Uimahallien ja maauimaloiden kävijämäärä ennätyksellinen
Liikuntapaikkojen kävijämäärät kasvoivat viime vuonna yhdeksän prosenttia vuodesta 2024. Kaupungin ranneketuotteet mahdollistivat kaikille säännöllisen liikkumisen uimalaitoksissa, kuntosaleilla ja tekojäillä. Lämmin kesä houkutteli kävijöitä myös uimarannoille ja maauimalaan. Avustuksia hyödynnettiin aiempaa enemmän.
Uimahallien ja maauimaloiden kävijämäärä oli ennätyksellinen, lähes 976 000 käyntiä. Vain Samppalinnan maauimalan kävijämäärä 116 275 ei yltänyt vuoden 2024 kävijälukuihin, 129 231 käyntiin. Petreliuksen uimahallissa kuntoiltiin 104 600 kertaa (2024: 96 888). Impivaaran uimahallissa oli vuonna 2025 jopa 695 250 kävijää (2024: 660 801).
Kupittaan maauimalassa polskittiin aiempia vuosia enemmän, lähes 59 700 kertaa (2024: 46 636). Lämmin ja aurinkoinen kesä houkutteli myös runsaasti väkeä uimarannoille (2024: 32 780 ja 2025: 62 628).
– Turkulaiset käyttävät kaupungin liikuntapaikkoja ja hyödyntävät avustuksia yhä aktiivisemmin. Lisäksi Boostii-etu innostaa lapsia ja nuoria liikkumaan entistä enemmän, liikuntapaikkajohtaja Markus Kalmari iloitsee tiedotteessa.
Suurin osa kuntosaleista on avoinna kello 7–22 omatoimiseen käyttöön, ja mahdollistaa liikkumisen oman aikataulun mukaan. Varissuon jäähallin ja Kupittaan urheiluhallin kuntosalien käynnit kasvoivat eniten viime vuonna. Kuntosaleille on päässyt vuodesta 2024 asti joko edullisilla rannekkeilla tai QR-koodilla toimivalla kertamaksulla.
Kupittaan urheiluhallin toimintojen kokonaiskäyntimäärä oli jopa lähes 370 000, mikä oli 70 000 käyntiä enemmän kuin vuonna 2024. Keväällä avattiin uusi Paattisten kuntosali, jossa kuntoiltiin yli 10 200 kertaa.
– On varsin ilahduttavaa, että kaikenikäiset turkulaiset ovat lähteneet kuntosaleille pitämään huolta kunnostaan säännöllisesti, kertoo liikuntapaikkapäällikkö Oskari Nummi.
Liikuntarannekkeet houkuttelevat turkulaisia liikuntapaikoille yhä useammin. Ulkokuntoilulaitteita on tarjolla myös eri puolella kaupunkia, jotta mahdollisimman moni turkulainen pääsisi hyödyntämään lähisaliaan.
Rannekkeiden muista käyttökohteista erityisesti Parkin kentän suosio kasvoi 2025 yli 10 000 käynnillä, kentällä luisteltiin ja pelattiin 41 880 kertaa (2024: 30 564).
Kupittaan monitoimikenttä avattiin yleisölle ensimmäistä kertaa kesäkaudella. Kesäkaudella kentällä voi kokeilla uusia palloilulajeja. Talvisin se toimii tekojäänä.
Liikuntapaikkojen käytön avustuksia jaettiin turkulaisille seuroille yli 1,9 miljoonalla eurolla, 862 804 euroa enemmän kuin vuonna 2024. Avustusta saaneet seurat käyttivät yksityisiä tai vuokrattuja liikuntatiloja toiminnassaan viisi prosenttia enemmän kuin vuonna 2024.
Ikääntyneiden liikuttamisen palveluiden ja tapahtumien kävijämäärät kasvoivat 22 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Ikääntyneiden kävijämäärien kasvua ovat vauhdittaneet Seniorirannekkeen monipuoliset palvelut, Liiku lähellä -toiminta ja +75 VoiTas-tehoryhmätoiminta.
Työikäisten palveluita uudistettiin jo vuonna 2024 ottamalla käyttöön neljän kuukauden kausituote, ja viime vuonna neljän kuukauden liikuntaranneketta täydentävä Extra, jolla pääsee osallistumaan omatoimiliikunnan lisäksi ohjatuille liikuntatunneille. Ryhmämuotoisen liikuntaneuvonnan työikäisten, senioreiden ja soveltavan liikunnan ryhmät kasvoivat edelliseen vuoteen verrattuna. 12 kuukautta kestävän liikuntaneuvonnan aloitti 210 henkilöä (2024: 179 henkilöä).
Viime vuonna käyttöön otettu Boostii-etu tarjoaa 7–19-vuotiaille turkulaisille lapsille ja nuorille tuen liikunnalliseen harrastamiseen paikallisissa liikunta- ja urheiluseuroissa. Uusi etu otettiin innolla vastaan: lähes puolet kohderyhmästä, 44 prosenttia (10 489), hyödynsi Boostii-edun. Vuoden aikana paikallisten seurojen harrastajamäärät kasvoivat noin 1 500 lapsella ja nuorella. Boostii edun lisäksi kasvua vauhdittivat alueilla toteutetut tehostetut tukitoimet, muun muassa ohjaus liikuntaharrastuksiin sekä uuden, matalan kynnyksen alueellisen liikuntatoiminnan tukeminen.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















