

Petri Rainio Bravidan Turun yksikönjohtajaksi

Petri Rainio.

Bravidan Etelä- ja Varsinais-Suomen alueen Turun yksiköt saivat vahvistuksen, kun Petri Rainio aloitti Turun yksikönjohtajana syyskuussa. Rainiolla on pitkä työhistoria talotekniikan, rakentamisen ja konsultoinnin parissa. Hän on työskennellyt koko uransa erilaisissa urakoinnin, servicen ja suunnittelun tehtävissä, muun muassa asentajana, työnjohtajana, projektipäällikkönä ja yksikönjohtajana.

Nojatikkailla työskenneltiin yli kymmenen vuotta, kunnes työntekijä putosi ja loukkaantui vakavasti – työnantajalle sakot työturvallisuusrikoksesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 4. marraskuuta antamallaan tuomiolla katsonut työnantajana toimineen elinkeinoharjoittajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, kun huoltohenkilönä työskennellyt työntekijä kaatui lipunnoston yhteydessä nojatikkailta maahan.

Hyvää Suomesta -merkittyjen elintarvikkeiden kotimaisuus pysynyt korkeana

Hyvää Suomesta -merkityt tuotteet täyttävät tiukat raaka-aineiden kotimaisuuskriteerit, joiden perusteella kotimaisuusaste lasketaan. Lisäksi tuotteet on valmistettu ja pakattu Suomessa.

Hyvää Suomesta -merkittyyn ruokaan käytetään suuri osa suomalaisten ruoantuottajien tuottamista raaka-aineista ja vuosittaiset muutokset tuotteiden raaka-aineiden kotimaisuusasteissa ovat pysyneet vähäisinä. Reilulla kolmasosalla Hyvää Suomesta -merkityistä tuotteista raaka-aineiden kotimaisuusaste on sata prosenttia. Lisäksi kolmannes tuotteista on sellaisia, joiden kotimaisuusaste on lähellä sataa. Merkin käyttöön sallitun matalimman kotimaisuusasteen elintarvikkeita on vain muutama prosentti.

Taideakatemian yö esittelee Turun AMK:n opiskelijoiden taidetta ja esityksiä

Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemian opiskelijat avaavat jälleen ovensa ja sydämensä taiteelle, kun Taideakatemian yö valtaa Linnankadun kampuksen torstaina 6. marraskuuta kello 17–21.

Mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan

Mielenilmaus järjestetään Tapaaminen Turussa 1812 -teoksen luona.

Turussa järjestetään mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan lauantaina 8. marraskuuta kello 13–14 Tapaaminen Turussa 1812 -veistoksen luona (Läntinen rantakatu 1).

Furuholm: Potkulaki ei lisää työllisyyttä vaan ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas,) on huolissaan siitä, että hallitus tuo eduskuntaan jälleen kerran esityksen, joka ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa. Tällä kertaa kyse on henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta – toisin sanoen työsuhdeturvan purkamisesta. Eduskunta alkaa käsitellä Orpon hallituksen esitystä, jonka myötä irtisanomiselle ei tarvittaisi enää painavaa syytä.

Naantalin kaupunginhallitus esittää valtuustolle verojen säilyttämistä ennallaan

Naantalin kaupunginhallituksen puheenjohtajisto Reetta Tanila-Järvinen (vas.), Toni Forsblom (pj.) ja Kimmo Aho.

Naantalin kaupunginhallitus käsitteli maanantaina talousarvion vuodelle 2026. Hallitus esittää 10. marraskuuta kokoontuvalle valtuustolle, että kunnallisveroprosentti ja kiinteistövero pysyvät ennallaan. Kaupunki varautuu lainataakan kasvuun ja sopeuttamisohjelman tekemiseen.

Bergqvist: Kuntien pitkäaikaistyöttömistä maksamia sakkomaksuja tulisi vähentää

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist katsoo, että niin sanottuja pitkäaikaistyöttömistä kunnille määrättyjä sakkomaksuja tulisi väliaikaisesti alentaa, jotta rahat voitaisiin sen sijaan käyttää työllisyyspalvelujen kehittämiseen.

Urheilu

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.