Aikuisten yksilöliikuntaan helpotuksia

Kupittaan urheiluhallin kuntosali on avoinna maanantaista sunnuntaille kello 12–16. Kupittaan urheiluhallin kuntosali on avoinna maanantaista sunnuntaille kello 12–16. Kuva: Jane Iltanen

Aikuisten yksilöliikuntaan tulee helpotuksia maanantaista 22. helmikuuta alkaen. Turun kaupungin liikuntapalvelut avaa osan Turun kaupungin kuntosaleista kertamaksuasiakkaille. Aikuisille järjestetään pienryhmissä liikuntapalveluja ulkona. Kaikki harrastaminen pitää toteuttaa koronaturvallisesti.

Muut aiemmat rajoitukset ovat voimassa sunnuntaihin 7. maaliskuuta saakka. Esimerkiksi uimahallit pysyvät suljettuna yleisöltä. Muutokset perustuvat Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin koronakoordinaatioryhmän 16. helmikuuta tekemiin linjauksiin.

Turun kaupungin liikuntapalvelut avaa maanantaista 22. helmikuuta alkaen kertamaksuasiakkaille Impivaaran uimahallin toisen kerroksen yleisökuntosalin sekä kuntosalit Kupittaan urheiluhallissa ja Varissuon jäähallissa (kännykkämaksulla). Myös Pansion kuntosali on avoinna. Kuntosaleihin tulee aukioloaikarajoitteita. Muut kaupungin kuntosalit pysyvät suljettuna.

Liikunta-, Seniori- ja Kimmoke-rannekkeet eivät ole käytössä kuntosaleilla. Syynä on kävijämäärien säilyminen suositusten mukaisena sekä hyvityskäytännöt sarja- ja kausilatauksissa.

• Impivaaran uimahallin yleisökuntosali on auki ma–pe klo 11–14.30. Kerralla sisään otettava maksimihenkilömäärä on kuntosalissa 15 henkilöä ja lämmittelysalissa viisi henkilöä. Ovet ovat kiinni ja asiakaspalvelusihteeri päästää harjoittelijat sisään. Pukuhuoneet on suljettu kuntosalikäyttäjiltä. Impivaarassa poikkeusajan hinta on 5,5 euroa ja alennusryhmiltä 3,5 euroa.

• Kupittaan urheiluhallin kuntosali on avoinna ma–su klo 12–16 kertamaksulla, joka maksetaan Kupittaan keilahallin kahviossa, jota kautta ainoastaan kuljetaan myös sisään. Urheiluhallin kuntosalitilojen maksimihenkilömäärät ovat: kuntosali 9, tilauskuntosali 7, vapaapainotila 6, Woimala 3 ja pukuhuoneissa 2 henkilöä kerrallaan. Pukuhuoneiden käyttöä ei suositella.

• Varissuon jäähallin kuntosali on avoinna ma–su klo 8–21 kännykällä maksettavalla kertamaksulla. Pukuhuoneet ovat käytössä. Varissuon jäähallin kuntosalin maksimihenkilömäärä on 15.

• Pansion kuntosalin toiminnasta vastaa ulkopuolinen palveluntuottaja, Sportbalance Turku. Tiedot aukioloajoista ja hinnoista https://sportbalance.fi/.

Kuntosaleilla on yhden tunnin käyttöaikarajoite. Asiakkaiden välillä on oltava vähintään kahden metrin turvaetäisyys kaikkina liikuntapaikan aukioloaikoina. Aikuisten ryhmäliikuntaa ei voida toteuttaa sisätiloissa.

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin koronakoordinaatioryhmän 16. helmikuuta suositusten mukaan asiakkaan tulee sitoutua liikuntapaikan antamiin infektioturvallisuusohjeisiin. Asiakkaalla ei saa olla Covid-19 -infektioon viittaavia oireita, eikä hän saa olla määrättynä eristykseen tai karanteeniin liikuntaharrastuksen aikana.

Asiakkaan tulee pyyhkiä liikuntalaitteiden kosketuspinnat aina laitteen käytön jälkeen liikuntapaikan antamalla puhdistusaineella ja kertakäyttöisellä paperipyyhkeellä.

Asiakkaan tulee käyttää kasvomaskia (kirurgista suunenäsuojusta) tai visiiriä liikuntapaikan yleisissä tiloissa ja pukuhuoneissa lukuun ottamatta suihku- ja saunatiloja. Kasvomaskin tai visiirin käyttö on suositeltavaa myös liikuntalaitteiden käytön aikana.

Turun kaupungin liikuntapalvelut tulee järjestämään ulkoliikuntapaikoilla aikuisten pienryhmätoimintaa enintään kymmenen henkilön pienryhmille. Ryhmien sisällöstä tiedotetaan, kun niiden sisältö on varmistunut. Myös ulkona on huolehdittava vähintään kahden metrin turvavälien säilymisestä. Liikuntavuoroja ei varata aikuisten harrastetoimintaan ulkopuolisille järjestäjille (järjestöille, liikunta-/urheiluseuroille, yhdistyksille tai yrityksille).

Kirurgisen suunenäsuojuksen käyttö on suositeltavaa, jos turvaväleistä ei voida kaikissa tilanteissa huolehtia. Asiakkaalla ei saa olla Covid-19 -infektioon viittaavia oireita eikä hän saa olla määrättynä eristykseen tai karanteeniin liikuntaharrastuksen aikana.

Kaikki aikuisten sisätiloissa tapahtuva ryhmäharrastustoiminta on keskeytetty. Aikuisten joukkueurheilun ja kontakti- ja kamppailulajien tauko jatkuu. Kilpa- ja huippu-urheilun harjoittelu- ja kilpailumahdollisuudet turvataan sarjalisenssisopimukseen tai urheilusopimukseen perustuvalle ammattilaisurheilulle OKM:n määritelmän mukaisesti, maajoukkuetoiminnalle, Olympiakomitean tukiurheilijoille ja OKM:n apurahaurheilijoille.

Lasten ja nuorten harrastetoiminta voi jatkua, kunhan tosiasiallisesti huomioidaan turvavälien ja muiden koronavarotoimien toteutuminen. Alle 12-vuotiailla oman ryhmän/joukkueen kesken myös lähikontaktia sisältävät harjoitteet ovat sallittuja, sen sijaan esim. pelaaminen muita joukkueita vastaan ei ole edelleenkään sallittua.

Sisäliikuntatiloissa toteutettava alle 20-vuotiaiden ottelu- ja kilpailutoiminta pysyy keskeytettynä. Harjoittelu 12–20-vuotiaiden toimintaan varatuilla vuoroilla tulee toteuttaa turvavälein ja ilman lähikontaktia. Tämä tarkoittaa mm. peliharjoittelussa, voimistelussa, kamppailulajiharjoittelussa lähikontaktityyppisestä harjoittelusta pidättäytymistä. Myös ulko-olosuhteita voi hyödyntää harjoittelussa.

Ulkoliikuntapaikat pidetään auki omaehtoista liikkumista varten.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jäisikö superbussi välivaiheeksi?

Tuomiokirkkosilta joutuu peruskorjaukseen riippumatta siitä valitseeko Turku superbussin vai raitiotien.

Turku päättänee ensi kesäkuussa joukkoliikenneratkaisusta. Vaihtoehtoina ovat raitiotie ja superbussi, josta tehtyä selvitystä päivitetään parhaillaan. Selvää on, että runkobussit eivät riitä ratkaisuksi, kun kaupunki kasvaa. Liikenne ruuhkautuu, jos joukkoliikenteen osuus kulkumuotona ei kasva.

Sirén: Julkista taloutta tasapainotettava mieluimmin menoja sopeuttamalla kuin veronkorotuksilla

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén (kok.) korostaa, että myös jatkossa julkisen talouden sopeuttamisurakkaa on vietävä eteenpäin ennen kaikkea menoja sopeuttamalla veronkorotusten sijaan. Tätä linjaa tukevat hänen mukaansa Etlan tuoreet raportit, joissa kuvataan myös ylivaalikautisen sopeuttamisen merkitystä ja annetaan tunnustusta hallituksen jo tekemille mittaville sopeutuksille.

Kaarinan McDonald’s avaa ovensa

McDonald’s avaa ravintolan Krossin liikekeskittymään.

McDonald’s avaa ensimmäisen ravintolansa Kaarinassa perjantaina 19. joulukuuta Krossin liikekeskittymään. Avajaistapahtumassa on ohjelmaa koko perheelle ja avajaisten kunniaksi on luvassa myös Big Mac -tarjous. Ravintola lahjoittaa avajaisviikonloppuna jokaisesta myydystä ateriasta 0,25 euroa Ronald McDonald Lastentalosäätiölle.

Palveluksen aloittavien nuorten miesten fyysisen toimintakyvyn negatiivinen kehitys näyttää pysähtyneen

Varusmiesten kuntotesteissä raportoitiin tänä vuonna noin 20 000 palveluksensa aloittaneen tulokset. Vuonna 2020 käynnistynyt varusmiesten kestävyyskunnon nousu on jatkunut. Lounais-Suomen liikunta ja Urheilu ry (LiikU) on edistänyt LiikU minttiin -hankkeen liikuntaneuvonnalla varusmiespalveluksesta lykkäystä tai vapautuksen saaneiden nuorten kuntoa. LiikU minttiin -hanke on toteutettu yhteistyössä Puolustusvoimien Lounais-Suomen aluetoimiston, UKK-instituutin sekä halukkaiden lounaissuomalaisten kuntien kanssa.

TVT Asunnoilla vuodenvaihteessa rakenteilla liki 860 asuntoa

Vähäheikkiläntie 13.

TVT Asunnoilla on vuodenvaihteessa työmaavaiheessa yhteensä 859 asuntoa, joista uudiskohteissa 622 asuntoa ja perusparannuskohteissa 237 asuntoa. Tänä vuonna on valmistunut 454 uutta asuntoa ja 144 peruskorjattua asuntoa sekä ikääntyneestä kiinteistökannasta kunnostettu noin 2 000 asuntoa ja tehty pienempiä korjauksia yli tuhanteen asuntoon.

Poliisi julistaa joulurauhan liikenteeseen

Liikenteen joulurauha julistetaan 18. kerran Rovaniemellä Lordin aukiolla keskiviikkona 17. joulukuuta kello 10 alkaen. Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) tuo valtiovallan jouluterveiset.

Korteilla maksettiin aiempaa enemmän kulttuuri- ja vapaa-ajan myyjille

Korteilla maksettiin heinä–syyskuussa aiempaa enemmän. Toimialakohtaisesti kasvu selittyy pääasiassa kolmella toimialalla: kulttuurilla ja vapaa-ajalla, elintarvikkeilla sekä muilla tavaroilla ja palveluilla. Kahdella toimialalla korttimaksujen kokonaissumma vähentyi heinä–syyskuussa.

Kysely: Kiinteä yhteys Tukholmaan saa yrityselämältä runsaasti kannatusta

Tuore raportti (Nordic Capitals Railway) Helsinki−Turku−Tukholma−Oslo-rautatieyhteydestä sekä joululahjarahana valtion budjetista Väylävirastolle tullut 250 000 euroa Helsinki−Turku−Tukholma-välin kiinteän yhteyden selvitykseen herättivät Varsinais-Suomen elinkeinoelämän piirissä ajatuksia heti tuoreeltaan. Enemmistö Turun kauppakamarin kyselyyn vastanneista yritysjohdon edustajista antaa hankkeelle tukensa.

Atomiytimen magneettisuus mitattu uudella tavalla

Radioaktiivisten molekyylien ydinrakenne mitattiin lasereiden avulla.

Ensimmäistä kertaa on onnistuttu havaitsemaan, miten magneettisuus jakautuu atomin ytimen sisällä molekyylimittausten avulla. Läpimurto voi edistää ydinfysiikan tutkimusta, sillä nyt on olemassa todisteita siitä, että ytimen rakennetta voidaan tutkia molekyylien avulla.

Lindén: Hallitus hyväksyy sen, että ihminen voi jäädä ilman välttämätöntä toimeentuloa

Hallituksen toimeentulotukiesitys vaarantaa perustuslain takaaman oikeuden välttämättömään toimeentuloon, arvioi kansanedustaja Aki Lindén (sd.). Esitys siirtää hänen mukaansa harkinnan pois sosiaalityön ammattilaisilta ja vaarantaa vakavasti haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten perusoikeudet.

Junnu Aaltonen Turku Jazz Orchestran solistina

Junnu Aaltonen.

Viime perjantaina 90-vuotissyntymäpäiviään viettänyt saksofonisti-huilisti Junnu Aaltonen saapuu Turku Jazz Orchestran solistiksi joulun tunnelmissa. Hiljaisuus soi -konsertti kuullaan lauantaina 20. joulukuuta kello 18 Martinkirkossa. Illan toisena solistina esiintyy Johanna Iivanainen .

Alfa-PVP:n käyttö näkyy tieliikenteessä

Lisääntyvä huumausaineiden käyttö näkyy tieliikenteessä ja yhä enemmän myös liikennepoliisin arjessa. Kesällä noin joka kolmas rattijuopumuksesta kiinni jäänyt oli huumerattijuopumus.

Liikennevahinkojen määrä laski yhä, korvausmenot 430 miljoonaa euroa

Liikenneonnettomuuksissa vammautui vaikeasti 219 henkilöä viime vuoden aikana.

Viime vuonna tapahtui yhteensä 88 831 liikennevakuutuskorvauksiin johtanutta vahinkoa. Vahinkomäärä laski prosentilla edellisvuoteen verrattuna ja oli kuusi prosenttia pienempi kuin vuosien 2015–23 keskiarvo. Korvauksia viime vuonna tapahtuneista liikennevahingoista maksetaan arviolta 430 miljoonaa euroa eli keskimäärin 4 500 euroa vahinkoa kohden.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Bocuse d’Or Europe 2028 -kilpailun isännyyttä haetaan Turkuun

Mikko Pakola ja Tommi Tuominen.

Bocuse d’Or Academy Finland ry, Turun kaupunki ja Suomen maa- ja metsätalousministeriö ovat jättäneet yhdessä virallisen hakemuksen Bocuse d’Or Europe 2028 -kilpailun järjestämisestä Turussa. Toteutuessaan kilpailu toisi Suomeen Euroopan arvostetuimman gastronomisen kilpailun ja mittavaa kansainvälistä näkyvyyttä.

Karrinkadulle rakennetaan uusi päiväkoti

Teräsrautelan Karrinkatu 4:ään rakennetaan uusi päiväkoti 20-vuotisena vuokrahankkeena. Kaupunginvaltuusto hyväksyi esityksen maanantaina. Uusi päiväkotirakennus nousee sisäilmaongelmien takia puretun päiväkodin tilalle. Tilat vuokrataan Parmaco Oy:ltä.

Naantalin kasvihuonepäästöt laskivat viime vuodesta

Naantalissa suurimpia päästösektoreita ovat tieliikenne, kulutussähkö ja vesiliikenne.

Suomen ympäristökeskus on julkaissut kaikkien Suomen kuntien ennakkotiedon viime vuoden kasvihuonekaasupäästöistä. Naantalissa kokonaispäästöt ovat laskeneet kolme prosenttia edeltävään vuoteen verrattuna. Suurimpiin päästösektoreihin Naantalissa kuuluu muun muassa tieliikenne.

Joulun ja uudenvuoden aika näkyy poikkeusaikatauluina Varhan palveluissa ja toimipisteissä

Joulun ja uudenvuoden aika näkyy poikkeusaikatauluina myös Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) palveluissa ja toimipisteissä. Hengitystieinfektioiden omahoidolla voi vähentää päivystyksen ruuhkautumista. Influenssaepidemia on käynnissä koko Suomessa, mutta rokotuksen ehtii vielä ottaa.

Urheilu

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.