Lasten ja nuorten rikokset saatu vähenemään Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikön Risto Lammi on tyytyväinen tuloksiin etenkin lasten ja nuorten rikosten taltuttamisessa. Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikön Risto Lammi on tyytyväinen tuloksiin etenkin lasten ja nuorten rikosten taltuttamisessa. Kuva: Timo Jakonen

Yleisten paikkojen väkivalta, huumerikollisuus, katujengit, lasten ja nuorten ongelmat. Siinä työlistaa, joka näkyi myös Lounais-Suomen poliisin arjessa tänä vuonna. Ensi vuoden teemoja ovat kiireelliset hälytystehtävät, rikostorjunnan vahvistaminen ja vakavien väkivaltarikosten torjunta sekä lasten ja nuorten tilanteeseen puuttuminen.

– Lasten ja nuorten yleisten paikkojen väkivalta, pahoinpitelyt ja ryöstörikokset ovat vähentyneet merkittävästi kuluneena vuonna. Se on uskomattoman hyvä tulos, arvioi Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikkö Risto Lammi.

Lounais-Suomen poliisilaitos on Lammin mukaan pärjännyt hyvin. Kiireellisissä hälytyspalveluissa toteutuma on 10,6 minuuttia, kun tavoite on kymmenen minuuttia.

– Se on aina ollut niin kova tavoite, että Lounais-Suomi ei ole sitä vielä koskaan saavuttanut. Olemme hyvin sen tuntumassa.

Rikostutkinnassa Lounais-Suomi on kestomenestyjä poliisilaitosten joukossa.

– Meidän tutkinta-aika on vuodesta toiseen maan nopein, luokkaa 145 vuorokautta. Selvitysaste on kolmen korkeimman joukossa jatkuvasti. Tuloksentekokyky on tosi tasainen, analysoi Lammi.

Liikennevalvontaa on tehostettu. Erityistä huomiota on kiinnitetty yleisten paikkojen väkivaltaan.

– Väkivallan suitsimiseksi on tehty työtä jo useita vuosia. Ollaan päästy loivasti laskeviin lukuihin. Painopiste on parina viime vuonna ollut lasten ja nuorten väkivalta, ennen kaikkea alle 15-vuotiaiden. Siinä ollaan päästy merkittäviin lukuihin.

Lammin mukaan ryöstö-, pahoinpitely- ja vahingontekorikoksissa on selkeää laskua vertailuvuosiin.

– Ennalta estävään työhön on panostettu valtavasti. Meillä on noin 60 päätoimista ennalta estävän työn tekijää. Jalkaudutaan, tavataan nuoria ja pyritään olemaan heihin kontaktissa.

Lounais-Suomen poliisilaitos tuottaa koko maahan digitaalisia oppitunteja. Laitoksella on neljä päätoimista some-poliisia. Kevään ja syksyn kierroksilla on tavoitettu noin 1 500 oppilaitosta ja 425 000 oppilasta koko maassa.

– Normaalisti poliisi tavoittaa noin luokkahuoneellisen. Meidän täytyy olla siellä missä nuoretkin ovat. Tätä työtä tehdään kahdella kärjellä. Toinen ovat ne aineistot, joita tuotetaan eri ikäryhmille eri aiheista. Toinen on se, että olemme läsnä sosiaalisessa media. Keskustellaan nuorten ehdoilla asioista, jotka heitä puhuttavat. Jos leviää rikokseen liittyvää disinformaatiota, some-poliisit tavoittavat todella äkkiä kohderyhmät ja pystyvät tuottamaan oikeaa tietoa ja korjaamaan virheellistä.

– Tämä on poliisin työn kannalta aika lailla historiallinen avaus.

Poliisilaitoksen talous pysyy tiukkana.

– Jatketaan vähän pienemmällä henkilömäärällä kuin kuluvana vuonna. Vuosi on viety läpi hyvin pienin korjausliikkein.

Uusi huoli on se, että poliisi törmää päivittäin itsetuhoisiin nuoriin ja aikuisiin.

– Se huolettaa tavattoman paljon. Poliisi on muutaman kerran kyennyt jopa estämään itsetuhoisen henkilön toiminnan. On ihmisiä, jotka ovat huonossa kunnossa ja avun tarpeessa. Se näkyy katukuvassa.

Alfa-PVP näkyy myös Turussa. Huumeet ovat kesto-ongelma. Katujengejä vastaan käytiin koviin toimiin jo kolme vuotta sitten.

– Sen jälkeen näkyvää jengitoimintaa ei ole ollut. Tunnuksia ei näytetä mutta se ei tarkoita, etteikö jengitoimintaa kulisseissa olisi. Poliisi on varsin hyvin järjestäytynyt jengirikollisuutta vastaan.

Lasse Virtanen

Maidontuotannon hiilijalanjälki voi olla oletettua suurempi

Karjankasvatus aiheuttaa merkittävän osan kasvihuonekaasupäästöistä maailmanlaajuisesti. Uuden tutkimuksen mukaan maidon hiilijalanjälki voi olla huomattavasti suurempi kuin laskelmissa yleensä, kun otetaan huomioon myös maaperästä vapautuva hiilidioksidi.

Tehokas puhdistuslaite voi aiheuttaa vakavia vahinkoja omaisuudelle ja sen käyttäjälle

Painepesuri suihkuaa kovimmillaan jopa 50 kertaa puutarhaletkua suuremmalla paineella.

Painepesuri on tehokas apuväline kodin ulkopintojen pesussa, mutta väärin käytettynä se voi aiheuttaa isoja vahinkoja rakenteille ja vakavia vammoja ihmisille. Paine ja suutin on valittava oikein, eikä painepesuri kuulu lasten vesileikkeihin.

Yrttiaho: Vain ydinaseiden täyskielto laissa voi estää niiden tuomisen Suomeen

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) vaatii, että ydinenergialain neljäs pykälä ja siihen sisältyvä ydinräjähteiden kielto tulee pitää nykyisellään: ”Ydinräjähteiden maahantuonti samoin kuin niiden valmistaminen, hallussapito ja räjäyttäminen Suomessa on kielletty.”

Kala kuuluu vappupöytään

Savusiikabowl.

Vappuna pöytään katetaan keväisiä makuja. Kalaherkut sopivat niin vappuaaton illanviettoon kuin vapunpäivän brunssillekin. Ruokaisat salaatit ja kalalautanen on helppo ottaa mukaan vaikka piknikille.

Kansainvälisessä yhteisoperaatiossa rajat ylittävää rikollisuutta vastaan otettiin kiinni useita henkilöitä ja tehtiin laajoja takavarikkoja

Ruotsin johtamassa EMPACT MTCNI Trident-operaatiossa Itämeren alueella otettiin kiinni useita henkilöitä ja takavarikoitiin suuri määrä huumausaineita sekä anastettua omaisuutta.

The Pikkujoulut laajenee kaksipäiväiseksi festivaaliksi

The Pikkujoulut laajenee kaksipäiväiseksi festivaaliksi 4.–5. joulukuuta.

Sunborn Live on järjestänyt jo useiden vuosien ajan Turun seudun suurimpia loppuunmyytyjä pikkujoulutapahtumia Logomossa. Tänä vuonna koetaan jotain täysin uutta, kun yhden illan tapahtuman sijaan The Pikkujoulut laajenee kaksipäiväiseksi festivaaliksi 4.–5. joulukuuta.

Huumausainevalvonnassa kiinni useita alaikäisiä

Lounais-Suomen poliisi tekee huumausaineiden käytön ja myynnin valvontaa niin alueen isommissa kuin pienemmissäkin kaupungeissa. Huumausaineiden valvonnassa paljastuu myös paljon muita oheisrikoksia.

Joka neljäs nuori ajanut sähköpotkulaudalla humalassa

Sähköpotkulauta, jonka rakenteellinen enimmäisnopeus on 25 km/h, luokitellaan kevyeksi sähköajoneuvoksi. Tilapäiset nopeusrajoitukset laitteessa eivät muuta luokitusta toiseksi. Laitteilla ajetaan polkupyöräilijän liikennesäännöillä ja pyöräilyyn tarkoitetuilla väylillä.

Liikenneturvan nuorisokysely kertoo, että joka neljäs nuorista on ajanut sähköpotkulaudalla humalassa vähintään kerran. Kuitenkin useampi kuin neljä viidestä pitää hyvänä sitä, että sähköpotkulautailussa on promilleraja. Myös ikärajalle löytyy kannatusta. Selvänä sähköpotkulautailu on yksi Liikenneturvan kevään kampanjan pääviesteistä.

Kasitiellä ja Turun kehätiellä päällystystöitä ensi viikolla

Ensi viikolla (vk19) päällystystöitä on luvassa vilkkaasti liikennöidyllä kantatielle 40 eli Turun kehätiellä sekä kasitiellä Maskun ja Nousiaisten välillä. Työt alkavat maanantaina 4. toukokuuta kantatieltä 40, ja jatkuvat kohteen valmistuttua kasitiellä noin viikon puolivälissä. Töitä tehdään kummallakin kohteella molemmilla ajoradoilla.

Opiskelijat ideoivat Pärnäisten lauttarannan tulevaisuutta – parhaat työt palkittiin Turussa

Havainnekuva Sami Saaren palkitusta työstä.

Paraisten kaupungin, Metsähallituksen ja Turun AMK:n yhteistyössä toteuttama opintojakso Pärnäisten lauttarannan kehittämiseksi innosti opiskelijat ideoimaan saariston matkailurakentamista. Tuloksena syntyi runsaasti luovia ideoita ja kiinnostavia konsepteja, joista parhaat palkittiin loppuseminaarissa Turussa.

Myllypellon koulun liikuntatiloille 600 000 euron avustus, Skanssin liikuntapuistolle yli 470 000 euroa

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt liikuntapaikkojen rakentamiseen ja avustamiseen 15,4 miljoonaa euroa. Hankkeita avustetaan eri puolilla Suomea.

Määräaikaistalletusten määrä kasvoi maaliskuussa

Kotitalouksien talletuksista aiempaa suurempi osa oli määräaikaistalletuksia maaliskuussa. Pankit maksavat määräaikaistalletuksille korkeampaa korkoa kuin tavallisille käyttötileille. Yli puolet kotitalouksien uusista määräaikaistalletuksista tehtiin 3–12 kuukauden ajaksi.

Sofia Virta: Petteri Orpon epäonnistuneen talouspolitiikan hinnan maksavat suomalaiset

Vihreät on mukana oppositiopuolueiden jättämässä välikysymyksessä hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallituksen petettyjen lupausten hinnan maksavat suomalaiset.

TS -kortteliajot sulkee Auransillan liikenteeltä

UNTC-tallin Antti-Jussi Juntunen, Jaakko Sillankorva ja Matias Ahtosalo ajoivat viime vuonna kolmoisvoittoon TS-kortteliajoissa.

TS -kortteliajot järjestetään lauantaina 2. toukokuuta Aurajoen rannassa Itäisellä ja Läntisellä Rantakadulla välillä Tuomiokirkkosillan ja Auransillan välillä. Molemmat rantakadut ovat suljettu yleiseltä liikenteeltä lauantaina klo 12.30–15.30.

Huijausviestejä liikkuu matkavarauspalveluiden nimissä

Kesälomakauden kynnyksellä yhä useampi suunnittelee ja varaa matkoja sekä majoituksia. Vilkas varaussesonki tarjoaa samalla tilaisuuden myös rikollisille, jotka lähettävät matkavarauspalveluiden nimissä tehtyjä kalasteluviestejä. Hotelli- ja matkavarausteemaiset petokset eivät ole uusi ilmiö, vaan niitä on havaittu ja raportoitu eri puolilla maailmaa jo pitkään. Yleisimpiin huijausmuotoihin kuuluvat esimerkiksi Booking.comin nimissä lähetetyt viestit.

Saariston veneilykesä avataan Naantalin venemessuilla

Naantalin venemessut järjestetään Naantalin Vanhankaupungin vierasvenesatamassa. Tapahtuma kokoaa yhteen venealan yrityksiä, veneilijöitä ja saaristosta kiinnostuneita kävijöitä avaamaan uuden veneilykauden Saaristomerellä.

Saaristomeren veneilykesä käynnistyy perinteiseen tapaan Naantalin vanhankaupungin satamassa toukokuun toiseksi viimeisenä viikonloppuna. Naantalin venemessuilla 22.–24. toukokuuta on nähtävillä lähes sata venettä vesijeteistä ja soutuveneistä aina suuriin matkaveneisiin.

Yksi maailman yleisimmistä polvileikkauksista ei auta – ja saattaa aiheuttaa haittaa

Polven nivelkierukan osapoisto ei paranna potilaiden oireita tai toimintakykyä kymmenen vuoden seurannassa. Rappeutuneen polvikierukan siistiminen eli osapoisto on yksi yleisimmistä ortopedisista leikkauksista maailmassa. Vaikka toimenpiteiden määrä on Suomessa vähentynyt merkittävästi viime vuosina, kansainvälisesti leikkausta tehdään edelleen laajasti.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Näköislehti

Urheilu

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Otteluanalyysi: Interin hallinta riitti vain tasapeliin

Loic Essomba.

Inter kohtasi Veikkausliigan kärkikamppailussa HJK:n mutta peli ei noussut klassikoksi. Inter meni johtoon mutta Klubi kuittasi samantien tasoituksella taukotulokseksi 1–1. Se jäi myös lopputulokseksi, vaikka Inter hallitsi pelitilanteita selvästi toisella puoliajalla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.

Mustafe Muuse haaveilee useammasta matkasta Birminghamin EM-kisoissa

Mustafe Muuse tähtää alkavaan yleisurheilukesään kovin tavoittein.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen talvi on kulkenut tulosten valossa kovaa. Helmikuussa Muuse rikkoi lyhyen ratojen 5 000 metrin Suomen ennätyksen Bostonissa. Tammikuussa Muuse juoksi Valenciassa maantiekympin Suomen ennätyksen. Valenciassa juostu aika rikkoi myös Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.