Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa
Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa. Messu on alkamassa, kirkkokuoro urkuparvella, ja kanttori puuttuu. Onko kanttori toteuttamassa aikomustaan ryhtyä iskelmätähdeksi? Laihialaislähtöisenä pyrkii ehkä Seinäjoen tangomarkkinoilla kuninkaaksi. Missä ovat kuoron Amerikan matkaa varten kerätyt rahat, ja missä matkakassan hoitaja?
Suntio lähetetään Pohjanmaalle, ja hän pestaa mukaansa tutun diakonissan. Seurueeseen lyöttäytyy löyhätapainen lääninrovasti Taivassalosta ja alkaa huikea retki. Seinäjoen Kultaisesta kulauksesta napataan mukaan Jussi ja asiat alkavat selvitä Laihialla. Rahaa löytyy, ja paljon, mutta mistä se on peräisin? Ei eroottisella tanssilla nuorisoseurantalon lavalla mahdottomasti tienaa.
Harri Raitis on turkulainen kirjailija, jonka laaja tuotanto käsittää romaaneja, näytelmiä, oopperalibrettoja, nuorten kirjoja, seikkailukirjoja ja tietokirjoja. Kanttori katoaa on veijariromaani ja omaperäistä jatkoa vuonna 2024 ilmestyneelle romaanille Piispa on siepattu.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















