Olkapään rakenteellisia muutoksia löytyy lähes kaikilta yli 40-vuotiailta

Kuinka yleisiä poikkeavat olkapään kuvantamislöydökset ovat tavallisessa väestössä ja selittävätkö ne olkapääkipua? Kysymys on perustavanlaatuinen, sillä vaikka olkapäitä on kuvannettu vuosikymmeniä, luotettavaa tietoa siitä, mikä on normaalia, ei ole ollut.

Tutkijat kuvasivat molemmat olkapäät röntgenillä ja magneettikuvauksella 602 suomalaiselta. Osallistujat olivat 41–76-vuotiaita, ja heidät poimittiin satunnaisesti kansallisesti edustavasta Terveys 2000 -aineistosta. Kukaan ei siis hakeutunut tutkimukseen oireiden vuoksi.

Tulos oli yksiselitteinen: yli 40-vuotiaista suomalaisista 99 prosentilla oli vähintään yksi poikkeava löydös kiertäjäkalvosimessa, neljän jänteen muodostamassa rakenteessa, joka liikuttaa ja tukee olkapäätä. Löydökset vaihtelivat lievistä rappeumamuutoksista vaikeimpaan asteeseen eli koko jänteen läpäisevään repeämään, joka todettiin 11 prosentilla. Olkanivelen nivelrikko löytyi 39 prosentilta. Löydökset lisääntyivät ja vaikeutuivat iän myötä.

– Odotimme löydösten olevan yleisiä, mutta emme sitä, että ne olisivat käytännössä universaaleja. 99 prosenttia oli enemmän kuin osasimme aavistaa, sanoo väitöskirjatutkija Thomas Ibounig Helsingin yliopiston lääketieteellisestä tiedekunnasta.

Ratkaisevin havainto koski oireita. Kiertäjäkalvosimen muutoksia oli lähes yhtä usein sekä oireilevissa että oireettomissa olkapäissä: 96 prosentissa oireettomista ja 98 prosentissa oireisista. Läpäiseviä repeämiä oli aluksi enemmän oireisissa olkapäissä, mutta ero hävisi, kun muut löydökset ja kliinisen tutkimuksen testit otettiin huomioon. Peräti 78 prosenttia kaikista läpäisevistä repeämistä löytyi olkapäistä, joissa ei ollut lainkaan oireita.

Sama toistui nivelrikossa. Nivelrikkolöydöksistä 85 prosenttia ja vaikea-asteisista nivelrikoista 78 prosenttia todettiin oireettomissa olkapäissä.

Tutkijoita yllätti myös se, ettei kliininen tutkimus auttanut erottamaan oireilevaa repeämää sattumalöydöksestä.

– Olkaoireisia hoitavien lääkäreiden keskuudessa on ajateltu, että kokenut kliinikko tunnistaa kliinisillä testeillä oireilevan repeämän. Aineistostamme selvisi, että vaikka olkapäitä tutkivat kokeneet olkakirurgit, ero oireisten ja oireettomien olkapäiden välillä katosi kokonaan, kun kliiniset testit otettiin huomioon, Ibounig toteaa.

– Emme väitä, etteivätkö rakenteelliset muutokset koskaan selittäisi kipua. Joillakin potilailla ne varmasti selittävät sen. Emme vain tällä hetkellä pysty erottamaan näitä potilaita siitä suuresta joukosta, jolla on sama löydös ilman oireita, Ibounig sanoo.

Tutkijoiden mukaan syyt ovat todennäköisesti erilaisia eri ihmisillä, ja kipuun vaikuttavat rakenteen ohella kuormitus, kivun säätely hermostossa, uni, mieliala ja yleisterveys.

– Niin kauan kuin emme osaa luotettavasti tunnistaa, kenen kipua rakenteellinen löydös selittää, potilaita ei pitäisi altistaa leikkauksille. Epävarmuuden vallitessa varovaisuus on kaikkien – niin potilaan kuin terveydenhuoltojärjestelmän etu, Ibounig pohtii.

Tutkimus on poikkileikkaus, joten se ei kerro, miten löydökset ja oireet kehittyvät ajan myötä. Osallistujat olivat 41–76-vuotiaita, joten tulokset eivät koske nuoria.

Väitöskirjan tulokset on viety käytäntöön nopeasti. Ibounig kirjoitti yhdessä australialaisen Monashin yliopiston tutkijoiden kanssa JAMA Internal Medicine -lehteen laajan katsausartikkelin, joka on jo julkaistu. Katsaus antaa yleislääkäreille ja fysioterapeuteille päivitetyn tiekartan olkapääkivun yksilölliseen hoitoon. Ydinviesti on, että olkapään kuvantamisesta tulee pidättäytyä ellei potilaalla oleva tiedossa selkeää vammaa tai herää epäily vakavasta sairaudesta. Ibounigin mukaan valtaosa olkapääkivuista helpottaa itsekseen.

– Suurin osa ihmisistä toipuu olkapääkivusta vuoden sisällä, usein paljon nopeamminkin. Uusi ohjeistus antaa lääkäreille ja fysioterapeuteille selkänojan siihen, että toipumiseen ei tarvita muuta kuin aikaa, Ibounig sanoo.

Havainnot sopivat yhteen sen kanssa, mitä tuore tutkimusnäyttö leikkaushoidosta on osoittanut. Suomalaisessa FIMPACT-tutkimuksessa olkalisäkkeen avarrusleikkaus ei tuonut lumeleikkaukseen verrattuna mitään lisähyötyä vielä kymmenen vuoden seurannassakaan.

– Jos rakenteen korjaaminen ei auta, rakenne tuskin oli alun perinkään kivun syy, Ibounig tiivistää.

LL Thomas Ibounig väittelee 28. elokuuta Helsingin yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa aiheesta From Images to Insights in the Management of Shoulder Complaints - Prevalence of Shoulder Imaging Abnormalities and their Association with Symptoms in the General Population.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Päiväsakon alinta määrää korotetaan kymmeneen euroon

Hallitus esittää, että minimipäiväsakon rahamäärää korotetaan kuudesta eurosta kymmeneen euroon. Päiväsakon alinta rahamäärää on tarkistettu viimeksi vuonna 2002. Lainsäädäntöä ajantasaistetaan myös muutoin.

Koiran ja omistajan suhde luultua syvempi

Miiamaaria Kujalan tutkimus koiran ja ihmisen suhteesta osoittaa, että lajit mukautuvat toisiinsa sekä tunnetasolla että fysiologisesti.

Koiran ja ihmisen välinen side näkyy tunteiden lisäksi myös kehon reaktioissa. Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että koiran ja omistajan sykevälivaihtelu mukautuu toisiinsa heidän ollessaan yhdessä. Tutkimusta rahoitti eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimusrahasto.

Turun kaupunki ja Turun Yrittäjät vahvistavat yhteistyötään elinvoimalupauksella

Turun kaupunki ja Turun yrittäjät laativat elinvoimalupauksen ja siihen liittyvän toimintasuunnitelman. Elinvoimalupauksen tarkoituksena on vahvistaa entisestään kaupungin ja yrittäjien välistä vuoropuhelua sekä kehittää Turusta entistä yrittäjäystävällisempää kaupunkia.

Kaarinan tori sai ensimmäisen pysyvän taideteoksen

Matti Kalkamo Kolibrikruunu on Kaarinan torilla.

Kuvanveistäjä Matti Kalkamon veistos Kolibrikruunu on lokakuussa asennettu jalustalleen Kaarinan uudelle torille. Kalkamon veistos voitti Kaarinan torin taidetta koskeneen julkisen taideäänestyksen. Teos on osa Kaarinan torin julkisen taiteen kokonaisuutta.

Kirjastosilta hohtaa punaisena poliopäivänä

Maailman poliopäivää vietetään vuosittain 24. lokakuuta. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta poliotautia vastaan tehtävästä kansainvälisestä työstä ja muistuttaa tavoitteesta hävittää polio kokonaan maailmasta.

Arkkipiispa tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa

Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa 29.10.–1.11. Seurakunnissa säännöllisin väliajoin pidettävässä piispantarkastuksessa käsitellään nykytilannetta ja tulevia vuosia: seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispa neuvottelee seurakunnan työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja tapaa seurakuntalaisia. Sisältöinä ovat muun muassa hengellinen elämä, toiminnan tukeminen, hallinnon ja talouden kehittäminen sekä seurakunnalle ajankohtaiset aiheet.

Furuholm: Sosiaaliturvan leikkaukset ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset vievät suomalaisia todella ahtaalle

Oppositiopuolueet jättivät perjantaina Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kelloja siirretään tunti taaksepäin ensi sunnuntaina 25. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa ollut häiriö ohi

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa oli häiriö, joka on hidastuttanut kirjepostia asiakkaille. Häiriö on ohi, mutta kirjeiden perille saapumisessa voi olla vielä viiveitä.

Elifantree luo jazzin, elektronisen musiikin ja kokeellisen popin rajattoman äänimaailman

Elifantree esiintyy Logomon Logi-salissa lauantaina.

Logomon Logi-salissa kuullaan lauantaina 24. lokakuuta kello 19 Elifantreen omaleimaista elektroakustista musiikkia, jossa jazz, kokeellinen pop, elektroniikka ja improvisaatio sulautuvat yllätykselliseksi kokonaisuudeksi. Intensiivisestä live-energiastaan tunnettu trio esittää sävellyksiä tuoreelta Florescence -albumiltaan.

Uudet liikennevalot kolmeen risteykseen Turussa

Turun kaupunki rakentaa kuluvan vuoden aikana uudet liikennevalot kolmeen risteykseen liikenneturvallisuuden ja liikenteen sujuvuuden parantamiseksi.

Varsinais-Suomen kulttuuriympäristöteko -palkinto Onni Touru -hankkeille

Palkinnon vastaanottivat Lauri Viinikkala, Anne Sjöström, Ulla Clerc ja Tiltu Nurminen.

Onni Touru -hankkeet ovat tehneet merkittävän kulttuuriympäristöteon lisäämällä tietoisuutta Varsinais-Suomen maaseudun rakennusperinnöstä ja nostamalla esiin rakennusmestari Onni Tourun (1879–1945) laajaa tuotantoa. Hankkeiden aikana on kartoitettu, dokumentoitu ja tehty tunnetuksi kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia sekä niihin liittyvää paikallis- ja rakennushistoriaa.

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee uusi käsittelymaksu

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee marraskuussa kahden euron käsittelymaksu. EU:n ulkopuolelta tulevista halpatuontilähetyksistä täytyy ilmoittaa tuotetunnisteet.

Siljan liikuntakirja jaettiin kaikille Raision kakkosluokkaisille

Silja Kosonen, Eero Vainio ja Mikko Kalajoki.

Raision kaupungin toisen luokan oppilaat tapasivat moukarinheittäjä Silja Kososen Kirjastotalon Martinsalissa 22. lokakuuta. Oppilaat kuulivat Siljan liikuntakirjan ideasta ja kirjoittamisesta.

Poliisi sai kukkalähettihuijarin kiinni – tutkinnassa 20 epäiltyä rikosta

Lounais-Suomen poliisi on saamassa valmiiksi kukkalähettinä esiintyneeseen henkilöön liittyvän rikoskokonaisuuden esitutkinnan. Asia siirtyy syyteharkintaan lähiaikoina.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.