14-vuotias pyörämekaanikko Lauri Siltala pitää yrittäjyyttä hyvänä tapana hankkia säästöjä

Lauri Siltala korjaa vielä syyskuun loppuun asti Impivaarassa pyöriä 10bikesin tiloissa. Lauri Siltala korjaa vielä syyskuun loppuun asti Impivaarassa pyöriä 10bikesin tiloissa. Kuva: Marianne Rovio

Lauri Siltala, 14, on mainoslauseensa mukaan Turun nuorin pyörämekaanikko. Hän korjaa 4H-yrittäjänä polkupyöriä, ja kesä on kulunut kivasti tienaamisen sekä myös lomailun parissa.

– On ollut todella mahtavaa, että sain nauttia myös kesästä, mutta silti tienata ja tehdä töitä. Olen todella onnekas, ja tyytyväinen siitä kombinaatiosta.

Siltala tutustui yrittämiseen koulussa toteutetun Nuori Yrittäjyys -projektin kautta viime syksynä, jolloin Siltala yhdessä kaverinsa kanssa keksi perustaa omaan harrastukseen pohjautuvan yrityksen polkupyörien korjaamisen parissa. Kun kaveri meni muualle kesätöihin Siltala päätti jatkaa pyöräkorjaajajana yksin, ja seuraavaksi hän otti yhteyttä 4H-yrittäjiä neuvovaan ohjaajaan.

– 4H-yrittäjyys on mielestäni todella hyvä vaihtoehto, koska tarvittaessa he myös neuvovat kaikessa yrittäjyyteen liittyvissä asioissa. Minulla oli jo kokemusta aikaisemmin, joten en niin paljoa neuvoja tarvinnut. Mutta koen, että on todella hyvä ja helppo toimia 4H-yrittäjänä.

Siltala toteuttaa yritystoimintaansa vielä syyskuun loppuun asti Impivaarassa 10bikes-sähköpyörävuokraamon tiloissa.

– Minulla oli todella hyvä tuuri, sillä he bongasivat minut Instagramista, vaikka minulla ei ollut vielä yhtään päivitystäkään, ja pyysivät minua kesätöihin auttamaan sähköpyörien vuokraamisessa. Olen myös korjannut tarvittaessa heidän pyöriään, mutta sähköosia en vielä korjaa.

Yrittäjänä Siltala on oppinut ennen kaikkea markkinoinnin sekä asiakaspalvelun merkityksen. Talvella Siltala aikoo korjata pyöriä kotona viikonloppuisin, ja kun aikaa riittää koululta. Yrittämisessä hän on pitänytkin parhaana sitä, että omasta ajasta voi päättää työn ohessa.

– En ehkä olisikaan halunnut ihan koko kesän olla peruskesätöissä, koska näin minulla oli aivan eri lailla vapautta. Yrittäjyys on alkanut kiinnostaa minua tuon vapauden takia todella paljon muutenkin, että ehkä voisin jatkossakin toimia yrittäjä ja mahdollisesti myös aikuisena.

Siltala on todella tyytyväinen, että on saanut tienata rahaa kesällä. Hän on miettinyt mitä tekee säästöillään, sillä kaikkea hän ei aio missään nimessä tuhlata.

– Olen pohtinut mitä tehdä tienaamien rahojeni kanssa. Olen miettinyt myös sijoittamista tai sitten laitan säästötilille pankkiin rahaa. En ole ostanut tienaamillani rahoilla turhia juttuja, sillä osaan säästää aika hyvin.

Marianne Rovio

Raitiotietä vastustava kansalaisadressi luovutettiin pormestari Piia Elolle

Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Juha Anttila, pormestari Piia Elo, Turun Perussuomalaisten toinen varapuheenjohtaja ja kaupunginvaltuutettu Miina Kankaanranta sekä Turun Perussuomalaisten puheenjohtaja Joni Laakso.

Turun Perussuomalaiset luovutti maanantaina 27. huhtikuuta pormestari Piia Elolle (sd.) kansalaisadressin, jossa vastustetaan raitiotien rakentamista Turkuun, sekä hankkeen jatkosuunnittelun edistämistä.

Hirvi moottoritiellä Jäkärlässä

Poliisi on hälytystehtävällä Tampereen moottoritiellä. Jäkärlässä on riista-aitojen välissä loukkaantunut hirvi.

Huono-osaisilla asuinalueilla asuvat odottajat synnyttävät useammin ennenaikaisesti

Uusi tutkimus osoitti, että asuminen huono-osaisella asuinalueella on merkittävä riskitekijä ennenaikaiselle synnytykselle. Tutkimuksessa selvitettiin asuinalueen sosiaalisten piirteiden yhteyttä lapsen syntymiselle ennenaikaisesti lähes 12 000 synnytyksen tietojen avulla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Huijausviestien torjunta tehostuu

Tekstiviestien luotettavuus paranee 4. toukokuuta alkaen, kun viestien lähettäjien tunnistaminen ja lähettäjätunnusten käyttöoikeuden varmistaminen tulee pakolliseksi organisaatioille, jotka lähettävät tekstiviestejä kansalaisille. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin uudistetun määräyksen tavoitteena on estää organisaatioiden nimissä lähetettäviä huijausviestejä. Kuluttajille suunnattujen puhelinliittymien väliseen viestiliikenteeseen uudistus ei vaikuta.

Yleisen asumistuen saajaprofiili muuttui selvästi, kun opiskelijat siirtyivät pois yleisen asumistuen piiristä

Kuvio näyttää yleisen asumistuen, eläkkeensaajan asumistuen, opintotuen asumislisän ja sotilasavustuksen asumisavustuksen saajamäärät 2015-2025.

Yleisen asumistuen saajat ovat nyt pääosin työttömiä ja pienituloisia. Saajien joukossa on edelleen enemmän nuoria aikuisia kuin vanhempiin ikäryhmiin kuuluvia. Tiedot käyvät ilmi Kelan asumistukitilastosta 2025.

Asuntojen vuokrakehitys eriytyy suurissa kaupungeissa – pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi–maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna, kun muualla Suomessa vuokrat nousivat 0,4 prosenttia.

Tiedonpuiston koulun taideteos pystytetään toukokuussa

Tiedonpuiston koulu on Raision ainoa yläkouluna siihen asti, kunnes toinen yhtenäiskoulu valmistuu.

Kuvanveistäjä Kirsi Kaulasen Tiedonpuu -teos pystytetään Tiedonpuiston koulun ulkoseinään 4.–8. toukokuuta. Taiteilija pitää Kirjastotalossa avoimen yleisöesitelmän pystytysviikolla 6. toukokuuta. Varsinainen paljastustilaisuus järjestetään 13. toukokuuta. Tilaisuudet ovat kaikille avoimia.

Asukasbudjetin äänestyskierros käynnistyy – jaossa kolme miljoonaa euroa kaupunkilaisten ehdottamiin hankkeisiin

Asukasbudjetin äänestysvaiheessa turkulaiset pääsevät äänestämään kaupunkilaisten talvella 2025–26 ehdottamista hankkeista ne, jotka toteutetaan. Äänestysvaihe on avoinna toukokuun ajan 1.–31. toukokuuta.

Festivaalikuukausi avaa Fuugan

Fuugan avajaisfestivaaleja vietetään lokakuun lopulta lähtien.

Aurajokirannan uuden maamerkin eli Fuugan valmistumista juhlistetaan kuukauden kestävällä avajaisfestivaalilla. Vilkas tapahtumakuukausi alkaa maanantaina 26. lokakuuta. Se sisältää maksullista ja maksutonta ohjelmaa aina konserteista avajaiskierroksiin.

Itämeri-parlamentaarikot kokoontuvat Turussa

Itämeren parlamentaarikkokonferenssi BSPC:n pysyvä komitea kokoontuu Turussa 3.–5. toukokuuta. Kokouksessa keskustellaan muun muassa Itämeren alueen kokonaisturvallisuudesta ja Saaristomeren ekologisesta tilasta. Komitea vierailee kokouksen yhteydessä Qvidjan tutkimustilalla Paraisilla, jossa he tutustuvat luontoa uudistavaan maanviljelyyn ja metsänhoitoon vesistöjen tilaa silmällä pitäen. Komitea perehtyy Länsi-Suomen merivartioston toimintaan.

Uuden pääkonttorin rakentaminen käynnistää Meyer Turun laajan investointiohjelman

Meyer Turun uusi pääkonttori havainnekuvassa.

Meyer Turulle rakennetaan uusi pääkonttori telakka-alueen välittömään läheisyyteen Blue Industry Parkin alueelle. Noin 40 miljoonan euron hanke on osa yhtiön mittavaa investointiohjelmaa. Rakennustyöt käynnistyvät kesällä 2026 ja toimitilat valmistuvat vuoden 2028 alussa. Kohteen suunnittelee ja rakentaa SRV, sijoittajana toimii kiinteistösijoitusyhtiö Balder. Kaupan lopullinen toteutuminen edellyttää vielä rakennusluvan lainvoimaistumista.

Työkeskusta koskevat yhteistoimintaneuvottelut käynnistyvät

Kaupunginhallitus käynnisti 2. helmikuuta liikkeenluovutuksen valmistelun, jossa Turun kaupungin työkeskuksen toiminnot ja henkilöstö siirretään uuteen yhteiskunnalliseen yritykseen.

Royal Caribbean Group vahvisti kahden jättiristeilijän tilauksen Meyer Turulta

Icon 5 saa seurakseen ainakin Icon 6:n ja Icon 7:n.

Royal Caribbean Group kertoo vahvistaneensa Meyer Turun kanssa kuudennen ja seitsemännen Icon-luokan aluksen tilauksen. Alukset toimitetaan vuosina 2029 ja 2030.

Lakko toteutuu Turun ammattikorkeakoulussa – lakkovahdit paikalla tiistaina

Turun ammattikorkeakoulun historian ensimmäinen lakko toteutuu tiistaina 28. huhtikuuta kampuksen edustalla. Lakkotapahtuma järjestetään kello 11.30–12.30.

Kamarikuoro Auralia järjestää luontoretkikonsertin Kuusiston linnanraunioilla ja Kappelinmäen luontopolulla

Kamarikuoro Auralia järjestää keväisen Kevään kohinaa -luontoretkikonsertin Kuusiston linnanraunioilla ja Kappelinmäen luontopolulla Kaarinassa sunnuntaina 3. toukokuuta kello 14. Tapahtuma yhdistää tuoreella tavalla opastetun luontoretken ja kuorokonsertin. Yleisö ja kuorolaiset patikoivat tapahtumassa yhdessä läpi kauniin luontopolun, jonka varrella lauletaan, seurustellaan ja tutustutaan oppaiden johdolla luontoon. Konsertin huipennuksena kuoro esiintyy keskiaikaisen piispanlinnan raunioilla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa yhteistoimintaneuvottelut

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on 27. huhtikuuta antanut neuvotteluesityksen henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamisesta taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen toiminnan sopeuttamistarve voi edellyttää toimintamenoilla palkatun henkilöstömäärän vähentämistä enintään 33 henkilötyövuodella.

Liikunnallista luontomatkailua ja saaristolaisten liikkumisen edistämistä rahoitetaan yli 1,1 miljoonalla eurolla

Maa- ja metsätalousministeriö on myöntänyt kunnille ja yhdistyksille yli 1,1 miljoonaa euroa liikunnallisen luontomatkailun ja saaristolaisten liikkumisen edistämiseen. Rahoitus tukee hallituksen Suomi liikkeelle -ohjelman tavoitetta lisätä liikkumista eri puolilla Suomea.

Näköislehti

Urheilu

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.

Mustafe Muuse haaveilee useammasta matkasta Birminghamin EM-kisoissa

Mustafe Muuse tähtää alkavaan yleisurheilukesään kovin tavoittein.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen talvi on kulkenut tulosten valossa kovaa. Helmikuussa Muuse rikkoi lyhyen ratojen 5 000 metrin Suomen ennätyksen Bostonissa. Tammikuussa Muuse juoksi Valenciassa maantiekympin Suomen ennätyksen. Valenciassa juostu aika rikkoi myös Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.

FBC Turku löysi uuden päävalmentajan tutusta suunnasta

Miesten F-liigasta pudonnut FBC Turku rakentaa uutta alkua. Ensi kaudeksi vaihtuu sarjataso, päävalmentaja, osa joukkueesta ja lisäksi Antti Vääri ei ole joukkueen managerina.

Turkulaisessa salibandyssa liikahti yksi mannerlaatta maaliskuun lopussa, kun FBC Turun historian alusta asti vahvana taustatekijänä ollut Antti Vääri jättävänsä pestinsä FBC Turun managerina.

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.