Fuuga sai avajaisfanfaarinsa

Musiikkitalo Fuuga avasi ovensa yleisölle maanantaina.
Musiikkitalo Fuuga avasi ovensa yleisölle maanantaina. Kuva: Turun kaupunki

Turun musiikkitalo Fuuga avasi ovensa 26. lokakuuta kello 10. Turun uuden maamerkin ja vetonaulan valmistumista juhlistetaan avajaisfestivaalilla 26.10.–22.11. Tarjolla on sekä maksullisia konsertteja että maksutonta ohjelmaa ja musiikkitaloon saa tutustua myös omatoimisesti. Fuuga kutsuu katsomaan lämpiöstä ja näköalaterassilta avautuvaa jokimaisemaa, nauttimaan ravintolapalveluista ja kohtaamaan kanssakaupunkilaisia – sekä tietenkin kuulemaan sen eri genreissä soivia sisältöjä.

– Tämä hetki on merkittävä turkulaisille, musiikinystäville ja Suomen musiikkikentän toimijoille. Ihmisten ikiliikuttaja on avattu. Nyt meidän tehtävämme on alkaa käyttää uutta musiikkitaloa yhdessä yleisön kanssa rohkeasti ja parhaalla mahdollisella tavalla, sillä se seisoo tässä ainakin seuraavat sata vuotta, toteaa Musiikkitalon johtaja Samppa Rinne Kulttuuriranta Oy:stä tiedotteessa.

– Fuuga on TFO:lle unelmien täyttymys emmekä malta odottaa, että musiikki soi yleisöllemme Konserttisalissa. Orkesteri on saanut uuden kodin ja upeat työskentelytilat. Jo tähän mennessä pidetyt harjoitukset osoittavat, että Konserttisalin maailmanluokan akustiikassa orkesteri tulee soimaan upeammin kuin koskaan, arvioi Intendentti Nikke Isomöttönen Turun filharmoninen orkesterista.

TFO:n avajaiskonsertit Konserttisalissa 12.–14. marraskuuta ja Ateljeessa 28.–29. lokakuuta on loppuunmyyty.

– Maailmanluokan akustiikka oli tavoitteena – siinä onnistuttiin! Akustiikaltaan loistavissa saleissa soinnissa on lämpöä ja kirkkautta ja äänikuva on selkeä, läheinen ja ympäröivä. Sali reagoi orkesterin dynamiikkaan hiljaisimmista pianissimoista jyliseviin fortissimoihin asti. Nämä kaikki tavoitteet saavutettiin loistavasti ja nyt tämä kaikki on kuultavissa Fuugassa, sanoo professori Tapio Lokki, Head of the Department, Aalto Acoustics Lab.

– Musiikki on meidän orkesterillemme rakas ja tärkeä harrastus. Nyt aiomme harjoitella erityisen paljon, sillä haluamme olla Fuugan konsertin arvoisia. Arvostamme suuresti, että Turun kaupunki tukee myös harrastajaorkesterien esiintymisiä Fuugassa, lausuu Risto-Pekka Happonen Turun Veteraaniperinneorkesterista.

– Hyvässä musiikkitalossa akustiikka on tehty hyvin ja tila on tarpeeksi iso suurellekin yleisölle. Fuuga näyttää ulkoa päin hienolta, modernilta ja erikoisen malliselta. Odotamme erilaisia sisältöjä ja monipuolista ohjelmaa. Väliajalle toivomme vaikka sudokuja lapsille tehtäviksi, toteavat Puolalan koulun 6E ja 5E -musiikkiluokkien ministerit Alli Hellsten ja Kerttu Aantaa.

Hellsten leikkasi Fuugan avajaisseremonian nauhan yhdessä pormestari Piia Elon ja Kulttuuriranta Oy:n hallituksen puheenjohtaja Petja Raaskan kanssa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kipsi voisi vähentää maatalouden fosforikuormitusta laajasti Itämeren alueella

Kipsiä levitettynä pellolle Ahvenanmaalla. Kipsikäsittelyllä pyritään vähentämään maatalouden fosforikuormitusta Itämereen.

Kipsikäsittely vähensi fosforin huuhtoutumista eri maiden peltomaista GYPREG-projektin kokeissa. Tulokset tukevat menetelmän laajempaa hyödyntämistä Itämeren alueella, mutta käyttöönotto edellyttää paikallista tutkimustietoa, toimivaa logistiikkaa, sääntelyä ja pysyvää rahoitusta.

Föli uudistaa hinnoitteluaan – vuosilippuun suunnitellaan tuntuvaa alennusta, muihin lippuihin korotuksia

Fölin lippujen hinnoitteluun esitetään muutoksia vuoden 2027 alusta. Pitkien kausien käyttöä halutaan lisätä alentamalla vuosilipun hintaa tuntuvasti määräaikaisella kampanjalla, kun taas muiden lippujen hintoihin esitetään maltillisia korotuksia.

Fuuga sai avajaisfanfaarinsa

Musiikkitalo Fuuga avasi ovensa yleisölle maanantaina.

Turun musiikkitalo Fuuga avasi ovensa 26. lokakuuta kello 10. Turun uuden maamerkin ja vetonaulan valmistumista juhlistetaan avajaisfestivaalilla 26.10.–22.11. Tarjolla on sekä maksullisia konsertteja että maksutonta ohjelmaa ja musiikkitaloon saa tutustua myös omatoimisesti. Fuuga kutsuu katsomaan lämpiöstä ja näköalaterassilta avautuvaa jokimaisemaa, nauttimaan ravintolapalveluista ja kohtaamaan kanssakaupunkilaisia – sekä tietenkin kuulemaan sen eri genreissä soivia sisältöjä.

Verohallinto lisää alkutuotannon ja työvoimavaltaisten alojen valvontaa ensi vuonna

Verohallinto on saanut alkutuotantoon liittyvästä väärin toimimisesta havaintoja ja yhteydenottoja. Siksi se lisää alan ohjausta ja valvontaa vuodesta 2027 alkaen. Kaikkiaan Verohallinto valvoo vuonna 2027 liki kahtasataa eri toimialaa ja kohdealuetta.

Tutkimus: Tyypin 2 diabeteksen hoidossa haasteita – vain joka kymmenes potilas saavuttaa hoitotavoitteet

Diabeteksen elintapahoitoon ja erityisesti painonhallintaan pitäisi panostaa huomattavasti nykyistä enemmän, sanoo tutkija Tiina Laatikainen.

Suomalaisessa diabeteksen hoidossa keskitytään vahvasti verensokerin seurantaan, ja monet muut riskitekijät jäävät vähemmälle huomiolle, sanoo Itä-Suomen yliopiston kansanterveystieteen professori Tiina Laatikainen . Hänen mukaansa elintapahoitoon ja erityisesti painonhallintaan ei ole saatavilla riittävästi tukea.

Hallitus torjuu nuorisotyöttömyyttä suurimpien kaupunkien naapurustoissa

Hallitus käynnistää nuorisotyöttömyyden kitkemiseen tähtäävien kaupunginosapilottien toteuttamisen 11 kaupungissa alueilla, joissa nuorisotyöttömyys on korkeinta.

TPS:n Lukas Wernblomille kuuden ottelun pelikielto

Lukas Wernblom.

Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt TPS:n Lukas Wernblomille kuuden ottelun pelikiellon lauantaina pelatussa TPS–Lukko-ottelussa tapahtuneesta tilanteesta.

Vanhusasiavaltuutettu: Sosiaali- ja terveyspalvelujen kokonaisuuden vastattava paremmin iäkkäiden tarpeisiin

Vanhusasiavaltuutettu pitää välttämättömänä, että sosiaali- ja terveyspalvelujen kokonaisuutta kehitetään vastaamaan paremmin iäkkäiden tarpeisiin. Vanhusasiavaltuutettu esittää juuri julkaisemassaan raportissa kokonaiskuvan sosiaali- ja terveyspalveluista iäkkäiden näkökulmasta sekä ehdotuksia päättäjille tilanteen parantamiseksi.

Paimiolainen Lukeminen kielletty -videosarja naurattaa ja herättelee somessa

Marjo Kylmänen.

Paimion kirjaston Facebook- ja YouTube -kanavilla sekä Paimion kaupungin Facebookissa pyörii paraikaa viisiosainen, humoristinen videosarja, jolla on hiukan erikoinen nimi: ”Lukeminen kielletty”. Uusi osa ilmestyy kerran viikossa. Video on osa Koko Paimio lukee -hanketta, jota rahoittaa Opetushallitus.

Elintarvikevalvonnan toimipaikkakohtaisia tuloksia voi ladata Tietolaari-palvelusta

Ruokaviraston Tietolaari-palvelusta löytyy Oiva-elintarvikevalvontatuloksia nyt myös yrityksen tai toimipaikan mukaan jaoteltuina. Voit hakea esimerkiksi oman lempiravintolasi kaikki valvontatulokset usean vuoden ajalta.

Turun AMK perustaa uuden tutkimus- ja osaamiskeskuksen meriteollisuuden tarpeisiin

Meri- ja laivanrakennusteknologian keskus yhdistää muun muassa laivanrakennuksen, meriteknologian, valmistusteknologioiden, automaation, digitalisaation ja kestävän kehityksen asiantuntemusta.

Turun ammattikorkeakoulu perustaa Meri- ja laivanrakennusteknologian keskuksen palvelemaan meriteollisuusalan yrityksiä. Tarvetta on kartoitettu konsulttitutkimuksella, jossa kyseltiin meriteollisuuden yrityksiltä osaamistarpeita, toiveita ja tulevaisuuden näkymiä. Keskus aloittaa toimintansa loppuvuoden aikana.

Ostajille valmisteveroja maksettavaksi verkosta tilatuista alkoholijuomista

Alkoholia verkkokaupasta tilannut ostaja on myyjän kanssa yhteisvastuussa verojen maksamisesta, jos myyjä ei maksa sille kuuluvia veroja. Syksyllä 70 verkko-ostajalle on määrätty maksettavaksi valmisteveroja yhteisvastuullisuuden perusteella, ja lisää päätöksiä on tulossa jatkossa.

Millaisissa yhteyksissä ruotsia käytetään Turussa ja miten?

Kaksikielinen opaste.

Turun Göteborg-seura järjestää ruotsalaisuuden viikolla yleisötilaisuuden Panimoravintola Koulun historian luokassa maanantaina 2. marraskuuta kello 18. Tilaisuus on kaksikielinen ja yleisöllä on mahdollisuus kysymyksiin ja kommentteihin. Myynnissä myös seuran viime vuonna julkaisema kirja Ystävyyttä ajan hengessä – Med vänskap i tiden erikoishintaan (20 euroa, maksu käteisellä tai MobilePay).

Kaivuri tulessa Mynämäellä

Ohikulkija havaitsi kaivurin palavan turvepellon reunassa Mynämäellä sunnuntaina illalla. Pelastuslaitoksen yksiköt sammuttivat palavan koneen.

Silakkamarkkinoilla yli 66 000 kävijää

Silakkamarkkinoilla riitti kävijöitä kaikkina päivinä.

Jokirannassa 22.–25. lokakuuta järjestetyillä Turun 47. Silakkamarkkinoilla vieraili neljän päivän aikana yli 66 000 kävijää. Torstaina kävijöitä oli 11 500, perjantaina 14 500 ja lauantaina jopa 22 700. Sunnuntaillekin kävijöitä riitti 17 500, vaikka myyntiaika päättyi jo kello 17.

Nuoret työn ja koulutuksen ulkopuolella useimmiten vain hetkellisesti

Suomen suurimpien kaupunkien 18–29-vuotiaista joka neljäs oli vuonna 2024 vähintään kuukauden NEET-tilassa, eli ilman työtä, opiskelua tai muuta rekistereistä näkyvää toimintaa. Useimmille tilanne jäi lyhyeksi.

Uusi asunto-osakeyhtiölaki astui voimaan lokakuun alussa – mikä muuttui?

Minkälainen korjaushanke voi saada energia-avustusta?  Taloyhtiöpäivässä annetaan vastaus myös tähän kysymykseen.

Uusi asunto-osakeyhtiölaki astui voimaan lokakuun alussa – mikä muuttui? Miten toteutettiin väestönsuojan käyttöönottoharjoitus? Hallitsetko osakkaan muutostyöprosessin? Minkälainen korjaushanke voi saada energia-avustusta? Näihin kysymyksiin saadaan vastaus Varsinais-Suomen Taloyhtiöpäivässä, joka kerää suuren joukon taloyhtiöväkeä, asiantuntijoita ja palveluntarjoajia Logomoon torstaina 29. lokakuuta kello 15–20. Tapahtuma on osallistujille maksuton.

Suomalaisten ulkomaanmatkailu kasvoi kesällä, Ruotsi Viroa suositumpi

Suomalaiset matkustivat touko–elokuussa lomalle ulkomaille enemmän kuin samaan aikaan viime vuonna. Suosituimmat kohteet olivat naapurimaat sekä Etelä-Euroopasta Kreikka ja Italia. Myös kotimaassa matkailtiin edelliskesää enemmän.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Lukas Wernblomille kuuden ottelun pelikielto

Lukas Wernblom.

Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt TPS:n Lukas Wernblomille kuuden ottelun pelikiellon lauantaina pelatussa TPS–Lukko-ottelussa tapahtuneesta tilanteesta.

Marius Könkkölä, Pau Juvanteny ja Tobias Karkulowski jatkavat TPS-paidassa

Marius Könkkölä.

Uuteen Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen joukkueen avainpelaajiin lukeutuvan Marius Könkkölän , 22, kanssa. Keskikenttäpelaajan sopimus ulottuu kauden 2027 loppuun.

ÅIFK:n Saana Haikio U15-ryhmään

Alle 15-vuotiaiden jalkapallotyttöjen ensimmäiset maaottelut pelataan loka-marraskuussa, kun Suomi matkaa UEFA Development -turnaukseen Bulgariaan. Turnausemännän lisäksi Pikkuhelmarit kohtaa 30.10.–4.11. Turkin ja Tšekin. Turun seudulta joukkueeseen valittiin ÅIFK:n Saana Haikio sekä Paimion Hakan maalivahti Roosa Ahonen . Kaikkiaan joukkueessa on kaksi maalivahtia ja 18 kenttäpelaajaa.

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.