Cityspotting vie paljasjalkaisenkin turkulaisen tuntemattomiin kohteisiin
Ympäri Suomea hiljattain lanseerattu Cityspotting on pelillinen kaupunkisuunnistuskonsepti, joka toimii kännykän nettiselaimessa mihin vuorokauden aikaan tahansa. Peliä voi pelata nyt myös Turussa. Turkuspottingin sisällön on tuottanut parkouropettaja Ville Leppänen.
Reilun kolmenkympin kertamaksulla osallistuja pääsee tutkimaan kaupungin karttaa, jonne on ripoteltu yhteensä yli 60 spottia. Spotit aukeavat vasta, kun pelaaja on tarpeeksi lähellä karttaan merkittyä pistettä. Jokaiseen spottiin liittyy lyhyt video, jossa kerrotaan, missä milloinkin ollaan. Joskus rasteilla on myös tehtäviä, jotka pelaajan on suoritettava päästäkseen eteenpäin.
Cityspotting-seikkailu on jaettu tasoihin. Seuraavalle tasolle päästäkseen on suoritettava tietty määrä alemman tason spotteja. Valikoimaa jokaisella tasolla on runsaasti, eikä kaikkia rasteja tarvitse käydä läpi. Spotteja ei myös tarvitse suorittaa tietyssä järjestyksessä, vaan itse saa päättää, mihin päin kaupunkia seuraavaksi haluaisi lähteä suunnistamaan.
Vaihtelua spottien bongailuun tuovat eri kategoriat. Peliin on luotu sisältöä niin historiaan, luontoon, arkkitehtuuriin kuin taiteeseen liittyen. Joillain spoteilla vahvistetaan paikallistietämystä, toisilla suoritukseen liittyy eri aistien käyttö tai pienimuotoinen liikunnallinen tehtävä.
Liikuntarasteilla käyminen on suositeltavaa, vaikkei olisi mikään himourheilija. Tehtäviä on monen tasoisia, eivätkä ne vaadi tavalliselta sohvaperunalta liikoja. Kannattaa muistaa myös, että Cityspotting on tehty mukavaksi ajanvietteeksi; spotteja ei ole tarkoitus suorittaa veren maku suussa. Mikäli vastaan tulisi tavalla tai toisella liian vaikea tehtävä, sen voi aina jättää väliin.
Suurin osa spoteista löytyy muutaman kilometrin säteellä keskustasta. Ilahduttavan paljon sisältöä on myös ripoteltu muualle; bongattavaa löytyy Itäharjulta Mälikkälään ja Urusvuoresta Hirvensaloon.
Tekijät kannustavat osallistujia lähtemään seikkailulle ilman omaa autoa: julkisilla kulkuneuvoilla, jalan tai polkupyörällä.
Hauskaa Cityspottingissa on se, että kaikkein tunnetuimmat turistikohteet on jätetty kartalta pois. Yksikään video ei kerro Turun linnasta tai Tuomiokirkosta. Peli tarjoaa siis aitoja ja uusia elämyksiä paljasjalkaiselle turkulaiselle tai muka kaiken nähneelle turistille.
Totta kai joukkoon mahtuu myös paikkoja, jotka saattavat olla entuudestaan tuttuja. Pelin tekijät ovat kuitenkin pyrkineet löytämään joka kohteeseen uuden näkökulman. Kannattaa siis avoimin mielin käydä katsomassa sellaisiakin paikkoja, jotka jo olettaa tuntevansa. Aina on mahdollisuus oppia jotain uutta.
Maria Helstola















