Aloita liikunta maltillisesti
Kiinnostaisiko sinua alkaa kuntosaliharjoittelu, mutta sen ensimmäisen askeleen ottaminen mietityttää? Koulutettu personal trainer ja ravintovalmentaja Mikko Äikäs vinkkaa, miten lähteä liikkeelle.
– Kuntoilu kannattaa aloittaa maltillisesti, ja ilman liian isoja vaatimuksia. Tavoitteita voi sitten aina lisätä askel kerrallaan. Moni lähtee alussa liian kovalla innolla ja sitten kaikki paikat ovat kipeänä, eivätkä kaikki pidä lihaskivuista ollenkaan. Siksi on hyvä aloittaa kevyesti, ja edetä sitten omaa tahtia lihaskunnon vahvistuessa. Kuntosaliliikunnan ohella on hyvä kohottaa peruskuntoa vaikka kävelemällä, pyöräilemällä ja nythän on päässyt hiihtämäänkin, sanoo Äikäs, joka on turkulaisen Kunto ja hyvinvointikeskus Studio Onen toinen yrittäjistä.
Äikäksen mukaan pari kertaa viikossa kuntosaliharjoittelua riittää peruskunnostaan huolta pitävälle liikkujalle.
– Jo tunnin pituiset treenit ovat ihan hyvät, ja toki jos treenien jälkeen saunoo, niin siinä voi mennä parikin tuntia, Äikäs sanoo.
Treenaamisesta tulisi tehdä mukavaa ja mielekästä. Äikäs neuvookin treenien jälkeen tekemään aina jotain mukavaa, kuten vaikka saunoa.
– Suosittelen ehdottomasti treenaamaan muutenkin niin, että loppua kohden harjoitus kevenee tai päättää sen vaikka hengittelyyn tai venytykseen. Ei kannata heti alussa alkaa vetää itseään loppuun, jotta seuraavan kerran on kipinää taas lähteä harjoittelemaan. Jos varsinkin alussa asettaa itselleen ihan liian kovat tavoitteet, niin helposti sitä väsyy. Kaikista tärkeintä on voida nauttia tekemisestään, ja että se on itselle mukavaa.
Jos olo on epävarma uskaltaisiko lähteä salille tai muun liikuntaharrastuksen pariin, kannattaa Äikäksen mukaan pyytää vaikka joku kaveri mukaan harrastamaan.
– Muista ei kannata välittää, sillä jo tutkimukset osoittavat, että ihminen on eniten kiinnostunut liikuntaharrastuksissa omasta olemuksestaan eikä niinkään muista. Kaikille kuntosali ei ole tuttu paikka, ja joillakin voi olla jopa traumoja liikunnasta. Minulla on halu saada ihmiset nauttimaan liikunnasta, ja pyrkiä motivoimaan kuntoilun pariin hyvin erilaisia ihmisiä. Meillä aina opastetaan alkuun, ja meitä ammattilaisia voi tulla vetämään hihasta ja kysyä neuvoa. Lisäksi laitteet ovat turvallisia kuntoiluun.
Lisäravinteita ei kuntoilua vasta aloitteleva ja muutenkin perusliikuntaa harrastava tarvitse.
– Riittää ihan perusruokavalio, ja se, että syö säännöllisesti. Tietysti proteiineista tulee huolehtia, mutta perusliikkuja ei tarvitse erikseen lisäravinteita. Vasta täysillä urheileva tarvitsee lisäravinteita. Riittää, että huolehtii nesteen saannista ja nautti vaikka ihan tavallisen välipalan treenien jälkeen.
Äikäksen mukaan liikuntakeskukset ovat turvallisia paikkoja harrastaa myös korona-ajalla.
– Meillä on käynyt todella vastuullisia asiakkaita. Kukaan ei ole tullut kipeänä pärskimään eikä muutenkaan kipeänä kannata urheilla, vaan silloin tulee levätä. Käsidesiä käytetään ennen laitteille menoa ja laitteet desinfioidaan aina käytön jälkeen. Siinä asiakkaamme ovat ottaneet myös vastuunsa. Lisäksi ihmiset pitävät hyvin turvavälejä, jolloin virukset eivät pääse leviämään isossa tilassa.
Marianne Rovio















