Suomen ensimmäinen tiedesatelliitti Foresail-1 valmis avaruuteen

Foresail-1-satelliitti Aalto-yliopiston satelliittilaboratoriassa testaussovittimen sisällä. Samankaltaisella sovittimella satelliitti kiinnitetään Falcon 9-rakettiin.
Foresail-1-satelliitti Aalto-yliopiston satelliittilaboratoriassa testaussovittimen sisällä. Samankaltaisella sovittimella satelliitti kiinnitetään Falcon 9-rakettiin. Kuva: Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto

Kestävän avaruustieteen ja -tekniikan huippuyksikön ensimmäinen satelliitti, Foresail-1, on valmis avaruuteen. Suomen avaruustieteen ja -teknologian kärkiosaajista koostuva huippuyksikkö tutkii avaruuden olosuhteita ja kehittää tutkimuksen pohjalta satelliitteja, jotka kestävät entistä kauemmin avaruuden vaikeissa olosuhteissa. Huippuyksikköä vetää Helsingin yliopisto ja siinä ovat mukana Aalto-yliopisto, Turun yliopisto ja Ilmatieteen laitos.

– Olemme luoneet Suomen Akatemian pitkäjänteisen rahoituksen avulla Suomeen ensimmäisen tieteellisen avaruusohjelman, jonka tavoitteena on kehittää kestävämpää avaruustutkimusta, huippuyksikön johtaja, professori Minna Palmroth Helsingin yliopistosta sanoo.

Satelliitin matka Espoon Otaniemestä alkaa muutaman päivän kuluessa. Ensimmäinen pysähdyspaikka on Berliinissä Saksassa, jossa satelliitti integroidaan laukaisualustaan. Foresail-1:n toimittaa perille rakettiin saksalainen laukaisuvälittäjä EXOLaunch. Satelliitti laukaistaan kesällä SpaceX-yhtiön Falcon 9-raketilla Cape Canaveralin avaruuskeskuksesta Floridasta Yhdysvalloista.

Kaikki Foresail-1-satelliitin järjestelmät ja tieteelliset instrumentit on kehitetty ja rakennettu Suomessa. Ilmatieteen laitoksen ja Turun yliopiston tiimit vastaavat tieteellisistä instrumenteista ja niiden mittauksista.

Satelliitin mission suunnittelusta ja satelliitin rakentamisesta on vastannut Aalto-yliopiston tiimi. Tiimi on kehittänyt satelliittilaboratoriossaan muun muassa täysin uuden, avoimen satelliittialustan. Satelliittialustaa eli kaikkia satelliitin toimintoja kuten asentojärjestelmää, radiota, keskustietokonetta, runkoa, antenneja, asentosensoreita, akkuja ja aurinkopaneeleja voidaan käyttää myöhemmin monipuolisesti myös muissa Suomen satelliittimissioissa. Satelliitin suunnitelmat avataan avoimen lähdekoodin projektiksi.

Aalto-yliopiston apulaisprofessori Jaan Praks kertoo, että satelliitin suunnittelussa kiinnitettiin erityistä huomiota satelliitin luotettavuuteen ja pitkäikäisyyteen suojaamalla satelliitin elektroniikka avaruussäteilyltä paremmin kuin aikaisemmissa piensatelliiteissa.

– Satelliitista on rakennettu projektin aikana useita kehitysversioita ja järjestelmien toimivuus on varmistettu kymmenissä testeissä, esimerkiksi korkeassa tärinässä, tyhjiössä sekä matalissa lämpötiloissa. Satelliitin lopullinen lentomalli integroidaan pian laukaisualustan lähtölaatikkoon, joka kiinnitetään lopuksi laukaisupaikalla Cape Canaveralissa Falcon 9-rakettiin, Praks sanoo.

Satelliitin ohjaamisesta ja operoinnista vastaa Otaniemen maa-asema, joka seuraa tällä hetkellä Aalto-1- sekä Suomi100-satelliittien matkaa avaruudessa. Maa-aseman toiminta perustuu Aalto-yliopistossa kehitettyihin ratkaisuihin ja ohjelmistoihin.

Maitopurkin kokoinen satelliitti kantaa mukanaan kahta huippuyksikön kehittämää, ainutlaatuista tieteellistä instrumenttia: lähiavaruuden säteily-ympäristöä tutkivaa PATE-hiukkasteleskooppia sekä satelliitin radalta poistavaa plasmajarrua.

Plasmajarrua on testattu jo vuonna 2017 laukaistussa Aalto-1-opiskelijasatelliitissa, ja nyt sen toimintaa on kehitetty entistä varmemmaksi. Plasmajarrun tavoitteena on vähentää merkittävästi kiertoradoille kertyvää avaruusromua nopeuttamalla käytöstä poistetun satelliitin ohjaamista ilmakehään, jossa se palaa poroksi. Normaalisti satelliiteilta kuluu vuosia painua ilmakehään, mutta plasmajarrun ansiosta matka voi nopeutua jopa kahteen kuukauteen.

– Plasmajarru toimii teoriassa ja testeissämme, mutta emme ole vielä täysin päässeet mittaamaan plasmajarruvoimaa avaruudessa, tutkimuspäällikkö Pekka Janhunen Ilmatieteen laitokselta kertoo.

Turun yliopistossa kehitetyn PATE-hiukkasteleskoopin tavoitteena on auttaa tutkijoita ymmärtämään entistä paremmin avaruuden säteily-ympäristöä ja sitä kautta pidentää satelliittien käyttöikää avaruudessa.

– PATE-instrumentin tarkempien mittausten avulla tiedämme, miten elektronit poistuvat säteilyvyöhykkeistä ilmakehään. Tiedon avulla voimme kehittää satelliitteja, jotka kestävät avaruuden säteilyä entistä paremmin ja toimivat avaruudessa pidempään, professori Rami Vainio Turun yliopistosta kertoo.

Kestävän avaruustieteen ja -tekniikan huippuyksikkö kokoaa yhteen Suomen avaruustieteen ja -teknologian ykkösosaajat ja aikoo mullistaa kokeellisen avaruusfysiikan nanosatelliittien avulla. Samalla se haluaa suojata kiertoradat niitä uhkaavalta avaruusromulta. Huippuyksikköä johtaa professori Minna Palmroth Helsingin yliopistosta ja se muodostuu Helsingin yliopiston, Aalto-yliopiston, Turun yliopiston ja Ilmatieteen laitoksen tutkimusryhmistä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kokoomuksen Varsinais-Suomen kansanedustajat: Länsirataa koko Suomen kilpailukykyä ja talouskasvua vahvistava investointi

Valtio ja Länsiradan osakaskunnat ovat päässeet sopuun Länsiradan osakassopimuksesta. Sopimus etenee seuraavaksi kuntien valtuustoihin hyväksyttäväksi.

Kaarina osallistuu Ruotsalaisuuden viikon juhlallisuuksiin

Kaarina osallistuu Ruotsalaisuuden viikon juhlallisuuksiin musiikki- ja taidepainotteisella ohjelmalla, joka tarjoaa kulttuuria koko viikon. Svenska veckan Kaarina eli Ruotsalaisuuden viikko keskittyy tänä vuonna elävään musiikkiin, eri muotoiseen taiteeseen ja ohjelmaan, joka tarjoaa kulttuurikohtaamisia arjessa ja yhdistää yli kielirajojen.

Öljyvahingon torjuntatyöt jatkuvat edelleen Naantalissa

Naantalissa tapahtui öljyvahinko maanantaina 27. lokakuuta. Vesistössä olevan öljyn määrä on vähentynyt merkittävästi, mutta alue pidetään edelleen rajattuna öljyntorjuntapuomeilla, joilla pyritään estämään öljyn leviämistä Naantalin keskustan suuntaan.

Fleminginpuiston alueelle suunnitellaan uutta jätevesitunnelia, valmistelutyöt käynnissä

Turun seudun puhdistamo Oy selvittää ja suunnittelee nykyisen Fleminginpuiston viemäritunnelin läheisyyteen uutta jätevesitunnelia ja siihen liittyviä verkostomuutoksia. Tähän liittyen Vilkkilän- ja Tonttumäen alueella tehdään pohjatutkimuksia loka- ja marraskuun aikana.

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan Lemminkäisenkadulla

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan kerrostalossa Lemminkäisenkadulla lauantaina aamulla.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat palaa kaupunginteatteriin

Alexandra Oupornikova, Minna Hämäläinen ja Kimmo Rasila.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat esitettiin Turun kaupunginteatterissa Kimmo Virtasen sovituksena ja ohjauksena ensimmäisen kerran vuonna 2022. Joulumieltä jakava esitys tekee jo kolmannen paluunsa Pienelle näyttämölle. Viiruna notkistelee tuttuun tapaan Alexandra Oupornikova , Pesosena nähdään Kimmo Rasila ja muissa rooleissa Minna Hämäläinen . Esityksen ikäsuositus on yli kolme vuotta.

Eurojackpotissa tiistaina 42 miljoonaa euroa

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 44/2025 täysosumia. Ensi tiistaina potissa on tarjolla noin 42 miljoonaa euroa.

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle suljettu maanantaina ja tiistaina

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle Helsingin suuntaan suljetaan maanantaina 3. marraskuuta kello 7. Ramppi avataan jälleen liikenteelle tiistaina 4. marraskuuta viimeistään kello 15.

Suomen Verotarkastajat: Harmaa talous kasvaa – verotarkastuksiin tarvitaan lisäresursseja

Verotarkastukset ovat tehokas työkalu verovalvonnassa. Verovälttely ja muu harmaan talouden toiminta on kasvussa maassamme ja valtio menettää yhä enemmän verotuloja. Lisäresursointi verotarkastuksiin olisi valtiolta kannattava investointi, sanoo Suomen Verotarkastajat SVT ry. SVT ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö.

Kolumni: Persiljavoita yönälkään

Isoäitini tapasi aina virkkoa, että ”on se kiva kun tulee joulu, että saa yölläkin syödä”. En lapsenakaan tätä mummun jokavuotista tokaisua tajunnut. Pelkkä ajatuskin keskellä yötä syömisestä etoi, oli joulu eli ei.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia vuodentakaisesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 732,4 miljoonaa euroa.

Näin helpotat maalaamista

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti.

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti. Maalaaminen onnistuu käytännössä kaikilta, kunhan muistaa huolehtia muutamista perusasioista.

Länsiradan kunnat ja valtio sopivat ratahankkeen etenemisestä rakentamisvaiheeseen

Länsirata Oy:n osakaskuntien Turun, Espoon, Salon, Lohjan, Vihdin ja Kirkkonummen sekä valtion välisissä neuvotteluissa on saavutettu sopu, jonka pohjalta voidaan siirtyä päätöksentekoon Länsiradan etenemisestä rakentamisvaiheeseen. Hankkeen rahoitusta koskeva osakassopimus viedään Länsiradan kuuden kunnan ja valtion päätöksentekoelimiin marras-joulukuussa. Länsiradan rakentaminen voisi alkaa vuoden 2027 lopulla.

Akademiska Orkestern konsertoi Huittisissa

 Sauli Huhtala on vuodesta 1991 lähtien toiminut orkesterin johtajana.

Akademiska Orkestern konsertoi lauantaina, pyhäinpäivänä 1. marraskuuta kello 15 Risto Ryti-salissa, Huittisissa. Matineakonsertin ohjelma esittelee monisävyistä suomalaista taidemusiikkia. Romantikkoja puhuttelee juhlava Toivo Kuulan Häämarssin sinfoniaorkesterin soittamana.

Vuoden nimiksi valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu

Vuoden nimeksi 2025 on valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu. Nimistöntutkimuksen päivillä järjestetty äänestys Vuoden nimestä päättyi tasan näiden kolmen ehdokkaan välillä. Tapahtuman järjestäjät päättivät, että tasapeliä ei ole tarpeen ratkaista, vaan kaikki kolme ansaitsevat Vuoden nimi 2025 -tittelin.

WAMin peruskorjaus ja laajennus valmistuvat ensi vuonna

Havainnekuva WAMin alakerran näyttelytilasta.

Vuonna 1967 valmistuneessa Wäinö Aaltosen museon eli WAM Turun kaupungin taidemuseon rakennuksessa on käynnissä merkittävä peruskorjaus ja laajennus. Uudistettu museo avataan yleisölle vuoden kuluttua.

Kelan allekirjoituskäytäntöjä halutaan muuttaa lisääntyneen uhkailun vuoksi

Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt hankkeen Kela-asetuksen muuttamiseksi. Hankkeen tarkoitus on tehdä esitys, jolla muutettaisiin Kansaneläkelaitoksen päätösten allekirjoittamista sääntelevää valtioneuvoston asetusta.

Operaatio Ruokakassi tarjoaa jouluaterian 800 ruokailijalle Logomossa

Jouluaterialle Logomoon mahtuu noin 800 henkeä.

Operaatio Ruokakassi ry järjestää yksinäisille ja vähävaraisille suunnatun joulujuhlan 23. joulukuuta Logomossa. Perinteinen juhla järjestetään tänä vuonna jo 28. kerran. Jouluateria on tarjolla 800 ruokailijalle.

Urheilu

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.