Ikäihmisten neuvonta-auto juhlakiertueelle musiikin tahdittamana

Liikkuvan resurssikeskuksen neuvonta-auto. Liikkuvan resurssikeskuksen neuvonta-auto. Kuva: Sanna Nurmi

Turussa käynnistynyt Liikkuva resurssikeskus -toiminta täyttää kymmenen vuotta. Merkkivuoden kunniaksi ikäihmisille ja heidän läheisilleen suunnattu neuvonta-auto huristelee syksyllä juhlakiertueelle kyydissään muusikko. Pysäkeillä vaihdetaan kuulumisia eri tahojen asiantuntijoiden kanssa, ja samalla on mahdollisuus kahdenkeskiseen neuvontaan ja palveluohjaukseen.

Kiertue pyörähtää käyntiin torstaina 27. elokuuta klo 15–17 Ruskon iltatorilta. Ruskon pysäkillä tunnelmaa auton luona virittää trubaduuri Teijo Pöyhönen. Mukana ovat Turun Lähimmäispalveluyhdistyksen Liikkuvan resurssikeskuksen työntekijöiden sekä Varhan ikääntyneiden asiakasohjauksen palveluohjaajan lisäksi Turun Seudun Omaishoitajat ry, Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset FinFami ry sekä Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin liikkuva terveyspiste.

– Heti toimintamme alusta lähtien meille on ollut tärkeää yhteistyö eri järjestöjen ja julkisen sektorin kanssa. Yhdessä jalkaudumme ihmisten arkisiin ympäristöihin tapaamaan senioreita ja heidän läheisiään. Kohtaamisilla ja neuvonnalla parannamme palveluiden saavutettavuutta ja oikea-aikaisuutta sekä vahvistamme ikääntyneiden itsenäistä pärjäämistä kotona, kertovat Liikkuvan resurssikeskuksen työntekijät Satu Järvenpää ja Sanna Nurmi Turun Lähimmäispalveluyhdistyksestä tiedotteessa.

Juhlakiertueen pysäkeillä kävijät saavat ajankohtaista tietoa eri järjestöjen ja viranomaisten palveluista, tulevaisuuteen varautumisesta, sekä mahdollisuuden kahdenkeskiseen ohjaukseen kotona pärjäämisen tueksi. Palvelu on maksuton ja kaikille avoin.

Auton matkassa kulkeva Hyvän mielen tehtävätaulu mahdollistaa kertaluontoisen vapaaehtoistoiminnan kokeilemisen.

Liikkuvassa resurssikeskuksessa kehitetään myös vapaaehtoistoiminnan muotoja. Moni haluaa tehdä hyvää, mutta ei syystä tai toisesta pysty tai halua sitoutua perinteiseen vapaaehtoistoimintaan.

– Vuosien varrella olemme huomanneet, että kertaluonteiset pop up -vapaaehtoistempaukset tai muut kertaluonteiset hyvän teon kokeilut voivat innostaa ihmisiä hakeutumaan vaikkapa ystävätoiminnan vapaaehtoiseksi. Kiertueellakin matkassamme turuilla ja toreilla kulkevan uuden vapaaehtoistehtäviä sisältävän Hyvän mielen tehtävätaulun avulla teemme vapaaehtoistoimintaan osallistumisesta helpompaa riippumatta elämäntilanteesta tai asuinpaikasta. Vapaaehtoistoiminnan kehittämisessä yhteistyötä tehdään muun muassa Siskot ja Simot ry:n sekä Turun Seudun valikkoryhmän kanssa, kertoo Järvenpää.

– Vuosittain meillä on ollut yli tuhat, jopa yli 2 000 pop up -vapaaehtoista, lisää Nurmi.

Liikkuva resurssikeskus aloitti toimintansa kymmenen vuotta sitten kolmevuotisena kehittämishankkeena, jonka tavoitteena oli tavoittaa Turun ja erityisesti sen katvealueiden ikäihmisiä. Hankkeen loppuvaiheessa toimintaa kokeiltiin myös muissa kunnissa, mikä johti vakiintuneeseen yhteistyöhön ja toimintamallin laajenemiseen.

Nykyisin neuvonta-auto kiertää jokaisessa Varsinais-Suomen 27 kunnassa ja se on kumppanuustoimintaa Varsinais-Suomen hyvinvointialueen Varhan kanssa. Arjen työtä tehdään tiiviissä yhteistyössä järjestöjen ja kuntien kanssa. Liikkuvalla resurssikeskuksella on vuosittain noin 170 pysäkkiä, joissa kohdataan yli 4000 senioria tai heidän läheistään. Neuvonta-auto kiertää tänäkin vuonna kaikissa Varsinais-Suomen kunnissa, juhlakiertue ulottuu näihin ensimmäisiin mukaan lähteneiden kuntien alueille.

Juhlakiertueen syksyn pysäkit:

RUSKO: To 27.8. klo 15–17 Ruskon iltatori

TURKU: Ti 8.9. klo 10.00–11.30 Paattisten kauppakeskuksen piha & klo 13.30–15.00 Jyrkkälän tori

RAISIO: Ke 16.9. klo 9.30–11.30 Raisio Tikanmaan M-marketin edusta & klo 13–14.30 K-Market Kokinvuori

SALO: Ke 7.10. klo 9.30–11 Kiskon yhteisötila / Turinatupa (terveystalo) & klo 13 Särkisalokoti / keskiviikkokaffet

LIETO: Ti 10.11. klo 13.00–15.00 Tarvala, Tarvasjoen vanha kunnantalo

MASKU: Kiertue marraskuussa Maskussa. Tarkempi aika ja paikka ilmoitetaan lähempänä.

MYNÄMÄKI: Ma 30.11. klo 13.00–15.00 Karjalan seurakuntakoti

NOUSIAINEN: Ma 7.12. klo 12.00–14.00 Nousiaisten kirjasto

UUSIKAUPUNKI: Ke 9.12. klo 10.00–12.00 Sakunkulma ja klo 13.30–15.00 K-Market Lokalahden edusta

NAANTALI: Kiertue päättyy joulukuun puolen välin aikoihin Naantaliin, jossa samalla kerrotaan Liikkuvan resurssikeskuksen ja Naantalin kaupungin vanhusneuvoston yhteiskiertueen tuloksista. Tarkempi aikataulu ja paikka ilmoitetaan lähempänä. (Janiina Lehtonen)

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Furuholm: Lindénin indeksileikkaus iskisi myös Varsinais-Suomen sote-palveluihin

SDP:n kansanedustaja, entinen ministeri Aki Lindén esitti tulevan kauden ajaksi hyvinvointialueiden indeksin leikkaamista prosentilla. Kansanedustaja Timo Furuholmin (vas.) mielestä hyvinvointialueilla on jo tehty kireällä aikataululla aivan liian suuria leikkauksia. Furuholm puhui asiasta puolueen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Jyväskylässä.

Toimeentulotuen saajat kertovat leikkausten lisänneen ruoan puutetta, sosiaalista eristäytymistä ja ahdistusta

Kelan kyselytutkimuksen mukaan erityisesti toimeentulotukea saavat kokevat sosiaaliturvaleikkausten heikentäneen toimeentuloa ja hyvinvointia. Moni vastaaja kertoo joutuneensa tinkimään ruoasta tai hakemaan ruoka-apua, vetäytyneensä sosiaalisista kontakteista sekä kokeneensa aiempaa enemmän ahdistusta ja stressiä.

Mikä on Suomen paikka monikriisisessä maailmassa?

Mikä on Suomen paikka monikriisisessä maailmassa, jossa niin sodat kuin ilmastonmuutoskin uhkaavat kansainvälistä järjestystä? Onko kansainvälinen sopimuspohjainen järjestelmä murtumassa, vai voidaanko asialle vielä tehdä jotain?

Ikäihmisten neuvonta-auto juhlakiertueelle musiikin tahdittamana

Liikkuvan resurssikeskuksen neuvonta-auto.

Turussa käynnistynyt Liikkuva resurssikeskus -toiminta täyttää kymmenen vuotta. Merkkivuoden kunniaksi ikäihmisille ja heidän läheisilleen suunnattu neuvonta-auto huristelee syksyllä juhlakiertueelle kyydissään muusikko. Pysäkeillä vaihdetaan kuulumisia eri tahojen asiantuntijoiden kanssa, ja samalla on mahdollisuus kahdenkeskiseen neuvontaan ja palveluohjaukseen.

Vihreiden jäsenkyselyyn 23 eduskuntavaalien ehdokkaaksi pyrkivää Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen vihreät järjestää eduskuntavaaliehdokkaiden valinnasta neuvoa-antavan jäsenkyselyn syyskuussa. Kyselyssä on kaikkiaan 23 ehdokasehdokasta. Kysely tehdään sähköpostitse verkkokyselynä 7.–13. syyskuuta. Ehdokkaita eduskuntavaaleihin nimetään kyselyn perusteella syyskuun loppupuolella.

Hijikatan perinnön äärellä – Why Butoh Festival Barker-teatterilla

Yuri Nagaoka.

Toista kerran järjestettävä Why Butoh Festival kokoaa 27.–30. elokuuta butoh-taiteilijoita ja -harjoittajia ympäri maailman Barker-teatteriin, Turun vapaalle näyttämölle. Festivaali koostuu japanilaisten Seisakun ja Yuri Nagaokan ohjaamasta työpajasta, sekä kuudesta butoh-esityksestä.

Kelan asiakkaiden etuuksia maksettu etuajassa ja myöhässä Nordean maksujenkäsittelyn häiriön vuoksi

S-pankin asiakkaat saavat keskiviikon 26. elokuuta etuuksiaan päivän etuajassa, ja joidenkin Kelan asiakkaiden tiistain 25. elokuuta etuusmaksut kirjautuvat tileille vasta iltapäivällä. Nordean maksujenkäsittelyssä ollut häiriö on nyt korjattu.

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Eurojackpotissa 39,5 miljoonan euron täysosuma

Eurojackpotin tiistain arvonnasta löytyi kierroksella 35/2026 yksi täysosuma. Sen arvo on noin 39,5 miljoonaa euroa.

Mikä sähkössä kiinnostaa?

Sähkön hintaan ennustetaan merkittävää nousua talvikaudelle.

Sähkö kiinnostaa. Se kiinnostaa kuluttajia, yrityksiä ja päättäjiä. Mikä sähkössä kiinnostaa? Erityisesti sen hinta mutta myös tuotannon kapasiteetti ja sähköverkon kantavuus.

Ylivelkaantuneista 83 prosenttia ei luota Suomen oikeusjärjestelmään

Ylivelkaantuneista suomalaisista 83 prosenttia ei täysin luota suomalaiseen oikeusjärjestelmään. Samoin 83 prosenttia ylivelkaantuneista ei koe itseään yhdenvertaiseksi muiden suomalaisten rinnalla. Yli 550 000 suomalaista oli viime vuonna ulosotossa.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .

Paraisilta löydetty vainaja tunnistettu Turussa kadonneeksi mieheksi, rikosta ei epäillä

Lounais-Suomen poliisi on saanut vahvistuksen Paraisilta elokuun alkupuolella löytyneen vainajan henkilöllisyydestä. Poliisi tiedotti 9. elokuuta Paraisilla maastosta löytyneestä vainajasta. Tutkimusten jälkeen vainajan henkilöllisyys on vahvistunut, ja kyseessä on Turussa heinäkuun lopussa kadonneeksi ilmoitettu mies.

Yksi tavallinen virhe voi pilata venetsialaisillan

Maisaaressa juhlistetiin vuonna 2022 muinaistulien yötä perinteiseen tapaan kokolla ja ilotulituksilla.

Venetsialaiset kokoavat viikonloppuna suomalaiset mökeille, rannoille ja pihoille juhlistamaan kesän päättymistä. Kynttilät, lyhdyt, ulkotulet, kokot ja ilotulitteet tuovat juhlaan näyttävyyttä, mutta väärässä paikassa liekki voi muuttua nopeasti riskiksi. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva muistuttaa, että moni palovahinko alkaa pienestä hetkestä: tuulenpuuskasta, liian lähelle rakennusta sijoitetusta tulesta tai valvomatta jääneestä liekistä.

Esseistit sanavedessä, flyygeli portaissa – luova kirjoittaminen saa uusia muotoja

Luovan kirjoittamisen oppiaineen esseekurssin tekstit kasvoivat itsenäiseksi esseekokoelmaksi. Kevään pilottikurssilla taas kokeiltiin, mitä tapahtuu, kun teksti ei jää paperille. Syntyi ääniteoksia, joissa tekstin rinnalla merkityksiä rakentavat ihmisääni, rytmi, tauot, hiljaisuus ja tehosteet. Teoksia juhlistetaan Turun yliopistolla 26. elokuuta.

A’Pelago Initiative kokosi 350 sinisen talouden vaikuttajaa Ruissaloon

A’Pelago Pitch Challenge 2026 -voittajat Karina Gómez ja Loretxu García sekä heidän tyttärensä.

A’Pelago Initiative 2026 kokosi 19.–20. elokuuta Ruissalon Telakalle noin 350 yrittäjää, yritysjohtajaa, tutkijaa, sijoittajaa, päätöksentekijää ja muuta sinisen talouden alan toimijaa.

Yli kolmasosa kieltäisi nikotiinipussit kokonaan

Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan lähes neljä viidestä suomalaisesta (78 %) uskoo, että nikotiinipussien säännöllinen käyttö voi aiheuttaa vakavaa haittaa terveydelle. Yli kolmasosa suomalaisista (36 %) onkin sitä mieltä, että nikotiinipussien myynti, maahantuonti, hallussapito ja käyttö pitäisi kieltää kokonaan.

Syyskuussa syödään suomalaista ruokaa

Sami Kuronen on kampanjan keulakuva.

Ruisleipä, uudet perunat, kaurapuuro, mustikat tai ihan tavallinen makaronilaatikko maistuvat hyvässä seurassa vielä paremmilta.

Näköislehti

Urheilu

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.