Rostenin leipomon Rostis voitti Suomalainen menestysresepti -kilpailun

Paras yhdistelmä löytyi, kun ohuen ruiskuoren sisään lisättiin karjalanpiirakasta tuttuja ainesosia: riisipuuroa ja munavoita. Paras yhdistelmä löytyi, kun ohuen ruiskuoren sisään lisättiin karjalanpiirakasta tuttuja ainesosia: riisipuuroa ja munavoita. Kuva: Arto Arvilahti

Rostenin leipomon Rostis on voittanut Suomalainen menestysresepti -kilpailun. Suomalainen menestysresepti on S-ryhmän ideoima kilpailu, jossa etsitään kotimaisia ruoan uusia supertähtiä. Kilpailu järjestettiin toista kertaa.

Finaalissa kisasivat Rostenin leipomon Rostiksen lisäksi Huonon äidin valmisruoka, Kuusamon kalan Kalalastu, Lapin Marian Villipesto sekä Elite Fitnessin Äidin patukka. Tuotekehitystä seurattiin Nelosella tv-ohjelmassa läpi kesän. Kilpailun palkintona on paikka S-ruokakauppojen hyllyllä sekä näyttävä tuki lanseerausmarkkinoinnissa.

– Tänä vuonna taso oli äärimmäisen korkea ja kaikki finalistituotteet ansaitsevat paikkansa kauppojen hyllyllä. Itse rakastuin Rostikseen ensipuraisulla, vaikkakin suorastaan inhosin tuotteen työnimeä ”Finpanada”. Onneksi siitä luovuttiin. Nyt on jännä paikka: voiko uutuustuote haastaa karjalanpiirakan suosiossa? Rostenin leipomo teki huikeaa työtä tässä puolen vuoden aikana, kehuu kilpailun päätuomari ja tv-ohjelman juontaja Jyrki Sukula.

Sukulan lisäksi tiukan kilpailun tuomareina toimivat ruokakirjailija ja radiojuontaja Anni Hautala, johtaja Ilkka Alarotu S-ryhmästä, Finlaysonin Jukka Kurttila sekä Foodwestin tutkimusjohtaja Suvi Luoma.

– Halusimme kehittää ruispohjaisen paistopistetuotteen, sillä sellaisia ei juuri ole. Inspiraationa toimi espanjalainen empanada-pasteija ja kokeilin ruiskuoren sisään kotikeittiössäni mitä hullumpia täytteitä kasviksista homejuustoon. Sitten tajusimme palata ajatuksissamme Suomeen ja asia oli sillä selvä: rapean ruiskuoren sisältä löytyy riisipuuroa ja maukas munatäyte. Karjalaisia perinteitä heijasteleva piirakka täytteineen on nyt yhdessä rapean herkullisessa paketissa, iloitsee Rostenin leipomoa kilpailussa edustanut Katariina Vesterinen.

Vesterinen työskentelee 1930-luvulla perustetun turkulaisen Leipomo Rostenin tuotekehittäjänä. Aiemmin ravintola-alalla ja keittiömestarina työskennellyt Vesterinen aloitti työssään viime syksynä, ja sai tehtäväkseen kehittää yritykselle uudenlaisen paistopistetuotteen. Yrityksen johtoryhmä ehdotti empanadas-tyyppistä piirakkaa ja toivoi, että tuotteessa käytettäisiin ruista. Vesterinen alkoi testata erilaisia versioita ja taikinoita kotikeittiössään.

Paras yhdistelmä löytyi, kun hän keksi lisätä ohuen ruiskuoren sisään karjalanpiirakasta tuttuja ainesosia: riisipuuroa ja munavoita. Tuotteen nimi oli vielä kilpailun alkuvaiheessa Finpanadas. Tuomareilta saatujen kommenttien perusteella nimi vaihtui ohjelman aikana Rostikseksi, jossa leipomon nimi yhdistyy englannin sanaan roasted (paahdettu).

Paistopistetuotteiden suosio on ollut viime vuosina kasvussa heijastellen mukaan otettavien on the go -tuotteiden menekkiä. Finalistit ovat myynnissä S-ruokakaupoissa. Viime vuoden voittajatuote Boltsi oli S-ruokakauppojen myydyin uutuustuote viime vuonna.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ruissalojuoksut jälleen lauantaina Ruissalon syksyisissä maisemissa

Ruissalossa on kisattu vuodesta 1973 alkaen.

125-vuotias Turun Urheiluliitto järjestää jälleen yhden Suomen pitkäikäisimmistä vuosittain järjestettävistä juoksutapahtumista, kun Ruissalojuoksut juostaan lauantaina 19. syyskuuta jo 54. kerran.

Johtajan nimissä tuleva kiireellinen maksupyyntö voi olla huijaus

Traficomin Kyberturvallisuuskeskukselle ilmoitetaan säännöllisesti huijauksista, joissa rikollinen esiintyy organisaation johtajana ja yrittää saada työntekijän siirtämään rahaa.

Hirvikolarien riski kasvaa syksyllä

Hirvet liikkuvat paljon kiima-aikana syys- ja lokakuussa. Myös syksyn hirvenmetsästyskausi sekä muutto talvilaitumille saa hirvet liikkeelle.

Hirvikolareiden määrä vaihtelee vuosittain hirvikannan koon mukaan. Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna hirvikolareita tapahtui yhteensä 1 814. Syksyn tullen hirvet liikkuvat aktiivisesti, ja hirvikolarien määrä kasvaa. Vakuutusyhtiö Pohjantähti koosti ohjeet hirvikolarien ehkäisyyn.

Talous kasvaa, mutta kotitaloudet yhä varovaisia

Kotitalouksien säästäminen pysyi tavanomaista korkeammalla tasolla ja velkaantumisaste laski edelleen vuoden toisella neljänneksellä. Velkaantumisaste on laskenut jo vuodesta 2022 lähtien.

Pakistanilaistaustainen taiteilijan näyttely ottaa kantaa presidentin väitteeseen

Uzair Amjadin Holiday from History -näyttely pureutuu Tasavallan presidentti Alexander Stubbin lausahdukseen, jossa hän kuvaa Euroopan “loman historiasta” olevan nyt ohi. Näyttely on esillä Titanik-galleriassa 19.9.–4.10.

Kuormittava varusmiespalvelus haastaa vastustuskykyä – maitoproteiini voi olla avuksi

Tuoreessa tutkimuksessa selvitettiin hydroloisoidun maitoproteiinin ja kuumakäsitellyn maitohappobakteerivalmisteen potentiaalia varusmiesten terveyden tukemisessa. Maitoproteiinin osoitettiin auttavan varusmiesten vastustuskykyä.

Helsinginkadun tunneli suljetaan liikenteeltä maanantaina illalla, avataan tiistaina päivällä

Helsinginkadun tunneliosuus Hämeenrampin ja Kalevanrampin välillä suljetaan liikenteeltä huoltotöiden vuoksi maanantaina 21. syyskuuta kello 21 alkaen. Tunneli avataan liikenteelle tiistaina 22. syyskuuta kello 14.30. Kiertotie ohjataan reitille Hämeenramppi – Hämeentie – Savitehtaankatu – Kalevantie – Kalevanramppi.

Selvitys: Kiinteähintainen sähkösopimus kiinnostaa nyt suomalaisia pörssisähköä enemmän

Energiapalveluyhtiö Oomin teettämä Suuri sähköbarometri osoittaa, että pörssisähkön suosion kasvu suomalaisten keskuudessa on taittunut. Barometrin tulokset osoittavat, että määräaikaiset kiinteät sähkösopimukset kiinnostavat kuluttajia tällä hetkellä selvästi pörssisähkösopimuksia enemmän.

Turun Kinopalatsi täyttää 25 vuotta – yksi elokuva nousi yleisömäärissä ylitse muiden

Kinopalatsin teatteripäällikkö Kari Korhonen.

Turun Kinopalatsi täyttää tänä vuonna 25 vuotta. Teatteri avattiin Kauppiaskatu 11:ssä keväällä 2001. Kinopalatsi oli avautuessaan Turun ensimmäinen modernin multiplex-tason elokuvateatteri. Samassa osoitteessa elokuvia on kuitenkin esitetty jo vuodesta 1927 lähtien.

Tulityöt aiheuttaneet runsaasti tulipaloja

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK) on huolissaan tulitöiden aiheuttamien tulipalojen määrästä. Syyskuun alkuun mennessä määrä on jo lähes koko vuoden tasolla pariin viime vuoteen verrattuna. Syksyllä tulipaloriski korostuu erityisesti rakennusten kattotöissä ja kosteudelta suojattavien rakenteiden vedeneristyksessä. Kattopalot voivat aiheuttaa jopa miljoonavahingot sekä johtaa kaikkien asukkaiden evakuointiin.

Aurajokeen 4 000 pientä kylpyposankkaa Turun päivänä

Posankat.

Kirjastosillalta molskahtaa Aurajokeen 4 000 pientä kylpyposankkaa Turun päivänä 20. syyskuuta kello 14. Noin puolet niistä odottaa vielä adoptoijaa. Posankat muistuttavat, että se, mitä tapahtuu lähimmässä joessamme, näkyy lopulta Itämeressä.

Lounais-Suomen poliisi jatkaa yhteistyötä mopomiittijärjestäjien kanssa

Lounais-Suomessa järjestettävät mopomiitit ovat pääsääntöisesti etukäteen poliisin tiedossa ja luvanvaraisesti toteutettuja ja tästä syystä myös turvallisia. Viime lauantaina Salossa järjestettiin mopomiitti, josta tehtiin ilmoitus poliisille vaadittavine liitteineen. Vaikka pyrkimys oli hyvä ja järjestäjä sitoutui turvallisen tilaisuuden järjestämiseen, puutteitakin havaittiin.

Kysely: Suomalaisten remontti-inspiraatioissa näkyy jo sukupolvien kuilu

Mitä nuorempi, sitä todennäköisemmin tukeutuu internetiin ja sosiaaliseen mediaan sekä vaikuttajiin remontin remontti-ideoiden etsinnässä.

Yli puolet suomalaisista hakee inspiraatiota remonttiin ensisijaisesti internetistä. Asia selvisi Stark Suomen teettämästä Suomalaiset remontoivat ja rakentavat 2026 -kyselytutkimuksesta, jossa näin kertoi tekevänsä 54 prosenttia vastaajista. Tämän jälkeen eroavaisuuksia alkaakin ilmaantua sekä miesten että naisten ja eri ikäluokkien inspiraation lähteissä.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 20. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat kävijöille raitiotien reitistä, rakentamisesta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kaupunkilaisten kysymyksiin.

BDSM-yhdistys Turun Baletti täyttää 25 vuotta

Ballet (2025) tulevasta taidenäyttelystä.

Turkulainen BDSM-yhdistys Turun Baletti juhlii 25-vuotissyntymäpäiväänsä lauantaina 19. syyskuuta. Tapahtuman ennakkolipunmyynti on käynnissä yhdistyksen kotisivuilla. Yhdistys järjestää juhlavuoden kunniaksi jäsentaidenäyttelyn Space 81 galleriassa (Stålarminkatu 15) 22.9.–4.10. Taidenäyttelyn avajaiset järjestetään 22. syyskuuta kello 18 alkaen.

Viikonlopun sää sateiden sävyttämää, etelässä myös tuulista

Syyskuu on edennyt sään puolesta tavanomaisissa lämpötiloissa, eikä tilanteeseen ole tulossa muutosta viikonloppuna. Suomen lähellä liikkuvien matalapaineiden takia sää jatkuu epävakaisena ja etenkin maan eteläosassa tuuli voimistuu puuskaiseksi.

Liikenneturvan turvaistuinsuositus päivittyi

Nykyiset istuimet mahdollistavat selkä menosuuntaan matkustamisen 125 senttiin saakka.

Liikenneturvan suositusta turvaistuimista on päivitetty. Lapsen suositellaan nyt matkustavan turvaistuimessa selkä menosuuntaan 125 senttiä pitkäksi asti. Tämän jälkeen lapsi matkustaa turvavyöistuimessa 150 senttiin saakka. Suositeltavin paikka lapselle autossa on edelleen takaistuin.

Ulkomaalaisten vankien määrä kasvanut

Oikeusministeriössä on laadittu selvitys koskien vankipaikkojen vuokraamista ulkomailta. Tarkoituksena on ollut kartoittaa vuokraamisen oikeudellisia reunaehtoja. Vankipaikkojen vuokraaminen ulkomailta olisi yksi keino helpottaa erityisesti vankiloiden yliasutustilannetta ja tehostaa ulkomaalaisten vankien siirtoa pois Suomesta.

Näköislehti

Urheilu

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.

Åboraakkeli: Interillä maalikuninkuus otettavissa

Alie Conteh.

Inter tavoittelee tänä syksynä kahden Cup-mestaruuden lisäksi Suomen mestaruutta tosissaan. Kotimainen tripla olisi joukkue- ja organisaatiotasolla huikea juttu, mutta panosta riittää myös yksilötasolla.

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Otteluanalyysi: Sjögrellin vaparimaali vapautti Interin piinasta

Interin uudet miehet Muhammed Suso (vas.), Herman Sjögrell ja Robert Ivanov nöhtiin kentällä VPS.ottelussa.

Yksi laukaus kaiken muuttaa voi. VPS:n Razak Simpson veti Jussi Niskalta jalat alta juuri ennen rangaistusalueen rajaa. Jarosta hankittu Herman Sjögrell pääsi vasurillaan kokeilemaan suoraan vapaapotkusta ja yläkierteinen pomppukuti upposi takakulmaan, josta VPS-vahti Mamadou Jalloh oli ottanut askeleen keskelle. Sillä maalilla Inter löi VPS:n 1–0.

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.