Helmat heiluvat huolettomassa syysmuodissa
–Tänä syksynä valloittaa ihanan helppo muoti, joka sopii kaikille, iloitsee Jaana Hyytiä Urban Design Boutiquesta.
Yksi syksyn vahvimmista muotivirtauksista on hänen mukaansa Pocahontas-tyyli.
– Siihen kuuluvat liehuvahelmaiset tunikat ja jakut, turkikset, isot näyttävät korvakorut, neuleponchot, hapsulaukut ja isot kolmiohuivit. Värit ovat luonnonläheisiä: konjakin, harmaan, luonnonvalkoisen ja tummanruskean sävyjä sekä khakinvihreää, oranssia ja okrankeltaista.
Rento fiilis ja huolettomuus leimaavat syksyn muotia. Isot neuleet, pitkät pörröneuletakit ja kerroksellisuus ovat pinnalla. Uutta katutyylissä Hyytiän mukaan ovat rikkinäiset farkut, joko tiukkoina malleina tai boyfriend-tyyliin. Syyskaduilla nähdään paljon myös erityyppisiä rotseja sekä aikuisten että nuorten päällä.
– Ohutvanu- ja untuvatakit ovat edelleen vahvasti suosiossa. Takeista löytyy perinteisten värien rinnalla myös luumunpunaista, graffitinharmaata ja oliivinvihreää. Myös pinkit ja vaaleansiniset kevytuntuvatakit kääntävät katseet.
Syksyn muoti on imenyt vaikutteita 1970- ja 80-luvulta. Vaatteissa nähdään taas olkatoppauksia.
– Trumpettihihaa ja -lahjetta näkyy jonkin verran, mutta ne ovat tulossa vahvemmin keväällä, Hyytiä arvelee.
Väreistä myös viininpunainen, musteensininen ja musta ovat pinnalla. Pantterikuosibuumi on Hyytiän mukaan hieman väistymässä. Tilalle tulevat pyton- ja liskokuviot, joita nähdään housuissa, jakuissa, mekoissa, laukuissa, vöissä ja kengissä. Tennareissa ja saappaissa on turkissomisteita. Metallinhohtoiset kankaat ovat edelleen suosiossa. Erityisesti juhlavaatteissa ja asusteissa nähdään kultaa, hopeaa ja pronssia.
– Pocahontas-tyylissä sulkakuosit ovat must. Samassa asukokonaisuudessa voidaan nähdä kultaiset liskolenkkarit, revityt farkut, sifonkipaita, säämiskäjakku, turkisponcho ja lierihattu sataprosenttisesta villasta. Niistä muodostuu täydellinen ja toimiva asukokonaisuus, Hyytiä kuvailee.
Erityiskiitosta syysmuoti saa siitä, että se sopii kaikille iästä ja koosta riippumatta.
– Syysmuodin vaatteet näyttävät kaikkien päällä yhtä upeilta, Hyytiä vakuuttaa.
















