Omstart-huuto tuo improvisaatiota näyttämölle
Sigyn-salissa ja sen takahuoneissa hyörii laskiaissunnuntaina kymmeniä hyväntuulisia opiskelijoita. Osa on maskeerattavana tai lounastauolla, jotkut harjoittelemassa lavalla ja loput kiinni omissa tehtävissään. Kyseessä on Turun lääketieteenkandidaattiseuran Speksi. Viidettätoista kertaa järjestettävässä produktiossa ovat mukana tulevat lääkärit, hammaslääkärit ja terveyden biotieteiden maisterit. Speksin ohjaaja Jaakko Pullinen kertoo, että yllättävän moni ei tiedä mikä Speksi on.
– Speksi on opiskelijoiden teatteria ja perinne on aikoinaan tullut Suomeen Ruotsista. Sana “speksi” on suomalainen väännös sanasta spex, joka puolestaan on lyhenne sanasta spektakel. Me olemme Turun vanhin speksi, olemme Turussa kirkkaasti katsotuin ja tämän vuoden myötä koko Suomen katsotuimpien speksien joukossa.
Ryhmä esiintyy suuremmille yleisömäärille kuin koskaan aiemmin ja samalla kaikkiin osa-alueisiin on pyritty panostamaan aiempaa enemmän.
– Tänä vuonna tarina on fiktiivinen, mutta vahvasti sidoksissa todelliseen historiaan sijoittuen toisen maailmansodan jälkeiseen, kommunismin vallan alle jääneeseen Tsekkoslovakiaan. Tarina itsessään on vakavaa draamaa, paikoitellen varsin synkkääkin sellaista, mutta speksimäiseen tapaan mukana on myös paljon huumoria.
Kesken kaiken pimeästä katsomosta kuuluu huuto “Omstart!”. Kyseessä ei ole häirikkö, vaan Speksin yksi keskeisimmistä ominaisuuksista on improvisaatio, jota yleisö voi vaatia huutamalla “Omstart!” Tällöin näyttelijät, tanssijat tai bändi esittävät edellisen repliikin tai kappaleen uudestaan, mutta improvisoimalla tuovat siihen jotain täysin uutta. Yleisö voi halutessaan huutaa omstartin jälkeen myös jonkin määreen, esimerkiksi “Omstart, iloisemmin!”.
Speksin markkinointivastaavan Santeri Immosen mielestä paras tapa ymmärtää Speksiä on nähdä sellainen.
– On hankala kuvailla, mitä 150 hengen talkootöin tehty produktio voi merkitä sitä tekeville. Moni ei tule ajatelleeksi, että produktiossa on näin paljon opiskelijoita mukana, Immonen täsmentää.
– Muutamaan kertaan olen myös tutultani kuullut epäilevän kysymyksen ”ovatko nämä kaikki todella amatöörejä ja opiskelijoita?” tai ”ovatko improtut omstartit todella improttuja?”. Vastaan, kyllä ovat!
Odotetut kenraaliharjoitukset alkavat ja joku näyttelijöistä tokaisee ohimennen kanssanäyttelijöilleen “let`s kick ass!”. Hyvä fiilis tarttuu mukaan koko päiväksi – ja samaa voi odottaa myös Speksiltä itseltään.