Sataman uuden matkustajaterminaali Fregatin kahvilapalveluiden tarjoajaksi kahvila- ja ravintolayrittäjä Santtu Kiili
Sataman uuden matkustajaterminaali Fregatin kahvilapalveluiden tarjoajaksi on valittu kahvila- ja ravintolayrittäjä Santtu Kiili. Cafe Origami aloittaa toimintansa terminaalin käyttöönoton yhteydessä.
– Kahvilatoimijan valinnassa painotettiin tarjoajien kykyä tuottaa laadukas asiakaskokemus, jossa korostuvat palveluasenne, kansainvälisyys ja kehittämisote. Arvioinnissa huomioitiin myös kahvilan laatu ja visuaalisuus osana matkustajaterminaalin kokonaisuutta sekä tarjoajien halu ja kyky kehittää palveluita yhdessä Turun Sataman kanssa, mukaan lukien konkreettiset ideat kahvilan lisäkäytölle, Turun Satama Oy:n toimitusjohtaja Minna Pirkkanen sanoo tiedotteessa.
– Kahvilapalveluiden tavoitteena on täydentää terminaalin palvelukokonaisuutta ja tarjota asiakkaille viihtyisä paikka odottamiseen, kohtaamisiin ja virkistäytymiseen, terminaalipäällikkö Topias Pihlava toteaa.
Cafe Origamin konsepti yhdistää kahvila- ja ravintolapalvelut ympäristöön, joka palvelee matkalle lähteviä matkustajia.
– Paikka on kuin tehty meille. Satama on yksi Turun parhaista paikoista, sillä sen kautta kulkee valtavasti ihmisiä. Yrittäjän kannattaa olla siellä, missä ihmiset liikkuvat. Haluan terminaaliin tehokkaan ja nopean ravintolakonseptin, josta saa juomat nopeasti. Ryhmät voivat varata etukäteen oman alueen kuten teatterissa, johon hoidamme valmiiksi tarjoilut ja juotavat, Kiili sanoo.
Nelivuotinen sopimus kahvila- ja ravintolatoiminnan järjestämisestä astuu voimaan 1.1.2027, jonka jälkeen se voi jatkua toistaiseksi voimassa olevana.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















