Kinokoplan elokuvasarjassa kattaus Hanekesta uuden polven kulttifilmeihin

Eric Toledanon ja Olivier Makachen ohjaama draamakomedian Koskemattomat (Intouchables) pättä Kinokoplan elokuvasarjan syyskauden joulukuussa. Eric Toledanon ja Olivier Makachen ohjaama draamakomedian Koskemattomat (Intouchables) pättä Kinokoplan elokuvasarjan syyskauden joulukuussa.

Kinokoplan syyssarja pyörähtää käyntiin 6. lokakuuta. Syksyn sarjan avaa Ben Zeitlinin ohjaama Beasts of the Southern Wild. Elokuva perustuu Lucy Alibarin näytelmään Juicy and Delicious. Se on kertomus pikkutytöstä ja hänen maailmastaan, jossa mielikuvitus ja raaka todellisuus yhdistyvät vaikuttavalla tavalla. Elokuva sai neljä Oscar-ehdokkuutta, muun muassa paras elokuva, ohjaus, sovitettu käsikirjoitus ja naispääosa. Naispääosan esittäjä oli kuvausten aikaan vasta 6-vuotias.

Toisena elokuvana nähdään 13. lokakuuta itävaltalaisen Michael Haneken ohjaama ranskankielinen draamaelokuva Rakkaus (Amour). Elokuva käsittelee vanhan pariskunnan rakkautta toisen sairastumisen jälkeen. Rakkaus palkittiin Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnolla Kultaisella palmulla. Se oli Oscar-ehdokkaana seuraavissa kategorioissa: paras elokuva, vieraskielinen elokuva, ohjaus, alkuperäinen käsikirjoitus ja paras naispääosa.

Lokakuun lopussa (27.10.) vuorossa on tanskalaisohjaaja Thomas Vinterbergin elokuva Jahti (Jagten). Elokuvan keskiössä on juuri elämänsä järjestykseen saanut keski-ikäinen mies, Lucas, joka joutuu pedofiliahuhujen keskelle joulun alla. Hysteria leviää pienen kylän sisällä, ja Lucas joutuu taistelemaan niin kunniansa kuin elämänsäkin puolesta. Pääroolissa nähdään Mads Mikkelsen, joka voitti roolistaan parhaan miesnäyttelijän palkinnon Cannesin elokuvajuhlilla viime vuonna.

Marraskuun käynnistää (3.11.) Harmony Korinen kohuttu Spring Breakers. Pääosissa nähdään James Francon lisäksi joukko nousevia nuoria tähtiä, esimerkiksi ohjaajan vaimo Rachel Korine. Elokuva kertoo neljästä opiskelijatytöstä, jotka havittelevat unohtumatonta kevätlomaa, päätyvät sitä tavoitellessaan tekemään rikoksen, ja ajautuvat tekemisiin alamaailman kanssa. Kriitikot ovat povanneet elokuvalle on kulttielokuvan asemaa. Se sai Venetsian elokuvafestivaaleilla erityismaininnan ja oli ehdolla Kultaisen leijonan saajaksi.

Seuraavana sunnuntaina eli 10. päivä nähdään romanialaisohjaaja Cristian Mungiun elokuva Yli vuorten (Dupa dealuri). Elokuva on murhenäytelmä rakkaudesta ja välinpitämättömyydestä. Keskiössä on kaksi nuorta naista, jotka elämä aikoinaan ajoi eri poluille. Vuosien kuluttua he löytävät jälleen toisensa. Elokuvan pääosien esittäjät Cosmina Stratan ja Cristina Flutur palkittiin yhteisellä parhaan naisnäyttelijän palkinnolla Cannesin elokuvafestivaaleilla.

Marraskuun puolivälissä (17.11.) vuorossa on Paul Thomas Andersonin ohjaama draamaelokuva Mestari (The Master). Mestari sijoittuu toisen maailmansodan jälkeiseen Amerikkaan ja kertoo sodasta palaavasta merivoimien kapteenista, joka tutustuu uskonlahkoon ja saa elämälleen uuden suunnan ja sisällön. Pääosissa nähdään Joaquin Phoenix, Amy Adams sekä Philip Seymour Hoffman. Elokuva palkittiin Venetsian elokuvajuhlilla viime vuonna parhaan elokuvan Fiprescin-palkinnolla. Pääosan esittäjät saivat kaikki Oscar-ehdokkuudet roolisuorituksistaan.

Seuraavana sunnuntaina (24.11.) on vuorossa ruotsalaisen Malik Bendjelloulin ohjaama dokumenttielokuva Searching for Sugar Man. Dokumentti kertoo 1970-luvulla eläneestä folkmuusikosta Sixto Rodriguezista, josta piti tulla suuri tähti 60-luvun Detroitissa. Detroitin sijaan hän nousi kuuluisuuteen Etelä-Afrikassa, kun hänen albuminsa ilmestyivät siellä. Elokuva sai parhaan dokumentin Oscar-palkinnon viimekeväisessä Oscar-gaalassa.

Viimeisenä elokuvana syyssarjassa nähdään 1. joulukuuta ranskalaisten Eric Toledanon ja Olivier Makachen ohjaama draamakomedian Koskemattomat (Intouchables). Elokuva on kertomus neliraajahalvaantuneen miehen ja hänen palkkaamansa henkilökohtaisen avustajan ystävyyssuhteesta. Koskemattomat on Ranskan kaikkien aikojen toiseksi katsotuin elokuva, ja maailman tuottoisin ei-englanninkielinen elokuva. Elokuva perustuu tositapahtumiin.

Kinokoplan syyssarja:

6.10. Beasts of the Southern Wild (Yhdysvallat 2012, 93 min, K12)

13.10. Rakkaus (Ranska/Saksa/Itävalta 2012, 127 min, K12)

20.10. ei näytöstä

27.10. Jahti (Tanska 2012, 115 min, K12)

3.11. Spring Breakers (Yhdysvallat 2013, 94 min, K16)

10.11. Yli vuorten (Romania/Ranska/Belgia 2012, 150 min, K12)

17.11. Mestari (Yhdysvallat 2012, 144 min, K12)

24.11. Searching for Sugar Man (Ruotsi/Iso-Britannia/Yhdysvallat 2012, 86 min, S) 1.12. Koskemattomat (Ranska 2011, 112 min, K12)

Näytökset järjestetään sunnuntaisin kello 17 ja 20 Logomon Move 2 –salissa.

Joka kolmannen pientalon sadevesi- tai salaojajärjestelmä vaatisi korjausta

Salaojajärjestelmän tekninen käyttöikä on yleensä noin 30–60 vuotta ja sadevesien poistojärjestelmien noin 25–40 vuotta.

37 prosentin eli yli kolmannes omakotitalon, paritalon tai erillistalon sadevesien poistojärjestelmä tai salaojat ovat korjausta vailla. Näin kertoo Susteran kuntotarkastustilasto, jonne on koottu 20 000 kuntotarkastuksen data vuosilta 2020–25.

Tienkäyttäjät varsin tyytyväisiä kuluneen talvikauden tienhoitoon

Tienkäyttäjien tyytyväisyys teiden talvihoitoon oli kuluneena talvena varsin hyvä. Yksityisten henkilöiden kokonaistyytyväisyys oli 3,44 ja ammattiautoilijoiden tyytyväisyys 2,94. Tyytyväisyys pääteiden hoitoon oli tätäkin korkeammalla tasolla. Sen sijaan muiden teiden talvihoitoon oltiin tyytymättömämpiä. Tulokset paranivat viime vuodesta.

Turkulainen Jenni Harjuniemi edennyt JYSKissä osa-aikamyyjästä HR Manageriksi

Jenni Harjuniemi.

Turkulainen Jenni Harjuniemi on nimitetty JYSK Suomen uudeksi HR Manageriksi 1. toukokuuta alkaen. Harjuniemi vastaa tehtävässään JYSK Suomen henkilöstöjohtamisesta sekä osaamisen ja johtamisen kehittämisestä varmistaen, että HR tukee tiiviisti liiketoiminnan tavoitteita ja tulevaisuuden tarpeita. Hän on työskennellyt JYSKillä vuodesta 2005 ja edennyt urallaan osa-aikaisesta Turun myymälöiden myyjästä henkilöstöhallinnon johtotehtäviin. Uuteen rooliin hän siirtyy HR Business Partnerin tehtävästä.

Valtakunnallista kalastuspäivää vietetään 13. toukokuuta

Valtakunnallista kalastuspäivää vietetään 13. toukokuuta. Ympäri Suomea järjestettävät suositut tapahtumat vievät koululaiset veden äärelle saamaan uusia elämyksiä ja tutustumaan kalastukseen. Tapahtuman suosituin ja odotetuin osuus onginta on usealle lapselle ensimmäinen kalastuskokemus.

Vammaistukea saavien lasten määrä kasvaa – perusteena ADHD

Kelan vammaistukia sai viime vuonna yli 51 000 alle 16-vuotiasta. Saajien määrä on kasvanut yli kolmanneksella vuodesta 2015. Kasvun taustalla on ADHD:n perusteella myönnetyn tuen yleistyminen.

Onni siivouspalvelut ostaa Mintti Siivouksen liiketoiminnan

Kotimainen Onni siivouspalvelut on ostanut Mintti Siivous Oy:n siivousliiketoiminnan. Liiketoiminta siirtyy Onnin omistukseen 1. kesäkuuta.

Tuhannet ihmiset tarkkailivat lintuja pihassaan

Peippo lukeutuu pihabongauksen yleisimpiin lajeihin.

Kuudennen kerran järjestetty Bongaa päivä pihalla -tapahtuma houkutteli tuhansia ihmisiä tarkkailemaan lintuja omalta pihalta tai mökiltä. Viikonlopun yleisimpiä lajeja olivat talitiainen, kirjosieppo, mustarastas ja peippo.

Itämeri jäätön – jäätalvi päättyi poikkeuksellisen varhain

Jäätalvi 2025–26 oli nopearytminen ja päättyi poikkeuksellisen varhain. Vaikka jääpeite oli talven huippuvaiheessa viime vuosien laajimpia, osin ennätyksellisen lämmin kevät teki sulamisesta nopeaa.

Väreilevä harmaa -installaatio täyttää yhden Suomen ensimmäisistä aaltopeltihalleista Logomon kupeessa

Ishmael Falke.

Monitaiteinen turkulainen työryhmä rakentaa parhaillaan Logomon kupeessa sijaitsevaan aaltopeltiseen kaarihalliin animoitua ja paikkalähtöistä installaatiota. Työryhmä on toteuttanut aikaisemmin kineettisen installaation marraskuussa nimeltä Kineettinen keltainen Amiraalistonkadun vanhoihin raitiotiehalleihin. Väreilevä harmaa -installaatio on auki yhden viikonlopun ajan 15.–17. toukokuuta.

Turun Yliopistosäätiö tukee tiedettä 1,6 miljoonalla eurolla

Turun Yliopistosäätiö on myöntänyt kevään apurahat Turun yliopiston tutkijoille ja tutkimusryhmille. Apurahoja myönnettiin yhteensä 236 ja niiden yhteissumma on 1 618 398 euroa. Suurin osa apurahoista myönnettiin väitöskirjatutkimuksiin.

Maanmittauslaitoksen ilmakuvauslennot käynnistyneet – kevättaivaalla voi nähdä matalalla lentävän koneen

Maanmittauslaitoksen lentokone lentää noin seitsemän kilometrin korkeudessa.

Maanmittauslaitos on käynnistänyt vuosittaiset ilmakuvaus- ja laserkeilauslennot, joilla tuotetaan aineistoa kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi ja maatalous- ja ympäristöalan tarpeisiin. Kuvauskoneen voi kesän aikana nähdä lentävän taivaalla Tampereella, Turussa ja Jyväskylässä. Lennot ovat osa normaalia Maanmittauslaitoksen kartoitustyötä. Matalalla lentävän koneen tunnistaa kartoituskoneeksi edestakaisin sahaavasta lentoreitistä.

Iltatori palaa Turun kauppatorille kesäkuussa

Iltatori käynnistyy keskiviikkona 10. kesäkuuta Turun kauppatorilla. Tapahtuma tuo ohjelmaa ja kohtaamisia keskiviikkoiltoihin keskelle kaupunkia.

Fysiikan nobelisti Brian Schmidt isännöi yleisölle avointa tähtitiedeiltaa

Turussa järjestetään 18.–22. toukokuuta kansainvälisen tähtitieteellisen unionin IAU:n symposiumi Future landscape of astrophysical transients , joka kokoaa kaupunkiin noin 200 tähtitieteen tutkijaa eri puolilta maailmaa. Osana viikon ohjelmaa Turussa järjestetään myös Suomen ensimmäinen Astronomy on Tap -tapahtuma 19. toukokuuta.

Diabetestutkijalle myönnettiin suurapuraha TYKS-säätiön Marita ja Heikki Vaisteen rahastosta

TYKS-säätiö jakoi ensimmäisen diabetestutkimuksen suurapurahan lääketieteen tohtori Jaakko Koskenniemelle . Suuruudeltaan 100 000 euron apuraha myönnettiin nyt ensimmäisen kerran syksyllä perustetusta Marita ja Heikki Vaisteen rahastosta.

Väitös: Varhaiskasvatus tukee heikommista taustoista tulevien lasten oppimista – myös Suomessa

Markus Laaninen.

Kaikille tarjottava varhaiskasvatus voi parantaa matalasta sosioekonomisesta asemasta tulevien sekä maahanmuuttajataustaisten lasten koulumenestystä myös Suomessa. Tämä selviää väitöskirjatutkija Markus Laanisen Turun yliopistoon tekemässä väitöstutkimuksessa.

Raisio Oyj:n liiketulos koheni

Raisio Oyj:n liikevaihto oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 57,5 (57,8) miljoonaa euroa, jossa on laskua 0,7 prosenttia. Vertailukelpoinen käyttökate oli 9,8 (8,5) miljoonaa euroa, mikä on 17,0 (14,7) prosenttia liikevaihdosta.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

OmaVerossa viikonloppuna käyttökatko

OmaVerossa on käyttökatko tulevana viikonloppuna järjestelmäpäivityksen takia. Käyttökatkon aikana et voi hoitaa veroasioita OmaVerossa.

Näköislehti

Urheilu

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.