Maksuhäiriöisten määrä lähestyy historian huippua
Maksuhäiriöisten henkilöiden määrä on jatkanut tasaista kasvuaan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Maaliskuun lopussa maksuhäiriömerkintä oli hieman yli 385 000 suomalaisella. Nousua viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna on tullut 12 000 henkilön verran. Maakunnista maksuhäiriöisiä eniten on Päijät-Hämeessä: maakunnan asukkaista lähes yhdeksällä prosentilla on vähintään yksi maksuhäiriö.
Vuotta aiemmin vastaava luku oli noin 373 000. Kasvu on jatkunut alkuvuoden aikana, sillä vielä viime vuoden lopussa maksuhäiriöisiä oli 382 000. Kolmessa kuukaudessa rekisteriin on tullut noin 3 000 uutta henkilöä lisää.
Asiakastiedon data-analytiikan päällikkö Pekka Liukkunen seuraa tilannetta huolestuneena.
– Olemme tällä hetkellä hyvin lähellä historian synkintä tilastoa. Kaikkien aikojen ennätys on vuodelta 2021, jolloin maksuhäiriöisiä henkilöitä oli Suomessa noin 392 000, hän huomauttaa tiedotteessa.
Asiakastiedon tilastoihin päivitettiin vuoden vaihteessa Tilastokeskuksen tuorein väestötieto. Maksuhäiriöisten osuus väestöstä on vähentynyt viime vuoden loka–joulukuuhun verrattuna maakunnissa, joiden väkiluku kasvaa, ja kutistuvissa maakunnissa maksuhäiriöisten osuus päinvastoin on kasvanut.
– Pirkanmaan ja Uudenmaan kaltaisten väestöveturien tilanne näyttää positiiviselta, kun maksuhäiriöisten asukkaiden prosentuaalinen osuus vähenee, vaikka todellisuudessa maksuhäiriöisten kuluttajien lukumäärä on kasvanut molemmissa maakunnissa. Kainuussa puolestaan maksuhäiriöisten kuluttajien määrä on pysynyt edelliseen kvartaaliin verrattuna varsin samalla tasolla, mutta väestön väheneminen on aiheuttanut prosenttiosuuden kasvun, selittää Liukkunen.
Tilastoissa on nähtävissä mielenkiintoinen ja jossain määrin ristiriitainen ilmiö. Vaikka maksuhäiriöisten henkilöiden kokonaismäärä nousee, uusien yksittäisten maksuhäiriömerkintöjen määrä on laskussa pariin viime vuoteen verrattuna. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä rekisteröitiin hieman vajaa 382 500 uutta merkintää, kun vielä kolme vuotta sitten vastaava luku oli lähes 460 000.
Vuoden ensimmäisen kolmen kuukauden aikana kuluttajille rekisteröidyt yksittäiset maksuhäiriöt.
– Maksuhäiriöisten henkilöiden kokonaismäärä kasvaa edelleen, koska uusia ihmisiä päätyy rekisteriin enemmän kuin sieltä poistuu. Vaikka yksittäisiä maksuhäiriömerkintöjä saadaan kappalemääräisesti vähemmän, se ei suoraan tarkoita, että maksuvaikeuksissa olevien ihmisten määrä vähenisi, Liukkunen huomauttaa.
Liukkunen painottaa, että maksuhäiriömerkintä on usein pitkän prosessin päätepiste, ei alku. Ennen merkintää takana on tyypillisesti kuukausien kamppailu laskujen ja perinnän kanssa. Siksi maksuhäiriötilastot reagoivat talouden muutoksiin aina viiveellä.
Hänen mukaansa on kriittistä seurata, saavutammeko ja ohitammeko vuoden 2021 ennätyslukemat kuluvan vuoden aikana. Nykyisellä kasvuvauhdilla se on mahdollista: maksuhäiriöhistorian huippumäärään on matkaa 7 000 henkilön verran. Viimeisen 12 kuukauden aikana maksuhäiriöisten henkilöiden määrä on kasvanut 12 000 henkilöllä.
– Jokainen numero tilastossa on ihminen, jonka arkeen merkintä vaikuttaa esimerkiksi asunnonvaihdon tai puhelinliittymän hankinnan muodossa. Yhteiskunnan tasolla tämä tarkoittaa, että merkittävällä osalla väestöstä on rajoituksia taloudellisessa toimintakyvyssään, mikä heijastuu lopulta laajemmin kulutukseen ja talouskasvuun, Liukkunen muistuttaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















