EVA: Suomalaiset suhtautuvat vastahakoisesti ajatukseen puolustusverosta

Kuva: EVA

Suomalaiset rahoittaisivat puolustusmenojen kasvua mieluummin karsimalla valtion muita menoja kuin kiristämällä verotusta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Neljäsosa (23 %) suomalaisista katsoo, että Suomessa tulisi ottaa käyttöön uusi ja erillinen puolustusvero, jonka tuottoa voi käyttää ainoastaan maanpuolustukseen liittyviin menoihin. Tällaisen veron käyttöönoton torjuu lähes puolet (46 %), ja kolmannes (31 %) ei ota veroon kantaa. Puolustusvero kerää kannatusta ja vastustusta tasaisesti eri puolueiden äänestäjiltä. Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa suhtautuminen puolustusveroon on muita kriittisempää.

Puolustusveroa on julkisessa keskustelussa ehdotettu rahoittamaan kasvavia puolustusmenoja. Suomi on päättänyt nostaa puolustusmäärärahojen tason vähintään kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2029 mennessä.

Kun vastaajia pyydetään valitsemaan eri vaihtoehdoista paras tapa rahoittaa kasvaneita puolustusmenoja, lähes puolet (48 %) pitää parhaana keinona valtion muiden menojen karsimista. Uutta puolustusveroa parhaana rahoituskeinona pitää 15 prosenttia, nykyisten verojen korottamista 14 prosenttia ja lisävelanottoa viisi prosenttia.

Torjuvaa suhtautumista veronkiristyksiin selittää suomalaisten näkemys verotuksen ankaruudesta. Enemmistön (56 %) mielestä verotus Suomessa on kaiken kaikkiaan liian ankaraa, kun 30 prosenttia suomalaisista ei pidä verotusta liian ankarana. Verotusta liian ankarana pitävien osuus on kasvanut edelliseen, keväällä 2023 tehtyyn mittaukseen verrattuna seitsemän prosenttiyksikköä.

– Puolustusmenojen kasvattamiselle löytyy laajaa ymmärrystä, mutta suomalaiset eivät kannata lisämenojen rahoittamista veronkiristyksillä tai velkaantumisella. Kotitalouksien kukkaronnyörit ovat tiukalla, sillä kustannusten kasvu on tuoreessa muistissa, ja tulevaisuuden taloustilanne epävarma. Suomalaiset vaativat päättäjiltä kykyä karsia valtion muita menoja, kun panostusta puolustukseen lisätään”, toteaa tulosanalyysin kirjoittaja, EVA:n johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää tiedotteessa.

Tulokset perustuvat 2 038 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 7.–20. lokakuuta. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pois lukien Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väitös: Tekoäly löytää järjestyksen historiallisesta kielestä, vaikka aineisto olisi täynnä virheitä

Liina Repo.

Väitöskirjatutkija FM Liina Revon digitaalisen humanismin tutkimus tarjoaa konkreettisia uusia työkaluja vanhojen tekstien ymmärtämiseen. Koneoppimisen avulla voidaan erottaa toisistaan esimerkiksi kirjeet, oikeustapaukset ja esseet historiallisissa aineistoissa käytännön tutkimustyöhön soveltuvalla tavalla.

Turun keskustan puiden hoitoleikkaukset alkavat keskiviikkona

Puistopuita hoidetaan talvikautena ennen pesimän alkua. Turun keskustassa hoidetaan tai kaadetaan yhteensä 1 020 puuta ja koko kaupungissa 3 665. Puiden hoidolla varmistetaan puistojen turvallisuutta ja ylläpidetään puiden kuntoa ja terveyttä. Lisäksi poistetaan haittaa aiheuttavia puita.

Tanssiorkesteri Arto Nuotio, Jussi Lammela & Hariolax viettää 500-vuotisjuhlaansa Logomossa

Tanssiorkesteri Arto Nuotio, Jussi Lammela & Hariolax viettää 500-vuotisjuhlaansa Logomossa 18. maaliskuuta kello 19 alkaen.

Eurojackpotin potti kohoaa 17 miljoonaan euroon – Suomeen jälleen suurvoitto

Eurojackpotin tiistai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi perjantaina potissa on tarjolla noin 17 miljoonaa. Arvonnan suurimmista voitoista yksi osui Suomeen.

EVA: Suomalaiset suhtautuvat vastahakoisesti ajatukseen puolustusverosta

Suomalaiset rahoittaisivat puolustusmenojen kasvua mieluummin karsimalla valtion muita menoja kuin kiristämällä verotusta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Minne menet ydinkeskusta?

Turku kasvaa. Kaupungin asukasmäärä on kasvanut viidessä vuodessa yli 15 000:lla ja tavoittelee 210 000 asukkaan rajaa. Työpaikkamäärä on kasvanut samassa ajassa 4 150:llä, yrityksiä on perustettu 2 810. Opiskelupaikkojen määrä korkeakouluissa kasvaa, samoin yöpymisten määrä.

Sirén: EU ja Intia sopivat vapaakaupasta – jopa kahden miljardin kuluttajan markkinat avaavat Suomelle kasvun mahdollisuuksia

Euroopan unioni ja Intia ovat päässeet sopimukseen historiallisesta vapaakauppasopimuksesta, joka luo jopa kahden miljardin ihmisen yhteiset markkinat. Kyseessä on maailman suurimpiin lukeutuva kauppasopimus, jolla arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Euroopan ja Suomen talouskasvuun.

Suomalaisten luottamus sähkön hinnan tasaantumiseen näkyy sopimusvalinnoissa

Sähkövertailu.fi analysoi viime vuoden viimeisen vuosineljänneksen sähkösopimusdataa ja vertasi sitä vuoden 2024 viimeisen vuosineljänneksen sähkösopimustietoihin.

Gunilla Widénistä Åbo Akademin rehtori

Åbo Akademin hallitus on tiistaina valinnut professori Gunilla Widénin Åbo Akademin uudeksi rehtoriksi. Widén on toiminut vt. rehtorina viime huhtikuusta lähtien. Uuden rehtorin toimikausi on 1.8.2026–31.7.2031.

Martat kutsuvat soppapöytään ympäri Suomen

Tapahtumien erikoisuutena on ripotebaari, jonka avulla jokainen voi viimeistellä annoksensa oman makunsa mukaan.

Marttojen alkuvuoden Martan soppapöytä -kampanja kutsuu ihmiset yhteisen pöydän ääreen ympäri Suomen. Paikalliset marttayhdistykset järjestävät kaikille avoimia tapahtumia, joissa keitto toimii keskustelun avaajana ja matalan kynnyksen tapana tutustua marttatoimintaan.

Tilastokeskus: Työttömyys jatkoi nousuaan joulukuussa

Työttömyystilanne pysyi synkkänä joulukuussa: 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 10,7 prosenttia. Luku oli aavistuksen korkeampi kuin kuukautta aiemmin ja jälleen korkein nykyisessä, vuodesta 2009 alkavassa trendisarjassa.

Ukko-Pekka vuoden paras K-Supermarket

Kauppiaina K-Supermarket Ukko-Pekassa ovat toimineet reilun vuoden takaisesta avaamisesta lähtien Jari ja Elina Lehto.

Naantalin K-Supermarket Ukko-Pekka on palkittu vuoden 2025 parhaana K-Supermarket-kauppana Suomessa. Kauppa palkittiin myös alueellisesti Varsinais-Suomen parhaana K-Supermarketina.

Meriaura tilaa uuden sukupolven kansilastialuksen

Meriaura on solminut sopimuksen Jiangsu Zhenjiang shipyard (Group) CO., LTD -telakan kanssa uuden kansilastialuksen rakentamisesta. Sopimuksen mukaan alus luovutetaan vuoden 2028 alkuun mennessä. Tilattu alus on 120 metriä pitkä ja 21,6 metriä leveä, kantavuudeltaan 6 800 tonnin 1A-jääluokan DP2-alus.

J. S. Bachin H-molli-messu palaa vielä kerran Turun tuomiokirkkoon

Johann Sebastian Bachin (1685–1750) uran loppupuolen järkälemäistä mestariteosta eli H-molli-messua pidetään usein Bachin musiikillisena testamenttina. Teos kuullaan kamarikuoro Key Ensemblen ja Suomalaisen barokkiorkesterin yhteistuotantona johtajanaan Jutta Seppinen . Mukana lisäksi loistelias solistikaarti sekä vaihtuvia tanssijoita Salon ja Hämeenlinnan konserteissa.

Jäkärlän minibussipaloa tutkitaan tuhotyönä, epäilty otettu kiinni

Lounais-Suomen poliisi epäilee 26-vuotiaan miehen sytyttäneen anastamansa minibussin tuleen Jäkärlässä maanantaina. Viranomaiset saivat maanantaina noin kello yhden aikaan iltapäivällä ilmoituksen Jäkärlän kaupunginosassa Talolankadulla palavasta minibussista. Autokatoksessa roihunnut bussi oli varastettu aiemmin samana päivänä Runosmäestä.

Autoveron tuotto laski 22 miljoonaa euroa viime vuonna

Verohallinnon tuoreiden tilastojen mukaan autoveron tuotto valtiolle oli viime vuonna yhteensä 276 miljoonaa euroa, mikä on noin 22,3 miljoonaa euroa (-7,5 %) vähemmän kuin vuonna 2024. Verotettujen ajoneuvojen lukumäärä laski edellisvuoteen verrattuna noin 1 200:lla (-0,9 %), ja oli noin 133 000.

Varhan näytteenottoon voi varata ajan Varha-sovelluksen avulla

Verkkoajan varauspalvelut laajenevat Varha-sovelluksessa. Sovelluksen kautta saa varattua ajan esimerkiksi Tyks Laboratorioiden näytteenottoon. Chatin ja kiireettömien viestien avulla saa neuvontaa esimerkiksi näytteenottoon ja kuvantamistutkimuksiin valmistautumiseen.

Retkeilyleffojen viikko Turussa

Ilona Mikkonen ja Kuu vaeltavat Urho Kekkosen kansallispuistossa.

Taiteen talon elokuvateatteri Kino Kilta Turussa on retkeilyleffojen ystävän tukikohta helmikuun ensimmäisellä viikolla. Tiistain 3. helmikuuta RetkiKinossa lähdetään kolmen yksinvaeltajan matkaan talviseen luontoon.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.

Åboraakkeli: Hyvää kyytiä, Muuse!

Mustafe Muuse.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muuse on ollut alkuvuodesta hyvässä vauhdissa. Turkulainen aloitti vuotensa parantamalla maantiejuoksun kymmenen kilometrin Suomen ennätystä. Valenciassa juostu kymppi kulki aikaan 27.50. Viime syksynä Lillessä Muuse kellotti aiemman SE:n 28.16.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.