Parvekkeella saa grillata taloyhtiön kiellosta huolimatta

Kiinteistöliitto neuvoo pitämään sammutusvälineistöä, kuten sammutuspeitettä, käden ulottuvilla grillatessa parvekkeella. Kiinteistöliitto neuvoo pitämään sammutusvälineistöä, kuten sammutuspeitettä, käden ulottuvilla grillatessa parvekkeella. Kuva: Saana Sjöblom-Hasselblatt

Kesän alku tarkoittaa monille grillikauden käynnistymistä, vaikka grillaaminen vuoden ympäri ei ole tavatonta. Kun kaunis kesäpäivä hellii, kenellepä ei nousisi vesi kielelle ajatuksesta laittaa herkkuja tirisemään grilliin.

Kerrostaloissa grillaaminen jää monille vain haaveiluksi, koska parvekkeella grillaamisen voidaan ajatella olevan laitonta, jos taloyhtiössä puututaan siihen. Taloyhtiö ei kuitenkaan voi lain mukaan kieltää grillaamista parvekkeella. Kiinteistöliiton mukaan taloyhtiön järjestysmääräysten tarkoituksena on turvata taloyhtiön järjestystä, mutta ne eivät saa rajoittaa normaalia elämää, johon grillaaminen lukeutuu.

Kerrostalossa grillatessa on toimittava kuitenkin paloturvallisesti.

– Parvekkeellahan lupa on sähkö- tai kaasugrillille. Hiiligrilli on tulen käyttöä ja se on kielletty. Nämä kaksi asiaa tulee erottaa, isännöitsijä Ari Vuorela Nättinummen Isännöinnistä huomauttaa.

Vuorelan mukaan Nättinummessa, kuten monissa turkulaisissa taloyhtiöissä, on ohjeita grillaamiseen järjestyssäännöissä. Hän kertoo joissakin olevan myös ”suosituksen omainen kehotus grillaamisesta pidättäytymiseksi”. Valituksia tulee ajoittain.

– Valituksen aiheena on yleensä tuoksut, liekö kateus? Ja tietenkin juhlinta, jos grillaamiseen liittyy äänekästä ajanviettoa tai muuta vastaavaa, Vuorela kertoo.

IsännöitsijäKatrin de Wit Jäkärlän Huollosta kertoo, ettei heillä ole yleistä kieltoa parvekkeella grillaamisesta. Hänen mukaansa grillaamisen sallivissa kohteissa on ohjeena tehdä se naapurit huomioiden ja paloturvallisesti, eli avotulta ei saa olla.

Kiinteistöliitto neuvoo paloturvalliseksi grillaamiseksi parvekkeella vain sähkö- tai kaasugrillin käyttämistä, turvallisuusetäisyyksien noudattamista ja sammutusvälineistön pitämistä lähellä.

– Alueella on myös paljon kaupungin vuokra-asuntoja, joissa ruuan laittaminen parvekkeella on kielletty sopimuksen mukaan, de Wit lisää.

Mikko Vuorella Turun Isännöintikeskuksesta on isännöinnissä taloyhtiöitä, joissa grillaaminen on kielletty järjestyssäännöissä.

– Vaikka grillaamista ei voi kieltää lailla, niin taloyhtiö voi sen kieltää, jos saa jokaisen osakkaan suostumuksen. Eli käytännössä kun se on laitettu järjestyssääntöihin, niin suostumus on saatu. Tähän on suhtauduttu pääsääntöisesti ymmärtäväisesti, Vuori sanoo.

Vuoren mukaan parvekkeella grillaamisesta ei ole syntynyt vaaratilanteita, vaikka ilmoituksia tulee toisinaan.

– Parvekkeilla olevista jääkaapeista on kylläkin syttynyt tulipalo. Jääkaappien käyttöohjeissa on kielletty ulkokäyttö, koska ne eivät sovellu ulkotilaan. Vaikka järjestyssäännöt hyväksyvät grillaamisen, niin tulee pitää huolta, ettei riko yhtiön muita sääntöjä eikä naapureille synny haittaa, Vuori korostaa.

Kiinteistöliitto ei suosittele taloyhtiöihin grillauskieltoa, koska ongelmallista on sekä säännön valvominen että seuraukset. Huoneisto voidaan ottaa järjestysmääräysten rikkomisen perusteella taloyhtiön hallintaan enintään kolmeksi vuodeksi. Hallintaanottoa ei kuitenkaan tehdä, jos rikkomuksella on vähäinen merkitys, kuten paloturvallisella grillaamisella.

Saana Sjöblom-Hasselblatt

Naantalissa Saaristomeri-aiheisia tapahtumia syyskuussa

Saaristomeri-aiheisten iltojen tarkoitus on tarjota kuntalaisille tietoa ajankohtaisista Saaristomeren suojelutoimenpiteistä ja osallistaa ihmisiä Saaristomeri-toimiin.

Syyskuussa järjestetään Naantalin Saaristomeri-tapahtuma Livonsaaressa sekä Ihmistä laajempi Saaristomeri -paneelikeskustelu pääkirjastossa. Molempiin tapahtumiin on vapaa pääsy.

Turun kasvu näkyy investointeina ja uutena kaupunkiympäristönä

Turku on Suomen nopeimmin kasvava suuri kaupunki. Strategisella suunnittelulla ja sen mukaisilla toimenpiteillä Turun kaupunki vaikuttaa kehityksen suuntaan ja varmistaa, että kasvu on kaupungille, sen asukkaille ja yrityksille voimavara.

Etätyö lisää unta sekä vähentää liikettä – istumista kertyy jopa 45 minuuttia enemmän

Etätyössä seisominen, kevyt liikkuminen ja reippaampi liikunta vähenivät.

Turun yliopiston tutkimuksen mukaan etätyöpäivinä nukutaan hieman enemmän, mutta samalla istutaan enemmän ja liikutaan vähemmän kuin toimistotyöpäivinä.

Kansainvälisten opiskelijoiden perheenyhdistämiseen esitetään vuoden odotusaika

Pääministeri Petteri Orpon hallitus aikoo puuttua kansainvälisten opiskelijoiden toimeentulovaikeuksiin. Hallitus esittää opiskelijan perheenyhdistämiseen vuoden odotusaikaa, selkeytyksiä toimeentuloedellytykseen sekä kielitaitoedellytyksen lisäämistä opiskelijan oleskelulupaan.

Kitaristi Kari Antilan 60-vuotisjuhlakonsertissa vieraana Eero Koivistoinen

Kari Antila esiintyy Logomossa lauantaina.

Kitaristi Kari Antila juhlistaa 60-vuotissyntymäpäiviään juhlakiertueella, joka kokoaa yhteen suomalaisen jazzkentän huippumuusikoita. Logomossa 12. syyskuuta kello 19 kuultava konsertti tuo lavalle Kari Antila Quartetin sekä suomalaisen jazzin legendan Eero Koivistoisen .

Valtioneuvosto määritti viisi saaristoista hyvinvointialuetta

Valtioneuvosto on antanut asetuksen saaristoisista hyvinvointialueista. Saaristoisia hyvinvointialueita ovat jatkossa Varsinais-Suomi, Itä-Uusimaa, Pohjanmaa, Länsi-Uusimaa ja Etelä-Savo. Asetus tulee voimaan 1.1.2027.

Rytkölän sillan korjaustyöt alkavat Liedossa

Rytkölän silta.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa Liedossa maantiellä 2250 sijaitsevan Rytkölän sillan korjaustyöt 14. syyskuuta. Työt kestävät 9. lokakuuta saakka. Korjaustöiden aikana toinen ajokaista on poissa käytöstä. Töistä aiheutuu haittaa liikenteelle.

Kotitalouksien ja yritysten luotonkysyntä piristyi kesällä selvästi

Kotitalouksien luotonkysyntä piristyi kesän aikana selvästi, ilmenee Finanssiala ry:n tuoreesta Pankkibarometrista. Kotitalouksien kysyntä ylitti pankinjohtajien odotukset ja sen odotetaan kasvavan edelleen.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.

Korjausrakentaminen vahvimmassa kasvussa vuosiin

Talonrakennusyritysten tekemän korjausrakentamisen arvo nousi kuluvan vuoden toisella neljänneksellä 10,6 prosenttia verrattuna vuotta aiempaan. Kasvuvauhti kiihtyi suurimmaksi sitten vuoden 2021 alun.

Dinot rymistelevät kirjaston hyllyjen välissä

Raision kaupunginkirjaston syksyn ensimmäisen lastenlauantain teemana on dinosaurukset 12. syyskuuta kello 10–13.

Uusi passisi tai henkilökorttisi ennen syyslomaa

Jos suunnittelet ulkomaanmatkaa syyslomalle, kannattaa matkustusasiakirjan voimassaoloaika tarkistaa heti. Varmistathan myös hyvissä ajoin ennen matkaa, että käyttämäsi matkustusasiakirja kelpaa kohdemaassasi. Henkilökortilla voi matkustaa vain EU- ja ETA-maihin sekä Sveitsiin, kun taas muihin maihin tarvitaan passi.

Täyttä asiaa: Mikä on Turun paras ravintola-annos?

Ravintoloitsija Viljo Ravantti pitelee kullattua pippurimyllyä ravintola Pippurimyllyssä.

Mielestämme Ravintola Estelle. Lounas on paras, hyvä palvelu yms.

Kokoomuksen valtuustoryhmä: Yritykset ja autoilijat huomioitava siltaremontin aikana

Kokoomuksen valtuustoryhmä katsoo, että Tuomiokirkkosillan korjauksen aikaisia liikennejärjestelyjä on valmisteltu puutteellisesti ja liian kapeasta näkökulmasta. Kaupunginvaltuusto hyväksyi kesäkuussa sillan korjaukseen tarvittavan rahoituksen, mutta liikennejärjestelyistä ilmoitettiin päätettävän myöhemmin. Tästä huolimatta valmistelua on edistetty tavalla, jossa vaihtoehtoisia ratkaisuja henkilöautoilla kulkemisen sujuvuuden varmistamiseksi ei ole riittävästi selvitetty.

TVT kannustaa asukkaitaan arjen säästötekoihin

Arjen ilmastoteot -lyhytvideoiden kansikuvia.

TVT Asunnot haastaa asukkaansa säästämään vettä ja energiaa sekä kierrättämään nykyistä tehokkaammin. Arjen ilmastoteot -kampanja toteutetaan viidettä kertaa.

Uusi toimintamalli tuo luonnon osaksi arjen käytäntöjä

Luonnon terveyshyödyt ovat kiistattomia. Varsinais-Suomessa on kehitetty toimintamalli, jossa luonnon terveysvaikutukset huomioidaan osana elintapaneuvontaa. Luonnon potentiaalin hyödyntäminen tarjoaa uuden näkökulman varsinaissuomalaisten kipeästi tarvitsemiin elintapamuutoksiin.

Röölässä vietetään sadonkorjuujuhlaa lauantaina

Röölän Sillisatamassa vietetään lauantaina 12. syyskuuta kello 10–15 kahdeksannen kerran sadonkorjuumarkkinoita, juhlitaan saariston ahertajia, maanantimia ja kädentaitotuotteita, kotituvassa tehtyjä.

Tuomiokirkkosilta suljetaan liikenteeltä lähes kahdeksi vuodeksi

Tuomiokirkkosillan peruskorjaus sulkee sillan kaikelta liikenteeltä vuosina 2027–28. Sillan korjaamisesta tehtiin päätös Turun raitiotiepäätöksen yhteydessä toukokuussa. Korvaavaksi reitiksi esitetään Auransillan varaamista joukkoliikenteen, pyöräilyn ja jalankulkijoiden käyttöön. Muulla moottoriajoneuvoliikenteellä ei olisi pääsyä Auransillalle. Järjestelyllä halutaan turvata keskustan saavutettavuus ja joukkoliikenteen sujuminen poikkeustilanteessa. Esitys tuodaan Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn maanantaina 14. syyskuuta.

Näköislehti

Urheilu

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.

TPS:n naiset selvänä ennakkosuosikkina F-liigaan

Meri-Helmi Höynälä on tottunut onnistumaan TPS-paidassa. Hän on yksi TPS:n vahvistuksista alkavalle kaudelle.

Salibandyn naisten F-liiga käynnistyy 10. syyskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun viime kevään finaaliuusinnassa hallitseva mestari TPS saa vastaansa Tampereen Classicin.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.