TYY: Mahdollisuus täysipäiväiseen opiskeluun turvattava

Hallitus neuvottelee ensi viikolla valtion tulevan vuoden budjetista. Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) haluaa lähettää terveisensä budjettineuvotteluihin. Valtiovarainministeriö (VM) on valmistellut budjetin lisäksi myös joukon työllisyystoimia ja kaivanut esiin vanhan tutun oranssin kepin ehdottamalla kirityksiä opintotukeen. Toisaalta VM:n esitys sisältää myös opiskelijoiden pitkään vaatiman tulorajojen korotusehdotuksen. Tarjolla olisi muitakin opiskelijan tilannetta tukevia toimia, kuten opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) esitys ateriatuen korotuksesta, jotta opiskelija-aterian hinnankorotus ei jää niukalla sosiaaliturvalla elävien opiskelijoiden maksettavaksi. Ateriatuki on tehokas ja hyvin kohdentuva tuki, jolla tuetaan myös opiskelijoiden terveyttä ja hyvinvointia.

Yliopistojen tilat, välineet ja palvelut ovat entistä heikommin opiskelijoiden saatavilla koronapandemian takia. TYY:n mukaan tilannetta ei ole varaa heikentää kiristämällä opintotuen ehtoja. Parasta, mitä hallitus ja eduskunta voivat tässä tilanteessa tehdä, on TYY:n mielestä turvata edellytykset täysipäiväiseen opiskeluun.

– Opiskelijan arjen edellytysten heikentämisen sijaan meidän tulisi olla huolissamme pahoinvoivista opiskelijoista ja oppimisen laadun heikentymisestä. Ne ovat asioita, joita yhteiskuntamme ei kestä", Turun yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja Sofia Engblom kiteyttää.

Turun yliopiston ylioppilaskunta kysyi opiskelijoilta viime keväänä, miten koronatilanne on vaikuttanut opintoihin ja opiskelijoiden hyvinvointiin. Kyselyn perusteella lähes puolet opiskelijoista koki opetuksen laadun sekä suoritustapojen laadun heikentyneen koronatilanteen myötä. Yliopiston tilojen sulkeuduttua lähes 70 prosenttia opiskelijoista koki koronatilanteen vaikuttaneen opiskeluympäristöönsä heikentävästi. Kyselyn tulosten mukaan opiskelijoiden arvio omasta hyvinvoinnista romahti kevään aikana ja yli puolet kyselyyn vastanneista koki koronatilanteen vaikuttaneen opiskelukykyyn heikentävästi.

Opintotukeen sidotun opintopistevaatimuksen kasvattaminen lisää TYY:n mukaan entisestään opiskelijoihin kohdistuvia paineita hyvin poikkeuksellisessa ja epävarmassa tilanteessa. Opintopistevaatimuksen kasvattaminen lisää potentiaalisesti myös niiden opiskelijoiden määrää, jotka eivät pääse tähän tavoitteeseen ja putoavat pois opintotuen piiristä, jolloin osa heistä siirtyy toimeentulotuen asiakkaiksi. Työllisyystoimena esitetty opintopistevaatimuksen kiristäminen on kyseenalainen myös siitä syystä, että vain noin puolet opiskelijoista saa opintotukea.

– Opiskelijan työ on opiskella ja sen edellytykset tulee turvata. VM:n esitys opintotuen ehtojen kiristämisestä lisäisi entisestään opiskelijoiden toimeentuloon ja jaksamiseen liittyviä huolia, Engblom muistuttaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Asumisen kokonaiskustannukset painavat vaakakupissa entistä enemmän

Hoitovastike on taloyhtiön talouden perusta. Sillä katetaan kiinteistön ylläpidosta, hoidosta ja hallinnosta aiheutuvat kulut, ja sen taso vaikuttaa suoraan asumisen kuukausikustannuksiin. Mikäli taloyhtiön tilikausi on kalenterivuosi, niin juuri nyt ollaan loppumetreillä kevään yhtiökokouskauden kanssa. Päivitetyt hoitovastikkeet näkyvätkin nyt myös myytyjen asuntojen tiedoissa, mikä tarjoaa mahdollisuuden tarkastella hoitovastikkeiden kehitystä. Huoneistokeskus selvitti, miten suurimmissa kaupungeissa myydyissä asunnoissa hoitovastikkeiden mediaaniarvot ovat kehittyneet tammi-toukokuussa vuosien 2026 ja 2025 välillä. Ostajat kiinnittävät nykyisin aiempaa enemmän huomiota asumisen kokonaiskustannuksiin, minkä seurauksena hoitovastikkeen merkitys asuntojen välisessä vertailussa on kasvanut.

Paraisten vierasvenesatamaa kehitetään vaiheittain

Paraisten kaupunki jatkaa Paraisten vierasvenesataman alueen kehittämistä. Työ on osa kaupungin strategista kasvuhanketta Mereltä merelle, joka keskittyy keskustan kehittämiseen sekä Paraisten vetovoiman ja elinvoiman vahvistamiseen niin asukkaille kuin vierailijoillekin.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Eronnut voi menettää oikeutensa entisen puolisonsa omaisuuteen – avio-oikeudelle tulee määräaika

Jatkossa avio-oikeus vanhentuu, kun avioliiton tai rekisteröidyn parisuhteen päättymisestä on kulunut kymmenen vuotta. Tämä tarkoittaa, että oikeus entisen puolison omaisuuteen voi päättyä kokonaan, jos omaisuuden jakoa ei tehdä ajoissa avioeron jälkeen. Muutos perustuu 1. kesäkuuta 2026 voimaan tulleeseen lakimuutokseen.

Vasemmistoliitto asetti uusia ehdokkaita

Opettaja Mervi Uusitalo-Heikkinen on yksi uusista ehdokkaista.

Varsinais-Suomen Vasemmistoliiton piirihallitus asetti tiistaina 9. kesäkuuta pidetyssä kokouksessaan neljä uutta ehdokasta eduskuntavaaleihin 2027. Piirihallitus katsoo, että nimetyt henkilöt tuovat listalle maakunnallisesti kattavaa edustusta.

Finnair alkaa jälleen lentää päivittäin Turusta Helsinkiin

Finnair lopetti lennot Turusta Helsinkiin vuonna 2023.

Finnair palauttaa Turun lentoverkostoonsa lokakuussa 2026. Turun kaupunki ja Visit Turku Archipelago pitävät päätöstä tärkeänä merkkipaaluna koko alueelle.

Saaristolaisruokaa tarjolla Kuusistossa

Kaarinan Kuusistossa sijaitsevan Villa Wolaxin kesäravintola tarjoaa elokuun loppuun asti saaristohenkisiä makuja, rentoa tunnelmaa sekä tapahtumia kaikenikäisille. Yksi ravintolan suosituimmista annoksista on saaristolaislautanen, joka sisältää keittiömestarin graavattua ja kylmäsavustettua lohta, lämminsavusiikaa, varhaisperunoita, gubbröraa sekä Wolaxin saaristolaisleipää. Tuore kala savustetaan omassa savustamossa perinteisesti leppäpuulla.

Sig tarinoi Raision kirjastossa

Sig nykykuosissaan.

Kaikkien aikojen tunnetuin raisiolaisyhtye Sig vierailee Raision kirjastotalon Martinsalissa tiistaina 16. kesäkuuta kello 18 alkaen. Rennossa tapahtumassa jäsenet kertovat yhtyeen menneisyydestä, nykytilanteesta sekä tulevaisuuden näkymistä. Yhtye ei soita tapahtumassa.

Varissuon helmikuisen surman syynä riita – 43-vuotias mies tappoi tuttavansa vasaralla

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan Turun Varissuolla helmikuussa tapahtuneesta taposta. Teosta epäillään 43-vuotiasta miestä, joka on tunnustanut teon.

Turku poistaa kaduilta kymmenittäin pysäköintimaksuautomaatteja

Valtaosa Turun pysäköinneistä maksetaan mobiilisovelluksilla. Kaupunki päätti keväällä poistaa käytöstä 35 vähiten käytettyä maksuautomaattia. Pusseilla peitetyt automaatit poistetaan katukuvasta kesäkuun aikana.

Rättisitikka tulee takaisin sähköistettynä

Citroën on julkistanut tuovansa mallistoonsa takaisin yhden autoilun historian tunnetuimman mallin, eli 2 CV:n, kotoisammin ”rättisitikan”. Alkuperäinen 2 CV mullisti autoilun yksinkertaisuudellaan, kekseliäisyydellään ja ennen kaikkea edullisuudellaan. Samat tekijät ovat nyt hyvinkin ajankohtaisia, ja uusi 2 CV tuleekin olemaan halvan hintaluokan täyssähköinen kulkupeli.

Vartiovuorella seikkaillaan tuorein saappain

Valtteri Lehtinen on Saapasjalkakissa.

Turun Kesäteatterin tämän kesän näytelmänä päästään seuraamaan Saapasjalkakissan seikkailuja. Luvassa on uusi ja raikas tulkinta klassikkotarinasta. Ohjauksesta ja tarinan dramatisoinnista vastaa Seppo Honkonen . Nimiroolissa esiintyy Valtteri Lehtinen ja Velhona Sami Lalou . Saapasjalkakissan ensi-ilta on 11. kesäkuuta. Esityskausi jatkuu tuttuun tapaan koko kesän. Viimeinen näytös on 15. elokuuta.

Lomalta halutaan enemmän hyvinvointia

Dertour Groupin tuore matkailuraportti osoittaa, että yhä useampi haluaa yhdistää lomallaan liikunnan ja henkisen palautumisen. Raportin mukaan 57 prosenttia matkustaa ensisijaisesti rentoutuakseen ja ladatakseen akkujaan, ja 34 prosenttia hakee lomalla erityisesti parempaa henkistä hyvinvointia. Yli puolet vastaajista suosii terveys- ja hyvinvointipainotteisia lomia, ja 35 prosenttia valitsee loman, jossa korostuu liikunta ja aktiivisuus.

Daniel Forsberg kohtaa Magan taas

Daniel Forsberg.

Kuten Ice Cage 7:n jälkeisten tapahtumien jälkeen saattoi arvata, Turkuhallissa 19. syyskuuta Ice Cage 8:ssa nähdään Daniel Forsbergin ja Magamed Gadievin kohtaaminen thainyrkkeilyssä. Kaksikko otti yhteen jo vuosi sitten toukokuussa Ice Cage 4 -tapahtumassa Helsingissä. Tuolloin turkulainen Forsberg vei ottelun nimiinsä kokemuksensa turvin kaikin tuomariäänin. Pysyvätkö asetelmat ennallaan Forsbergin kotiyleisön edessä?

Taitajamitaleita sateli Turkuun

Turun ammatti-instituutille lohkesi Taitaja2026-kilpailuista kolmetoista mitalia, joista seitsemän oli kultaisia. Kultaan ylsivät Salla Tähtinen (tietoverkkoasennus), Kaisla Kortelahti (hiusmuotoilu), Oona Aalto ja Venla Myllymäki (hyvinvointiteknologia), Pyry Elonen (CNC-koneistus), Saul Maasalo (laborantti) Kaapo Kujala ja Santeri Järvinen (kappaletavara-automaatio) ja Alexander Lindholm (P5 logistiikka).

Essi Sten Turun Teknologiakiinteistöjen hallituksen johtoon

Turun Teknologiakiinteistöjen uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi on valittu Essi Sten . Hallituksen jäseninä jatkavat Jarkko Leinonen , Rutger Källén , Jarkko Virtanen sekä edellinen puheenjohtaja Aleksi Randell . Sihteerinä jatkaa Juha Sumentola .

Etsivä nuorisotyö sai rahoitusta

Lupa - ja valvontavirasto on myöntänyt yhteensä yli 28 miljoonan euron valtionavustuksen etsivään nuorisotyöhön ja nuorten työpajatoimintaan. Avustusta myönnettiin yhteensä 233 etsivän nuorisotyön toimijalle ja 213 nuorten työpajalle.

Näköislehti

Kaupunki
Grammersin rumpali Jussi Vuola.
Sig nykykuosissaan.
Valtteri Lehtinen on Saapasjalkakissa.
Sallamaari Tulvalehto.
Urheilu

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Daniel Forsberg kohtaa Magan taas

Daniel Forsberg.

Kuten Ice Cage 7:n jälkeisten tapahtumien jälkeen saattoi arvata, Turkuhallissa 19. syyskuuta Ice Cage 8:ssa nähdään Daniel Forsbergin ja Magamed Gadievin kohtaaminen thainyrkkeilyssä. Kaksikko otti yhteen jo vuosi sitten toukokuussa Ice Cage 4 -tapahtumassa Helsingissä. Tuolloin turkulainen Forsberg vei ottelun nimiinsä kokemuksensa turvin kaikin tuomariäänin. Pysyvätkö asetelmat ennallaan Forsbergin kotiyleisön edessä?

Turku Tuomiopäivä laajenee kauppatorille – Market Square Meltdownissa käsilläkävelypiruetteja

Adrian Mundwiler voitti Turku Tuomiopäivän 2022. Nyt hän palaa Turkuun.

Crossfit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä järjestetään 11.–13. kesäkuuta. Seitsemän vuoden jälkeen kilpailu siirtyy Kupittaan jäähalliin. Perinteinen ulkoilmatapahtuman henki pyritään säilyttämään ulos rakennettavalla fan zone -alueella.

Taika Koilahti oppi nauttimaan urheilijan arjesta vaikeiden vuosien jälkeen

Taika Koilahti avaa ulkokautensa kotiyleisön edessä Paavo Nurmi Gamesissa, jossa vastaan asettuu harjoittelukaveri Jessica Kähärän lisäksi muun muassa Tokion MM-kisojen pronssinainen Kolumbian Natalia Linares.

Pituushyppääjä Taika Koilahti hymyilee vapautuneesti, pitkästä aikaa. Syykin on selvä.