Matkailijoiden yöpymisissä rikottiin ennätyksiä joulukuussa

Suomen majoitusliikkeissä kirjattiin joulukuussa yli 1,9 miljoonaa yöpymisvuorokautta, mikä on suurin koskaan talvikuukausina tilastoitu luku. Yöpymisten kokonaismäärä kasvoi kolme prosenttia edellisvuoden joulukuusta.

Kotimaisten matkailijoiden yöpymisiä oli 0,95 miljoonaa ja ulkomaisten matkailijoiden yöpymisiä 0,98 miljoonaa. Tiedot selviävät Tilastokeskuksen majoitustilastosta.

– Joulukuu jää historiaan kuukautena, jolloin ulkomaisten yöpymisten määrä ylitti ensimmäistä kertaa kotimaisten yöpymisten määrän, Tilastokeskuksen yliaktuaari Heidi Pukkila kertoo tiedotteessa.

Kansainvälinen matkailu keskittyy Suomessa Lappiin ja Uudellemaalle. Molemmilla alueilla joulukuu oli vahvan kasvun aikaa.

– Lapissa ulkomaisia yöpymisiä kirjattiin noin kuusi prosenttia enemmän kuin edeltävän vuoden joulukuussa ja jopa 36 prosenttia enemmän kuin joulukuussa 2019 eli ennen koronapandemian alkua. Uudellamaalla, jossa kokonaismäärät ovat paljon pienempiä, kasvua tuli 16 prosenttia edeltävästä vuodesta ja 22 prosenttia pandemiaa edeltäneestä tasosta, Pukkila sanoo.

Lapissa joulukuussa tilastoiduista ulkomaisista yöpymisistä 38 prosenttia oli Britannian kansalaisten yöpymisiä. Uudellamaalla kansallisuudet jakautuivat tasaisemmin. Suurin ryhmä olivat yhdysvaltalaiset, joille kirjattiin vajaat yhdeksän prosenttia kaikista maakunnan ulkomaisista yöpymisistä.

– Lapin suosio kasvoi lähes kaikissa kansallisuusryhmissä. Brittiläiset ovat määrällisesti omassa luokassaan, mutta suhteellisesti tarkastellen heidän osuutensa on laskenut selvästi 2000-luvun alkupuolen tilanteesta. Esimerkiksi joulukuussa 2007 brittien osuus Lapin ulkomaisista yöpymisistä oli vielä 57 prosenttia. Samalla aikavälillä esimerkiksi aasialaisten osuus on noussut neljästä prosentista neljääntoista prosenttiin.

Aasialaisten talvimatkailu kuitenkin poikkeaa merkittävästi britannialaisten matkailusta.

– Siinä missä Lappi on brittiläiselle ehdoton ykköskohde talvella, aasialainen valitsee kohteekseen lähes yhtä usein Uudenmaan kuin Lapin.

Koko viime vuonna Suomen majoitusliikkeissä kirjattiin 23,1 miljoonaa yöpymisvuorokautta, mikä on niin ikään uusi ennätys.

– Pandemiaa edeltävä taso ylitettiin nyt ensimmäisen kerran. Vaikka kotimaiset yöpymiset ovat vähentyneet selvästi huippuvuodesta 2023, kansainvälisen matkailun kasvu on paikannut tilannetta. Ulkomaisia yöpymisiä oli viime vuonna noin 7,2 miljoonaa, eli noin 12 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024, Pukkila toteaa.

Koronaa edeltäneeseen vuoteen 2019 verrattuna kasvuluku on maltillisempi, reilu prosentti.

– Eurooppalaisten ja aasialaisten yöpymiset eivät ole vieläkään palanneet vuoden 2019 tasolle, joten kasvu selittyy erityisesti amerikkalaisten matkailijoiden lisääntymisellä. Myös monien pienempien matkailijaryhmien, kuten oseanialaisten, majoituksissa on nähty viime vuosina reipasta kasvua.

Amerikkalaisista Suomessa matkailevat erityisesti yhdysvaltalaiset, joille kirjattiin viime vuonna lähes puoli miljoonaa yöpymisvuorokautta. Kasvua vuoteen 2019 verrattuna oli peräti 60 prosenttia.

– Yhdysvaltalaiset lomailevat pääosin Uudellamaalla, vaikka myös Lappi näyttää hiljalleen kasvattavan suosiota yhdysvaltalaisten matkailijoiden keskuudessa, Pukkila kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Turku nopeuttaa tutkimuksen kaupallistamista uudella teknologiayritysten ja startupien keskittymällä

Jussi Pyysalo ja Linda Fröberg-Niemi Axelian laboratoriossa.

Turun yliopiston kampusalueelle kasvaa uusi syväteknologiayritysten, startupien, tutkimuksen ja yrityspalvelujen innovaatiokeskittymä. Tavoitteena on vahvistaa Suomen kykyä muuttaa huippututkimus kansainväliseksi liiketoiminnaksi. Tiloista on kiinnostunut jo yli kymmenen yritystä, joista osa on kansainvälisiä pörssiyhtiöitä.

Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin

Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi helmikuussa 3,1 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Suomalainen sijoittaa keskimäärin 230 euroa kuussa

Noin puolet suomalaisista (49 %) sijoittaa säännöllisesti rahastoihin, osakkeisiin, vakuutusmuotoisiin sijoituksiin tai muihin sijoitustuotteisiin. Tämä selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian. Kyselyn vastaajat edustavat Manner-Suomen aikuisväestöä.

Skanska käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Telakkarannassa

Skanska on käynnistänyt viimeisen Telakkarantaan nousevan asuinrakennuskohteensa.

Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.

Nuoret hylkäävät alkoholin ja tupakan – mutta nikotiinin vaarat jäävät huomaamatta

Suomalaiset nuoret juovat vähemmän alkoholia ja polttavat vähemmän tupakkaa kuin aiemmat sukupolvet . Nuorten elämäntavat ovat kuitenkin kehittyneet nopeasti väärään suuntaan etenkin yhdellä alueella: nikotiinituotteiden käytössä. Nuoret eivät ole tietoisia niistä vakavista seurauksista, joita pitkäaikainen nikotiinipussien ja sähkötupakan käyttö voi aiheuttaa terveydelle.

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Näköislehti

Urheilu

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.