Päivikki ja Sakari Sohlbergin säätiöltä 2,3 miljoonaa euroa lasten, nuorten ja vanhusten hyvinvoinnin edistämiseen

Päivikki ja Sakari Sohlbergin säätiö myönsi lasten, nuorten ja vanhusten hyvinvointia edistävään tutkimukseen ja hankkeisiin apurahoina lähes 2,3 miljoonaa euroa.

Syksyn apurahahaun kautta myönnettiin rahoitusta 129 tutkimukselle ja ratkaisulle, jotka rakentavat lasten, nuorten ja vanhusten hyvinvointia sekä ennaltaehkäisevät tai ratkaisevat ongelmia. Säätiön apurahahaku päättyi jo perinteeksi muodostuneeseen tapaan syyskuun puolivälissä.

Sekä hakemusmäärä että haettu summa laskivat edellisvuoteen verrattuna. Säätiö vastaanotti 519 apurahahakemusta ja apurahaa haettiin yli 14 miljoonaa euroa. Apurahoina jaettiin 2,295 miljoonaa euroa

eli haetusta summasta voitiin myöntää 16 prosenttia.

Myönnetyt apurahat jakaantuivat edellisen vuoden tapaan niin lukumäärän kuin myönnettyjen summien osalta. Apurahoista 99 on tutkimusapurahoja ja 30 muihin hyvinvointia edistäviin hankkeisiin myönnettyjä apurahoja. Apurahaa saaneista hankkeista ja tutkimuksesta puolet laskettiin lasten hyvinvointia, neljäsosa vanhusten tai neljäsosa yleistä hyvinvointia edistäviksi.

– Aikaisempien vuosien tapaan löytyi monia hienoja hankkeita, joilla tuen saajat edistävät säätiön perustehtävää, sanoo säätiön asiamies Heikki Tulenheimo.

Suurin osa tiedepuolen apurahansaajista oli säätiölle uusia tekijöitä. Järjestöpuolella mukana oli tekijöitä ja hankkeita, jotka ovat saaneet aiemminkin säätiöltä tukea.

Suurin osa tutkimusrahoituksesta oli lääketieteen alalle. Helsingin yliopiston tutkijoille myönnettiin lukumääräisesti eniten apurahoja. Lisäksi apurahoja myönnettiin muun muassa Kuopion, Oulun, Tampereen ja Turun yliopistoihin.

Koronaviruksen terveysvaikutuksia tutkitaan kahdessa apurahaa saaneessa hankkeessa. Ylilääkäri Kirsi Auro tutkii lasten ja nuorten Covid-19-sairastuvuutta ja pitkäaikaisvaikutuksia (32 000 euroa).

Professori Kari Tikkisen tutkimuksessa selvitetään pitkäaikaisen Covid-19-taudin vaikutuksia sairaalahoitoa saaneisiin potilaisiin (20 000 euroa).

Erikoistutkija ja apulaisprofessori Erkki Heinonen selvittää, miksi moni psykoterapiaan hakeutuva ei hyödy hoidosta riittävästi. Tutkimuksessa Heinonen yrittää tunnistaa, millaiset potilaan yksilöllisiin ominaisuudet ja terapeutti- ja terapiasuhteeseen liittyvät seikat ennustavat psykoterapian onnistumista ja epäonnistumista (20 000 euroa).

Moni tieteen puolen myönnetyistä apurahoista oli tutkimusryhmän johtajien hakemia ja tarkoitettu tutkimuksen olemassa olevan rahoituksen täydennykseksi. Näissä tapauksissa apurahaa kohdennetaan ryhmän väitöskirjatutkijoiden työskentelyyn ja erilaisiin tutkimuksen kuluihin.

Mukana oli myös tohtorikoulutettavia, jotka hakivat suoraan rahoitusta itselleen. Tohtorikoulutettava Aura Yli-Savola tutkii väitöskirjassaan, miten kielelliset taidot, temperamentti ja hiusten

kortisolipitoisuus ennustavat lapsen puheen sujuvuutta (15 000 euroa). Tohtorikoulutettava Anni Kivelä tarkastelee elintapaintervention vaikuttavuutta raskausyrityksen sairastaneiden perheiden sydän- ja

verisuoniterveyteen (13 000 euroa).

Koronapandemia näkyi hakemuksissa ja myönnetyissä apurahoissa.

– Korona sotkee edelleen tutkijoiden välistä yhteistyötä ja tuo aikatauluihin epävarmuutta, Tulenheimo sanoo.

Tutkimusapurahojen lisäksi säätiö myönsi apurahoja lasten, nuorten ja vanhusten hyvinvointia edistävien projektien ja toimintamallien kehittämiseen, toteuttamiseen ja palveluiden saavutettavaksi tekemiseen.

Apurahoja myönnettiin pääasiassa kolmannen sektorin toimijoille nuoriso- ja vanhustyöhön. Osa rahoitetuista hankkeista on ruohonjuuritason toimintaa, joka vaikuttaa välittömästi apurahan kohteena olevien ihmisten elinpiiriin. Esimerkiksi sipoolaiseen palvelutaloon hankitaan apurahan turvin virtuaalilasit vanhusten iloksi (3 500 euroa).

Apurahajoukossa oli myös hankkeita, jotka edistävät nuorten ja ikäihmisten välistä vuorovaikutusta: Hämeenkyrön vapaaehtoiset Rönsy ry:n Kirjeenvaihtajat-hankkeessa (7 500 euroa) koululaiset ja

vapaaehtoiset käyvät kirjeenvaihtoa ikäihmisten kanssa. Niin ikään Nurmijärven opiston Seniorimuskarin (10 000 euroa) tavoitteena on lisätä eri ikäluokkien kohtaamista.

Suurimmat apurahat myönnettiin monivuotisille hankkeille, jotka vaikuttavat laajemmin suomalaisiin lapsiin ja nuoriin muutaman vuoden sisällä. Säätiö päätti tukea jälleen Helsinkimission nuorten hyvinvointia kehittävä hanketta (100 000 euroa), jonka rahoittamiseen osallistuu useampi säätiö. MLL Lastensuojeluliitto sai 130 000 euron jatkorahoituksen varhaisen ja ennakoivan vanhemmuuden tuen kehittämiseen digitaalisten palvelujen avulla. MLL:n hankkeen tapaan myös Lasten ja nuorten keskus ry:n Vertaishelppi (20 000 euroa) edistää vanhemmuuden vertaistukea.

Päivikki ja Sakari Sohlbergin säätiö on toiminut merkittävänä rahoittajana professori Marja Jylhän ikäihmisten sosiaalisen hyvinvoinnin edellytyksiä kartoittavassa viisivuotisessa hankkeessa. Jylhän hanke

sai viidennen apurahansa (95 942 euroa).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kysely: Hyvinvoinnin seuranta motivoi erityisesti nuoria aikuisia ja naisia

Naiset hyödyntävät hyvinvointitietojaan hieman miehiä enemmän.

57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja. Samalla 61 prosenttia kokee, että näiden tietojen seuranta motivoi heitä fyysiseen aktiivisuuteen vähintään jossain määrin.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa neljään miljoonaan euroon. Loton kierroksen 31/2026 oikea rivi on 1, 4, 9, 18, 21, 35 ja 39. Lisänumeroksi arvottiin 12 ja plusnumeroksi 6.

Lasten saatava istua lentokoneessa perheensä kanssa ilman lisämaksua

Euroopan parlamentti on hyväksynyt EU-neuvoston kanssa neuvotellun sopimuksen, jonka mukaan alle 14-vuotiaiden lasten, raskaana olevien sekä vammaisten matkustajien on jatkossa saatava istua seurueensa kanssa ilman erillistä maksua.

Kaarina järjestää kulttuuri- ja harrasteillan

Kaarinan kulttuuripalvelut järjestää perjantaina 21. elokuuta kello 17–20 Kaarina-talolla sekä Kaarinan torilla kulttuuri- ja harrasteillan. Yhdistykset ja järjestöt esittelevät omaa toimintaansa ja aktivoivat uusia osallistujia mukaan toimintaan.

Sotaa pakenevien ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu

Tilapäisen suojelun myöntäminen Venäjän hyökkäyssotaa pakeneville ukrainalaisille jatkuu. EU-maat päättivät 30. heinäkuuta tilapäisen suojelun jatkamisesta vuodella. Tilapäinen suojelu sotaa pakeneville ukrainalaisille on voimassa 4.3.2028 asti.

Moni hoitaa asioitaan mieluummin puhelimella kuin tietokoneella

Joka viides haluaisi älypuhelimensa korvaavan arjessa mahdollisimman monta laitetta.

Puhelimen koko on monelle suomalaiselle merkittävä tekijä puhelimen valinnassa. Samsungin teettämän kyselyn mukaan 12 prosenttia suomalaisista nimeää puhelimessa tärkeimmäksi ominaisuudeksi mahdollisimman pienen koon. 19 prosenttia nostaa pienen koon puhelimen kolmen tärkeimmän ominaisuuden joukkoon, kun suuren koon jopa 21 prosenttia suomalaisista.

Heinäkuun sademäärät lännessä paikoin poikkeuksellisen suuria

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli lähes koko maassa keskilämpötilan osalta tavanomainen. Kuukauden keskilämpötila vaihteli etelärannikon noin 17–18 asteesta Pohjois-Lapin noin 11–14 asteeseen. Keskilämpötila oli suuressa osassa maata noin 0–1 astetta vertailukauden 1991–2020 keskiarvoa pienempi.

Joka neljäs nainen kärsinyt taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista

Naisten terveyteen liittyvät ongelmat ja sairaudet näkyvät monelle myös kukkarossa. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan joka neljäs nainen on kokenut niistä taloudellista haittaa. Pienituloisilla osuus on jopa 44 prosenttia. Salkunhoitajan mukaan ilmiö kertoo paitsi yhteiskunnallisesta ongelmasta, myös alipalvellusta kasvumarkkinasta, josta sijoittajankin kannattaisi kiinnostua.

Eurojackpotin potti nousee 23 miljoonaan euroon

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina on jaossa noin 23 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen perustuvat tuloerot

Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat palkkaerot, vaikka niukka enemmistö pitää tuloeroja edelleen liian suurina, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajien enemmistö haluaisi moninkertaistaa Suomen rahoituksen ilmastonmuutoksen torjuntaan

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-kyselytutkimuksen osana selvitettiin suomalaisen aikuisväestön asenteita ilmastonmuutosta ja siihen liittyviä toimia kohtaan. Vastaajille esitettiin 14 asenneväittämää.

Elintarviketeollisuusliitto: Afrikkalainen sikarutto ei vaaranna ruokaturvallisuutta

Koko elintarvikeketju pyrkii kaikin keinoin estämään ASF:n leviämisen tuotantosikaloihin.

Ruokaviraston mukaan Suomessa Virolahdella on todettu villisiassa afrikkalaista sikaruttoa (African swine fever, ASF). Afrikkalainen sikarutto on lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä eläintauti. Se ei vaaranna elintarviketurvallisuutta eikä tartu ihmisiin.

S-Pankin nimissä lähetetään kalasteluviestejä

S-Pankin nimissä levitetään sähköpostitse kalasteluviestejä tavoitteenaan saada haltuunsa asiakkaiden pankkitunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja. Älä syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin sähköpostitse, tekstiviestinä tai pikaviestimissä.

Finnlines-konsernin liikevaihto ja tulos kohenivat

Finnlinesin palveluita käytti alkuvuonna 431 000 yksityismatkustajaa ja ammattikuljettajaa.

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–kesäkuussa oli 412,4 (351,9 vuonna 2025) miljoonaa euroa. Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 55,8 (39,9) miljoonaa euroa. Tulos ennen veroja (EBT) parani edellisvuodesta ja oli 51,2 (33,8) miljoonaa euroa.

Poliisi tutkii perämoottorivarkaussarjaa Turun saaristossa, epäiltynä viisi nuorta

Lounais-Suomen poliisi tutkii laajaa veneiden perämoottoreihin kohdistunutta varkaussarjaa Varsinais-Suomessa. Rikoksista epäiltyinä on viisi nuorta.

Suomalaisten unelmakoti on rauhallinen omakotitalo luonnon lähellä

Omakotitalo on edelleen suomalaisten ylivoimainen asumisunelma. Lähes kuusi kymmenestä suomalaisesta nimeää omakotitalon unelmakodikseen. Vaikka asumiskeskustelussa korostuu kaupunkien tiivistyminen, suomalaisten asumistoiveissa painottuvat edelleen rauhallinen sijainti ja luonnonläheisyys. S-Pankin asiantuntijan mukaan asuntomarkkinat tarjoavat tällä hetkellä myös mahdollisuuksia, ja monen asumishaaveita voidaan edistää askel kerrallaan.

Poliisi selvitti laajan tietojenkalasteluvyyhdin – epäiltyjä seitsemän, rikoshyöty 177 000 euroa

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt laajamittaista tietojenkalastelua, jossa Turun seudulla vaikuttanutta päätekijää epäillään kaikkiaan 26:sta törkeästä rikoksesta.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille ja nousi pistejohtoon Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson on kotoisin Paraisilta.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille Saksan ADAC GT4 -sarjassa ja nousi pistejohtoon. Viikonloppuna ajettu Oscherslebenin osakilpailu onnistui hyvin. Sylvestersson saavutti ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa molemmissa kilpailulähdöissä podiumin ajaen kolmanneksi ja toiseksi. Sijoitusten ansiosta pari nousi kärkeen sarjan pisteissä.