Suomalaiset satsaavat turvalliseen maksamiseen

Suomalaiset huolehtivat maksamisen turvallisuudesta yleisesti ottaen hyvin, kertoo tuore valtakunnallisesti edustava kysely. 82 prosenttia välttää pankkitunnuksilla kirjautumista linkkien kautta ja pitää tunnukset sekä salasanat omana tietonaan.

Joidenkin turvakeinojen kohdalla luku voisi silti olla korkeampikin. Esimerkiksi vain 48 prosenttia kertoo, ettei siirry verkkopankkiin tai muihin palveluihin hakukoneen kautta.

FA:n Norstatil Oy:lta tilaama kysely tehtiin 1.–10. huhtikuuta. Tutkimukseen hyväksyttiin 2 563 iältään 15–79-vuotiasta vastaajaa. Lisäksi haastateltiin 155 iältään 12–14-vuotiasta lasta.

Valtakunnallisesti edustavan kyselyn vastaajista 82 prosenttia huolehtii yleisimmin välttämällä pankkitunnuksilla kirjautumista linkkien kautta. 82 prosenttia ilmoitti myös pitävänsä pankkitunnukset ja salasanat omana tietonaan. Vastaajista 48 prosenttia kertoo, ettei siirry verkkopankkiin tai muihin palveluihin suoraan hakukoneen kautta. Valtaosa on asettanut tileille ja korteille käyttörajoja.

– Suomalaisilla on varautuminen verissä, ja myös halu huolehtia maksamisen turvallisuudesta näkyy tutkimuksessa vahvasti. Joidenkin kysymysten kohdalla luku on yllättävän alhainen – on mahdollista, että asiakkaat eivät ole vielä löytäneet kaikkia pankkien tarjoamia lisäpalveluita, kuten kortin käytön rajaamista ulkomailla ja verkossa. Alle kolmasosa on aktivoinut puhelimeen ilmoituksia tilitapahtumista. Yleisesti ottaen asioissa ollaan kuitenkin oikealla linjalla, kiittelee FA:n johtava asiantuntija Kirsi Klepp tiedotteessa.

Vastaajista 76 prosenttia on asettanut tileilleen euromääräisiä käyttörajoja. Maksukortille osto- tai nostorajoja on asettanut 74 prosenttia vastaajista. 51 prosenttia kertoo siirtäneensä säästöön tarkoitetut varat erilliselle tilille.

– Käyttörajoitusten asettaminen korteille ja tileille on turvallisuusnäkökulmasta järkevää. Päivittäisasiointiin tarkoitetulla käyttötilillä kannattaa säilyttää lähinnä lyhyen aikavälin asiointiin sopivaksi koettu summa rahaa kerrallaan. Suurempia rahamääriä ei kannata makuuttaa käyttötilillä, vaan siirtää ne paremmin tuottaviin kohteisiin. Pankeilta löytyy vaihtoehtoja ja näistä kannattaa kysyä aktiivisesti, Klepp neuvoo.

Kaikkia munia ei tunnetusti kannata laittaa samaan koriin, mutta suomalaisten suosimien tunnistautumistapojen osalta vanha viisaus ei aivan päde. Vastaajista 75 prosenttia kertoo tunnistautuvansa pankkitunnuksilla myös muihin kuin pankin palveluihin, kuten Omakantaan tai Verohallinnon palveluihin. 42 prosenttia kertoo käyttävänsä muihin palveluihin tunnistautuessaan mobiilivarmennetta, ja kansalaisvarmennetta käyttää vain kaksi prosenttia vastaajista.

– Pankkitunnukset on hyvä varata vain pankkiasiointiin. Pankkitunnukset ovat huijareille arvokkaita, ja niitä yritetään urkkia kaikin keinoin. Asiaa kannattaa lähestyä niin, että pankki antaa avaimet vain pankkiasiointiin. Pankkitunnuksia ei ole tarkoitettu yleisavaimeksi koko maailmaan ja asiakkaan arkaluontoisimpiin tietoihin kaikkialla. Pelkkien pankkitunnusten hyödyntäminen kaikkiin palveluihin on riskialtista, Klepp toteaa.

Kaikkea vastuuta tunnistautumisesta ei voi lykätä asiakkaille. Vastuu on myös tunnistautumista edellyttävällä osapuolella. Jos palvelun käyttö edellyttää tunnistautumista, on arvioitava, miten asiakas tunnistetaan.

– Virtuaaliselle kirpputorille päästäkseen ei luulisi olevan tarvetta pankkitunnuksille, eikä palveluntarjoajan pitäisi kysyä niitä, Klepp pohtii.

Suomalaiset ovat Maksutavat-selvityksen mukaan varautuneet maksamisen häiriöihin erittäin hyvin. Valtaosalta löytyy käteistä, useampia kortteja sekä mobiilisovelluksia ja -lompakoita. Yhtä monipuolista varautumista kannattaisi Kleppin mukaan suosia myös tunnistautumisessa.

– Maksamisessa kaiken ei pidä olla – ei kuvainnollisesti eikä kirjaimellisesti – yhden kortin varassa. Sama koskee sähköistä tunnistautumista. Suomalaiset ovat selkeästi sisäistäneet turvallisuusnäkökulmat erittäin hyvin, mutta voi olla, että kaikista vaihtoehdoista ja eri valintojen mahdollisista seurauksista ei ole vielä tarpeeksi laajasti tietoa. Lähtökohdaksi kannattaa ottaa pankkitunnusten käyttäminen vain pankkiasiointiin, Klepp linjaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varhan sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden häiriö ratkaistu – ei haitallista vaikutusta potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden lähetyksessä keskiviikkona 8. heinäkuuta. Tilanne on nyt saatu normalisoitua eikä häiriö vaikuttanut haitallisesti potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen.

Suomalaiset satsaavat turvalliseen maksamiseen

Suomalaiset huolehtivat maksamisen turvallisuudesta yleisesti ottaen hyvin, kertoo tuore valtakunnallisesti edustava kysely. 82 prosenttia välttää pankkitunnuksilla kirjautumista linkkien kautta ja pitää tunnukset sekä salasanat omana tietonaan.

Verkakaarella päällystystöitä Kaarinassa

Viikolla 29 päällystystöitä tehdään Merikarvialle, Ulvilassa ja Kaarinassa. Päällystyskohteena ovat Mt 6600 Pohjoinen rantatie Merikarvialla, jossa työt jatkuvat, Mt 2550 Kullaa–Palus Ulvilassa Mt 12276 Verkakaari Kaarinassa.

Joka viides kuljettaja katsoo puhelinta ajon aikana

Kuljettajan tehtävä on keskittyä ajamiseen.

Liikenneturvan kysely kertoo karua kieltä suomalaisten autoilijoiden puhelimen käytöstä. Peräti viidesosa päättää vaarantaa muut käyttämällä puhelinta ajon aikana sen sijaan, että keskittyisi ajamiseen. Useimmiten ratissa soitetaan tai viestitellään. Liikenneturva korostaa, että kuljettajan tehtävänä on keskittyä turvallisesti perille pääsemiseen.

Korkein oikeus hylkäsi Vastaamon tietomurtoa koskeneen valituslupahakemuksen, tuomio jää pysyväksi

Korkein oikeus (KKO) ei myöntänyt valituslupaa Vastaamon tietomurtoon liittyvistä rikoksista tuomitulle eli Aleksanteri Kivimäelle .

Lasten ja nuorten liikkumissuositusten toteutumisen arviointi tarkentuu

Lasten ja nuorten liikkumissuositusten toteutumisen arviot vaihtelevat merkittävästi käytetyn analyysitavan mukaan.

UKK-instituutin tutkimus tuo uuden näkökulman lasten ja nuorten liikkumisen arviointiin. Aktiivisten päivien osuus (Proportion of Active Days, PAD) kuvaa, kuinka suuri osuus päivistä täyttää liikkumissuositukset. Esimerkiksi 9. luokan pojilla riittävästi reipasta ja rasittavaa liikkumista kertyi 64 prosenttina koulupäivistä mutta vain 40 prosenttina vapaapäivistä.

Vakavan työväkivallan riski kasautuu tiettyihin tilanteisiin, aikoihin ja paikkoihin oikeuspsykiatrisessa sairaalahoidossa

Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen laitoksella tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että oikeuspsykiatrisessa sairaalahoidossa raportoidut vakavat työväkivaltatilanteet eivät jakaudu tasaisesti, vaan kasautuvat tiettyihin arjen tilanteisiin, osaston tiloihin ja vuorokaudenaikoihin. Journal of Psychiatric and Mental Health Nursing -lehdessä julkaistu tutkimus on osa sairaanhoitaja, TtM Matias Karvosen hoitotieteen alan väitöskirjaa.

Vedenjakelussa keskeytys Kalttassuon alueella Kaarinassa

Kaarinan kaupungin Vesihuoltolaitos ja Finaco Oy/Rakenneverkko Oy tekevät Kalttassuon saneerauksen yhteydessä vesihuollon liitostöitä tiistaina 14. heinäkuuta. Työt aiheuttavat vedenjakelun keskeytyksen arviolta kello 9–17.

Kesän riistakolmiolaskennat käynnistyvät

Kesän riistakolmiot lasketaan 25.7.–9.8. Laskennat tuottavat ajankohtaista tietoa muun muassa metson, teeren, pyyn ja riekon kannoista sekä niiden poikastuotosta eri puolilla Suomea.

Tutkimus: Löyly lisää saunan kuormittavuutta – kosteus nostaa sykettä ja kehon lämpötilaa

Tulosten mukaan saunan fysiologisten vaikutusten ja kokemuksen kannalta keskeistä ei ole ainoastaan korkea lämpötila, vaan ilmankosteus ja sen tehokas säätely löylyn avulla.

Uusi tutkimus osoittaa, että saunan ilmankosteus vaikuttaa merkittävästi elimistön kuormittumiseen lämpötilan lisäksi. Mitä kosteampi sauna on, sitä voimakkaammin syke ja kehon lämpötila nousevat.

Ratatyöt heikensivät junaliikenteen täsmällisyyttä

Laajat ratatyöt näkyivät kuluvan vuoden toisella neljänneksellä junaliikenteen määrissä ja matkustajaliikenteen täsmällisyydessä. Rataverkolla tehtävät kunnossapito- ja kehittämistyöt ovat keskeinen osa turvallisen ja toimintavarman raideliikenteen varmistamista.

Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko keräsi yli 4 000 festivaalivierasta

Douglas Robinson.

Tänä kesänä jo 27. kerran järjestetty Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko keräsi 8.–12. heinäkuuta Kustavin saaristolaismiljööseen yhteensä yli 4 000 festivaalivierasta. Esityksistä peräti kolmannes oli loppuunmyytyjä. Myös tapahtuman sarjaliput myytiin kaikki loppuun jo hyvissä ajoin ennen kirjallisuusviikon alkua.

Vain harva saa mätky- tai kiinteistöverolaskun postitse

Elokuun 3. päivä on jäännösverojen eli mätkyjen eräpäivä 340 000 suomalaisella. Keskiviikkona 6. elokuuta puolestaan erääntyy kiinteistöveroa noin 1,9 miljoonalla kiinteistönomistajalla. Verohallinto kehottaa ottamaan käyttöön e-laskun, jotta verot tulevat maksetuiksi ajallaan.

Koululaisille kerätään jälleen reppuja

Valtakunnallinen reppukeräys on käynnissä 13.–26. heinäkuuta.

Uusi reppu ei ole kaikille lapsille itsestäänselvyys koulun alkaessa. Erityisesti vanhempien koululaisten repuille tarve on suuri. K Citymarket ja Hope ry käynnistävät toista kertaa valtakunnallisen reppukeräyksen vähävaraisten perheiden tueksi 13.–26. heinäkuuta.

Omakotitalon autotallissa tulipalo Raisiossa

Omakotitalon alakerrassa sijaitsevassa autotallissa syttyi tulipalo maanantaina aamulla Leinikkikujalla Raisiossa. Asunnossa oli syttymishetkellä kolme henkilöä ja lemmikkieläimiä. Kaikki pääsivät ulos asunnosta ennen pelastuslaitoksen saapumista kohteeseen.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Koulukadulla

Kaukolämpötyötä tehdään Koulukatu 10:n kohdalla. Vasemmanpuoleinen ajokaista on pois käytöstä tämän viikon 13.–17. heinäkuuta.

Wiklundin rakennuksen kellarikerrokseen valui runsaasti vettä

Wiklundin rakennuksessa irtosi sunnuntaina iltapäivällä sadevesiviemärin liitos runsaan sateen vuoksi. Vettä päässyt valumaan runsaasti Sokoksen ja kellarikerroksen kaupan tiloihin.

Kysely: Auto säilyttää vahvan asemansa suomalaisten arjessa ja lomaliikenteessä

Polttoaineen hinnan ja yleisen taloustilanteen vaikutuksista huolimatta suomalaisten liikkuminen on edelleen vahvasti autovetoista. Kulkutavan valinnassa korostuvat ennen kaikkea arjen käytännöllisyys, kustannukset ja sujuvat yhteydet. Auto säilyttää vahvan asemansa sekä arjen liikkumisessa että kesälomamatkoilla.

Näköislehti

Urheilu

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.