Lietolainen Carrus Delta Oy otti bussikorit omiin käsiin
Heinäkuussa uudella omistuksella aloittava lietolainen Carrus Delta Oy on valmistanut Turun seudulla linja-autojen koreja jo vuodesta 1935. Parhaillaan se on Pohjoismaiden johtava linjaliikenne- ja turistibussikorien valmistaja sekä myös Suomen ainut linja-autokoreja valmistava yritys.
– Meidän tehtaalla valmistetaan Volvolle räätälöityjä linja-autoja. Emme kuitenkaan ole Volvolle vain alihankkija, vaan olemme Volvo Bussar Ab:n yhteistyökumppani. Valmistuksen lisäksi meillä suunnitellaan ja kehitetään linja-autojen koreja, kertoo Harri Varjonen, joka on yksi Carrus Delta Oy:n uusista omistajista sekä yhtiön myynti- ja markkinointijohtaja.
Noin 90 prosenttia tuotannosta päätyy vientiin.
Carrus Delta sai alkunsa Turussa Autokori Osakeyhtiönä, joka rekisteröitiin vuonna 1935, mutta vuodesta 1970 se on toiminut Liedossa.
– Alusta asti yhtiö on valmistanut linja-autojen koreja. Se on toiminut eri nimillä sekä ollut eri omistuksissa. Pääosin yritys on ollut suomalainen, mutta vuodesta 1998 vuoteen 2008 myös Volvon omistuksessa, kunnes edellisten omistajien kautta siirryttiin taas suomalaisomistukseen.
Nyt yritys on erittäin varsinaissuomalaisessa omistuksessa, kahden turkulaisen ja kahden lietolaisen omistajan myötä. Yrityksen nykyjohtoon kuuluvat Harri Varjonen, Jani Tapanainen ja Timo Ojala sekä Volvolta Carrus Deltalle siirtyvä Petteri Vuori ostivat yrityksen koko osakekannan.
– Olemme kaikki olleet jo pidempään töissä Carrus Deltalla. Petteri Vuori on toiminut toimitusjohtajanamme jo vuosina 2015–18.
Carrus Delta työllistää Varjosen mukaan seudulla kiitettävästi väkeä.
– Aika paikallisesta yrityksestä voidaan puhua, koska tuotantotilamme sijaitsevat Liedossa ja työllistämme yhteensä 170 henkeä. Tuotannon puolella työntekijöistä on noin 75 prosenttia ja loput toimihenkilöinä kuten suunnittelijoina. Lisäksi työllistämme useita paikallisia alihankkijoita, Varjonen toteaa.
Varjosen mukaan korona kuritti linja-autoalaa rajusti, mutta nyt markkinoilla on hyvä tilanne ja linja-autojen valmistamisen tulevaisuus näyttää valoisalta. Carrus Deltan liikevaihto laski pandemiavuosina 16 miljoonaan euroon, mutta nyt tänä vuonna se on nousee jo 23 miljoonaan euroon.
– Linja-autoala jäi hieman varjoon mediassa pandemian aikana, mutta tilanne todellakin heikensi alaamme hetkellisesti. Esimerkiksi turistibusseista käytöstä jäi pois noin 80 prosenttia, eivätkä ihmiset matkustaneet muutenkaan busseilla paljoa. Tämä kaikki luonnollisesti vaikutti myös meidän liiketoimintaamme.
Marianne Rovio