Minkä ikäisenä lapselle hankitaan pankkitili?

Suomalaiset lapset ovat edelläkävijöitä pankkiasioinnissa yhdeltä osin: suomalaisilla lapsilla on omat pankkitilit muita Pohjoismaita aiemmin. 77 prosentilla 7–12-vuotiaista suomalaislapsista on pankkitili, kun esimerkiksi Ruotsissa osuus jää 66 prosenttiin. Tiedot käyvät ilmi Danske Bankin teettämästä kyselytutkimuksesta.

Yli 60 prosenttia suomalaislapsista saa pankkitilin jo ensimmäisen tai toisen elinvuoden aikana.

– Suomessa pankkitilit avataan varhain, ja niille säästetään esimerkiksi lasten lahjarahoja. Monet vanhemmat eivät anna näitä tilejä lasten käyttöön, sanoo Danske Bankin Helsingin Kaivokadun yksikönjohtaja Jarmo Kuljukka.

Tilanne kääntyy päinvastaiseksi, kun vertaillaan maksukorttien yleisyyttä pohjoismaalaisilla lapsilla. 7–12-vuotiaista suomalaislapsista maksukortti on 14 prosentilla, kun Ruotsissa osuus on yli kaksinkertainen.

– Raha siirtyy entistä useammin digitaalisessa muodossa. Tämä kehitys asettaa uusia vaatimuksia myös lasten pankkipalveluille. Pelkkä pankkitili ei mahdollista päivittäisten maksutapahtumien hoitamista, mikä siirtyy yhä voimakkaammin kortteihin, Kuljukka huomauttaa.

Vanhempien tärkein syy olla hankkimatta korttia lapsilleen on lapsen ikä. Puolet vanhemmista myös näkee, että lapsella ei ole käyttöä kortille ja kolmannes, että rahan arvon oppii paremmin käyttämällä fyysistä rahaa.

– Suomessa lapsille suunnattuja kortteja ei ole markkinoitu aktiivisesti ja varmasti vanhemmat ovat kokeneet, että laitetaan kaikki lasten rahat säästöön ja unohdetaan ne, kunnes lapset ovat aikuisiän kynnyksellä. Tämä on kuitenkin haaste monelle nuorelle, jos rahankäyttöä ei ole päästy harjoittelemaan ja kaikki vastuu siirtyy samanaikaisesti. Tämä voi jopa näkyä holtittomana rahankäyttönä, Kuljukka huomauttaa.

– Tutkimuksemme toi esille kiinnostavan näkökulman: 33 prosenttia vanhemmista on lainannut rahaa lapsiltaan. Näistä vanhemmista kahdeksan prosenttia on jättänyt lainan maksamatta takaisin lapselleen. Uskomme, että tämä johtuu siitä, että vanhemmilla ei yksinkertaisesti ole enää käteistä, Kuljukka sanoo.

77 prosentilla 7–12-vuotiaista suomalaislapsista on pankkitili. Ruotsissa osuus on 66 prosenttia ja Tanskassa 72 prosenttia.

Suomessa tilit avataan lapsille varhain. Yli 60 prosenttia suomalaislapsista saa pankkitilin kahden ensimmäisen elinvuoden aikana.

Vanhempien mukaan yleisimmät syyt lapsen pankkitilin puutteelle ovat se, että lapsen arvioidaan olevan liian nuori (45 prosenttia), lapsella ei ole käyttöä pankkitilille (42 prosenttia) ja se, että vanhemmat säilyttävät lapsen rahoja mieluummin säästöpossussa (21 prosenttia).

Vanhempien mukaan yleisimmät syyt lapsen maksukorttiin puutteelle ovat, että lapsen arvioidaan olevan liian nuori (66 prosenttia), lapsella ei ole käyttöä maksukortille (49 prosenttia) ja arvio, että lapsi oppii paremmin rahan käyttöä käteisen avulla (35 prosenttia)

Selvityksen teki Danske Bankin tilauksesta YouGov. Siihen vastasi Suomessa noin tuhat 7–12-vuotiaan lapsen vanhempaa. Yhteensä vastaajia oli noin 3 500.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Kaksi 15-vuotiasta katuryöstäjää puukotti 16-vuotiasta Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Varissuolla alaikäisten keskuudessa keskiviikkona tapahtunutta väkivallantekoa. Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni kaksi henkilöä. Poliisi hälytettiin keskiviikkona kello 19 aikaan Varissuon Suurpäänkadulle, missä ensitietojen mukaan oli tapahtunut puukotus.

Työllisyysrahasto: Aikuiskoulutustuki auttoi kymmeniä tuhansia suomalaisia pysymään työelämässä

Työllisyysrahaston tuore julkaisu kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen aikuiskoulutusetuuksien toimeenpanon, käytön ja vaikutukset 2000-luvun alusta niiden lakkauttamiseen saakka. Työllisyysrahasto

Tuhansia palokuntanuoria Maskuun

Leiri on tärkeä koulutustilaisuus palokuntatoiminnasta kiinnostuneille lapsille.

Maskun kunta solmii pääyhteistyökumppanuuden HÄLY 2026 -suurleirin kanssa. Heinäkuussa Maskuun saapuva palokuntanuorten kansainvälinen koulutusleiri tuo mukanaan tuhansia palokuntanuoria ympäri maailmaa.

Asunto-osakeyhtiöön lisärakennettuja asuntoja ei saa myydä kuluttajille ilman vakuutta

Kun asunto-osakeyhtiöön rakennetaan lisää asuntoja, rakennuttajan on asetettava vakuus suorituskyvyttömyyden varalle ennen kuin asuntoja myydään kuluttajille. Kuluttaja-asiamies määräsi Tampereella toimivalle rakennusliike Aki Hyrkkönen Oy:lle kiellon havaittuaan vakuuden puuttumisen.

Sitä kohti mikä tuntuu oikealta

Essi Peltosen töitä on esillä Auran Galleriassa.

Essi Peltosen näyttely Uusi Alku on esillä Auran Galleriassa 10.4.–3.5.

KHO: Kaarinan keskusvaalilautakunnan korjattava kuntavaalitulosta mutta vain yhden ehdokkaan kohdalta

Korkein hallinto-oikeus (KHO) palauttaa kuntavaalituloksen oikaistavaksi Kaarinan keskusvaalilautakunnalle mutta vain yhden ehdokkaan osalta. Perussuomalaisten ehdokas Wladyslaw Kosonen sai vahvistetun vaalituloksen mukaan 15 ääntä liikaa. KHO:n päätöksen mukaan äänimääräksi on vahvistettava 12, koska vertausluvun perusteella hän sijoittuu vaalituloksessa liian korkealle perussuomalaisten ehdokkaiden joukossa.

RetkiKinossa yötöntä yötä, pettymyksiä ja retkiherkkuja

Neljä retkiruokaa neljällä eri keittimellä.

RetkiKinossa päästään tiistaina 7. huhtikuuta kello 18 Kino Killassa nojatuolimatkalle pohjoisen suuriin erämaihin ja herkuttelemaan retkiruokien ääreen. Suomen suurimmissa kansallispuistoissa, Lemmenjoellla ja Urho Kekkosessa retkeillään hieman erilaisissa tunnelmissa. Keskikesän yöttömästä yöstä nautiskellaan kultamailla ja syksyinen vaellus kääntyy pettymykseksi Kekkospuistossa.

Poliisi: Liedon vanhan meijerin paloa epäillään tahallaan sytytetyksi

Lounais-Suomen poliisi tutkii Liedossa torstaiyönä vanhassa meijerirakennuksessa ollutta tulipaloa tuhotyön yrityksenä. Poliisi pyytää asiasta havaintoja.

Näköislehti

Urheilu

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.