Kesäkausi päättyy vaihtelevassa säässä – lämpötila voi nousta paikoin 20 asteeseen

Ilmatieteen laitoksen 27. elokuuta tekemän ennusteen mukaan sää on elokuun viimeisenä viikonloppuna vaihtelevaa. Viikonloppuna vietetään muun muassa veneily- ja mökkikauden päätösjuhlaa venetsialaisia sekä Suomen luonnon päivää.

Vielä perjantaina sää on laajalti aurinkoista, mutta lauantaina pilvisyys lisääntyy lännessä sadealueen lähestyessä Suomea. Sadealue saapuu lauantain ja sunnuntain välisenä yönä länsirannikolle ja Lappiin, mutta suuressa osassa maata lauantai-ilta ja -yö ovat vielä poutaisia.

Myös tuuli voi yltyä voimakkaaksi lauantaina: venetsialaisten aikaan läntisillä merialueilla ja Etelä-Suomen maa-alueilla tuuli voi yltyä vaarallisen voimakkaaksi. Lisäksi lännessä on voimassa maastopalovaroitus, mikä pitää ottaa huomioon avotulta sytytettäessä.

– Mahdolliset ilotulitteet voivat aiheuttaa maastopaloja, jotka leviävät tuulessa nopeasti. Sade voi kastella maastoa lännessä, mutta maastopalovaroitus pitää tarkistaa aina ennen avotulen sytyttämistä, muistuttaa Ilmatieteen laitoksen meteorologi Eero Hallavo tiedotteessa.

Perjantaina ja lauantaina lämpötila on koko maassa 16–20 astetta, eli hieman ajankohdan tavanomaisia lukemia korkeampi.

Sunnuntaina iltapäivällä etelästä nousee näillä näkymin pienialainen matalapaine, joka aloittaa epävakaisen jakson sateineen koko maassa. Sunnuntaina lämpötila laskee hieman lauantain lukemista.

– Ensi viikon alkupuolella etelänpuoleiset ilmavirtaukset nostavat lämpötilan hieman keskimääräistä korkeammalle, eli etelässä hieman yli 19 asteen ja pohjoisessa reiluun 16 asteeseen. Myös hallanriski laskee ensi viikolla huomattavasti, Hallavo sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kirpputoreilta löydetyt vanhat kanavatyöt ja populaarikulttuurin ikonit lyövät kättä

Turkulaisen kuvataiteilija Johanna Sinkkosen uusi teossarja Homage to Pop Culture Icons tuo yhteen kirpputoreilta löydetyt vanhat kanavatyöt ja nykyajan populaarikulttuurin ikonit turkulaiseen Gaggui Kaffelaan 1.–26. syyskuuta. Menneiden vuosikymmenten idylliset maisemat, kukat ja eläinaiheet kohtaavat populaarikulttuurista tutut hahmot, meemit ja nykyajan kuvaston.

Kesäkausi päättyy vaihtelevassa säässä – lämpötila voi nousta paikoin 20 asteeseen

Ilmatieteen laitoksen 27. elokuuta tekemän ennusteen mukaan sää on elokuun viimeisenä viikonloppuna vaihtelevaa. Viikonloppuna vietetään muun muassa veneily- ja mökkikauden päätösjuhlaa venetsialaisia sekä Suomen luonnon päivää.

Veritas ylsi ennätyksellisiin sijoitustuottoihin

Veritaksen sijoitukset ovat tuottaneet puolessa vuodessa yli sen, mitä sijoitukset tuottavat keskivertovuonna koko vuodessa.

Työeläkeyhtiö Veritaksen sijoitukset tuottivat 6,6 prosenttia tammi–kesäkuussa ja ennätykselliset 6,9 prosenttia vuoden toisella neljänneksellä. Vakavaraisuus vahvistui hyvän sijoitustuloksen ansiosta.

Uusi koulutusmalli nopeuttamaan maahanmuuttajien työllistymistä

Turun ammattikorkeakoulun ja Loimaan evankelisen kansanopiston kehittämä koulutusmalli tarjoaa ratkaisun kasvavaan työvoimapulaan. Kun opiskelijat kiinnittyvät työelämään paikallisissa yrityksissä jo opintojensa aikana, syntyy paremmat edellytykset jäädä alueelle valmistumisen jälkeen.

Paimion Sähkömuseo tarjoaa Opetusiltapäivä Paimion Sähkömuseossa -vierailuja alakouluille

Oppilaita Sähkömuseossa pienoismallin äärellä.

Sähkötekniikan erikoismuseo Paimion Sähkömuseo on jo kolmena syksynä tarjonnut varsinaissuomalaisille 5.–6. luokille maksuttomia Opetusiltapäivä Paimion Sähkömuseo -vierailuja. Toimintaa on tukenut Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry. Luokille tarjottuun pakettiin ovat alusta alkaen sisältäen sisältyneet opetustuntien lisäksi maksuttomat kuljetukset sekä välipala. Toimintaa esitellään tarkemmin hankkeen omalla sivustolla.

Skanssin biodiversiteettipuistoon avautuu uusi koira-aitaus

Skanssin biodiversiteettipuistoon avautuu uusi koira-aitaus, joka tarjoaa koirille ja niiden omistajille turvallisen ja luonnonläheisen ulkoiluympäristön. Samalla alue toimii esimerkkinä siitä, miten virkistyskäyttöä ja luonnon monimuotoisuuden edistämistä voidaan sovittaa yhteen.

Uusi jätevesidirektiivi tuo mukanaan vaatimuksia mikroepäpuhtauksien poistoon

Kakolanmäen jätevedenpuhdistamolla menetelmiä pilotoitiin kolmen kuukauden ajan viime vuonna.

Euroopan unionin uudistettu yhdyskuntajätevesidirektiivi kiristää jätevesien käsittelyvaatimuksia. Kokonaan uutena asiana direktiivissä on mikroepäpuhtauksien poistovelvoite, jonka seurauksena jätevedenpuhdistamojen on tehostettava käsittelyprosessejaan lisäämällä kokonaan uusi prosessiosio haitallisten aineiden poistamiseksi.

Turku pilotoi uudenlaista kulttuuripalvelua senioreille

Turun kaupunki käynnistää uuden Kotikulman kulttuuri -palvelun, joka tuo kulttuuri- ja taidesisältöjä senioreille eri puolilla Turkua. Maksuttomiin tapahtumiin voi osallistua matalalla kynnyksellä.

KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset ulottuvat aikuisuuteen – ansiot kasvoivat ja rikollisuus väheni

Christina Salmivalli.

Kiusaamisen vastaisen KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset näkyvät vuosienkin päästä koulutusvalinnoissa, tuloissa ja työelämään kiinnittymisessä, osoittaa kansainvälinen taloustieteilijöiden tekemä tutkimus. Ohjelmaan osallistuneet hakeutuivat useammin lukioon, valmistuivat todennäköisemmin yliopistosta, ansaitsivat nuorina aikuisina enemmän ja syyllistyvät harvemmin rikoksiin kuin verrokkinsa.

Muinaistulien yön ilotulitteista ei tarvitse ilmoittaa viranomaisille

Turun kieltoalue.

Elokuun viimeisenä viikonloppuna vietetään jälleen kerran veneily- ja mökkeilykauden päätösjuhlaa – venetsialaisia. ”Veden, tulen ja valon juhlan” perinteisiin kuuluu mm. lyhtyjen ja nuotioiden polttaminen sekä ilotulitukset.

Asuntojen hinnat laskivat eniten Turussa

Hinnat laskivat kaikissa suurissa kaupungeissa, mutta eniten Turussa, 6,4 prosenttia, ja Vantaalla, 6,2 prosenttia.

Vanhojen osakeasuntojen hinnat jatkoivat laskuaan heinäkuussa: ne olivat koko maassa 3,4 prosenttia alempana kuin vuotta aiemmin. Edellisestä kuukaudesta hinnat laskivat 0,3 prosenttia.

Kaarina aikoo käynnistää koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut, tavoitteena 2,7 miljoonan euron säästöt

Kaarinan kaupunki aikoo käynnistää koko henkilöstön yhteistoimintamenettelyn osana vuoden 2027 talousarvion valmistelua. Syynä on kaupungin taloudellinen tilanne ja alijäämän kattamistarve.

Elias Tillandz -palkinto myönnettiin BioCity Symposiumissa sydäninfarktin diagnostiikkaa parantavalle tutkimusartikkelille

Apulaisprofessori Saara Wittfoothin tutkimusryhmän palkittu tutkimus auttaa erottamaan sydäninfarktin muista troponiiniarvoa nostavista sairauksista.

Vuoden 2025 Elias Tillandz -palkinto myönnettiin tutkimukselle, jossa osoitettiin troponiinin pitkän muodon potentiaali sydäninfarktin diagnostiikassa. Palkinto luovutettiin torstaina 27. elokuuta BioCity-symposiumin avajaisseremoniassa.

Mikä on suhteesi Itämereen?

Itämeripäivää vietetään torstaina 27. elokuuta. Päivää juhlistetaan sadoilla tapahtumilla, joissa tutkijat, viranomaiset, yritykset, järjestöt ja kansalaiset tuovat esiin työtään meren ja sen tulevaisuuden hyväksi.

Saaristomeren ekologisesti merkittävät vedenalaiset meriluontoalueet tunnistettu

Saaristomeri on yksi Suomen monimuotoisimmista meriluontoalueista.

Saaristomereltä on tunnistettu 46 ekologisesti merkittävää merialuetta. Kartoituksen tavoitteena on tukea meriluonnon suojelua ja luontoarvojen huomioimista alueidenkäytön suunnittelussa. Turku aikoo ottaa kartoituksen tiedot käyttöön kaupungin luonnonsuojelualueohjelman valmistelussa. Alueita esitellään tänään Turussa Itämeripäivän tapahtumassa.

Varsinais-Suomen Kokoomus: Varhan talouden tasapainottaminen ja palveluiden turvaaminen eivät ole toistensa vastakohtia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) talouden kehitys on kääntynyt oikeaan suuntaan, mutta talouden tasapainottamista on jatkettava samalla, kun turvataan varsinaissuomalaisten oikea-aikainen pääsy hoitoon ja tarvitsemiinsa palveluihin, arvioi Varsinais-Suomen Kokoomus kannanotossaan.

Suurin osa sekajätteestä edelleen biojätettä ja erilaisia pakkausmateriaaleja

Merkittävä osa kotien sekajätteestä koostuu edelleen biojätteestä sekä erilaisista pakkausmateriaaleista.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) tuoreen sekajätteen koostumustutkimuksen mukaan biojäte muodostaa edelleen yli kolmanneksen kotitalouksien sekajätteestä. Tulosten perusteella kompostoinnista ilmoittaneiden taajama-alueen pientalojen roskapussissa biojätettä on lähes yhtä suuri osuus kuin niissä haja-asutusalueen pientaloissa, joissa biojätettä ei kerätä erikseen sekajätteestä.

Elintapaohjaus pysäytti ikääntyneiden haurastumisen vuosiksi

Kahden vuoden monitekijäinen elintapaohjaus ehkäisi ikääntyneiden gerasteniaa eli toimintakykyä heikentävää oireyhtymää vielä viisi vuotta ohjelman päättymisen jälkeen. Ohjaus paransi myös muistitoimintoja gerastenian asteesta riippumatta.

Näköislehti

Urheilu

Benedek Oláh siirtyi Kosken Kaikuun

Benedek Oláh.

Pöytätennisseura Kosken Kaiku saa riveihinsä kovan vahvistuksen, kun Benedek Oláh edustaa jatkossa varsinaissuomalaisseuraa. Oláh on Suomen kaikkien aikojen paras pelaaja, jonka korkein maailmanlistasijoitus on 50. Suomen ykköspelaaja hän ollut jo 15 vuotta ja edusti Suomea myös Rio de Janeiron olympialaisissa. Oláh pelaa ensimmäistä kertaa kotimaan pääsarjassa, sillä hän lähti ulkomaille jo ennen pääsarjadebyyttiään.

Kangasniemi vaihtaa Interistä Leicesteriin

Rasmus Karjalainen ja Ilari Kangasniemi.

Toppari Ilari Kangasniemi siirtyy Interistä Leicester Cityyn. Vuoden ajan sinimustia edustanut Kangasniemi siirtyy Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan seuraan pysyvällä siirrolla. Kangasniemi teki seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.