Fimea: Suomalaiset pitävät lääkeneuvontaa tärkeänä

Valtaosa väestöstä pitää tärkeänä, että lääkettä ostaessa on mahdollisuus saada lääkeneuvontaa apteekin farmaseuttiselta henkilökunnalta. Myös itsehoitolääkkeisiin liittyvissä epävarmuustilanteissa neuvoja kysytään yleisimmin apteekista.

Tiedot selviävät Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean juuri julkaisemasta Lääkebarometri 2025 -väestötutkimuksesta, jossa keskityttiin erityisesti itsehoitolääkkeisiin. Tutkimuksen perusteella lääkkeen käyttäjät arvostavat lääkeneuvonnan saatavuutta.

– Itsehoitolääkkeiden käyttäjistä vain harva jää ilman neuvontaa silloin, kun sitä tarvitsee. Viimeisimmällä apteekkikäynnillään kolmasosa kertoi saaneensa hyödyllisiä neuvoja ja vain kaksi prosenttia jäi ilman neuvontaa tilanteessa, jossa olisi sitä kaivannut, kertoo Fimean tutkimus- ja kehittämisasiantuntija Johanna Jyrkkä tiedotteessa.

Tutkimuksen perusteella väestön lääkkeisiin liittyvän kirjallisen tiedon ymmärtämisessä on haasteita.

– Lähes puolet kokee lääkepakkausten ohjeiden ymmärtämisen ajoittain hankalaksi. Tämän vuoksi lääkeneuvonnalla on keskeinen rooli lääkkeiden turvallisen ja oikean käytön tukena. On tärkeää varmistaa, että jokaisella on mahdollisuus saada luotettavaa lääketietoa ja asiantuntevaa neuvontaa, toteaa Jyrkkä.

Itsehoitolääkkeiden käyttö on Suomessa yleistä: lähes puolet vastaajista oli käyttänyt itsehoitolääkettä viimeisen viikon aikana. Niiden käyttö on selkeästi yleisempää kuin pääosin muualla Euroopassa. Itsehoitolääkkeiden koetaan Suomessa olevan myös helposti saatavilla: 90 prosenttia vastaajista piti niiden hankintaa helppona tarvittaessa.

Lääkebarometrin mukaan hieman yli puolet ei ole huolissaan itsehoitolääkkeiden haittavaikutuksista. Lisäksi edelliseen tutkimukseen verrattuna niiden vastaajien osuus, jotka pitävät itsehoitolääkkeitä täysin vaarattomina riippumatta siitä, miten niitä käytetään, on kaksinkertaistunut.

– Lääkitysturvallisuudesta vastaavana viranomaisena olemme huolissamme suomalaisten runsaasta itsehoitolääkkeiden käytöstä ja yleistyvästä käsityksestä, jonka mukaan itsehoitolääkkeet olisivat vaarattomia eikä niiden käyttöön liittyisi riskejä. On tärkeää ymmärtää, että itsehoitolääkkeet ovat haitta- ja yhteisvaikutuksiltaan samanlaisia lääkkeitä kuin reseptilääkkeet. Niitä myydään tyypillisesti vain pienempinä pakkauksina ja lyhytaikaiseen käyttöön, toteaa Fimean ylijohtaja Eija Pelkonen.

Vaikka suurin osa vastaajista koki neuvonnan itsehoitolääkkeistä olevan helposti saatavilla apteekeista, moni luottaa omaan osaamiseensa.

– Noin puolet kyselyyn vastanneista ei koe ammattilaisten suositusta itsehoitolääkkeen käyttöön välttämättömänä, ja ostaisi itsehoitolääkkeensä mieluummin ilman neuvontaa. Vaikka moni luottaa omaan osaamisensa, itsehoitolääkkeisiin liittyy kuitenkin riskejä, joiden tunnistamiseen tarvitaan farmasian ammattilaisen osaamista, Jyrkkä muistuttaa.

Lähes kaikki vastaajat kokevat, että apteekkeja on riittävän lähellä, jotta lääkkeet saa hankittua vaivattomasti. Vastaajista viidesosa oli kuitenkin ollut viimeisen vuoden aikana tilanteessa, jossa olisi tarvinnut itsehoitolääkettä, mutta apteekki oli ollut kiinni. Hieman alle puolet vastaajista olisivat halukkaita ostamaan itsehoitolääkkeensä päivittäistavarakaupasta. Apteekin verkkopalvelusta lääkkeen voisi ostaa noin puolet vastaajista.

– Edellisen Lääkebarometrin tuloksiin verrattuna halukkuus ostaa lääkkeet verkkopalvelusta on vähentynyt. Lisäksi kolme neljäsosaa asiakkaista asioisi mieluummin paikan päällä apteekissa kuin tilaisi lääkkeensä verkkoapteekista. Tämä on selkeästi suurempi osuus kuin aiemmin, kertoo tutkija Mella Louhisalmi Fimeasta.

Lääkebarometri on joka toinen vuosi toteutettava väestötutkimus, jonka avulla selvitetään suomalaisten näkemyksiä ja kokemuksia lääkkeistä. Fimea on toteuttanut barometria kymmenen vuotta vuodesta 2015 alkaen. Lääkebarometri täydentää rekistereistä saatavaa tietoa väestön lääkkeiden käytöstä.

Verkkokyselyn toteutti Verian syys- ja lokakuussa. Kutsu osallistua kyselyyn lähetettiin 7 875 Norstat-internetpaneeliin kuuluvalle 18–79-vuotiaalle suomalaiselle. Otanta toteutettiin ositettuna satunnaisotantana huomioiden ikä, sukupuoli ja asuinalue. Aineisto painotettiin valtakunnallisesti väestöä vastaavasti, ja lopullinen painotettu vastaajamäärä oli 2 158.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Rohkea rokan syö

Minut valittiin Hyvinkään teatteriin vuonna 1992. Olin soittanut teatterin johtajalle ja kysynyt värisevällä äänellä, olisiko kokemattomalle, teatterista innostuneelle paikkaa juuri heidän talossaan. Taustalla oli samana vuonna hakeminen kansalaisopiston teatterilinjalle ja sieltä saatu suositus hakea esimerkiksi harrastajateatteriin kokemusta kartuttamaan.

Fimea: Suomalaiset pitävät lääkeneuvontaa tärkeänä

Valtaosa väestöstä pitää tärkeänä, että lääkettä ostaessa on mahdollisuus saada lääkeneuvontaa apteekin farmaseuttiselta henkilökunnalta. Myös itsehoitolääkkeisiin liittyvissä epävarmuustilanteissa neuvoja kysytään yleisimmin apteekista.

OnniBus-yhtiön uudet bussit kootaan Liedossa

Uusissa yksikerrosbusseissa kulkevat kyydissä myös lemmikit ja polkupyörät.

OnniBus jatkaa systemaattista kalustonsa uudistamista. Kuluvana vuonna liikenteeseen tulee kahdeksan uutta Volvo 9700DD -kaksikerrosbussia, jotka kootaan Suomessa Liedossa Carrus Deltan tehtaalla.

Seurakuntavaalien ehdokasasetteluvaihe käynnistyy

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntavaalit järjestetään marraskuussa. Noin kolme miljoonaa äänioikeutettua pääsee valitsemaan noin 340 seurakuntaan uusia luottamushenkilöitä nelivuotiskaudelle 2027–30. Vaalipäivä on sunnuntai 15. marraskuuta. Ennakkoäänestys järjestetään 3.−7. marraskuuta.

Sinunko makuuhuoneestasi näyttämö?

Omaa makuuhuonetta voi tarjota esitystilaksi.

Yksityiskotien makuuhuoneissa kesällä tapahtuva Makuuhuone -esitys kutsuu yleisönsä jaettuun uneen, jossa sänky muuttuu näyttämöksi. Omaa makuuhuonetta voi tarjota esitystilaksi.

Poliisin oppitunneilla mukana 155 000 lasta ja nuorta

Vuoden ensimmäisiä poliisin online-oppitunteja seurasi suorana 155 000 lasta ja nuorta eri puolilla Suomea. Vuoden ensimmäiset poliisin valtakunnalliset online-oppitunnit järjestettiin tällä viikolla maanantaista torstaihin. Poliisin Koulu25-ryhmä piti oppitunteja tuttuun tapaan kaikille perusopetuksen ja toisen asteen kouluille ympäri Suomen.

Liikkumista voidaan lisätä yllättävän halvalla – vaikutuksia mitataan liian harvoin

Liikkumista edistävien toimien kustannuksia ja todellisia vaikutuksia mitataan harvoin riittävän tarkasti.

Oulun yliopiston ja ODL Liikuntaklinikan yhteinen tutkimus osoittaa, että väestön liikkumista voidaan lisätä tehokkaasti ja yllättävän edullisesti. Yksinkertaiset keinot, kuten henkilökohtaisesti laaditut verkko- tai kirjalliset ohjeet, voivat lisätä reipasta liikkumista keskimäärin tunnilla viikossa alle euron kustannuksella osallistujaa kohden. Samalla tutkimus paljastaa merkittävän puutteen: liikkumista edistävien toimien kustannuksia ja todellisia vaikutuksia mitataan harvoin riittävän tarkasti.

Yksinasuminen leskeytymisen jälkeen -luentotilaisuus yli 65-vuotiaille

Tukenasi ry järjestää keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 13–14.30 luentotilaisuuden teemasta Yksinasuminen leskeytymisen jälkeen. Tilaisuus on tarkoitettu yli 65-vuotiaille leskeksi jääneille, jotka pohtivat miten rakentaa arkea ilman puolisoa tai mistä löytää uutta sisältöä ja merkitystä arkeen. Luento järjestetään Tukenasi ry:n toimitiloissa (Kauppiaskatu 11 C 27) aivan Turun kauppatorin kupeessa.

Valkohäntäpeuran kanta kasvanut hieman

Suomessa oli helmikuussa arviolta 120 000 valkohäntäpeuraa.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan helmikuussa Suomessa oli 120 000 valkohäntäpeuraa (95 % todennäköisyysväli: 115 000–125 000). Kanta on kasvanut viime vuodesta 3,5 prosenttia.

Rajavartiolaitos korvaa meripelastushelikopterit HVX-hankkeessa

Rajavartiolaitos käynnisti hallitusohjelman mukaisen selvityksen elinkaaren päässä olevien meripelastushelikopterien korvaajista syksyllä. Hanke on nimetty HVX-hankkeeksi. Nimi seuraa nykyisin käytössä olevien helikoptereiden rekisteritunnuksia, jotka ovat OH-HV-alkuisia.

Kesärauhan ohjelma täydentyi uusilla kansainvälisillä nimillä

Kesärauhaa vietetään Turussa tulevana kesänä jo seitsemättä kertaa.

Linnanpuistossa 12.–14. kesäkuuta järjestettävä indie- ja vaihtoehtomusiikin festivaali Kesärauha on julkistanut julkistaa 14 uutta artistia. Festivaalin ohjelmisto vahvistuu seitsemällä kansainvälisellä ja seitsemällä kotimaisella esiintyjällä.

Furuholm: Nuorisoministeri Poutala veti röyhkeästi kotiin päin, eikä kohdellut nuorisojärjestöjä yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) on myöntänyt kahdelle itseään lähellä olevalle kristilliselle nuorisojärjestölle nuorisoalan yleisavustusta vastoin virkamiesten kantaa. Opetus- ja kulttuuriministeriön virkamiehet eivät esittäneet näille järjestöille rahaa, koska ne eivät täyttäneet yleisavustuksen ehtoja.

TPS:n U20-joukkueen kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle

Wilmer Kallio.

TPS sijoittui jääkiekon U20-ikäluokan SM-sarjan runkosarjassa yhdeksänneksi ja kohtasi pudotuspelien avauskierroksella kahdeksanneksi sijoittuneen HPK:n. TPS:n kausi päättyi torstaina Gatorade Centerissä pelattuun pudotuspelien avauskierroksen toiseen otteluun. HPK haki Turusta 3–4-vierasvoiton ja eteni puolivälieriin otteluvoitoin 2–0.

Varsinais-Suomen viljelijät listasivat maatilojensa suurimmat riskitekijät – sää, talous ja jaksaminen

Varsinais-Suomen maatilojen suurimpia riskitekijöitä ovat sääolosuhderiskit, taloudellinen epävarmuus, henkilöriskit sekä infrastruktuuri- ja tietoturvariskit. Tämä selviää maatilayritysten varautumiskyselystä, jonka tulokset julkistettiin Kohtaa kumppani -tapahtumassa Laitilassa.

Kaatumiset kansanterveysongelma – suuri osa kaatumisista olisi estettävissä

Iän myötä kaatumiset aiheuttavat todennäköisemmin vakavia vammoja kuin nuorempana.

Kaatumiset ovat yleisin tapaturmatyyppi Suomessa, ja erityisesti ikääntyneille niiden seuraukset ovat usein vakavia. Perjantaina 13. maaliskuuta vietettävä Tapaturmapäivä muistuttaa keinoista, joilla kaikenikäiset voivat ehkäistä kaatumisia.

Näin verenkierto pitää yllä verisuonten terveyttä

Mikä pitää verisuonet vahvoina, joustavina ja herkkinä elimistön vaihtelevalle hapen ja ravinteiden tarpeelle? Vastaus ei ole vain biologinen vaan myös fysiikka on keskeisessä osassa. Åbo Akademin ja InFLAMES-lippulaivan tutkijat ovat löytäneet uusia molekyylireittejä, joiden avulla verisuonten solut voivat tunnistaa verenkierron aiheuttamia mekaanisia voimia ja reagoida niihin.

Allegro e Vivace! -musiikkiseikkailu Naantalin musiikkiopistolla

Tapahtumassa on mahdollista kuulla, nähdä ja kokea erilaisia soittimia.

Naantalin Musiikkiopisto järjestää Allegro e Vivace! -päivän lauantaina 14. maaliskuuta kello 13–14.30.

Sinikielitaudin tehostetussa seurannassa havaittu vasta-aineita yhdellä nautatilalla

Suomessa on todettu yhdellä lypsykarjatilalla vasta-aineita sinikielitautiviruksen serotyyppiä 3 vastaan. Vasta-aineet havaittiin tilan eläimistä otetuista näytteistä, jotka kerättiin sinikielitaudin seurantatutkimuksissa heränneen epäilyn takia. Virusta ei kuitenkaan ole Ruokaviraston tutkimuksissa löytynyt.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n U20-joukkueen kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle

Wilmer Kallio.

TPS sijoittui jääkiekon U20-ikäluokan SM-sarjan runkosarjassa yhdeksänneksi ja kohtasi pudotuspelien avauskierroksella kahdeksanneksi sijoittuneen HPK:n. TPS:n kausi päättyi torstaina Gatorade Centerissä pelattuun pudotuspelien avauskierroksen toiseen otteluun. HPK haki Turusta 3–4-vierasvoiton ja eteni puolivälieriin otteluvoitoin 2–0.

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.