Riihivainion juhlaillallisilla nostettiin malja yhteisöllisyydelle

Aulikki Kolehmainen ja Eino Koli herkkujen ääressä. Aulikki Kolehmainen ja Eino Koli herkkujen ääressä. Kuva: Merja Marjamäki

Ikäihmisten Attendo-kodissa Turun Räntämäessä, Attendo Riihivainiossa, asuu 26 vanhusta yhteisöllisessä asumisessa. Riihivainio on 45-paikkainen koti, jossa on yhteisöllisen asumisen lisäksi myös ympärivuorokautista palveluasumista. Loppuvuonna 2024 perustetun kodin kaikki asukaspaikat ovat tällä hetkellä täynnä.

– Meillä Riihivainiossa järjestetään asukkaille monenlaista ohjelmaa, mutta nyt tehtiin ystävänpäivän kunniaksi uusi aluevaltaus. Keittiöpäällikkömme Ulla Tiihonen sai idean, josta innostuin heti, kertoo kodin johtaja Niina Mäntylä.

– Järjestimme Ystävänpäivän kunniaksi illalliskutsut hienojen ravintoloiden tyyliin. Katettiin pöytään valkoiset liinat, koristeltiin kynttilöin ja kukin ja herkullisen menun kruunasivat asukkaiden toiveiden mukaisesti viinit ja oluet, alkoholittomina. Juhlavieraat saivat pukeutua juhlavasti, mutta kukin tuli sellaisena kuin itsestä parhaalta tuntui, pääasia oli juhlamieli, Mäntylä kertoo.

– Kun ideana oli hienostella oikein kunnolla, niin miksei sitten juhlittaisi kuin parhaissa ravintoloissa? Laadin menun talon kahden kokin kanssa. Ruokailijoita on 30, eikä joukossa ole vegaaneja, joten päädyimme pääruokana riistakäristykseen ja voiperunamuusiin, lisukkeina puolukkasurvos ja etikkakurkut. Alkupalana tarjoiltiin maa-artisokkakeittoa pekonimurujen kanssa ja jälkiruokana vadelma-valkosuklaa pannacottaa, Tiihonen kuvailee ilmeisen herkullista ateriaa.

– Tuli ihan kylmät väreet, kun katselimme valmiiksi tehtyä kattausta ennen juhlan alkua. Nyt kun juhla on menossa, voimme todeta, että se mitä visioimme, onnistui; asukkaat näyttävät tyytyväisiltä ja ruoka maittaa, kuvailevat Mäntylä ja Tiihonen tuntemuksiaan.

Ystävänpäivän aterioinnin taustalla soi klassinen musiikki tunnelmaa täydentämässä. Aulikki Kolehmainen, 92, ja Eino Koli, 94, ovat molemmat yhteisöllisen asumisen asukkaita.

Ystävänpäivää on vietetty molempien perheissä siitä saakka kun se tuli tunnetuksi Suomessa 1980-luvulla.

– Meille tulivat lapset aina kotiin käymään ystävänpäivänä, sellainen oli perheen perinne, Koli muistelee.

Kolehmainen on yksi talon ensimmäisistä asukkaista. Kolin muutosta Riihivainioon on kulunut pian vuosi. Hän tuli ollakseen yhdessä täällä jo asuvan vaimonsa kanssa, mutta yhteinen elo jäi muutamaan kuukauteen.

Koli halusi jäädä, koska oli jo tottunut olemaan talossa ja vähitellen yksin eläminen on alkanut sujua surusta huolimatta. Hän kertoo olonsa olevan kotoisa. Ystävänpäivänä tällainenkin asia korostuu.

Alkukeitto saa kiitosta molemmilta, pääruoan tarjoilua vielä odotellaan.

– Ei meillä sentään ole alkukeittoja joka päivä, niin kuin ei ollut kotonakaan, molemmat hymyilevät.

Kun muistellaan, mitkä olivat kotona perheen piirissä parhaita ruokia, ilmoittaa Kolehmainen tähän juhlaan täysin sopimattomana pitämänsä herkun, nimittäin silakkalaatikon, josta hän kertoo pitäneensä lapsesta saakka.

Koli ei jää huonommaksi, vaan mainitsee maksalaatikon. Perunamuusi ja lihapullat saavat myös veden kielelle.

Herkuttelu olisi maistunut myös asukkaiden läheisille, joiden kanssa talon hoitohenkilökunta on koko ajan kiinteästi tekemisissä, mutta niin suurta ravintolaa ei saatu laitettua pystyyn.

– Keväällä on sitten asukkaiden ja läheisten yhteiset pihatalkoot niin kuin viime vuonnakin ja pihamaalle mahtuu kattamaan suurellekin joukolle, Tiihonen ja Mäntylä suunnittelevat.

Merja Marjamäki

Riihivainion keittiöpäällikkö Ulla Tiihonen (vas.) ja kodin johtaja Niina Mäntylä Riihivainion keittiöpäällikkö Ulla Tiihonen (vas.) ja kodin johtaja Niina Mäntylä Kuva: Merja Marjamäki

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä Sävelkujan risteyksen kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Liikenne tulee jonoutumaan varsinkin ruuhka-aikoina. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Seinälle maalattu parkkiruuttu helpottaa pysäköintiä

Seinälle jatkuvat pysäköintiruudun rajat voivat helpottaa autoilijoiden pysäköintiä. P-Louhessa toteutetussa kokeilussa puolet kyselyyn vastanneista koki merkintöjen helpottavan pysäköintiä. Ruutuun peruuttamista viivat eivät kuitenkaan lisänneet.

Tasoristeystä huolletaan Konsankujalla

Tasoristeyksen huoltotyö katkaisee tien kaikelta liikenteeltä Konsankujan tasoristeyksen kohdalta ensi sunnuntaina. Huoltotyö tehdään sunnuntain ja maanantain välisenä iltana/yönä kello 22–06.

Food & Fun Festival kutsuu maistelemaan Turun makuja

Food & Fun tulee taas.

Food & Fun Festival kokoaa jälleen yhteen kansainvälisiä keittiömestareita sekä turkulaisia ravintoloita. Tapahtuman ytimen muodostavat yhteiset illalliset, joissa vierailevien mestareiden ruokafilosofiat yhdistyvät paikallisten keittiöiden osaamiseen. Niistä syntyy tapahtumaviikolle erikoismenuja ja yksittäisiä annoksia.

Kupittaan kärjen lisähankinta kaupunginhallituksen syyniin

Turun kaupunginhallituksen rakentamis- ja tilajaosto käsittelee Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen lisähankinnan toteutussuunnitelmaa maanantaina 28. syyskuuta. Turun Tiedepuistoa kehittävän hankkeen lisähankinnan kokonaiskustannusarvio on 19,27 miljoonaa euroa.

Auralia-kuoro järjestää soivan sieniretken

Kamarikuoro Auralia järjestää lauantaina 26. syyskuuta kello 13 Maariassa syksyisen luontoretkikonsertin Syksyn tullen sieniä kasvaa . Tapahtuma on jatkoa keväällä suuren suosion saaneelle Kevään kohinaa -konsertille, joka järjestettiin Kuusiston luontopoluilla ja linnanrauniolla.

Aura ja Paavo auttavat vakavasti sairaita lapia koulunkäynnissä

Turun kaupunki on hankkinut kaksi AV-opetusrobottia, joiden avulla pitkäaikaissairas oppilas voi osallistua oman koulunsa opetukseen kotoa käsin. Aura- ja Paavo-nimiset robotit otettiin käyttöön lukuvuoden alussa.

Kespron Turun noutotukusta yli 4 000 kiloa ruokalahjoituksiin vuodessa

Kespron noutotukku Turussa lahjoitti viime vuonna hieman yli 4 000 kiloa ruokaa paikalliseen ruoka-apuun. Lahjoitetun ruoan arvo oli noin 16 400 euroa. Yhteistyökumppanina toimii turkulainen Operaatio Ruokakassi, jonka kautta ruoka menee eteenpäin apua tarvitseville.

Meluavaa yötyötä ja muutoksia liikennejärjestelyihin Raision keskustassa

E18 Raision keskusta -hankkeessa tehdään paalutus- ja pontitustöitä Turun kehätien (E18) varrella. Töistä aiheutuu melua, ja lisäksi osa töistä tehdään yöaikaan.

Kitaralegenda John Scofield tähdittää Turku Jazz Festivalin avajaisia Fuugassa

Modernin jazzkitaran suuriin uudistajiin lukeutuva John Scofield saapuu Turkuun Combo 75 -yhtyeensä kanssa. 75-vuotisjuhlaansa viettävän kitaralegendan rinnalla huippukokoonpanossa soittavat pianisti Gerald Clayton , basisti Vicente Archer ja rumpali Bill Stewart . Konsertti on osa kymmenpäiväiseksi laajenevan Turku Jazz Festivalin avausviikonlopun ohjelmaa musiikkitalo Fuugassa.

Päihdeneuvonta pystyy vastaamaan vain joka kolmanteen puheluun

Päihdeneuvonnan auttavaan puhelimeen tuli tammi-elokuussa 33 prosenttia enemmän puheluita kuin viime vuonna vastaavana aikana. Avun tarve ylittää resurssit: vain noin joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan. Sote-järjestöjen rahoitusleikkaukset uhkaavat valtakunnallisen auttavan puhelimen tulevaisuutta.

Kaarina hakee kumppania aurinkopuiston toteuttamiseen

Krossin aurinkovoimala-alue Kaarinassa tarjoaa operaattorille poikkeuksellisen Ready-to-Build-mahdollisuuden. Kaupunki on vähentänyt hankkeen riskejä ennakoivalla kaavoitus- ja selvitystyöllä sekä vahvalla strategisella sitoutumisella. Logistisesti erinomainen sijainti Turku–Helsinki-moottoritien tuntumassa, alle kilometrin päässä oleva sähköinfra, valmis tieverkko ja laajenevan Krossin yritysalueen synergia tekevät alueesta houkuttelevan kohteen aurinkovoimainvestoinnille.

Onnikoti Taika tuo uudenlaista yhteisöllistä asumista Turun Kirstinpuistoon loppuvuodesta 2026

Vammaisten asumispalveluja tarjoava Onnikodit laajentaa toimintaansa Turkuun avaamalla loppuvuodesta 2026 uuden modernin yhteisöllisen asumisen yksikön, Onnikoti Taikan, Kirstinpuiston kaupunginosaan. Uusi yksikkö tarjoaa asukkailleen turvallisen ja omannäköisen elämän mahdollisuuden kerrostaloympäristössä, painottaen samalla yhteisöllisyyttä ja yksilöllistä tukea.

Vastasyntyneiden hoidon asiantuntijat kokoontuvat Turussa

Vastasyntyneiden hoidon kansainväliset asiantuntijat kokoontuvat Turkuun 11. Scene-symposiumiin 24.–25. syyskuuta. Monialainen symposiumi käsittelee erityisesti vanhemman ja vastasyntyneen fyysistä ja emotionaalista läheisyyttä sairaalahoidon aikana.

Mäntyrinteen vanhainkodin tilalle rakennetaan uusi hoivakoti

Havainnekuva uudesta hoivakodista.

Turkuun nousee jälleen uusi hoivakoti, kun NCC käynnistää Hemsön Varhalle rakennuttaman hoivakodin rakennustyöt. Virvoituksentie 5: een nousee uudisrakennus, johon tulee 70-paikkainen ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikkö ja satapaikkainen kuntoutus- ja arviointitoiminnan yksikkö. Hankkeen arvo NCC:lle on noin 18 miljoonaa euroa.

Marina Palace remontoidaan lattiasta kattoon – ovet sulkeutuvat tammikuussa kolmeksi kuukaudeksi

Radisson Blu Marina Palace Hotel sulkeutuu vuodenvaihteessa noin kolmeksi kuukaudeksi mittavan uudistuksen vuoksi. Aurajoen rannassa hotelli uudistetaan lattiasta kattoon, huoneista ja ravintolasta kokoustiloihin, aulaan, valaistukseen ja talotekniikkaan asti.

Opiskelijoilta raikkaita ideoita ruokahävikin vähentämiseksi

Innovaatioprojektiin osallistuneiden opiskelijoiden suunnittelevat toimintakortit innostavat pohtimaan arjen ruokahavikkia kaytannonlaheisesti.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) sai Turun ammattikorkeakoulun opiskelijoilta 17 ideaa ruokahävikin vähentämiseksi. LSJH antoi kahdeksanhenkiselle Capstone-ryhmälle toimeksiannon ideoida osallistavia ja elämyksellisiä näyttelyteoksia vierailukeskuksiin ja muihin tapahtumiin. Tuloksia voidaan hyödyntää jatkossa jäteneuvonnassa ja ympäristökasvatuksessa.

Ratsumiehenkatua päällystetään pitkälle lokakuuhun

Koko Ratsumiehenkatu jyrsitään ja päällystetään. Työ kestää 9. lokakuuta asti. Yksi ajokaista pois käytöstä työmaan kohdalla. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Nils Veinbergs Latvian alle 21-vuotiaisiin

Nils Veinbergs.

TPS:n jalkapallomiehistöön kesken kuluvan kauden lainasopimuksella Ilveksestä siirtynyt Nils Veinbergs on valittu Latvian alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen. Latvia kohtaa syys-lokakuun taitteessa EM-karsinnoissa Saksan, Kreikan ja Maltan. Kyseessä on 19-vuotiaan kärkipelaajan ensimmäiset ottelut alle 21-vuotiaissa. Hän on edustanut maataan alle 19-vuotiaissa 13 kertaa ja tehnyt niissä neljä maalia.

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.