Estonian uppoamisesta 25 vuotta, pelastusvene esille Forum Marinumissa
Lauantaina 28. syyskuuta tulee kuluneeksi 25 vuotta traagisesta autolautta Estonian onnettomuudesta. Merikeskus Forum Marinum kunnioittaa tapahtumien muistoa ottamalla esiin museon kokoelmiin kuuluvan Estonian MOB-veneen (Man Over Board). Aiemmin varastoituna ollut vene on nyt ulkona muutamien muiden merikeskuksen pihalla esiteltyjen alusten tapaan.
Venettä yritettiin epäonnisesti laskea juuri ennen laivan uppoamista Utön eteläpuolelle syksyllä 1994. Kun alus tömähti pohjaan, vene lopulta irtosi kiinnikkeistään ja nousi pinnalle. Hangon merivartioaseman väki löysi sen viikon kuluttua onnettomuudesta.
Virolaiset eivät halunneet venettä. Se korjattiin Porvoossa ja sijoitettiin Espoon meripelastusyhdistyksen nuorisokoulutuskäyttöön. Suomen Meripelastusseura on luovuttanut veneen merenkulun valtakunnallisena erikoismuseona toimivalle Forum Marinumille.
Onnettomuuden muistovuosi kiinnostaa myös kansainvälisesti. Britannialainen tuotantoyhtiö BBC kävi kuluneella viikolla Forum Marinumissa haastattelemassa pelastusoperaatiota johtanutta Silja Europan kapteeni Esa Mäkelää, jonka henkilökohtaista työuraa esitellään Forum Marinumin Töissä merellä -näyttelyssä. Mäkelä esiintyy myös Forum Marinumin järjestämässä merihistoriallisessa seminaariviikonlopussa 12.–13. lokakuuta.
Estonian 25-vuotismuisto on keskeisenä aiheena sunnuntaina 13. lokakuuta ohjelmassa, jossa tarkastellaan paitsi katastrofin seurauksia esimerkiksi meripelastuksen ja -turvallisuuden näkökulmasta, myös muita Suomea koskettaneita vakavia laivaonnettomuuksia ja niihin liittyneitä ihmiskohtaloita. Kaikille avoimen seminaarin ohjelma tarkentuu syyskuun loppuun mennessä, jolloin se on ilmoittautumisohjeineen luettavissa Forum Marinumin verkkosivuilla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)








