Korkoavustuksen tulorajat nousevat maaliskuussa – yhä useampi voi saada avustusta

Korkoavustuksen tulorajoja korotetaan maaliskuun alussa. Muutoksen myötä yhä useammalla opintonsa päättäneellä voi olla mahdollisuus saada korkoavustusta. Avustuksen saajien määrä on ollut kasvussa vuodesta 2023 alkaen.

Kela maksaa korkoavustusta pienituloisille opintonsa päättäneille. Korkoavustuksessa on tulorajat, ja ne tarkistetaan säännöllisesti. Uudet tulorajat astuvat voimaan 1. maaliskuuta. Edellisen kerran tulorajoja on korotettu vuonna 2024.

– Tulorajojen nostaminen tarkoittaa sitä, että yhä useampi voi saada avustusta ja näin ollen helpotusta opintojen jälkeiseen taloudelliseen tilanteeseen, summaa juristi Linda Reinikainen Kelan opintotukiryhmästä tiedotteessa.

Korkoavustus on Kelan tukimuoto, jossa opintolainan korkoja maksetaan joko asiakkaalle tai suoraan pankille. Avustusta voi saada, jos tulot jäävät alle tulorajan. Avustuksen hakeminen on mahdollista sitten, kun opintolainan korkoja ei enää pääomiteta eli lisätä lainapääomaan vaan asiakas maksaa opintolainan korkoja itse.

– Valmistumisen jälkeen moni miettii, miten pärjää opintolainan kanssa, kun tulot saattavat olla pienet tai työllisyystilanne epävarma. Korkoavustuksen tarkoitus on helpottaa juuri näitä tilanteita, sanoo Reinikainen.

Korkoavustusta voi hakea OmaKelassa. Kela maksaa korkoavustusta korkokausittain eli kuuden kuukauden välein. Korkoavustusta voi saada erikseen alkuvuonna (tammi-kesäkuussa) ja loppuvuonna (heinä-joulukuussa) maksettaviin korkoihin. Loppuvuoden korkoihin voi hakea korkoavustusta 28. helmikuuta saakka.

Uudet tulorajat 1.3.2026 alkaen:

Perhetilanne Korkoavustuksen tuloraja 1.3.2026 alkaen

Ei lapsia 1 662 e/kk

Yksi lapsi 1 919 e/kk

Kaksi lasta 1 989 e/kk

Vähintään kolme lasta 2 107 e/kk

Tulorajat nousevat perhetilanteesta riippuen 73–92 euroa kuukaudessa. Esimerkiksi lapsettomalla henkilöllä tuloraja nousee 63 euroa ja yhden lapsen huoltajalla 84 euroa.

Viime vuonna korkoavustusta sai yhteensä 18 580 henkilöä ja maksetun korkoavustuksen kokonaismäärä oli noin 8,7 miljoonaa euroa. Keskimääräinen avustus oli 467 euroa saajaa kohden, kun vuotta aiemmin se oli 553 euroa. Avustuksen saajien määrä on ollut kasvussa vuodesta 2023 alkaen.

– Korkotason nousu ja aiempaa suuremmat opintolainamäärät ovat vaikuttaneet avustuksen saajien määrän kasvuun. Myös heikentynyt työmarkkinatilanne vaikuttaa valmistuneiden tuloihin ja sitä kautta mahdollisuuksiin maksaa opintolainan korkoja pankille, Reinikainen arvioi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Juttua muokattu 25.2. klo 13.25: Tulorajat nousevat perhetilanteesta riippuen 73–92 euroa kuukaudessa (ei 63–92 euroa).

Bakteeripatogeenit rakentavat antibioottiresistenttejä ”bunkkereita” hiusmaisista ulokkeistaan koostuvilla kehikoilla

Tutkijat ovat löytäneet ja kuvanneet atomitasolla mekanismin, jonka avulla bakteeripatogeenit – mukaan lukien sairaalabakteerit Acinetobacter baumannii ja Pseudomonas aeruginosa – pystyvät muodostamaan ympärilleen antibioottiresistenttejä kolmiulotteisia biofilmejä. Löydökset avaavat uusia mahdollisuuksia monilääkeresistenttien bakteeri-infektioiden hoitojen kehittämiselle estämällä biofilmin muodostumisen.

Poliisi valvomaan Naantalin katukuvaa kameroiden avulla

Joitakin valvontakameroja on jo asennettu yleisille alueille Naantalin keskustan ja Vanhankaupungin alueelle.

Lounais-Suomen poliisilaitos ja Naantalin kaupunki vahvistavat turvallisuusyhteistyötään kameravalvontasopimuksella. Kaupunkialueelle tulevat kamerat vahvistavat katuturvallisuutta ja lisäävät osaltaan kaupunkilaisten turvallisuuden tunnetta.

Ajokeli muuttumassa koko maassa huonoksi tai erittäin huonoksi – turvavälien merkitys korostunut

Ajokelit ovat muuttumassa lähipäivinä maanlaajuisesti huonoksi ja jopa erittäin huonoksi runsaan lumentulon ja jäätävien sateiden takia. Sääennusteiden mukaan kelit muuttuvat jo keskiviikon ja torstain välisenä yönä 25.–26. helmikuuta ja jatkuvat hankalina monin paikoin vielä lauantaina 28. helmikuuta.

Opiskelijoiden Pikkulaskiainen sulkee Kauppiaskadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Maariankadun ja Eerikinkadun välillä torstaina

Pikkulaskiainen-tapahtuma sulkee torstaina Kauppiaskadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Maariankadun ja Eerikinkadun välillä. Tapahtuman aikana alueella toimivat liikenteenohjaajat. Väliaikaisia liikennejärjestelyjä asennetaan jo 25. helmikuuta alkaen.

Korkoavustuksen tulorajat nousevat maaliskuussa – yhä useampi voi saada avustusta

Korkoavustuksen tulorajoja korotetaan maaliskuun alussa. Muutoksen myötä yhä useammalla opintonsa päättäneellä voi olla mahdollisuus saada korkoavustusta. Avustuksen saajien määrä on ollut kasvussa vuodesta 2023 alkaen.

Lääkekorvaukset kasvoivat lähes kahteen miljardiin euroon viime vuonna

Kelan maksamat lääkekorvaukset jatkoivat kasvuaan viime vuonna. Niitä maksettiin jo lähes kaksi miljardia euroa. Kasvua selittävät erityisesti uusia, kalliita lääkkeitä käyttävien henkilöiden määrän kasvu, lääkkeiden käyttötarkoitusten laajeneminen ja uusien lääkkeiden tulo korvausjärjestelmään. Kustannusten kasvua hillitsevät lääkkeiden hintakilpailu, edullisempien biologisten lääkkeiden käyttöönotto ja biologisten lääkkeiden lääkevaihto.

Turun liikuntalautakunta jakoi 567 000 euroa toiminta-avustuksina

Turun liikuntalautakunta jakoi 567 000 euroa toiminta-avustuksina. Urheiluseurojen toiminta-avustus 504 000 euroa jaettiin 138:lle urheiluseuralle. Muun yhdistystoiminnan määräraha 38 000 euroa jaettiin 29:lle yhdistykselle.

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Sotilaspoliisit harjoittelevat Juhana Herttuan koululla torstaina

Rannikkolaivaston sotilaspoliisijoukkue harjoittelee Juhana Herttuan koululla 26. helmikuuta kello 8–16.

Aurinkobaletin tanssiteos peilaa totuudenjälkeistä aikaa

Suvi Nieminen (vas.) ja Anu Sistonen.

Riku Lehtopolun tanssiteos Lumen saa ensi-iltansa Aurinkobaletissa torstaina 26. helmikuuta. Ajankohtainen teos on ikkuna epävakaaseen maailmaan ja totuudenjälkeiseen aikaan, jossa häikäilemättömimmän sana määrää tapahtumien kulun.

Turun pormestarit ja Turun Raitiotieallianssin asiantuntijat tapaavat kaupunkilaisia eri puolilla Turkua maaliskuussa

Eri puolilla kaupunkia järjestettävissä piipahdustilaisuuksissa kaupunkilaiset pääsevät keskustelemaan raitiotien suunnitteluun ja mahdolliseen rakentamiseen liittyvistä kysymyksistä suunnittelijoiden ja pormestariston kanssa.

Naantalin Sunfestin lava täyttyy kotimaisista esiintyjistä elokuun lopulla

Käärijä.

Naantali Sunfest juhlitaan jälleen muinaistulien viikonloppuna. Naantalin Kirkkopuisto muuttuu valo- ja tulitaiteen näyttämöksi elokuun pimenevissä illoissa perjantaina ja lauantaina 28.–29. elokuuta. Esiintymässä nähdään kotimaisia artisteja. Tapahtumassa on esillä myös monipuolista viinitarjontaa.

Henkilöauto savutti parkkihallissa Kakolanmäellä

Henkilöauto savutti parkkihallissa Michailowinkadulla Kakolanmäellä myöhään tiistaina illalla.

Kiinteistökauppojen määrä kasvoi viime vuonna

Asuinkiinteistöihin Suomessa viime vuonna käytetty rahamäärä nousi noin 20 prosenttia ja se oli lähes 8,4 miljardia euroa. Haja-asutusalueella pientalokiinteistöjen kauppahintojen mediaani nousi peräti 15 prosenttia. Maanmittauslaitos kokosi kiinteistöjen kauppahintarekisteristä vuoden 2025 kiinteistöjen kauppahinnat ja kauppojen lukumäärät.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 73 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Perjantain arvonnassa Eurojackpotin potti kohoaa noin 73 miljoonaan euroon.

Kuinka saada lisää terveitä, onnellisia vuosia?

Hyvistä elintavoista saa palkinnoksi terveyttä ja pitkää ikää. 23. helmikuuta ilmestyneessä Diabetes -lehdessä pohditaan monelta kantilta, millaisia ovat terveyttä tukevat elintavat, ja miksi niiden rukkaaminen on usein vaikeaa.

Asuntomarkkinakatsaus: Kuluttajien horjuva luottamus jarruttaa asuntomarkkinoiden elpymistä

Asunnon osto on monesti elämän suurimpia hankintoja.

OP Pohjolan ekonomistit odottavat asuntojen hintojen nousevan tänä vuonna yhden prosentin ja ensi vuonna kolme prosenttia. Hintakehitykseen liittyy sekä negatiivisia riskejä että mahdollisuuksia nopeampaankin elpymiseen. Samaan aikaan kuluttajien talouspessimismi on yksi syy siihen, miksi asuntomarkkina mataa.

Bergqvist: Yritysten tulevaisuudenusko luo uusia työpaikkoja ja kasvua

Eduskunta kävi tiistaina keskustelun hallitukselle esitetystä välikysymyksestä, joka koski työttömyyskriisiä. Ryhmäpuheenvuorossaan kansanedustaja ja RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist korosti, että tie ulos kriisistä kulkee parempien edellytysten kautta yritystoiminnalle ja investoinneille.

Näköislehti

Urheilu

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Åboraakkeli: Kumpi nousee viivan päälle?

Lentopallon miesten Mestaruusliigan runkosarjan kääntyessä loppusuoralleen Varsinais-Suomessa riittää mielenkiintoa molemmissa päissä sarjataulukkoa. Loimaalla Hurrikaani porskuttaa vakuuttavasti kohti runkosarjan voittoa. Loimaalla voidaan suunnata luottavaisin mielin kohti pudotuspelejä, joissa tavoitteena on kirkastaa viime kevään hopea kullaksi.

Alie Conteh vahvistamaan Interin hyökkäystä

Alie Conteh.

Inter ja norjalaisseura Strømsgodset ovat sopineet 21-vuotiaan Alie Contehin vuoden mittaisesta lainasiirrosta Turkuun. Interillä on Sierra Leonen maajoukkuehyökkääjään myös osto-optio.

Aatola sarjakolmosena Miamin avauksen jälkeen

Vilho Aatola.

USF Juniors -kausi käynnistyi Homestead-Miami Speedwayllä kolmen osakilpailun voimin. Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola on avausviikonlopun jälkeen sarjassa kolmantena.

Puukkokatsomo: RaiFu mestaruutta puolustamaan

Senni Viren.

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu on ollut kuluneella kaudella odotetun vahva. Kun runkosarjaa on jäljellä kolme kierrosta, raisiolaiset ovat tiukasti mukana runkosarjan voittokamppailussa.

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.