Yksityisten omistajien metsänomistus vähentynyt kahdessa vuodessa merkittävästi

Yksityishenkilöiden, kuolinpesien, verotusyhtymien ja yhteismetsien metsänomistus on vähentynyt kahden viime vuoden aikana 141 000 hehtaaria koko maassa. Yksityisiä metsänomistajia on myös vähemmän kuin kaksi vuotta sitten ja heidän keski-ikänsä on noussut.

Suomen metsäkeskuksen uusimpien metsänomistustilastotietojen mukaan yksityisten omistajien metsänomistus on vähentynyt koko maassa parin viime vuoden aikana. Yksityisiä metsänomistajia ovat yksin ja yhdessä puolison kanssa metsää omistavat, kuolinpesät, verotusyhtymät ja yhteismetsät.

Väheneminen johtuu pääosin siitä, että yksityiset metsänomistajat ovat myyneet metsiään kiihtyvällä tahdilla metsärahastoille, yhtiöille ja säätiöille. Lisäksi metsäpinta-ala on vähentynyt jonkin verran asuin-, teollisuus- ja yhdyskuntarakentamisen sekä pellonraivauksen vuoksi.

Myös metsänomistajien lukumäärä on samalla aikavälillä vähentynyt koko maassa noin 2 800 henkilöllä. Lisäksi yksityiset metsänomistajat ovat liittäneet metsiään yhteismetsiin, ja myös yhtymien osakkaiden määrä on vähentynyt.

Uusimmat metsänomistustiedot on poimittu toukokuussa ja niitä on verrattu vuoden 2019 toukokuun vastaaviin tietoihin.

Yksityismetsien kokonaispinta-alasta noin 68 prosenttia omistetaan yksin tai yhdessä puolison kanssa. Osuus on kasvanut kahdessa vuodessa suhteellisesti koko maassa 0,6 prosenttia.

Yksityismetsistä yhteismetsäomistuksessa on 5,7 prosenttia, ja kasvua on tullut kahdessa vuodessa 0,4 prosenttiyksikköä. Kuolinpesien hallussa on 8,6 prosenttia yksityismetsistä. Suhteellinen osuus on vähentynyt kahdessa vuodessa 0,3 prosenttia. Verotusyhtymien omistusosuus on 17,6 prosenttia, joka on laskenut kahdessa vuodessa 0,7 prosenttiyksikköä.

Metsänomistajien keski-ikä on kahdessa vuodessa noussut koko maassa 59,5 vuodesta 59,7 vuoteen, eli 0,2 vuotta.

– Tämän kehityksen taittaminen ei ole helppoa. Metsänomistajien keski-iän nousu vääjäämättä vähentää puun myyntejä ja metsänhoitotöitä. Lisäksi uhkana on myös kuolinpesämuotoisen metsänomistuksen lisääntyminen, sanoo metsätilarakenteen johtava asiantuntija Antti Pajula Suomen metsäkeskuksesta.

Metsänomistajien sukupuolijakauma on kahden viime vuoden aikana pysynyt käytännössä täysin ennallaan. Metsänomistajista on miehiä 60 prosenttia ja naisia 40 prosenttia. Pidemmällä aikavälillä naisten osuus metsänomistajista on selvästi kasvanut.

Suurien, yli 50 hehtaarin kokoisten metsänomistusyksiköiden osuus yksityismetsistä on vähentynyt koko maassa 0,9 prosenttia parin viime vuoden aikana. Noin 65 prosenttia yksityismetsien pinta-alasta on edelleen näitä suuria omistusyksiköitä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

K40 Disco by Sami Kuronen saapuu Turkuun

K40-discoja on järjestetty muun muassa Raumalla.

Diskopallo pyörii ja tanssilattia kutsuu – K40 Disco tuo aikuisten omat bileet Turkuun perjantaina 20. maaliskuuta. Raumalla ja muutamalla muulla paikkakunnalla jo useamman vuoden ajan täysiä iltoja tehnyt konsepti rantautuu nyt Turun Ihkuun ja tarjoaa aikuisille hyvät bileet, tuttua musiikkia ja oikean yleisön.

Arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja lisätty Varhan ikääntyneiden palveluissa

Varhan ikääntyneiden palveluissa arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja on lisätty, jotta Varhassa voidaan entistä paremmin tukea iäkkäiden kotona asumista ja toimintakykyä.

Sibelius-museo ja Åbo Akademin musiikkitieteen ja folkloristiikan oppiaineet juhlivat yhteistä 100-vuotista historiaansa

Otto Andersson (1879-1969) vuonna 1968 käyttöön otetun museorakennuksen vitriinin äärellä vuonna 1969.

Marraskuussa tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Otto Andersson (1879–1969) nimitettiin Åbo Akademin ensimmäiseksi musiikkitieteen ja kansanrunoudentutkimuksen professoriksi. Tästä hetkestä lähtien alkoivat rakentua Åbo Akademin musiikkihistorialliset kokoelmat ja kulttuurintutkimuksellinen arkisto. Musiikkihistorialliset kokoelmat saivat vuonna 1949 nimen Sibelius-museo. Tänä vuonna juhlitaan yhteistä 100-vuotista historiaa.

Jo pieni määrä alkoholia heikentää unta – humalahakuinen käyttö vaikuttaa pidempään

Päihdelääketieteen professori Solja Niemelän mukaan jo pari annosta alkoholia muuttaa unen rakennetta niin, että unesta tulee pintapuolista. Huonon unen seurauksena olo on seuraavana päivänä väsynyt ja keskittyminen vaikeaa. Humalahakuinen käyttö vaikuttaa uneen vielä pidempään, jopa useamman vuorokauden.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

Diabeteksesta maksetut korvaukset kasvussa

Tyypin 2 diabetes lisääntyy Suomessa nopeasti, ja sen seuraukset näkyvät vakuutuskorvauksissa. Pohjola Vakuutuksen mukaan korvaukset nousivat viime vuonna selvästi. Lääkekulut ovat suurin syy kasvavaan kustannuspaineeseen.

Saara-Sofia Sirén Telan uudeksi toimitusjohtajaksi

Saara-Sofia Sirén.

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén , 39, on valittu Työeläkevakuuttajat Tela ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Sirén aloittaa tehtävässään 1. toukokuuta, mikäli eduskunta myöntää hänelle eron kansanedustajan toimesta. Telan pitkäaikainen toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes jää tuolloin pois tehtävästään. Koulutukseltaan Sirén on kauppatieteiden maisteri sekä filosofian maisteri.

Kaukolämmön päästöt putosivat kolmanneksella, sähkö lähes fossiilitonta ja Euroopan edullisinta

Sähkön ja lämmön vuositilastot osoittavat, että päästöt ovat edelleen vähentyneet ja sähkömarkkinat toimivat hyvin. Sähkön kulutus nousi edellisestä vuodesta, nousun kattoivat tuulivoima ja tuonti. Sähkön ja lämmön yhteistuotannolla on keskeinen rooli yhdentyvien energiamarkkinoiden tasaajana.

Katedraali soi! jo 30. kertaa

Katedraali soi! -viikolla Turun tuomiokirkon holvikaarien alla pääsee nauttimaan vaikka joka ilta vanhaa ja vähän uudempaakin taidemusiikkia.

Jo 30 vuoden ikään ehtinyttä Katedraali soi! -kirkkomusiikkiviikkoa vietetään Turun tuomiokirkossa 2.–8. helmikuuta. Tänä vuonna luvassa on kolme kantaesitystä, yksi myöhäisillan konsertti ja vahva kirjo turkulaista ja suomalaista ammattimusiikin osaamista.

Kysely: Hiljaisen suojelun piirissä yli miljoona hehtaaria metsätalousmaata

Yksityiset metsänomistajat jättävät Suomessa laajoja metsäalueita omaehtoisesti, ilman sopimusta metsätaloudellisen käsittelyn ulkopuolelle tai käsittelevät niitä vain hyvin pienimuotoisesti. Pellervon taloustutkimus PTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan hiljainen suojelu kattaa arviolta noin 1,1 miljoonaa hehtaaria metsätalousmaata. Kyseessä on ensimmäinen valtakunnallinen arvio ilmiön laajuudesta.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Aikuiset lapset vähentävät ikääntyvien vanhempien hoivakotiasumista, mutta muistisairailla tilanne on toinen

Muistisairauksiin kuolleiden kohdalla aikuisten lasten määrä tai etäisyys ei vaikuttanut hoivakotien käyttöön. Kun tarkasteltiin kaikkia kuolleita, lapsettomilla oli enemmän hoivakotipäiviä verrattuna henkilöihin, joilla oli vähintään yksi lapsi.

Perheiden olohuoneet jatkuvat Turussa

Keskustan olohuone järjestetään pääkirjaston Studiossa, muutaman kerran kuussa.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Varsinais-Suomen piirin Perheiden olohuoneet jatkavat maksuttomien ja matalan kynnyksen ajanviettopaikkojen tarjoamista perheille eri puolilla Turkua. Kevään toiminta on jo käynnistynyt ja olohuoneisiin voi pistäytyä oman aikataulunsa mukaan ilman ennakkoilmoittautumista.

Nordea: Suomen talouskasvun edellytykset parantuneet

Suomen talouskasvu jäi viime vuonna nollan tuntumaan, mutta merkkejä talouskasvun käynnistymisestä on jo kertynyt. Vienti kääntyi kasvuun jo viime vuonna, ja myös yksityisen kulutuksen odotetaan piristyvän kuluvan vuoden aikana. Ennustamme bruttokansantuotteen kasvavan tänä vuonna yhdellä prosentilla ja kasvun kiihtyvän ensi vuonna kahteen prosenttiin. Maailmantalouden kasvunäkymät jatkuvat melko hyvinä geopoliittisesta epävarmuudesta huolimatta.

Turun yliopiston kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin noin 3 900 hakijaa – hakijamäärä laski selvästi

Kevään ensimmäisessä yhteishaussa Turun yliopiston kansainvälisiin kandidaatti- ja maisteriohjelmiin jätettiin noin 4 700 hakemusta. Hakijamäärät laskivat selvästi edellisvuodesta, mikä oli odotettua viime vuoden alussa käyttöönotetun kansallisen hakemusmaksun sekä EU- ja ETA-alueen ulkopuolisia hakijoita koskevan lukuvuosimaksujen täyskatteellisuusvaatimuksen myötä. Täyskatteellisuusvaatimuksen myötä Turun yliopisto luopui ensimmäiselle opiskeluvuodelle myönnettävistä apurahoista, joiden turvin monet ovat aiemmin päätyneet opiskelemaan Turkuun.

Rahanpesulaki velvoittaa isännöitsijää kysymään henkilö- ja taloustietoja

Laura Malmivaaran esittämä Linda Saarniluoto maksaa tv-sarjassa Queen of fucking everything vastikkeensa käteisenä hallituksen puheenjohtajalle. Tllainen vastikesuoritus ei ole mahdollinen todellisuudessa.

Vaikka taloyhtiöiden edustajista ja osakkaista saattaa tuntua, etteivät asunto-osakeyhtiöt ole erityisen riskialttiita rahanpesun kannalta, rahanpesulaki koskee myös taloyhtiöitä. Isännöintiyrityksillä on lakisääteinen velvollisuus tunnistaa ja tuntea asiakkaansa, ja niiden rahanpesulain noudattamista valvoo valtion Lupa- ja valvontavirasto Luova, joka on aloittanut toimintansa 1. tammikuuta.

Varha aikoo lomauttaa pomonsa kahdeksi viikoksi – tavoitteena 100 000 euron säästöt

Aluehallitus päätti syyskuussa Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman päivittämisestä tälle vuodelle. Osana henkilöstön tuottavuusparannuksia on asetettu tulosalue- ja tulosryhmäjohtajien osalta noin 100 000 euron suuruinen henkilöstösäästötavoite kahden viikon lomautuksilla.

Päivän paras pala -hanke tukee senioreiden ravitsemusta ja yhteisöllisyyttä

Papat kokkaa -kokkikurssin viimeinen kokoontumiskerta on 26. tammikuuta kello 15–17 Lehmusvalkaman hyvinvointikeskuksessa.

Yhä useampi ikääntynyt asuu kotona ja huoli senioreiden arjessa pärjäämisestä on kasvanut. Riittävä uni, ravitseva ruoka ja liikkuminen ovat keskeisiä hyvinvoinnin tekijöitä mutta erityisesti yksinasuvilla ikääntyneillä ja usein miehillä arjen ruokailu voi olla yksipuolista tai jäädä liian vähäiseksi. Tähän tarpeeseen vastaa Turun alueella toteutettava Päivän paras pala – haukkaa hyvinvointia -hanke.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.