Uusi galleria avautui näyteikkunaan Martissa
Martinkulman liiketilojen näyteikkunaan on avautunut uusi galleria Kulma7 Martissa. Avajaisnäyttely on esillä 26. maaliskuuta saakka.
Kulma7 tuo nähtäväksi taidetta monipuolisesti taiteen eri aloilta. Samalla galleria tarjoaa taiteilijoille uudet raamit töidensä esittämiseen. Näyteikkunassa nähdään kuluvan vuoden aikana muun muassa installaatioita, kuvitusta ja valokuvaa.
– Tämän vuoden taiteilijat ovat kaikki kutsuttu rakentamaan näyttelyt juuri kyseiseen ikkunaan. Toivon, että tavanomaisesta galleriatilasta poikkeava ympäristö antaa taiteilijoiden työskentelylle uudenlaista vapautta, kertoo gallerian perustaja, kuvataiteilija Heini Vanhanen tiedotteessa.
Galleria pyrkii tekemään taiteen kohtaamisesta vaivatonta ja tuoda teokset osaksi arkiympäristöä.
– Minulle oli tärkeää, että ikkunagalleria tuo taiteen osaksi katukuvaa ja tekee siitä helposti lähestyttävää. Sen kokemiseen ei tarvitse ylittää edes kynnystä, vaan ikkunan eteen pysähtyminen riittää.
Gallerian avajaisnäyttely Muistan puut, muistan sen tien on Vanhasen ja helsinkiläisen taiteilijan Riina Talvikin yhteisnäyttely. Teokset ovat syntyneet erillisinä kokonaisuuksina, mutta muodostavat keskenään vuoropuhelun.
Talvikin luomat keraamiset veistokset saavat elinympäristön Vanhasen työstämistä maisemakuvista, joissa voi nähdä viittauksia yhä dystooppisemmaksi muuttuvista Yhdysvalloista. Jälki ihmisestä näkyy, mutta ihminen itse on kadonnut.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















